НБУ знизив облікову ставку

Банкіри раді 5%-му зниженню, хоча й називають цей крок запізнілим

Відсьогодні Національний банк України знизив облікову ставку відразу на п'ять в.п. − до 22% річних. Минулого разу аналогічний крок регулятор здійснив 28 серпня − тоді зниження відбулося з 30% до 27% річних. При цьому НБУ вирішив зберегти ставки за своїми депозитними сертифікатами, якими він намагається відвернути надлишкову ліквідність банківської системи від валютного ринку.

НБУ знизив облікову ставку
Валерія Гонтарева
Фото УНІАН

У Нацбанку вважають, що поступовий відхід від політики «дорогих грошей» став можливим завдяки проведенню «зваженої монетарної та фіскальної політики», що дало можливість зменшити інфляцію попиту, стабілізувати валютний ринок і знизити інфляційні очікування. «Національний банк України продовжує пом'якшення грошово-кредитної політики, розпочате в минулому місяці. Поступовий відхід від політики «дорогих грошей» стає можливим завдяки стійкому зниженню ризиків для цінової стабільності в Україні», − пояснив НБУ у своєму прес-релізі.

«У прогнозному горизонті будуть переважати фактори, які сприятимуть уповільненню інфляції. Серед них − збалансованість грошово-кредитного ринку, низькі ціни на сировинні товари на світових ринках, подальше зниження девальваційних та інфляційних очікувань»
прес-служба НБУ

Разом з тим, банківський ринок очікував більш відчутного зниження облікової ставки ще наприкінці літа, хоча й нинішнє рішення НБУ сприйняли позитивно. «Це позитивний сигнал ринку, якого всі чекали. Це означає, що вартість позикових коштів знижується, що створює умови для відновлення кредитування реального сектору економіки», − каже голова правління Unicredit банку Тамара Савощенко.

Її слова підтверджує і член правління OTP Банку Володимир Мудрий: «Спільно зі стабілізацією обмінного курсу − це дуже позитивний сигнал для ринку. Можна припустити, що така ж тенденція буде і щодо ставок на вклади фізичних осіб».

Водночас, у короткостроковому періоді на ставки за депозитами зниження облікової ставки навряд чи вплине. «Ми не очікуємо істотних змін у вартості депозитних ресурсів протягом найближчих 2-3 місяців. Банківська система досі не досягла стійкого відновлення припливу депозитів, що не дозволить банкам експериментувати зі зниженням депозитних ставок», − вважає директор департаменту організації та стратегії Кредобанку Роман Лепак.

При цьому в НБУ сподіваються, що нинішнє зниження ставки не створить передумов для подальшої інфляції. «У прогнозному горизонті будуть переважати фактори, які сприятимуть уповільненню інфляції. Серед них − збалансованість грошово-кредитного ринку, низькі ціни на сировинні товари на світових ринках, подальше зниження девальваційних та інфляційних очікувань», − наголошується в повідомленні регулятора.

На думку Нацбанку, цьому сприятимуть завершення реструктуризації суверенного боргу України, продовження співпраці з МВФ і підтримка з боку інших міжнародних партнерів.

Водночас, враховуючи девальваційні ризики, в Нацбанку вирішили залишити незмінними ставки за депозитними сертифікатами, за допомогою яких регулятор відволікає зайву ліквідність від валютного ринку. В НБУ зазначили, що надлишкова ліквідність на даний момент становить понад 50 млрд грн, і на депозитних сертифікатах НБУ перебуває 53 млрд грн. Так, ставки за депозитними сертифікатами «овернайт» поки що залишаться на рівні 18% річних, за семиденними − 19%, а за двотижневими − 20% річних.

Ми не очікуємо істотних змін у вартості депозитних ресурсів протягом найближчих 2-3 місяців. Банківська система досі не досягла стійкого відновлення припливу депозитів, що не дозволить банкам експериментувати зі зниженням депозитних ставок
Роман Лепак, директор департаменту організації та стратегії Кредобанку

На цьому тлі НБУ вирішив обійти увагою нові виклики, що виникають на горизонті фінансової системи країни. Зокрема, визнання неплатоспроможним банку «Фінанси та Кредит» може призвести до нового витка дефіциту Фонду гарантування вкладів. Враховуючи, що Кабмін зазвичай вирішує подібні проблеми за допомогою емісії, повністю скидати з рахунків девальваційні ризики не варто. Також банкіри не раз підкреслювали, що виплати Фонду часто потрапляють на готівковий валютний ринок, що створює додатковий тиск на національну валюту.

Сюди ж варто віднести й нові амбіції регулятора щодо наповнення ЗВР шляхом викупу валюти з ринку, на якому і без того не особливо спостерігається надлишок валюти.

В цілому експерти, незважаючи на можливі ризики, схвалюють зниження облікової ставки. Правда, називають цей крок дещо запізнілим. «Зниження ставки стало можливим завдяки успішній реструктуризації. Думаю, НБУ прийняв правильне рішення, але трохи запізнився», − зазначає член Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) Віталій Шапран.

«Збереження облікової ставки на високому рівні в середньостроковій перспективі є небезпечним для економіки. Через 1-2 квартали негативний вплив високої ставки на економічну динаміку починає перевищувати її первісний позитивний стабілізуючий ефект. Тому зниження НБУ облікової ставки було очікуваним», − резюмує Роман Лепак.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Українці тепер зможуть купувати вживані авто за нормальними цінами
Парламент на 2,5 року значно знизив акцизний збір при ввезенні в країну б/в машин
Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС
І чому деревообробники незадоволені компенсаторами, запропонованими Кабміном
Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень
Чи можна побудувати в Україні європейську систему гарантування вкладів
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Андрей Чувашов
Андрей Чувашов — 25.09.2015, 18:28

petition.president.gov.ua/petitio n/9342
Гонтарева должна сесть за развал экономики и падение гривны!
Люди, не будьте равнодушны, рассылайте друзьям и государственные чиновники понесут наказание за свои преступные действия!

Вибір редактора
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
Українські інвестори та підприємці здатні розв’язувати проблеми з озброєнням, екологією й обмеженістю енергоресурсів
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
Як і чому банківський ринок України може втратити ще одного гравця
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Акціонери залишили фінустанову без підтримки. Міськадміністрація Києва вимагає втручання правоохоронців
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
І як українська сторона зуміла компенсувати відсутність російського ринку
Зараз на головній
Українці тепер зможуть купувати вживані авто за нормальними цінами
Українці тепер зможуть купувати вживані авто за нормальними цінами
Парламент на 2,5 року значно знизив акцизний збір при ввезенні в країну б/в машин
Чого хоче МВФ
Чого хоче МВФ
І що може бути враховано в меморандумі з Фондом
Сім'я і бізнес: дві половини одного цілого
Сім'я і бізнес: дві половини одного цілого
Керівника не повинні любити підлеглі ‒ його повинні любити вдома
Кримінальний ренесанс: до чого призвела ліквідація УБОЗу
Кримінальний ренесанс: до чого призвела ліквідація УБОЗу
І чи великими є шанси України подолати організовану злочинність