Forbes Global 2000: найбільші компанії світу

Як і раніше, серед лідерів – китайські банки
Forbes Global 2000: найбільші компанії світу
Фото shutterstock

Американська редакція видання Forbes представила рейтинг найбільших компаній світу. Список складається на підставі декількох критеріїв: доходи, прибуток, вартість активів компанії та її ринкова вартість. Оскільки використання якого-небудь одного параметра призведе до необ’єктивної й неповної оцінки, Forbes використовує коефіцієнт, що рівною мірою враховує чотири параметри.

Цього року відбулися невеликі зміни. Наприклад, до списку 2000 найбільших потрапили компанії із 63 країн, хоча роком раніше були представники тільки із 61. Водночас унаслідок кризи у світовій економіці і зміцнення долара сукупний дохід просів на $4 трлн і тепер становить лише $35 трлн. Чистий виторг компаній склав орієнтовно $2,4 трлн, а вартість активів перевищує $162 трлн. Усі найдорожчі компанії коштують $44 трлн (за рік показник просів на $4 трлн).

Криза у світовій економіці негативно позначилася на діяльності найбільших компаній. Зокрема, майже всі показники впали проти 2015-го, загальне падіння склало 8% за минулий рік.

Лідерами списку, як і раніше, залишаються китайські й американські компанії. До десятки вдалося увірватися лише одній японській корпорації – Toyota. Три перші місця за найбільшими китайськими банками – ICBC, China Construction Bank і Agriculture Bank of China. Щоправда, четвертою позицією поступився Bank of China: зіграло роль уповільнення економіки Китаю, і банк перемістився на шосту сходинку. Це дозволило піднятися на четверте і п’яте місця інвестиційній компанії Berkshire Hathaway і банку JP Morgan Chase.

Свою роль у формуванні списку зіграли й активні дії компаній за останній рік. Наприклад, об’єднання Kraft і Heinz дозволило новій компанії піднятися на 100 позицій вгору, а страхова ACE після поглинання Chubb – і взагалі підстрибнула на 200 рядків вгору. Водночас PayPal після поділу з eBay опинився на 424-му місці, а розділений бізнес HP (Hewlett Packard Enterprise і HP Inc.) влаштувався на 166-му і 277-му рядках рейтингу.

Єдиною технологічною компанією, що потрапила до десятки, виявилася Apple. Незважаючи на серйозне зниження капіталізації (мінус $150 млрд за останній рік), компанія все ще має величезний дохід і чистий прибуток ($230 млрд і $50 млрд відповідно). Завдяки цьому компанія з найдорожчим брендом на планеті опинилася на восьмій позиції.

Пропонуємо вашій увазі першу десятку найбільших компаній світу за версією Forbes.

1Industrial&Commercial Bank Of China

Industrial&Commercial Bank Of China
Країна: Китай
Капіталізація: $198 млрд
Кількість працівників: 466 000
Industrial&Commercial Bank Of China

Industrial&Commercial Bank Of China – найбільший банк Китаю, створений в 1984 році. Надає своїм клієнтам усі види комерційних послуг, а також обслуговує фізичних та юридичних осіб. Минулого року ICBC вперше очолив список Forbes Global 2000, також постійно потрапляє в рейтинги найбільших компаній світу. Водночас понад 50% акцій компанії належать державі.

2China Construction Bank

China Construction Bank
Країна: Китай
Капіталізація: $162,8 млрд
Кількість працівників: 369 000
China Construction Bank

Китайський будівельний банк 2015-го вперше вирвався на друге місце в рейтингу Forbes Global 2000 і вже другий рік поспіль тримає позицію за собою. Сьогодні банк надає всі види стандартних комерційних банківських послуг, має приблизно 15 000 відділень у всій країні. До початку нульових був повністю державним банком, але 2005-го частину акцій було продано на Гонконгській фондовій біржі.

3Agricultural Bank Of China

Agricultural Bank Of China
Країна: Китай
Капіталізація: $152,7 млрд
Кількість працівників: понад 500 000
Agricultural Bank Of China

Сільськогосподарський банк Китаю, як і інші, отримав свою назву ще в часи активного комунізму – 1951 року. Тоді він працював на місцеві колгоспи і для фермерів. Віднедавна банк став акціонерним, хоча частка держави в ньому залишається. Банк має приблизно 20 000 відділень і стільки ж офісів.

4Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway
Країна: США
Капіталізація: $360 млрд
Кількість працівників: 331 000
Berkshire Hathaway

Днями Уоррен Баффетт знову довів свій авторитет інвестора: лише одним повідомленням він зумів підняти капіталізацію компанії Apple на 3%. У пресі з’явилася інформація, що в його активі є цінні папери виробника iPhone на $960 млн. Як виявилося, для ринку це стало добрим знаком, і Apple зуміла трохи поправити своє фінансове становище. Справи Баффетта йдуть непогано: за кілька останніх років він зумів розбагатіти на $10 млрд і міцно закріпитися в п’ятірці найбагатших людей планети.

5JPMorgan Chase

JPMorgan Chase
Країна: США
Капіталізація: $234 млрд
Кількість працівників: 234 000
JPMorgan Chase

JPMorgan Chase – найбільший банк у Сполучених Штатах Америки, а також найкращий у світі інвестиційний банк. Минулого року він посідав шосте місце, але проблеми у Bank of China дозволили JPMorgan Chase відіграти одну позицію. На жаль, великий банк переслідують великі проблеми: починаючи з 2008-го, банк виплатив штрафів на $18 млрд.

6Bank of China

Bank of China
Країна: Китай
Капіталізація: $143 млрд
Кількість працівників: понад 300 000
Bank of China

Найстаріший банк Китаю минулого року сильніше, ніж інші гіганти, постраждав від уповільнення економіки країни. У результаті кількома пунктами у рейтингу довелося поступитися. І, тим не менш, Bank of China перебуває на 5-му рядку за вартістю активів (у банку понад 15 000 відділень у країні), на такій самій позиції він і за розмірами виторгу – $122 млрд за останній рік.

7Wells Fargo

Wells Fargo
Країна: США
Капіталізація: $256 млрд
Кількість працівників 264 000
Wells Fargo

Wells Fargo – один із найбільших банків у США. Також у нього дуже впізнаваний бренд: згідно з рейтингом Forbes, він входить до списку 50 найдорожчих і найвідоміших брендів світу. Це й не дивно: саме Wells Fargo став одним із прикладів правильного управління у книзі «Від доброго до великого» Джима Коллінза. До речі, одним з акціонерів компанії є той самий Уоррен Баффетт.

8Apple

Apple
Країна: США
Капіталізація: $586 млрд
Кількість працівників: 110 000
Apple

У компанії Apple – великі проблеми. У 2014-му вона показала iPhone 6/6 Plus, завдяки яким продажі смартфонів злетіли до неймовірних висот: виторг склав понад $230 млрд. Зараз ажіотаж навколо нового дизайну затих, а разом із ним – і продажі. Акціонери незадоволені, що фінансові показники компанії гіршають, це веде й до зниження капіталізації: зараз найдорожча вже Alphabet, хоча нещодавно Apple пророкували звання першої «трильйонної» компанії. Чи зможе Тім Кук змінити ситуацію з виходом iPhone 7? Поки незрозуміло: згідно з першими витокам інформації, у «сімки» буде той самий дизайн.

9ExxonMobil

ExxonMobil
Країна: США
Капіталізація: $363 млрд
Кількість працівників: 75 000
ExxonMobil

Нещодавно ExxonMobil була найдорожчою компанією у світі. Зараз вона поступається вже Alphabet, Apple і Microsoft. А їй на п’яти наступають Facebook і Amazon. Технологічні компанії стали набагато привабливішими для інвесторів, ніж сировинні. Особливо з урахуванням стрімкого падіння цін на нафту. У зв’язку з цим компанії довелося заморозити і відкласти деякі зі своїх проектів на невизначений час.

10Toyota Motor

Toyota Motor
Країна: Японія
Капіталізація: $177 млрд
Кількість працівників: 33 000
Toyota Motor

Toyota – єдина в десятці найдорожчих компаній світу, яка родом не зі США або Китаю. Після дизельного скандалу з VW позиції компанії лише посилилися: головному конкуренту було завдано неймовірного іміджевого удару. Днями також стало відомо, що Toyota інвестувала в сервіс таксі Uber. Суму угоди не розкривають. Але, як повідомляють джерела, саме автомобілі Toyota найбільш популярні у водіїв Uber. Можливо, у майбутньому компанія буде постачати свої автомобілі сервісу, у такий спосіб продовжуючи нарощувати продажі машин.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Picterman
Picterman — 26.05.2016, 01:29

А інші 1990 де?

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів