Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»

Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Фото Vitaliy Holovin / Shutterstock.com

Архів клептократії став ще одним гучним викриттям, призначеним насамперед для західної аудиторії. Створений з участю Hudson Institute, а також експертів Cato Institute, Hermitage Capital та інших, він має рекомендаційний характер. Неофіційно в США радять не підтримувати ділові відносини з особами, зазначеними в цьому архіві. Для України ці рекомендації можуть призвести до багатьох наслідків: у документі фігурують імена понад десятка впливових українців, зокрема і президента країни, і власників основних бізнес-груп.

Питання є й до самого Архіву: більшість викладеної в ньому інформації досить сумнівна, а самі учасники потрапили до списку за незрозумілими критеріями. Тим часом Архів намагаються зробити інструментом впливу на ухвалення глобальних політичних рішень, зокрема і щодо України. Чи можна вважати Архів клептократії новим кроком на шляху до так званої деолігархізації і на що впливає його зміст, розбирався Forbes.

«Персони пов'язані з клептократичними режимами з багатьох причин. Їхнє внесення до Архіву клептократії саме собою не передбачає якогось проступку», – таке застереження міститься на початку англомовного Архіву. Проте далі йдуть посилання на різні документи, щодо різних учасників згадується не тільки корупція, а й численні кримінальні дії: вимагання, рекет, шантаж, убивства тощо.

У матеріалах проекту міститься досьє на Петра Порошенка, Юлію Тимошенко, Дмитра Фірташа, Леоніда Черновецького. Серед персон є й нині покійні – грузинський реформатор Каха Бендукідзе, а також скандальний російський бізнесмен Борис Березовський. Так, Бендукідзе «інкримінують» отримання пакету акцій «Уралмашу» під час первинної приватизації – одного з процесів, які стали сходинкою для вибудовування на територіях колишнього Радянського Союзу нинішніх систем управління, які можна характеризувати як клептократичні чи олігархічні.

Джерела Forbes уточнюють, що Архів постійно поповнюється, і до нього можуть внести як сьогоднішніх перших осіб української фінансової системи, так і деяких широко відомих громадян Центральної Європи, наприклад Австрії.

Натхненником проекту стала книжка Карен Давіші «Путінська клептократія», що пояснює, чому початковою метою була Росія. Надалі проект розширився до кордонів колишнього Радянського Союзу, потім до нього увійшов Китай. І є намір внести й інші авторитарні клептократії
Андерс Ослунд, один із членів ради Архіву

Основна мета публікації Архіву – політичний та економічний тиск. Автори документа не приховують, що передусім цілять у Росію. «Російський уряд пронизаний організованою злочинністю. Але ми не можемо взагалі не мати з ним контактів, тому що все-таки він керує долями мільйонів людей. І одна з найголовніших слабкостей американської дипломатії – те, що ми завжди бачимо в наших російських співрозмовниках людей, які дуже схожі на нас. Хоча це зовсім не так», – розповідає експерт Гудзонівського інституту Девід Саттер. Він також є письменником, автором книжок з історії СРСР та пострадянського простору, сфокусованим на чорних сторінках цієї історії.

Націленість проекту на Росію підтверджує й один із членів ради Архіву – Андерс Ослунд. «Це ініціатива Інституту Хадсона – незалежного неурядового аналітичного центру, розташованого у Вашингтоні. Чарльз Девідсон, його виконавчий директор, запросив різних людей, зокрема й мене, долучитися до експертної ради. А натхненником проекту стала книжка Карен Давіші «Путінська клептократія», що пояснює, чому початковою метою була Росія. Надалі проект розширився до кордонів колишнього Радянського Союзу, потім увійшов Китай. При цьому є намір внести й інші авторитарні клептократії», – розповів Ослунд Forbes.

Щодо різних учасників згадується не тільки корупція, а й численні кримінальні дії: вимагання, рекет, шантаж, убивства тощо

За даними Ослунда, всі члени ради Архіву – у D.C. «Виключно з практичних міркувань усі члени експертної ради територіально перебувають у Вашингтоні. Ніхто з них не отримує якоїсь винагороди і компенсації витрат на проїзд. Один із членів ради – громадянин Росії Андрій Ілларіонов, колишній радник президента Володимира Путіна з економічних питань; ще шестеро радників із п'ятнадцяти спеціалізуються на дослідженнях колишнього СРСР», – каже Ослунд.

Також до ради Архіву входять експерти з фонду Hermitage (пов'язаного зі справою Сергія Магнітського), McCain Institute тощо.

Тиск на схід

Публікація і розповсюдження даних з Архіву завдає репутаційної шкоди насамперед державам, до яких належать учасники-бізнесмени. Наприклад, на тлі війни і слабкої економіки з'являється ще один «мінус» щодо України. Людей, які могли вибудовувати імідж філантропів чи меценатів, показують у далеко не найпозитивнішому світлі. Причому на основі досить поверхневих документів.

Архів клептократії за масштабністю можна зіставити з Панамським скандалом. Із тією лише різницею, що використання офшорів у бізнес-середовищі не вважають чимось надто поганим: усі великі міжнародні корпорації прагнуть до мінімізації прибутку. Поширення негативної інформації про українських бізнесменів навряд чи змінить щось у самій Україні, але знову може завдати шкоди іміджу нашої країни й утруднити ділові контакти. Зрештою фігуранти Архіву здатні знайти можливості для проведення своїх бізнес-операцій, зокрема і через підставних осіб. Виправити ж реноме самої України буде значно важче.

«Архів клептократії створено для того, щоб пролити світло на факти міжнародної корупції і тим самим зменшити її масштаби», – каже Андерс Ослунд. Зазначмо, що паралельно з посадою члена ради Архіву він – член наглядової ради банка олігарха Віктора Пінчука, який також став мішенню борців із клептократією. Як пояснили Forbes, мета цих дій – тиск, який ускладнить ділові контакти між офісами Пінчука і демократичною партією США.

Утім, наразі не відомо про випадки відмови від ділових контактів на основі Архіву. Але чимало питань є безпосередньо до його контексту. На основі принтскринів часто навіть неофіційних документів перших осіб найбільших компаній України, а також міжнародних гравців звинувачують у злочинах.

Крім того, у звинуваченнях, заснованих на історії бізнес-груп, не беруть до уваги деяких співвласників бізнесів. Так, в Архіві фігурує Ігор Коломойський, але немає його партнера і бенефіціара з групи «Приват» Геннадія Боголюбова. Або на основі певних документів про «Альфа Еко» до викривального документа внесено співакціонерів Альфа-Банку Михайла Фрідмана і Петра Авена, тоді як інших власників установи, як-от Германа Хана, у матеріалах не згадано.

«Ми не коментуємо приватну ініціативу зі створення цього архіву. Альфа-Банк Україна входить до міжнародної бізнес-групи. Ні група, ні її акціонери не перебувають під дією будь-яких санкцій. Більше того, міжнародні бізнес-групи, до яких входять акціонери, з головними офісами у країнах ЄС, активно розвиваються, інвестують і в європейські, і в північноамериканські ринки відповідно до місцевого законодавства», – заявили Forbes у прес-службі Альфа-Банку Україна.

Контактною адресою Архіву клептократії, згідно з даними реєстратора домену kleptocracyarchive, зазначено якусь адресу на gmail. А Джулі Девідсон, вказана в реєстратора домену як контактна особа, назвала автором та ідеологом проекту Девіда Саттера. «Він журналіст і був лідируючим експертом у складанні Архіву», – розповіла Девідсон.

Хоча Архів намагаються презентувати як напрацювання Держдепартаменту США, він цілком може виявитися приватною ініціативою, сформованою і реалізованою на базі капіталу, коріння якого сягають територій того ж колишнього СРСР. А з огляду на неоднозначний добір учасників імовірна і версія публікації Архіву з метою зведення особистих рахунків.

За даними Forbes, кілька бізнесменів готують позови до авторів Архіву. Офіційно готовність відстоювати своє ім'я та ділову репутацію вже підтвердили в офісі Ріната Ахметова. «Ми виступаємо юридичним радником Ріната Ахметова і компанії СКМ понад десять років. Протягом цього часу ми визначили і забезпечили спростування численних хибних звинувачень, які було опубліковано в інтернеті та в інших засобах масової інформації. Ми уважно вивчаємо матеріал цього проекту і можемо запевнити вас, що вживемо всіх необхідних юридичних заходів, щоб викрити сфабриковані документи і неправдиві звинувачення, які завдають шкоди репутації пана Ахметова», – розповів Forbes юрист Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP Марк Макдуґалл.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Владлен Червинский
Владлен Червинский — 16.10.2016, 23:25

Порошенко хоче віджати все по максимуму.
P.S. Взагалі я сам завжди думав, як правильно: "Місіс Хадсон" чи "Місіс Гудзон"?

Anastasia Kirilenko
Anastasia Kirilenko — 18.07.2016, 19:34

Хоть бы определились, Гудзоновский институт или Хадсоновский. Или автор полагает, что это разные учреждения?

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
52% за Brexit: британці підтримали вихід із ЄС
52% за Brexit: британці підтримали вихід із ЄС
Рішення Об’єднаного королівства про вихід із Євросоюзу сколихнуло світові ринки
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів