Хто купив 5% холдингу «Кернел»?

Cascade Investment Fund, помилково приписаний засновнику Microsoft Біллу Гейтсу, належить Віталію Хомутинніку

Cascade Investment Fund сконцентрував 5% (близько 4 млн акцій) найбільшого українського переробника олії − холдингу «Кернел» (7-е місце в рейтингу Forbes 200 найбільших компаній, виторг за 2013 рік − 19 716 млн гривень; 2014 − 28 237 млн грн). Повідомлення про перевищення 5%-го порогу з'явилося на офіційному сайті компанії і на Варшавській фондовій біржі.

Кто купил 5% холдинга 	«Кернел»?
Віталій Хомутиннік
Фото УНІАН

Новина могла б пройти непоміченою − адже щодня на біржі відбувається безліч угод із цінними паперами, а 5%-й пакет «Кернел» акумулювався не один раз, а протягом тривалого часу − якби не одне непорозуміння.

Ряд ЗМІ назвали стороною угоди засновника Microsoft Білла Гейтса, якому належить фонд із практично ідентичною назвою − Cascade Investment, LLC. Через кілька годин Kernel офіційно спростував причетність структур засновника софтверного гіганта до інвестиції, уточнивши, що Cascade Investment, LLC Гейтса і Cascade Investment Fund, незважаючи на схожість назв − різні форми власності та різні організації. В інформаційні повідомлення, які встигли з'явитися в ЗМІ, було внесено корективи.

Forbes вирішив поцікавитися − хто ж стоїть за компанією, яка тепер є третім за величиною акціонером «Кернела» після ING OFE (6,01%) і самого засновника холдингу Андрія Веревського (39,21% через Namsen LTD).

Кто купил 5% холдинга 	«Кернел»?

Як розповіли Forbes два інвестиційних банкіри, засновником Cascade Investment Fund є народний депутат Віталій Хомутинник, колишній голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики. «Cascade − це інвестиційний бізнес Віталія Хомутинника, досить великий за українськими мірками», − сказав один зі співрозмовників Forbes. Обсяг фонду і наявність у ньому інших партнерів він не уточнив.

Побічно причетність до Cascade Investment Fund підтверджує й офіційна біографія політика, в якій фігурують підприємства з такою назвою. На початку 1990-х Віталій Хомутиннік, почавши займатися бізнесом, заснував приватне підприємство «Каскад»; пізніше на його базі було створено ЗАТ «Каскад», яке об'єднує в собі підприємства різного профілю.

Віталій Хомутиннік відмовився від коментарів.

Скуповування портфелів, а не стратегія

Cascade Investment Fund міг формувати 5%-й пакет скільки завгодно − за правилами Варшавської фондової біржі, компанія і біржа повинні звітувати лише про перевищення 5%-го порогу. «Минулого тижня [7 жовтня] напрямок інвестиційного банкінгу польського банку Pekao (Pekao Investment Banking) у своєму звіті дав рекомендацію купувати акції Kernel. Судячи з того, що акції Kernel торгувалися особливо активно протягом останнього тижня, цілком імовірно, що значну частину пакету фонд докупив саме в цей період», − каже Андрій Патіота, старший аналітик ІГ «АРТ Капітал».

За словами Олександра Паращія, керівника аналітичного департаменту інвестбанку Concorde Capital, цю угоду не можна трактувати як інвестицію в олійнопереробний чи аграрний бізнес, Cascade не є стратегічним інвестором. «Просто є компанія Kernel, яка торгується на Варшавській біржі, і яка, можливо, через те, що поляки занадто перебільшують українські ризики, може бути недооціненою, у тому числі на думку менеджерів цього фонду. От і все, − каже він. − Це не стратегічна інвестиція, ніхто не купує бізнес. Просто купують акцію, яку вважають недооціненою».

За дев'ять місяців 2015 фінансового року чистий прибуток «Кернела» склав $85,5 млн, виторг − $1,838 млрд, EBITDA − $338 млн

Підстави для таких прогнозів є − нинішній фінансовий рік, який закінчується в червні, обіцяє для компанії бути набагато більш вдалим, ніж попередній, в якому несприятлива ситуація на світових ринках і низький урожай соняшнику в Україні були посилені фактором конфлікту на Донбасі. Деякі квартали у компанії були особливо провальними (третій 2014-го), оскільки всі гравці ринку вичерпали насіння попереднього врожаю, а новий ще не зібрали, були серйозні провали й у виробництві.

«До наступного фінансового року «Кернел» врахував ризики попередніх років, і вже в минулому фінансовому році мав можливість завантажити свої потужності набагато краще. Допомогла також девальвація гривні», − стверджує Паращій. За його словами, очікування аналітиків, які вивчають цю компанію, набагато кращі, ніж минулого року. «Можливо, саме через ці позитивні очікування деякі фонди приймають рішення збільшити свої інвестиції в цю акцію», − каже він.

Чи стає «Кернел» менш привабливим об'єктом для інвестування через негативні цінові тенденції, які зберігаються на більшості сировинних товарів? Паращій упевнений − наступного року цей тренд точно може змінитися. «Але якщо говорити про «Кернел», то сама компанія не дуже-то й залежить від ціни на олію. Вона заробляє фіксовану ціну на тонні олії − якщо ціна на світових ринках на олію падає, то в Україні падає ціна на насіння, яке також є біржовим товаром. Ця різниця між цінами відносно стабільна», − каже він.

«На трейдинг олії припадає лише близько половини виторгу «Кернела». Іншу її частину забезпечують операції з зерном. Незважаючи на те, що ринок олієнасіння вважається ринком продавця, в окремо взятих регіонах «Кернел» може диктувати свої умови купівлі за рахунок потужнішого, ніж у конкурентів, фінансового ресурсу, − підкреслює Патіота. − Виторг «Кернела» лише дуже опосередковано залежить від світових цінових ринків, оскільки компанія працює зі стабільною рентабельністю на тонні продукції».

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів