Стрілянина по нафтогазових площах

Кабміну не вдалося продати жодної ліцензії на розробку родовищ

Уряд Арсенія Яценюка запланував активізувати вітчизняне нафтогазодобування і вирішив залучити для цього нових гравців, продавши їм спеціальні дозволи на розробку родовищ. Очікувалося, що в 2014-2015 роках на аукціони буде виставлено 25 нафтогазоносних ділянок. Але перші торги цього року, проведені Державною службою геології та надр України (Держгеонадр) у п'ятницю, 18 липня, показали, що графік реалізації цих планів буде порушено.

Стрельба по нефтегазовым площадям
Фото Shutterstock

Очікувалося, що на аукціон буде виставлено шість спецдозволів на видобуток вуглеводнів. Це, зокрема, Біличівська площа (нафта, природний газ, конденсат) у Полтавській області й Лосищанська і Сурмачівська ділянки (нафта, природний газ, конденсат) у Сумській обл.

Також на торгах планувалося залучити інвесторів для розробки Попаснянської площі (газ центрально-басейнового типу), Новосвітлівської і Селезнівської площ (метан вугільних родовищ), розташованих у Луганській області.

Однак перераховані спецдозволи в ході аукціону представлені не були. Як і низка інших дозволів, які також стосувалися розробки родовищ різних корисних копалин на території південно-східного регіону країни, де зараз йде активна фаза антитерористичної операції і, по суті, ведуться бойові дії в боротьбі з сепаратистами.

Крім того, потенційні інвестори не виявили інтересу до розробки нафтогазових ділянок у Сумській і Полтавській областях. «Очевидно, основна причина цього криється в політичній нестабільності й відсутності чіткого розуміння перспектив розвитку української нафтогазової галузі», − сказав Forbes представник Держгеонадр, який побажав залишитися неназваним.

Негативно впливають на інвестпривабливість галузі і антикризові ініціативи НАК «Нафтогаз України», за допомогою яких держхолдинг планує забезпечити стабільність на ринку без імпорту дорогого російського палива. На початку літа Андрій Коболєв, голова правління НАК, оголосив про намір затвердити через Кабмін рішення, яке зобов'яже приватних виробників до кінця поточного року половину видобутого газу закачувати в підземні сховища для створення страхового резерву. А з початку наступного року власники ресурсу отримають право розпоряджатися своїм ресурсом із ПСГ за власним розсудом.

Але приватні виробники не довіряють таким обіцянкам і критикують їх: «Компанії вже згортають видобування, і існує ризик його цілковитого припинення. Адже їм треба платити податки, погашати кредити. А прибутки брати нізвідки, якщо реалізації газу не буде», − сказав Forbes Геннадій Кобаль, аналітик консалтингової компанії «Ньюфолк». Він звернув увагу, що у разі урядового рішення, яке дозволить забирати газ у приватних газодобувних компаній, Кабмін і «Нафтогаз» ризикують зіткнутися з судовими розглядами, які ініціюють інвестори. Тому владі треба шукати порозуміння з бізнесом і знаходити взаємоприйнятні способи врегулювання ситуації дефіциту газу на внутрішньому ринку.

Інакше перспективи невтішні. «Стимулів для інвестицій у нафтогазовий видобуток в Україні немає. З початку року на урядовому рівні нічого не було зроблено для розвитку галузі. У результаті ми взагалі ризикуємо її втратити», − прогнозує Кобаль.

Очевидно, керівництво «Нафтогазу» це усвідомлює. Тому намагається домовитися з приватними видобувними компаніями. Про таку зустріч, яку провів голова правління НАК Андрій Коболєв, його прес-служба повідомляла 10 липня. «Ми запропонували цим компаніям взяти участь у розвитку сучасного енергетичного ринку України, інтегрованого в єдиний ринок Євросоюзу. Зі свого боку, «Нафтогаз» уважно вивчить всі зустрічні пропозиції учасників ринку і готовий обговорювати їх з усіма зацікавленими відомствами», − зазначив Коболєв.

Представники компаній, ідеться в релізі НАК, домовилися про створення робочої групи для узагальнення пропозицій, детальне обговорення яких буде продовжено під час наступних зустрічей. Час проведення цих «наступних зустрічей» у держхолдингу не уточнюють.

Але серйозні проблеми у «Нафтогазу» намітилися не тільки з приватними видобувачами. Сергій Костюк, голова правління ПАТ «Укргазвидобування», яке входить у структуру НАК, розповів про негативну тенденцію у взаємодії з держхолдингом. За його словами, борг «Нафтогазу» перед «Укргазвидобуванням» за реалізований газ досяг до 1 липня 2014 року 2,9 млрд грн. І це при ціні реалізації, яка не покриває собівартість. «Весь видобутий газ реалізується НАК «Нафтогаз України» за ціною 349 грн без ПДВ за 1 тис. куб. м.

Собівартість разом із необхідними капітальними інвестиціями для підтримування видобутку становить 738 грн без ПДВ. І це якщо проводити розрахунки за вітчизняними стандартами, оскільки собівартість, яка розраховується за міжнародними показниками, при наших умовах видобутку досягає $250 за 1 тис. куб. м», − каже Костюк.

Він стверджує, що збільшення ціни реалізації видобутого газу і погашення боргів з боку НАК дозволить «Укргазвидобуванню» стабілізувати видобуток (у 2013 році він досяг 15,1 млрд. куб. м) і спрямувати кошти на розвідку нових родовищ, збільшити обсяги буріння і почати «дуже обмежену» програму оновлення інфраструктури.

Можливості для розвитку видобування газу в Україні при створенні конкурентоспроможних ринкових умов, які покривають виробничі витрати й дозволяють інвестиціям окупитися, демонструє статистика Міненерговугілля. Завдяки капіталовкладенням у реалізацію виробничих програм у попередні роки приватні компанії в 2013 році збільшили видобуток на 18% до 2,8 млрд куб. м, а в першому півріччі 2014 року − ще на 32%.

Минулого року загальне споживання газу в Україні досягло 50,4 млрд куб. м, з яких було імпортовано 29 млрд куб. м, а 21,4 млрд куб. припадає на власний видобуток (15,1 млрд куб. м − «Укргазвидобування»; 1,9 млрд. куб. м − «Укрнафта»; 1,7 млрд куб. м − «Чорноморнафтогаз» і 2,8 млрд куб. м − приватні компанії).

Перелік нафтогазоносних ділянок,

які Державна служба геології та надр

планує виставити на аукціони в 2014 − 2015 роках

№ п/п Назва об'єкту Корисна копалина Вид використання надр Місцезнаходження
1. Філенківсько-Черняхівська площа Нафта, природний газ Геологічне вивчення з подальшим видобуванням (промислова розробка родовищ) Полтавська і Харківська обл.
2. Північно-Федорівська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
3. Болотовсько-Західно-Суходільська площа Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Полтавська обл.
4. Південно-Зіньківська площа  Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
5. Бірковсько-Юхновська площа  Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Полтавська обл.
6.
Лютенсько-Будищанська площа
Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Полтавская обл.
7. Південно-Свистунківська площа Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Полтавська обл.
8. Південно-Кисівська площа Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Харківська обл.
9. Мажарівська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
10. Боярсько-Чапаївська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
11. Вільшанська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
12. Гулаківська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
13. Давидовсько-Лелюхівська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
14. Бутовсько-Миргородська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
15. Флерівсько-Ювілейна площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська обл.
16. Волковсько-Зуєвська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Полтавська і Сумська обл.
17. Ковпаківська площа Нафта, природний газ
Геологічне вивчення 
з подальшим видобуванням 
(промислова розробка родовищ)
Дніпропетровська обл.
18. Герсеванівсько-Бритайська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
19. Огіївсько-Калинівська площа  Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
20. Білозерсько-Лавриківська площа  Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
21. Лозівська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
22. Мурафинська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
23. Західно-Гутська площа Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Харківська обл.
24. Василівська ділянка Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Дніпропетровська обл.
25. Новомосковська ділянка Газ сланцевих порід Геологічне вивчення Дніпропетровська обл.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів