Вдала оренда: оцінка Airbnb може перевищити $30 млрд

Сервіс з оренди житлових приміщень готується залучити новий транш
43560
  —  1 Липня 2016, 15:00

Наприкінці червня відразу кілька авторитетних американських видань заявили: стартап з оренди житлової нерухомості Airbnb веде переговори з інвесторами для залучення нового раунду інвестицій. Суму угоди поки не повідомляють, але, на думку експертів, оцінка Airbnb підніметься з поточних $25 млрд до $30 млрд. Завдяки цьому американський проект стане третім найдорожчим стартапом у світі.

Вдала оренда: оцінка Airbnb може перевищити $30 млрд
Фото Maxxa Satori / Shutterstock.com

Сервіс Airbnb з’явився в далекому 2008-му. Троє друзів – Брайян Ческі, Джо Гебб і Нейтан Блечарзік – не мали можливості знімати дороге житло на одній із конференцій, куди вирушили: під час масових заходів ціни в містах сильно зростали. Хлопці зіткнулися з проблемою і взялися запропонувати її рішення: можна ж здавати не всю квартиру, і навіть не кімнату, а одне ліжко або матрац. Так з’явилася ідея Airbnb, яку тепер оцінюють у кілька десятків мільярдів доларів. До речі, стартап є найуспішнішим проектом акселератора Y Combinator: засновники сервісу не раз говорили, що засновник Y Combinator Пол Гремм допоміг їм не однією слушною порадою.

У процесі розвитку Airbnb у сервісу з’явилося дві сильні переваги. По-перше, це можливість винаймати дійсно найрізноманітніші варіанти для житла. Це можуть бути як звичайна розкладачка, так і будиночок на дереві або цілий замок. Все залежить від уподобань клієнта і його фінансових можливостей. Сьогодні частина користувачів сервісу погоджуються, що часто вирушають у подорож саме з огляду на можливості спробувати щось нове, зокрема й у плані житла.

По-друге, Airbnb пропонує своїм клієнтам тільки великі якісні фотографії. До них цього ніхто не робив, і виставляв, максимум, пару розмитих зображень. Якісні світлини зробили свою справу: квартири виглядали охайно, можна було відразу побачити, куди заїжджаєш. Airbnb у деяких містах навіть має спеціальних фотографів, які роблять фото для охочих здати своє приміщення.

Сам сервіс заробляє на комісії: під час оренди квартири користувач віддає невеликий відсоток Airbnb: від 6 до 12% залежно від вартості оренди. Водночас компанія страхує майно орендодавця: якщо орендарі зламали або пошкодили щось у квартирі, гроші за ремонт повернуть.

За час свого існування сервіс зібрав понад $3,3 млрд інвестицій. Цьому сприяло швидке зростання в всьому світі.

Сьогодні Airbnb працює у 192 країнах, 33 000 міст – це найпопулярніший сервіс з оренди житла у світі, його вартість перевищує великих операторів готелів. Водночас сама компанія не володіє практично нічим, якщо не брати до уваги 19 власних офісів у всьому світі й кілька квартир, які компанія здає заради задоволення – за мінімальну плату

Власний виторг сервіс не розкриває, але, згідно з даними експертів, Airbnb все ще втрачає гроші, як і Uber. Всі отримані кошти компанія вкладає в розвиток своєї роботи в усьому світі, маркетинг, а також запуск нових послуг. Наприклад, у червні цього року Airbnb вже залучив $1 млрд як позикові кошти у JP Morgan Chase для впровадження нових сервісів: прокат велосипедів, професійні гіди, наймання кухарів, які могли б готувати їжу в орендованих квартирах. Все це має підвищити лояльність до бренду, а також збільшити середній чек користувача сервісу. Очікується, що новий раунд інвестицій також передбачає вкладення не менше $1 млрд, що теж піде на запуск нових послуг і глобальний маркетинг.

Дорожче нікуди

Airbnb вже давно входить до списку найбільш успішних стартапів на планеті. Ще 2012-го оцінка проекту становила $2,5 млрд. А у 2014-му, коли шість інвесторів виділили ще один транш на $475 млн, оцінка стартапу перевищила $10 млрд. Сьогодні ж вартість Airbnb досягла $25 млрд, а за умови успішного закриття раунду взагалі перевищить $30 млрд. Це дозволить компанії увійти до трійки найуспішніших стартапів на планеті.

Поки ж лідерство утримують американський і два китайські стартапи. На першому місці Uber, який після залучення $3 млрд від катарських інвесторів було оцінено в $62 млрд. Це найдорожчий стартап в історії, його вартість у рази перевищує капіталізацію сотень публічних компаній. Інвесторів не лякає навіть той факт, що проект не заробляє: всі кошти активно витрачаються на боротьбу з конкурентами.

Друге місце – у китайського виробника електроніки Xiaomi. Компанія з’явилася 2010-го, і швидко набула популярності за рахунок випуску доступних, але якісних смартфонів. Сьогодні Xiaomi, оцінка якої становить $45 млрд, виробляє ще і спортивні браслети, планшети, дрони, камери, засоби пересування тощо. Керівник компанії Лей Дзюнь днями заявив, що на біржу Xiaomi вийде тільки 2025 року.

Третє місце за головним конкурентом Uber – китайським сервісом із виклику таксі Didi Chuxing. Оцінка проекту становить $28 млрд, сукупний обсяг інвестицій перевищує $7 млрд (для порівняння, у Uber майже удвічі більше). Компанії вдається обігрувати Uber на рідному китайському ринку, але за межі країни вони поки не виходять: натомість укладають партнерські угоди з подібними сервісами в інших країнах. На боротьбу з Didi Chuxing американський Uber витрачає в Китаї по $1 млрд на рік.

Тепер у Airbnb є всі шанси обійти Didi Chuxing і увірватися до трійки лідерів. Forbes простежив історію залучення коштів для розвитку проекту.

сiчень 2009

Інвестиції від участі в Y Combinator

$20 000, seed 

квiтень 2009

Інвестиції від Sequoia Capital після успішного завершення програми акселерації Y Combinator

$600 000, seed

листопад 2010

Інвестиції від Greylock Partners і бізнес-ангелів. Одним з інвесторів був Ештон Кутчер, американський актор

$7,2 млн, раунд A

липень 2011

Інвестиції від Andreessen Horowitz

$112 млн, раунд В

жовтень 2013

Інвестиції від Founders Fund

$200 млн, раунд С 

квiтень 2014

Список інвесторів не розкривається, але оцінка стартапу перевищила $10 млрд

$475 млн, раунд D

червень 2015

Інвесторами виступають General Atlantic, Hillhouse Capital Group і Tiger Global Management

$1,5 млрд, раунд Е

листопад 2015

Приватна інвестиція

$100 млн

липень 2016

Банківське фінансування від JP Morgan Chase

$1 млрд

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
ТАКОЖ У WOMAN
Новий алфавіт: Mercedes-Benz представив нові позаш
Новий алфавіт: Mercedes-Benz представив нові позаш

Що нового, крім літер у назві, з’явилося у свіжих моделях авто

февраль 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ