Персональний внесок: 10 бізнесменів, які сплатили найбільше податків з особистих статків

У рейтингу найбільших платників податку на доходи фізичних осіб – футбольний тренер, боксер і голова розореного агрохолдингу
Персональний внесок: 10 бізнесменів, які сплатили найбільше податків з особистих статків
Фото Shutterstock

Найбагатший бізнесмен – завжди найбільший платник податків? Не в Україні. Аналіз сум податку на доходи фізичних осіб, сплачених провідними українськими промисловцями – фігурантами рейтингу Forbes «100 найбагатших українців», показує дисбаланс між масштабом бізнесу і сумою нарахованого ПДФО.

Forbes проаналізував сумарний показник сплаченого ПДФО за три останні роки (2012–2014). Такий період було вибрано для того, щоб нівелювати вплив на результат чинника політичної кон'юнктури: деякі раніше успішні бізнесмени деактуалізувалися, залишивши країну після зміни влади.

Рейтинг найбільших платників податків України – фізичних осіб

Персона Сфера інтересів  Сума ПДФО,
2012-2014 роки,
млн гривень
Позиція в рейтингу Forbes
«100 найбагатших українців»
Рінат Ахметов   Металургія, ПЕК  379,796  1
Борис Колесніков Харчопром 164,081  46
Володимир Кличко  Спорт (бокс)  75,979  -
Мірча Луческу Спорт (тренер, ФК «Шахтар»)  51,997  -
Віталій Кличко  Політика  48,659  -
Дмитро Фірташ Гірничо-хімічний бізнес, медіа 48,533  17
Микола Гута АПК 24,728  -
Сергій Тігіпко Машинобудування, фінанси 20,437  10
Вадим Новинский  Машинобудування, металургія  19,629 6
Петро Порошенко  АПК, медіа, харчопром 17,909  8

Цікаво, що більшість позицій у рейтингу зайняли опальні бізнесмени або персони, далекі від великого бізнесу, – спортсмени. Так, перше місце за сплаченими податками дісталося найбагатшій людині України – Рінатові Ахметову: він сплатив 379,796 млн гривень ПДФО за три роки. На другому місці – Борис Колесніков, засновник кондитерської компанії «Конті» та свинарського холдингу «АПК-Інвест» (164, 081 млн гривень). Замикає трійку лідерів боксер Володимир Кличко, який сплатив 75,979 млн гривень ПДФО. Також привертає до себе увагу присутність у рейтингу екс-голови розореного агрохолдингу «Мрія» Миколи Гути, який наразі переховується за кордоном.

Ерік Найман, керуючий партнер компанії Capital Times, зазначає, що результат безпосередньо пов'язаний зі ступенем детінізації бізнесу, який пройшли або не пройшли ключові бенефіціари. «Наприклад, Рінат Ахметов здебільшого отримує доходи у вигляді дивідендів і виплачує 5% прибуткового податку. Поки діє податкова пільга на дивіденди, йому це вигідно робити. Низка інших найбільших бізнесменів не потурбувалася про легалізацію своїх доходів і свого майна. Отже, їх усе влаштовує», – вважає він.

За його словами, українське податкове законодавство дає достатньо можливостей для приховування реальних доходів, тому питання необхідності відбілити бізнес (як правило, це пов'язано з виходом на міжнародні ринки капіталу) кожен вирішує для себе самостійно, без огляду на контролювальні органи. «В Україні немає перевірки щодо видатків. Ви бачите податкову декларацію, але не знаєте, скільки витрачено за цей податковий період. Якщо людина купує нерухомість і дорогий автомобіль на суму, яка не відповідає офіційному доходу, то це завжди можна пояснити заощадженнями чи спадщиною», – констатує він.

Схоже, найближчим часом буде пертурбація, багато хто втратить свої посади – і тоді їм серйозно доведеться відповідати за недостовірні декларації
Олександр Кірш, член комітету ВРУ з питань податкової та митної політики

У рейтингу найбільших платників ПДФО симптоматично немає представників влади, пов'язаних із великим бізнесом: у ньому немає Андрія Іванчука, покійного Ігоря Єремеєва, Ігоря Коломойського, Миколи Мартиненка, Віктора Пінчука (останній відкриває другу десятку рейтингу). Чи означає це, що близькі до влади бізнесмени можуть вільніше почуватися в питаннях податкових зобов'язань та податкової дисципліни? Олександр Кірш, член комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, спростовує цю підозру: «Представники влади мають побоюватися податкової перевірки, коли залишають свої посади і перестають бути владою. А оскільки в Україні склалася добра традиція, що нові саджають старих, то боятися їм є чого».

При цьому, на його думку, ці побоювання може бути реалізовано найближчим часом: «Схоже, найближчим часом буде пертурбація, багато хто втратить свої посади – і тоді їм серйозно доведеться відповідати за недостовірні декларації».

Податкове законодавство в Україні він характеризує як лояльне до великого капіталу, зважаючи на застосування в ньому унікальної регресивно-прогресивної шкали. «Понад десять мінімальних зарплат прибутковий податок справді зростає, але зате понад 17 мінімальних зарплат – немає нарахувань у соцстрах, тобто немає ЄСВ. Виходить, у нас унікальна у світі система оподаткування – прогресивно-регресивна, якщо мати на увазі і ПДФО, і ЄСВ разом», – пояснює Кірш.

При цьому він визнає, що часто бізнесмени, які не вказують реальних доходів і, відповідно, не платять із них ПДФО, керуються не так міркуваннями жадібності, як безпеки. «Через загрозу можливого вилучення все оформляють на родичів, щоб, коли влада поміняється, уникнути конфіскацій», – пояснює він.

Ерік Найман вважає, що для обілення доходів в Україні потрібно провести податкову амністію і ввести нульову податкову декларацію: «Тільки після цього можна буде адекватно відстежувати, чи є ризики податкових порушень при владі, чи ні. Тому що нині навряд чи є юридична можливість звинуватити їх у несплаті податків». Незважаючи на те що Кабінету міністрів Верховна рада дала доручення до 1 березня 2015 року підготувати законодавство про нульову декларацію та податкову амністію, зрушень у цьому напрямку досі не відбулося, наголошує аналітик.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів