Порятунок «Азовмашу»: депутати проти кредиторів

Для захисту свого маріупольського бізнесу Юрій Іванющенко залучив депутатів із Блоку Петра Порошенка та громадян ПАР

Одне з найбільших містоутворювальних підприємств Маріуполя – ПАТ «Азовмаш» – не функціонує вже кілька місяців. Із 21 000 робочих сьогодні на підприємстві залишилося близько 8 000. Заборгованість з заробітної плати становить 125 млн гривень; востаннє її платили від 7 до 12 місяців тому.

!!!Бизнесмен Юрий Иванющенко: стремится всеми способами защитить свой бизнес в Украине
Юрій Іванющенко
Фото УНІАН

Минулого тижня завод відвідав голова Донецької військово-цивільної адміністрації (ВЦА) Павло Жебрівський. Після спілкування з керівництвом ПАТ, а також із начальниками цехів та виробничих підрозділів, Жебрівський заявив, що не дозволить «вирізати «Азовмаш». При ВЦА буде створено робочу групу, яка вирішуватиме питання відновлення роботи цього підприємства.

«Нам потрібен антикризовий план. Але, по-перше, треба зрозуміти, нарешті, хто власники заводу: або вони виступають як єдиний кулак, або кожен із них тягне в різні боки. Якщо власники не діятимуть спільно, говорити про якусь перспективу дуже важко», – цитує очільника області прес-служба ДВЦА.

Друге питання стосується фінансового стану підприємства. «Сьогодні кредитне тіло «Азовмашу» досягає $700 млн, плюс відсотки, заробітна плата, податки та інше. Гадаю, набереться ще $100–150 млн. Потрібно скласти програму фінансового оздоровлення «Азовмашу», – підрахував Павло Жебрівський. Третьою складовою комплексного розв’язання проблеми має стати грамотний маркетинг зі збуту заводської продукції.

Голова Донецької ВЦА повідомив, що домовився з генеральним директором, щоб той підготував доповідну щодо фінансів, щодо кожного цеху та підрозділу: «що роблять, які замовлення є і що можуть запропонувати в перспективі». А до робочої групи пообіцяв внести представників міськради Маріуполя.

Дивно, але якраз вирішувати всі перераховані Жебрівським проблеми керівництво і власники «Азовмашу» не поспішають. Протягом останніх півтора року акціонери заплутують ланцюжок власності, а вимоги банків про відшкодування кредитів затягуються шляхом судових зволікань. Фактичний власник «Азовмашу» Юрій Іванющенко вже другий рік ховається в Монако. А проблеми вирішує через Івана Винника й Анжеліку Лабунську.

Акціонерний квест

Проблеми «Азовмашу» почалися зовсім не минулого року, коли Маріуполь опинився в облозі через агресію Росії. Вони виникли ще 2013-го, коли РФ взяла курс на агресивне імпортозаміщення, і російські власники вантажів влаштували низку провокацій з вагонами та рамковим литтям кількох вітчизняних заводів, зокрема і з продукцією «Азовмашу». У результаті ще влітку 2013 року заводи групи «Азовмаш» разом із 40 іншими українськими компаніями потрапили до списку «ризикових» для Росії імпортерів. Після цього виробництво вагонів і важкого литва (колісних пар) суттєво зменшилося.

З усіх можливих виходів із кризової ситуації власники Azovmashinvest Holding limited (основного акціонера всієї групи компаній, куди входить і ПАТ «Азовмаш») найактивніше почали розвивати виробництво на російському Армавірському заводі важкого машинобудування (АЗВМ).

Нещодавно виявилося, що в компаніях, де раніше акціонером значився Арсен Іванющенко, сьогодні з'явилися якісь південноафриканські акціонери. Сьогодні від їхнього імені виступає якийсь громадянин ПАР Віллем Шалк ван Геерден – за сумісництвом бенефіціар однієї з головних фінансових компаній Юрія Іванющенка ФК «Лідер», а також ТОВ «Промтоварний ринок» (одеський «7-й кілометр»)

При цьому сам Іванющенко активно відхрещується від свого майна в Україні та Росії. На офіційній веб-сторінці заводу кілька тижнів тому з'явився реліз, у якому стверджували, що власники компанії не мають стосунку до заводу в Армавірі: «Усі взаємовідносини між підприємствами групи «Азовмаш» і ВАТ «АЗВМ» мали партнерський, але все ж договірний і комерційний характер». Проте, за інформацією Forbes, оперативний контроль над обома компаніями належить одному власнику – Юрієві Іванющенку.

Акціонерами Azovmashinvest Holding limited є три кіпрські контори з єдиною адресою. Totalserve Consultslimited володіє 59-відсотковим пакетом, акціонерів не встановлено, але найімовірніше, належить родині колишнього топ-менеджера Олександра Савчука; Ampezza limited – 21%, кілька років тому акціонером значився Арсен Іванющенко; Alicom Investment company limited – 20%, акціонерів не встановлено.

ВАТ «Армавірський завод важкого машинобудування» за документами теж належить кіпріотам в особі Mariupol Investment limited – 59%, акціонерів не встановлено; та вищезгаданим Ampezza limited (21%) і Alicom Investment company limited (20%). Опитані Forbes учасники ринку виробництва залізничних вагонів і комплектувальних підтвердили, що російський Армавірський завод усе ще є частиною бізнесу родини Іванющенка.

Дивно, але нещодавно виявилося, що в компаніях, де раніше акціонером значився Арсен Іванющенко, сьогодні з'явилися якісь південноафриканські акціонери. Сьогодні від їхнього імені виступає якийсь громадянин ПАР Віллем Шалк ван Геерден – за сумісництвом бенефіціар однієї з головних фінансових компаній Юрія Іванющенка ФК «Лідер», а також ТОВ «Промтоварний ринок» (одеський «7-й кілометр»).

Є підстави вважати, що власники компанії вирішили розділити бізнеси в Україні та Росії не тільки через важкі відносини між країнами, а й у зв'язку з високою кредитною заборгованістю групи компаній Azovmashinvest Holding limited.

«Деякий час тому завод в Армавірі перебував у заставі в банку «Росія», а потім його викупили як окреме підприємство, щоб легше було вирішити питання з іншими боргами. У Росії сьогодні важко досягати успіху в судах, якщо акціонер компанії – з України», – каже один з учасників залізничного ринку.

Загроза ліквідації

За загальними підрахунками Forbes, на сьогодні ПАТ «Азовмаш» заборгувало українським банкам близько 9 млрд гривень. Ось перелік найбільших кредиторів: ВТБ Банк, Дельта Банк, ОТП Банк, Райффазен банк Аваль, дочірній банк «Сбєрбанку Росії», UniCredit Bank, Укрексімбанк, Альфа-Банк, Юнісон-Банк. Єдиним щасливчиком виявився ПУМБ. Як повідомив виданню Костянтин Школяренко, заступник голови правління ПУМБ, «усю заборгованість «Азовмашу» було повністю погашено взимку 2015 року».

Для інших фінустанов перспективи погашення залишаються туманними. Гендиректор ТОВ КК «Азовмашінвест Холдинг» Реїтсма Кеїмпе запевнив, що з найбільшими банками – Укрексімбанком, ВТБ, «Сбєрбанком Росії» – вдалося узгодити й підписати угоди про продовження термінів розрахунків на період, достатній для проведення реструктуризації. Водночас з іншими великими кредиторами досягти взаєморозуміння поки що не вдалося – врегулювання спору про повернення кредитів триває в судах.

У «Сбєрбанку Росії» не такі оптимістичні. Офіційна відповідь прес-служби така: «Переговорний процес нашого банку з боржником ще не завершено. Додаткових деталей поки що надати не можемо».

«Наразі йдуть переговори з позичальником і усіма іншими банками-кредиторами із залученням консалтингової компанії. Результат залежатиме як від бажання позичальника і власників компанії прийняти запропоновані банками умови, так і від здатності банків дійти згоди щодо спільної позиції з цього питання», – заявив Павло Гашковець, директор блоку управління ризиками UniCredit Bank, додавши, що на сьогодні не всі банки готові піти шляхом реструктуризації. І, крім того, із цього питання потрібно ще знайти повне взаєморозуміння між комерційними та державними банками.

Із колегою солідарний і Віктор Воробей, начальник управління збору та врегулювання кредитів ОТП Банку: «Наразі представники компанії «Азовмаш» презентували стратегію виходу зі сформованої ситуації. З боку боржника окремо ведуться переговори з найбільшими кредиторами, зокрема і з тими, які почали претензійно-позовну роботу. На цей момент заборгованість компанії «Азовмаш» перед нами становить близько $21 млн. З урахуванням запропонованої схеми погашення проблемної заборгованості між АТ «ОТП Банк» та «Азовмашем» не досягнуто угоди і кінцевої схеми реструктуризації, оскільки термін реструктуризації – близько 15 років».

Реїтсма Кеїмпе побоюється, що необхідність погашення кредитів, залучених на модернізацію виробництва, відсутність державних замовлень, неповернення з бюджету переплат з податків і зборів минулих років на суму понад 400 млн гривень, продовження військових дій, що відбуваються біля кордонів Маріуполя, може призвести до банкрутства підприємства і його подальшої ліквідації.

Банкіри усвідомлюють, що швидкого виходу з цієї ситуації не існує, і сподіваються, що врешті-решт удасться досягти угоди про реструктуризацію боргу «Азовмашу». Але в одному Кеїмпе має рацію: банкіри серйозно розглядають варіант банкрутства та ліквідації заводу.

Тому сьогодні «Азовмаш» активно намагається збільшити термін переговорів із кредиторами. Банки ж розуміють, що в будь-який момент в «Азовмашу» можуть змінитися власники: прийдуть якісь південноафриканські акціонери, а з ними знову почнеться процедура пошуку нових радників і перезапуск переговорного процесу.

Допоможемо громадянам Монако

Для збільшення цих термінів «Азовмаш» користується всіляким арсеналом прийомів. Наприклад, раніше юристам «Азовмашу» вдавалося отримувати судові рішення, якими підприємству дозволили продовжити терміни погашення кредиту через «суспільно-політичні події, які передували і супроводжували АТО».

Також, згідно з іншим вердиктом суддів, наявність в «Азовмашу» проблем із виконанням зобов'язань за кредитом перед банком ще до початку АТО «була викликана складними економіко-соціальними умовами», які можна вважати обставинами непереборної сили. По суті, всі боржники, посилаючись на такі досить абстрактні обґрунтування, можуть продовжувати свої кредитні договори.

За даними Forbes, сім'я Іванющенка проживає в Монако по сусідству з родичами покійного Олександра Савчука. Останні переїхали в цю карликову державу з Парижа (через посилення податкового тиску) і живуть на дивіденди від українського бізнесу

Проте далеко не всі судді готові піти на такі рішення. І тоді затягування судового процесу можна забезпечити, залучивши народних депутатів. Як стало відомо Forbes, представникам Юрія Іванющенка вдалося домовитися з депутатами від Блоку Петра Порошенка – секретарем комітету ВР з питань безпеки та оборони Іваном Винником і членом комітету ВР з правосуддя Анжелікою Лабунською.

Наприклад, «Торговий дім «Азовзагальмаш» написав звернення до Івана Винника, а той, у свою чергу, направив депутатський запит до прокуратури Дніпровського району м. Києва. У ньому він просить правоохоронні органи розібратися в автентичності деяких раніше підписаних документів кредитної справи. Причому сам депутат вирішив не афішувати свою активну діяльність і не відобразив на своїй сторінці на офіційному сайті Верховної ради депутатський запит, зроблений в інтересах «Азовмашу».

Утім, із Дніпровської прокуратури в районний відділ міліції надійшло звернення за підписом прокурора Артема Тендітного, який раніше фігурував у рейдерських скандалах навколо ТРЦ Sky Mall і якого було звільненого за порушення присяги. На основі звернення слідчі подали клопотання до суду і вилучили документи судового провадження за день до розгляду справи про пролонгацію термінів повернення кредиту на $4,7 млн. У результаті судовий процес заморожено на невизначений термін.

За словами юристів, у судовому провадженні це досить традиційний спосіб затягнути процес, особливо якщо мова йде про суму $4,7 млн. Причому, як стало відомо, такі запити народний депутат подавав двічі. На думку юристів, ці дії з боку народного депутата можуть бути порушенням статті 383 КК – подання свідомо неправдивих заяв.

А от із боку ТД «Азовзагальмаш» судові процеси ведуть юристи фірми FCLex на чолі зі старшим партнером Віктором Барсуком. Очевидно, що Юрій Іванющенко неспроста вибрав цю юридичну компанію, оскільки Віктор Барсук є чоловіком народного депутата, члена комітету з питань правосуддя Анжеліки Лабунської, яка близька до бізнесмена Костянтина Жеваго. Пані Лабунська має не тільки великий досвід з захисту бізнесу, а й досить хороші зв'язки в судах, що дає змогу вигравати потрібні справи.

2015 року кілька великих іноземних банків оголосили про те, що залишають український ринок. Однією з головних причин є нецивілізовані правила гри, у результаті яких великі українські позичальники намагаються всіма способами не повертати кредити, тим самим вимиваючи гроші з економіки країни. Можна довго розмірковувати про необхідність зберегти ПАТ «Азовзагальмаш» і повернути роботу 21 000 професіоналів. Але чому це роблять за рахунок інших?

Згідно з даними Forbes, сім'я Іванющенка проживає в Монако по сусідству з родичами покійного Олександра Савчука. Останні переїхали в цю карликову державу з Парижа (через посилення податкового тиску) і живуть на дивіденди від українського бізнесу. Причому ці акціонери знаходять кошти розвивати виробництво на території країни-агресора – Армавірському заводі важкого машинобудування.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів