Австрійське коріння «Хрещатика»

Василь Хмельницький та Андрій Іванов можуть продати банк інвесторам із Австрії

Банк «Хрещатик», що входить до групи крупних може бути проданий австрійським інвесторам. Після угоди банк повинен залишитися київською муніципальною фінансовою установою. На думку опитаних Forbes банкірів, інтрига з продажем банку під час війни може базуватися на кількох сценаріях: від бажання нинішніх акціонерів захистити банк від переділу власності – до входження в ринок хедж-фондів, охочих якомога дешевше роздобути балансові активи банку в економічно непростий час.

Австрійське коріння «Хрещатика»
Фото: azs-design.com.ua

Голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук не спростував Forbes інформацію про придбання. «Ще проходить Due diligence, його проводять для австрійської інвестиційної компанії. Більше інформації щодо угоди можна буде отримати після 15 грудня», – зазначає Гриджук. Нагадаємо, що 24,9% акцій банку «Хрещатик» належать місту Києву в особі Київської міської ради. 20,03% акцій, згідно з даними НБУ станом на 1 квітня 2014 року, контролював громадянин Австрії Микола Солдатенко. Ще 37,44% акцій банку через ТОВ «Укрфінком» належать бізнесменам Андрію Іванову (статки – $104 млн, 75 місце в списку Forbes 2014 року) і Василю Хмельницькому ($318 млн, 23 місце в списку Forbes 100 найбагатших). За інформацією Forbes, продаватися будуть спільно частки Солдатенка, Іванова і Хмельницького.

У жовтні 2013 року в інтерв'ю Forbes Василь Хмельницький повідомив, що сценарій зміни акціонерів банку вже розглядається. Тоді йшлося про 37% -вий пакет акцій Ігоря Дворецького. «Ми зараз на роздоріжжі – купувати у Дворецького його пакет чи продати йому свій. Банківський ринок сьогодні у дуже поганій ситуації», – говорив тоді Хмельницький.

24,9% акцій банку «Хрещатик» належать містові Києву в особі Київської міської ради.
20,03% акцій, згідно з даними НБУ станом на 1 квітня 2014 року, контролював громадянин Австрії Микола Солдатенко. Ще 37,44% акцій банку через ТОВ «Укрфінком» належать бізнесменам Андрію Іванову (статки – $104 млн, 75 місце в списку Forbes 2014 року) і Василю Хмельницькому ($318 млн, 23 місце в списку Forbes 100 найбагатших)

За класифікацією НБУ, банк входить до групи крупних, займаючи 26 місце у системі з активами у 8,5 млрд гривень. Цей заклад отримав ліцензію на банківську діяльність ще в 1993 році. Банк є універсальним – він спеціалізується на торгівлі банківськими металами, грошових переказах тощо. Кошти населення в «Хрещатику» на 1 жовтня 2014 року становили близько 3,77 млрд гривень, вклади юридичних осіб – 2,6 млрд гривень. За підсумками стрес-тестів, що проходили влітку і на початку осені в українських банках за рекомендацією МВФ, «Хрещатик» треба було докапіталізувати. 27 листопада відбулися збори акціонерів банку. На них було прийнято рішення про збільшення статутного капіталу на 24,1% за рахунок додаткових внесків. В цілому, йшлося про докапіталізацію на 200 млн гривень.

У рейтингу надійності банків, який Forbes складав улітку 2014 року, «Хрещатик» отримав задовільний рівень оцінки з нейтральним прогнозом. «Оцінювати угоду поки що складно. Але коли думаєш про те, в чому нині може полягати інтерес до банку з боку інвесторів, допускаєш, що угода може бути і технічною. Баланс банку начебто підчищено, але сказати, що банк набагато кращий, аніж багато інших гравців, не можна», – вважає аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Навіть якщо майбутня угода є технічною і спрямована, припустімо, на збереження активів нинішніх власників від переділу власності в державі та Києві, вона все одно позитивно позначиться на настроях ринку. З цим солідарні всі опитані Forbes банкіри. Наприклад, член Ради Національного банку України Юрій Полунєєв говорить, що: «заходження іноземного інвестора буде дуже позитивним сигналом для ринку. Будь-який інвестор сьогодні важливий, а особливо, якщо йдеться про системного та стратегічного інвестора, це стане хорошим сигналом і для споживачів – у першу чергу, вкладників – і для учасників банківської системи».

Член керуючого комітету Глобальної асоціації ризик-професіоналів Вадим Березовик допускає, що покупцем може виступити один із західних хедж-фондів. «Цілком можливо, що в Україну можуть заходити хедж-фонди, які сьогодні шукають можливість купити банківські активи дуже дешево. Адже ми всі розуміємо, що банківські активи в Україні зазнають складнощів, пов'язаних як із якістю портфеля, так і з докапіталізацією. Але рано чи пізно настане зростання, і якраз зараз у банк можна зайти за дуже хорошою ціною», – говорить Березовик.

Захід іноземного інвестора буде дуже позитивним сигналом для ринку. Будь-який інвестор сьогодні важливий, а особливо, якщо йдеться про системного та стратегічного інвестора, це стане хорошим сигналом і для споживачів – у першу чергу, вкладників – і для учасників банківської системи
Юрій Полунєєв, член Ради Національного банку України

Нагадаємо, що ще у вересні Павло Різаненко, тоді – заступник голови спеціальної контрольної комісії ВР з питань приватизації, в інтерв'ю Forbes зазначав такий варіант розвитку подій на ринку як один із найімовірніших. На його думку, у разі відносної стабілізації становища на Донбасі та переходу воєнного конфлікту у заморожений стан, «ми побачимо інтерес інвесторів, які будуть заходити «по черзі». Спочатку зайдуть найагресивніші, які шукають недооцінені активи. За ними – портфельні спекулянти, після яких вже прийдуть профільні стратегічні інвестори, готові купувати підприємства для завоювання ринків, розширення тощо». За оцінкою Березовика, з урахуванням необхідної докапіталізації, банк «Хрещатик» зараз може коштувати у межах одного капіталу, або до 1 млрд гривень.

Зараз по ринку «ходять» кілька інвесторів, яким цікаві банки, – це українські структури, росіяни, покупці з азіатських юрисдикцій та ЄС. Як раніше писав Forbes, у жовтні 2014 року з'явилася інформація про підготовку до продажу банку «Петрокоммерц-Україна». Банк розглядали, зокрема, «Альфа-Групп» і Андрій Оністрат. Але угода поки що не відбулася, оскільки сторони не домовилися про ціну. «Угоди можуть затягуватися, бо покупці очікують падіння ціни, а продавці хочуть повернути вкладені інвестиції. Через це багато угод не доходять до кінця », – пояснює Березовик.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів