Ігор Єремеєв і ще 5 бізнесменів, які раптово відійшли від справ

Як тимчасова непрацездатність олігарха позначиться на його політичній кар'єрі та бізнесі

Засновник групи «Континіум», 68-й у рейтингу Forbes 100 найбагатших українців, народний депутат Ігор Єремеєв отримав важкі травми і перебуває в комі.

!!!Состояние Игоря Еремеева похоже на то, в котором был  Михаэль Шумахер
Фото УНІАН

Як розповів друг Єремеєва і його колега з депутатської групи «Воля народу» Сергій Лабазюк, нещасний випадок стався вранці 26 липня. «Ігор їхав верхи. На дорозі була яма, і кінь спіткнувся. Ігор упав першим, а потім його придавив кінь – упав на голову», – розповів нардеп. За його словами, Ігор Єремеєв відразу впав у кому і вже добу не виходить із неї. Через важкий забій мозку стався крововилив, і в потерпілого різко зріс внутрішньочерепний тиск – медики проводять необхідну терапію, щоб знизити його. Лікарі проводять паралелі зі станом Міхаеля Шумахера, який травмувався, катаючись на гірських лижах.

Із Луцької міської клінічної лікарні Ігоря Єремеєва доправили до Києва, він перебуває в Київському інституті нейрохірургії ім. Ромоданова.

«Вранці прилетів лікар з-за кордону. У другій половині дня вирішуватимуть питання транспортування до Європи – все залежатиме від стабільності його стану», – каже Лабазюк. Також, за останніми даними, стан Ігоря Єремеєва трохи поліпшився.

Основні активи Ігоря Єремеєва

Бізнес Частка Ігоря Єремеєва Фінансові результати компанії/оцінна вартість активу
Мережа заправок WOG 25% Виторг за І півріччя 2014 року 9,1 млрд грн, виторг за 2013 рік – 19 млрд грн.
Компанія «Галичина» 15% Виторг за 9 місяців 2014 року – 527,4 млн грн, чистий борг – 328,6 млн грн.

Готель «Rixos-Прикарпаття»

12,5% Оцінна вартість усього готелю – $60 млн (оцінка Forbes Україна).
Інші: ТРЦ ГК «Континіум», гіпермаркет «Там-там» (Луцьк), БІЗ-банк (3-тя група)

Дані: Forbes

Про перспективи групи «Воля народу», лідер якої, очевидно, тривалий час не зможе брати участі в її роботі, колеги з групи не дискутують. «Я не вважаю, що Ігор надовго вийшов із ладу. Не треба спекулювати на таких речах, це здоров'я людини», – каже промисловець Анатолій Гіршфельд.

«Скажу чесно: про політику ніхто зараз не думає, здоров'я колеги і тим більше друга – важливіше. Але не приховуватиму, що Ігор Єремеєв є центром групи і в професійному, і в людському сенсі», – зауважив Сергій Лабазюк.

Депутат Ігор Молоток впевнений, що група існуватиме в будь-якому разі, а управлінські та представницькі функції може виконувати перший чи другий заступник. «Щодо фінансової підтримки – я не знаю, що говорять, але у групі всі самодостатні люди», – зазначає депутат.

І припускає, що бізнесу Єремеєва теж нічого не загрожує: «Коли власник на час вийшов із ладу, із бізнесом, напевно, нічого не відбувається. Є компаньйони і низка людей, які за цей бізнес відповідальні. На перших-других-п'ятих етапах нічого не відбувається, а в подальшому, звичайно, вже треба дивитися», – каже він.

Українські бізнесмени, особливо великі, як правило, організовують превентивний захист своїх компаній ще на етапі створення. «Більшість фірм із самого початку будують бізнес в Україні так, щоб їх не можна було «злапати». Тому наші компанії і не виходять на IPO. Ви знаєте з прикладу одного з найбільших банків: комп'ютерна програма належить одній фірмі, банкомати – іншій тощо. Це один із методів захисту, – каже Борис Музальов, засновник компанії «Таврія В». – Майже всі великі компанії побудовані за таким же принципом. Це, звичайно, ускладнює управління ними, але разом із тим це захищає від багатьох [ризиків]. Це повсюдна практика». Утім, практика українського бізнесу показує, що співвласник, навіть тимчасово усунений від контролю над бізнесом, як правило, знаходить його у вигляді, який досить відрізняється від первозданного. Так, Юлія Тимошенко в період свого ув'язнення втратила кілька великих об'єктів нерухомості в Дніпропетровську, а бізнесмени, близькі до Віктора Януковича, які залишили країну після зміни влади, втратили більшість своїх активів.

Forbes згадав кілька прикладів з українського великого бізнесу, коли історія компанії зробила різкий віраж через вимушену відсутність власника.

1Антон Пригодський

Антон Пригодський
Бізнес: «Лемтранс»
Причина відходу від операційного управління: травма ноги, яку він отримав, катаючись на лижах
Антон Пригодский
Фото: golos.ua

У другій половині 2000-х Антон Пригодський був однією з найвпливовіших фігур з оточення Віктора Януковича. У Партії регіонів він «курирував» кримський напрямок, а створена ним разом із Рінатом Ахметовим компанія «Лемтранс» стала генеральним експедитором Донецької залізниці.

Із часом вплив Пригодського почав знижуватися через погіршення відносин із Януковичем і майже вичерпався після перелому ноги, який він отримав під час катання на лижах 2008 року. За два роки він переніс чимало операцій, його зв'язок із Віктором Януковичем зійшов нанівець, а інтерес до бізнесу потух.

2012-го він продав Рінатові Ахметову частку у своєму основному активі – «Лемтранс». На момент угоди компанія вже була найбільшою у країні приватною транспортно-експедиторською фірмою.

2Олександр Савчук

Олександр Савчук
Бізнес: «Азовмашінвест холдинг»
Причина відходу від операційного управління: тривала хвороба (рак легенів)
Александр Савчук
Фото: azovmash.com

За чверть століття роботи на «Азовмаші» Олександр Савчук пройшов шлях від робітника одного з виробничих цехів до президента холдингу, створеного на основі заводу. До початку 2000-х підприємство стало найбільшим виробником спецвагонів СНД.

2012 року Олександр Савчук, у якого діагностували рак легенів, помер. Контроль над підприємством перейшов до його співвласника – Юрія Іванющенка.

Новий менеджмент підприємства під керівництвом Тараса Поліщука – зятя Савчука – не зумів переорієнтувати завод в умовах зниження попиту з боку російських замовників. Нинішнього року підприємство балансує на межі зупинення через брак замовлень і відсутність можливості виплачувати борги загальним розміром близько півмільярда доларів.

Цікаво, що в історії «Азовмашу» був ще один топ-менеджер, якому хвороба, як і Савчукові, завадила зберегти і розширити вплив на підприємство. Анатолій Антифеєв, голова правління ВАТ «Азов», створеного на базі підприємств, що входять до Маріупольського державного концерну «Азовмаш» і підлягають корпоратизації, мав статус «народного директора» ще з кінця 80-х років минулого століття: його вплив на колектив був абсолютним, а можливості дістати підприємство в одноосібне управління – дуже ймовірними. Онкологічне захворювання завадило здійснитися цим планам.

3Микола Лісін

Микола Лісін
Бізнес: ТОВ «Інфокс» (імпорт нафтопродуктів)
Причина відходу від операційного управління: автокатастрофа
Николай Лисин
Фото: wikipedia.org

Народний депутат від Партії регіонів Микола Лісін вів бізнес спільно з екс-міністром екології Миколою Злочевським. Одним з основних бізнесів Лісіна було підприємство ТОВ «Інфокс», яке торгувало нафтопродуктами.

У квітні 2011 року 46-річний Лісін загинув у автокатастрофі: на швидкості близько 150 км/год., рухаючись автомобілем Lamborghini gallardo, він наїхав на бордюр, втратив керування і врізався в рекламну конструкцію. На білборді було написано «Ціни на бензин» однієї з АЗС.

Бізнес перейшов під контроль Миколи Злочевського, який, незважаючи на держслужбу, успішно ним управляв. ТОВ «Інфокс» і його філія «Інфоксводоканал» у період із грудня 2011 року по 22 листопада 2012-го отримали від комунальних і держустанов Одеси замовлення на послуги водопостачання на суму 131,91 млн гривень. Бізнес функціонує в Одесі й сьогодні.

Наприкінці 2013 року було викрадено сина Миколи Лісіна – 21-річного Микиту Лісіна. Сплативши $2-мільйонний викуп, сім'я добилася повернення Лісіна-молодшого.

4Євген Кушнарьов

Євген Кушнарьов
Бізнес: будівельні супермаркети, об'єкти ресторанного бізнесу, кінотеатри
Причина відходу від операційного управління: нещасний випадок на полюванні, який призвів до смерті
Евгений Кушнарев
Фото УНІАН

Євгена Кушнарьова, заступника голови фракції Партії регіонів, голову Харківської облради, було смертельно поранено на полюванні 16 січня 2006 року. На той момент він перебував на піку свого політичного та бізнес-впливу.

Бізнес-імперія Євгена Кушнарьова була такою ж великою, як і непублічною. Він і члени його сім'ї контролювали низку фінансових, будівельних підприємств області, а також об'єкти споживчого сектору. Про долю цих активів думки розходяться: Леонід Грач раніше говорив, що вони залишилися недоторканними, враховуючи високий авторитет покійного та/або невисоку їхню ринкову вартість, не підкріплену політичним впливом власника. Управління ними перейняв зять Кушнарьова Олександр Кагановський.

За іншою версією, найпривабливіші активи, зокрема фінансові структури, змінили власника.

5Ольга Нечитайло-Риджок

Ольга Нечитайло-Риджок
Бізнес: горілчана компанія «Баядера»
Причина відходу від операційного управління: тривала хвороба (рак грудей)
Ольга Нечитайло-Риджок
Фото Forbes

Під керівництвом Ольги Нечитайло-Риджок компанія «Баядера», створена нею разом із сестрою 1991 року, за 20 років перетворилася з мережі кіосків, які торгують жувальною гумкою й імпортним алкоголем, на лідера українського горілчаного ринку. А сама засновниця – у найбагатшу жінку України, статки якої 2012 року Forbes оцінив у $163 млн.

У жовтні 2012 року Нечитайло-Риджок не стало. Компанія повністю перейшла у власність її сестри Наталії Бондаревої. Син Нечитайло-Риджок зосередився на розвитку іншого напрямку сімейного бізнесу – мережі супермаркетів «Еко-маркет». Як розповідають колеги, Нечитайло-Риджок до останнього дня брала участь у керівництві компанією, і надалі менеджмент дотримувався визначеного нею курсу.

2014 року частка «Баядера Груп» у продажах горілчаної продукції становила 26,8%. 2015-го Forbes оцінив статки Бондаревої в $88 млн, що еквівалентно 50-му рядку в рейтингу найбагатших українців.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів