Борги під градусом: Вищий господарський суд розгляне справу «Бельведера»

Marie Brizard Wine & Spirits намагається списати заборгованість і повернути Черкаський лікеро-горілчаний завод
Борги під градусом: Вищий господарський суд розгляне справу «Бельведера»

Наступного тижня має відбутися суд у справі про борги компанії «Бельведер Україна» і майнові права на Черкаський лікеро-горілчаний завод. Ця історія стала одним з гучних корпоративних конфліктів минулого року.

В судовому порядку колишній власник заводу Belveder S.A., який зараз працює під брендом Marie Brizard Wine & Spirits, намагається повернути частину майна, раніше відчуженого за борги − при цьому так і не заплативши податки в Україні. В процес було втягнуто високопоставлених українських та європейських чиновників.

15 березня відбудеться чергове засідання Вищого господарського суду України про визнання недійсними результатів торгів із продажу майна компанії «Бельведер Україна». Справа про банкрутство цього підприємства розглядається з 2011 року в Господарському суді міста Києва.

Ще в 2006-му французька компанія Belveder S.A. створила в Україні однойменне підприємство, головним активом якого був Черкаський лікеро-горілчаний завод. Він, зокрема, випускає горілку під ТМ Sobieski. Згодом сам французький Belveder S.A. збанкрутував, і на його місці виникла компанія Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS). Проблеми з виконанням зобов'язань і платежами за боргами у Belveder S.A. були як в ЄС, так і в Україні.

Три роки по тому, у 2009 році, внаслідок проблем із ліквідністю збанкрутувало і підприємство «Бельведер-Україна». СЕО MBWS Жан-Ноель Рейно розповів Forbes, що борги компанії складають 65,3 млн гривень. «Перша черга − це борг перед Belvedere S.A. в розмірі 54,273 млн гривень, забезпечений заставою у вигляді 100% акцій у ТОВ «Італьяно в Україні» та ТОВ «Буассон Еліт»; а також борг перед ТОВ «Рафінад-медіа» в розмірі 9,321 млн гривень», − розповідає Жан-Ноель Рейно. Крім цього, загальна сума заборгованості сформована з боргів перед Київським центром зайнятості, Київським управлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Державною податковою інспекцією у Печерському районі м.Києва. Серед кредиторів також числиться ТОВ «Креатив Бутік», борг перед якими становить 1,62 млн грн.

«До кінця 2008 року «Бельведер-Україна» припинив платити за своїми боргами, в результаті чого залишився винен, за моєю інформацією, понад $10 млн, в тому числі, Пенсійному фонду, податковій, соцстраху та іншим фондам. Після численних судів, у 2011 році почалося банкрутство компанії. Французький засновник міг покрити ці борги протягом семи років і вийти з процедури банкрутства», − розповідає представник «Рафінад-медіа», адвокат Марія Швець.

Директор «Бельведер Україна» Володимир Притуляк вважав, що європейський засновник, відповідно до плану розвитку компанії, виконає свої зобов'язання − і тому запевняв кредиторів, що борги буде погашено. Але материнська структура у Франції теж увійшла в процедуру банкрутства. Згідно з інформацією Bloomberg, її борги перед кредиторами попередньо складали 375 млн євро.

До кінця 2013 року, в зв'язку з невиплатою протягом семи років боргів перед низкою українських кредиторів, стартувала офіційна процедура банкрутства «Бельведер-Україна», що припускає розпродаж майна. В процесі торгів корпоративні права на Черкаський лікеро-горілчаний завод було кілька разів перепродано; одним із покупців стало ТОВ «Авігаль». За даними MBWS, завод продали за 244 000 гривень. Однак MBWS (Belvedere S.A.) з таким рішенням не погодився. Топ-менеджмент компанії заявив, що борги перед «Рафінад-медіа» − фіктивні, й почав суди за повернення собі заводу.

При цьому компанія визнає борги перед Україною, в тому числі − перед бюджетом. «Узагальнений борг перед українськими державними органами становить близько 61 000 грн. Крім того, існує заборгованість перед самою MBWS на суму близько 54 млн грн. Проте MBWS не визнає борги перед компанією «Рафінад-медіа», − розповіли Forbes у MBWS.

Володимир Притуляк підтвердив, що «Рафінад-медіа» надавали компанії «Бельведер-Україна» рекламні послуги, і за них із виконавцями не розрахувалися. «Ніякого фінансування або іншої допомоги від «Бельведер-Україна» або Belvedere S.A. завод не отримував із 2009 року. Підприємство виживало саме як могло. На момент проведення аукціону з продажу прав на завод власники виробничих потужностей і виробники продукції мали значні борги перед агентами», − розповідає Притуляк. За його словами, в судових рішеннях Госпсуду міста Києва за позовами «Рафінад-медіа» до «Бельведер-Україна» встановлено факти надання послуг з реклами і відсутність розрахунку за них.

Є й інші борги компанії «Бельведер-Україна». Наприклад, про них говорить один із юристів, які в минулому працювали на дане підприємство. «ТОВ «Бельведер-Україна», частиною якого є Черкаський лікеро-горілчаний завод, в певний момент перестало платити нам і багатьом іншим підприємствам, які надавали йому послуги. Я працював з ними з 2006 до 2011 року як юрист. Ми реєстрували їх як підприємство в Україні, вели їх договірну практику, в тому числі, встановлювали відносини з Черкаським заводом, вели суперечки з Київським і Харківським заводами шампанських вин за бренд «Советское шампанское», − розповів Forbes керуючий партнер адвокатського об'єднання «Волков і Партнери» Олексій Волков. Він повідомив, що борг ТОВ «Бельведер Україна» перед його компанією становить близько 1 млн гривень − за юридичні послуги.

На судах у справі «Бельведеру» виявили бажання бути присутніми чиновники з дипломатичних корпусів ЄС. Хоча в самому посольстві ЄС в Україні повідомили, що не займаються корпоративними конфліктами

Нагадаємо, згідно з процедурою банкрутства для відчуження корпоративних прав необхідно було або рішення суду, або дозвіл Belvedere S.A. на продаж їх майна. Арбітражний керуючий отримав обидва документи. Але французька компанія заперечує той факт, що суд у своїй ухвалі написав «зняти обмеження на продаж». На думку MBWS, мало йтися про «надання дозволу на продаж». Це визначення і стало юридичною причиною для судових розглядів. Також MBWS оспорює право своїх юристів підписувати дозвіл на продаж.

Серед осіб, імена яких згадуються в зв'язку з «Бельведер-Україна», − народний депутат і заступник голови української делегації в ПАРЄ Георгій Логвинський. «У 2010 році до мене як до юриста, що спеціалізується на кримінальному праві, звернулася адвокат Марія Швець, яка спільно зі мною була на безкоштовній основі адвокатом благодійних організацій, в тому числі − Меджлісу кримсько-татарського народу і єврейської громади Києва. Вона попросила мене допомогти в захисті українських кредиторів, з якими не розрахувалася французька компанія «Бельведер», − розповів Логвинський у розмові з Forbes.

Депутат вважає, що банкрутство «Бельведер-Україна» було організовано з метою відходу від боргів. «На момент банкрутства у підприємства «Бельведер» було кілька стільців, стіл, і корпоративні права двох підприємств. У цих підприємств були свої борги на 50 млн гривень. Згідно із законом, ліквідація «Бельведер-Україна» мала пройти за 12 місяців. Через 9 місяців ліквідатор виставив на торги майно «Бельведера». Відбулися відкриті торги. І з третього разу − оскільки попередні торги обидва рази не відбулися − майно пішло з молотка того, хто дав більше грошей», − описує подію Логвинський, уточнюючи, що корпоративні права було куплено за 300 000 гривень − при боргах самих підприємств в 50 млн гривень.

Французькій компанії було відомо про торги, але взяти участь у них французи не змогли через ліквідаційний процес у Франції. Логвинський зазначає, що в справі навколо «Бельведер-Україна» замішана політика, оскільки їх французькі засновники і Marie Brizard Wine & Spirits пов'язані з Кримською горілчаною компанією КВК.

У MBWS цю фотографію надають як доказ інтересу Георгія Логвинського до Черкаського заводу. «На ній − Георгій Логвинський і Олег Таран, який має відношення до заводу», − запевняють у MBWS. Насправді на фото разом із Логвинським − депутат Борислав Розенблат

«КВК в свою чергу активно співпрацювала з Володимиром Константиновим, − каже Логвинський. − Через суди Belvedere S.A. намагається шахрайським шляхом і методом тиску на суд уникнути оплати своїх боргів».

У Marie Brizard запевняли, що Логвинський має свій інтерес на Черкаському лікеро-горілчаному заводі. Як доказ журналістам надається фотографія депутата Логвинського з народним депутатом від партії «Блок Петра Порошенка» Бориславом Розенблатом. При цьому в MBWS запевняють, що на ній зображені Логвинський і бізнесмен Олег Таран. Чому Борислав Розенблат видається за Олега Тарана − на момент виходу тексту з'ясувати так і не вдалося. Сам Олег Таран сказав, що про конфлікт навколо «Бельведера» чув, але з деталями цієї історії не знайомий.

Корпоративні права на Черкаський лікеро-горілчаний завод кілька разів перепродували, і зараз, за інформацією Forbes, вони належать громадянам Ізраїлю й України. 15 березня суд вчергове буде розглядати законність їх продажу.

«Активи «Бельведера», на мою думку, абсолютно правомірно відчужені за борги. Це − звичайний процес банкрутства. Як я розумію, з боку Marie Brizard є розрахунок на те, що борг буде списано. Кредитори, яким «Бельведер-Україна» винен гроші, мають намір стягнути борги в повному обсязі, − пояснює Волков. − Інформацію Marie Brizard надають українські менеджери. Тому, схоже, у Франції повної та об'єктивної інформації про події немає».

До справи тим часом підключилися європейські чиновники. Перший торговий секретар посольства ЄС в Україні Джоселін Гіттон вже заявив, що буде спостерігати за процесом. Хоча компанія, на стороні якої виступає дипломат, Belvedere S.A. (Marie Brizard) так і не розрахувалася перед українським бюджетом.

У посольстві ЄС на питання Forbes відповіли, що не займаються бізнес-конфліктами і не готові прокоментувати борги перед бюджетом України. «Ми спостерігаємо за тим, що відбувається, не втручаючись у процес. Ми віримо в справедливість українського правосуддя», − підкреслили спікери посольства.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 3
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Nikolay Grischenko
Nikolay Grischenko — 11.03.2016, 12:41

Прекрасная статья. Послушать редакцию, так речь не о корпоративном споре и по сути – неприкрытом рейдерстве, а о благородных Робин Гудах, предоставляющих квалифицированные юридические услуга на безвозмездной основе. Ваши коллеги по перу из KyivPost, к слову, пишут, что компания, купившая завод на торгах, принадлежала самому Логвинскому (ссылка на материал: https://goo.gl/WnNlP8). Но это, разумеется, совершенно случайное совпадение. Завод уходит с молотка за 3 копейки, и остальным кредиторам – можно помахать ручкой. Очень удобно, а главное – выгодно.

Anton Molchanov
Anton Molchanov — 10.03.2016, 20:16

Коллеги, я конечно все понимаю - но фотографию-то зачем обрезали? Там ведь еще один человек справа был, не так ли? :)

Nikolay Konopelko
Nikolay Konopelko — 10.03.2016, 18:16

Редакция, только не упускайте из виду - что ликвидатор продал завод стоимостью в несколько миллионов долларов за 244 тыс гривен, при этом на конкурс "умело" не пригласил никого кроме тех, кому хотел продать за такую низкую цену!

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів