НБУ знизив облікову ставку

Банкіри раді 5%-му зниженню, хоча й називають цей крок запізнілим

Відсьогодні Національний банк України знизив облікову ставку відразу на п'ять в.п. − до 22% річних. Минулого разу аналогічний крок регулятор здійснив 28 серпня − тоді зниження відбулося з 30% до 27% річних. При цьому НБУ вирішив зберегти ставки за своїми депозитними сертифікатами, якими він намагається відвернути надлишкову ліквідність банківської системи від валютного ринку.

НБУ знизив облікову ставку
Валерія Гонтарева
Фото УНІАН

У Нацбанку вважають, що поступовий відхід від політики «дорогих грошей» став можливим завдяки проведенню «зваженої монетарної та фіскальної політики», що дало можливість зменшити інфляцію попиту, стабілізувати валютний ринок і знизити інфляційні очікування. «Національний банк України продовжує пом'якшення грошово-кредитної політики, розпочате в минулому місяці. Поступовий відхід від політики «дорогих грошей» стає можливим завдяки стійкому зниженню ризиків для цінової стабільності в Україні», − пояснив НБУ у своєму прес-релізі.

«У прогнозному горизонті будуть переважати фактори, які сприятимуть уповільненню інфляції. Серед них − збалансованість грошово-кредитного ринку, низькі ціни на сировинні товари на світових ринках, подальше зниження девальваційних та інфляційних очікувань»
прес-служба НБУ

Разом з тим, банківський ринок очікував більш відчутного зниження облікової ставки ще наприкінці літа, хоча й нинішнє рішення НБУ сприйняли позитивно. «Це позитивний сигнал ринку, якого всі чекали. Це означає, що вартість позикових коштів знижується, що створює умови для відновлення кредитування реального сектору економіки», − каже голова правління Unicredit банку Тамара Савощенко.

Її слова підтверджує і член правління OTP Банку Володимир Мудрий: «Спільно зі стабілізацією обмінного курсу − це дуже позитивний сигнал для ринку. Можна припустити, що така ж тенденція буде і щодо ставок на вклади фізичних осіб».

Водночас, у короткостроковому періоді на ставки за депозитами зниження облікової ставки навряд чи вплине. «Ми не очікуємо істотних змін у вартості депозитних ресурсів протягом найближчих 2-3 місяців. Банківська система досі не досягла стійкого відновлення припливу депозитів, що не дозволить банкам експериментувати зі зниженням депозитних ставок», − вважає директор департаменту організації та стратегії Кредобанку Роман Лепак.

При цьому в НБУ сподіваються, що нинішнє зниження ставки не створить передумов для подальшої інфляції. «У прогнозному горизонті будуть переважати фактори, які сприятимуть уповільненню інфляції. Серед них − збалансованість грошово-кредитного ринку, низькі ціни на сировинні товари на світових ринках, подальше зниження девальваційних та інфляційних очікувань», − наголошується в повідомленні регулятора.

На думку Нацбанку, цьому сприятимуть завершення реструктуризації суверенного боргу України, продовження співпраці з МВФ і підтримка з боку інших міжнародних партнерів.

Водночас, враховуючи девальваційні ризики, в Нацбанку вирішили залишити незмінними ставки за депозитними сертифікатами, за допомогою яких регулятор відволікає зайву ліквідність від валютного ринку. В НБУ зазначили, що надлишкова ліквідність на даний момент становить понад 50 млрд грн, і на депозитних сертифікатах НБУ перебуває 53 млрд грн. Так, ставки за депозитними сертифікатами «овернайт» поки що залишаться на рівні 18% річних, за семиденними − 19%, а за двотижневими − 20% річних.

Ми не очікуємо істотних змін у вартості депозитних ресурсів протягом найближчих 2-3 місяців. Банківська система досі не досягла стійкого відновлення припливу депозитів, що не дозволить банкам експериментувати зі зниженням депозитних ставок
Роман Лепак, директор департаменту організації та стратегії Кредобанку

На цьому тлі НБУ вирішив обійти увагою нові виклики, що виникають на горизонті фінансової системи країни. Зокрема, визнання неплатоспроможним банку «Фінанси та Кредит» може призвести до нового витка дефіциту Фонду гарантування вкладів. Враховуючи, що Кабмін зазвичай вирішує подібні проблеми за допомогою емісії, повністю скидати з рахунків девальваційні ризики не варто. Також банкіри не раз підкреслювали, що виплати Фонду часто потрапляють на готівковий валютний ринок, що створює додатковий тиск на національну валюту.

Сюди ж варто віднести й нові амбіції регулятора щодо наповнення ЗВР шляхом викупу валюти з ринку, на якому і без того не особливо спостерігається надлишок валюти.

В цілому експерти, незважаючи на можливі ризики, схвалюють зниження облікової ставки. Правда, називають цей крок дещо запізнілим. «Зниження ставки стало можливим завдяки успішній реструктуризації. Думаю, НБУ прийняв правильне рішення, але трохи запізнився», − зазначає член Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) Віталій Шапран.

«Збереження облікової ставки на високому рівні в середньостроковій перспективі є небезпечним для економіки. Через 1-2 квартали негативний вплив високої ставки на економічну динаміку починає перевищувати її первісний позитивний стабілізуючий ефект. Тому зниження НБУ облікової ставки було очікуваним», − резюмує Роман Лепак.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Андрей Чувашов
Андрей Чувашов — 25.09.2015, 18:28

petition.president.gov.ua/petitio n/9342
Гонтарева должна сесть за развал экономики и падение гривны!
Люди, не будьте равнодушны, рассылайте друзьям и государственные чиновники понесут наказание за свои преступные действия!

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів