Кадрова дилема: чи може Андрій Коболєв звільнити Марка Роллінза

Як на вимогу ДФС «Нафтогазу» розірвати контракт із головою «Укрнафти»
Кадрова дилема: чи може Андрій Коболєв звільнити Марка Роллінза
Андрій Коболєв (зліва) і Марк Роллінз
фото УНІАН

У найбільшій нафтовидобувній компанії держави – ПАТ «Укрнафта» – розгорається чергова управлінська криза. Загальні збори акціонерів, попередньо заплановані на 7 липня, не відбудуться. Причиною, згідно з офіційною заявою «Укрнафти», стала відсутність кворуму на засіданні наглядової ради 22 червня і відповідно, зрив затвердження порядку денного загальних зборів.

Ситуація в компанії дуже скрутна. 2015-го «Укрнафта» отримала чистий збиток у розмірі 5,4 млрд гривень проти 1,2 млрд гривень прибутку позаминулого року. Станом на 1 січня 2016-го податковий борг ПАТ перед держбюджетом досяг 10,2 млрд гривень. На кінець березня заборгованість тільки за рентою зросла до 12 млрд гривень.

Широко розрекламоване конкурсне призначення нового голови компанії британського менеджера Марка Роллінза у вересні 2015 року ситуацію не врятувало. Борги перед державою зростали. Незважаючи на досить щедрий компенсаційний пакет, уже через кілька місяців почали лунати підозри, що новий очільник компанії ближчий до міноритаріїв (Ігоря Коломойського і Ко), ніж до основного власника – держави. Підтвердженням чого стало збереження на своїх посадах менеджерів, підозрюваних у виведенні коштів з «Укрнафти» на користь приватівських фірм.

Зрештою, на засіданні наглядової ради «Укрнафти» 24 травня було ухвалено рішення про початок підготовки процедури санації компанії. Відповідно, всі виплати на користь основного власника, держави, буде заморожено на деякий термін. А ось чи припиниться виведення коштів на користь «Привату», не ясно.

Чи може в таких умовах власник змінити менеджера, який довів актив до фактичного банкрутства? Спробуємо розібратися.

Податкова проти Роллінза

Керівництво Державної фіскальної служби (ДФС) звернулося до «Нафтогазу» з вимогою розірвати контракт із головою «Укрнафти» Марком Роллінзом. У документі на ім'я керівника НАК Андрія Коболєва фіскальна служба вказала на те, що податковий борг «Укрнафти» становить 10,6 млрд гривень, причому за час керівництва Роллінза він збільшився на 2 млрд. Також ДФС зазначила, що голова «Укрнафти» не вжив жодних заходів для погашення боргу (чим порушив українське законодавство), хоча офіс великих платників податків ДФС неодноразово звертався до Роллінза з цим питанням.

Проте «Нафтогаз України» у відповідь на вимогу ДФС звільнити голову «Укрнафти» Марка Роллінза нагадав, що кадрове питання можуть вирішувати тільки на загальних зборах акціонерів компанії. І додав: «Також варто зазначити, що національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» не є органом управління ПАТ «Укрнафта», а лише одним з акціонерів цього товариства, який володіє 50% +1 акція статутного капіталу товариства і має права, визначені чинним законодавством і статутом ПАТ «Укрнафта». Згідно зі статутом ПАТ «Укрнафта», ухвалення рішення про припинення повноважень голови правління належить до компетенції загальних зборів акціонерів товариства».

Чи справді Коболєв такий безпорадний у питанні «Укрнафти», Forbes вирішив уточнити в юристів.

Чи може Коболєв звільнити Роллінза?

Положення закону України «Про акціонерні товариства» та статуту ПАТ «Укрнафта» справді не дають панові Коболєву як голові наглядової ради «Укрнафти» повноваження своїм одноосібним рішенням звільнити Марка Роллінза з посади голови правління.

«Плутанина в цьому питанні виникла виключно через те, що трудовий контракт із Роллінзом було підписано саме Коболєвим. Але останній діяв відповідно до пункту 9.2.5. статуту ПАТ «Укрнафта» як голова наглядової ради «Укрнафти», а не як роботодавець», – пояснює адвокат ЮК «Де-юре» Андрій Павлишин.

Наглядова рада має певний вплив на голову правління, що виражається в можливості наглядової ради відсторонити голову правління від виконання обов'язків за систематичне невиконання умов трудового контракту
Костянтин Лікарчук, партнер ЮФ Kinstellar

Статутні документи «Укрнафти» і закон встановлюють порядок звільнення голови правління. Рішення про звільнення та/або обрання голови віднесено до виключної компетенції загальних зборів.

Для початку процедури зміни голови потрібно провести загальні збори акціонерів. Їх може бути ініційовано наглядовою радою, ревізійною комісією, правлінням чи акціонером/акціонерами, які володіють у сукупності 10% і більше акцій. Процедуру скликання загальних зборів детально прописано у статуті та законі. Наприклад, необхідно направити вимогу акціонера, який володіє 10% і більше акцій, до наглядової ради про скликання загальних зборів. Питання про припинення повноважень голови правління й обрання нового голови правління має бути внесено до порядку денного загальних зборів ще в момент направлення вищевказаної вимоги наглядовій раді.

«Разом із тим наглядова рада має певний вплив на голову правління, що виражається в можливості наглядової ради відсторонити голову правління від виконання обов'язків за систематичне невиконання умов трудового контракту [ст. 9.2.3., п.п. 27 статуту]», – звертає увагу партнер ЮФ Kinstellar Костянтин Лікарчук.

Коболєв може тимчасово відсторонити Роллінза і призначити т.в.о.?

Проте якщо в голови НАК є бажання відновити контроль держави над «Укранфтою», юридичні можливості для цього є.

На основі абзацу 27 п. 9.2.3. статуту наглядова рада може тимчасово відсторонити Роллінза від виконання обов'язків через систематичне порушення останнім умов трудового контракту. Зважаючи на те, що в наглядовій раді в НАК – більшість, цей шлях реальний.

«Можна просто тимчасово відсторонити голову правління і призначити в.о. Адже, за законом, якщо, відповідно до статуту, обрання та припинення повноважень голови колегіального виконавчого органу віднесено до компетенції загальних зборів, наглядова рада має право відсторонити від виконання обов'язків голови. Наприклад, якщо його дії чи бездіяльність порушують права акціонерів або самого товариства», – пояснює адвокат, партнер адвокатського об'єднання «Бауман Кондратюк» Юрій Бауман.

А до розв’язання загальними зборами питання про припинення повноважень голови наглядова рада зобов'язана призначити особу, яка тимчасово виконуватиме обов'язки голови, а також скликатиме позачергові загальні збори. Розгляд такого питання можливий лише в разі систематичного невиконання головою умов трудового договору. Повноваження голови в такому разі здійснював би перший заступник голови, якого призначає та ж наглядова рада.

Зрозуміло, що це неможливо зробити одноосібно. «Сьогодні Андрій Коболєв обіймає посаду голови наглядової ради ПАТ «Укрнафта», що не дає повноважень ухвалювати одноосібні рішення щодо відсторонення голови правління ПАТ «Укрнафта», – наголошує Костянтин Лікарчук. – Зважаючи на межі повноважень як голови наглядової ради, так і самої наглядової ради, наявність у НАК більшості в наглядовій раді не дає підстав вважати, що Андрій Коболєв має юридичну можливість відсторонити голову правління «Укрнафти» від виконання обов'язків».

Можна просто тимчасово відсторонити голову правління і призначити в.о. Наприклад, якщо його дії чи бездіяльність порушують права акціонерів або самого товариства
Юрій Бауман, партнер адвокатського об'єднання «Бауман Кондратюк»

Але більшість у наглядовій раді – підлеглі Коболєва, які голосують відповідно до позиції НАК.

Чи може Коломойський зірвати кворум на загальних зборах акціонерів?

За законом – ні, а за статутом – так. Річ у тім, що статут «Укрнафти» досі не приведено у відповідність до законодавства. До ст. 41 закону «Про акціонерні товариства» в березні 2015 року було внесено зміни і передбачено наявність кворуму при реєстрації 50% і більше голосуючих акцій. Однак для визнання правомочними загальних зборів акціонерів, відповідно до положень чинного статуту, необхідна наявність кворуму, що становить 60% голосуючих акцій.

«Право голосу на загальних зборах акціонерного товариства мають акціонери-власники простих акцій товариства. Рішення щодо питань, внесених до порядку денного, ухвалюються простою більшістю голосів зареєстрованих акціонерів», – звертає увагу Юрій Бауман.

Але міноритарій зможе суттєво вплинути на процедуру зміни голови правління шляхом подання своїх пропозицій до порядку денного, а також подання власних кандидатур на посаду голови правління.

«Статутом чомусь передбачено, що в разі володіння одним з акціонерів 50 і більше відсотками акцій «Укрнафти» (випадок з НАК) голову правління вибирають серед кандидатів, поданих більшістю голосів міноритаріїв (п. 9.3.2). Тобто «Нафтогаз України», відповідно до статуту «Укрнафти», не може пропонувати кандидатів на посаду голови правління «Укрнафти», – зауважує Андрій Павлишин.

Варто зазначити, що ця дика формула з'явилася в період прем'єрства Юлії Тимошенко. І, зрозуміло, її поява ніяк не пов'язана з перспективами надання підтримки «Приватом» виборчій кампанії БЮТ на тодішніх виборах. «У ситуації, коли НАК належить 50% плюс 1 акція ПАТ «Укрнафта», через зазначену норму закону і положення статуту міноритарій не зможе заблокувати проведення загальних зборів ПАТ «Укрнафта» за зміну голови правління», – впевнений Костянтин Лікарчук.

Тож навіть якщо в міноритарія і з'явиться бажання зірвати загальні збори, простою неявкою цього не здійснити.

Чи можна провести загальні збори взагалі без міноритаріїв?

З огляду на те, що закон вищий за статут, НАК може провести загальні збори без міноритаріїв.

Статутом передбачено, що загальні збори мають кворум за умови реєстрації для участі в них акціонерів, які сукупно є власниками не менш як 60% голосуючих акцій. Проте в чинній редакції статті 41 закону України «Про акціонерні товариства» зазначено, що збори мають кворум за умови реєстрації для участі в них акціонерів, які сукупно є власниками понад 50% голосуючих акцій.

«Так, НАК «Нафтогаз України» може провести загальні збори без міноритаріїв, – вказує Андрій Павлишин. – І Коболєв як представник НАК може ініціювати винесення на порядок денний тих питань, про які просить Державна фіскальна служба України».

Це порушує наступну проблему: що ж робити, якщо статут суперечить законодавству?

«Закон уже зобов'язав усі акціонерні товариства внести зміни до статуту. А поки що статут, до узгодження його з законом, застосовується в частині, яка не суперечить закону, – пояснює Юрій Бауман. – Однак не встановлено терміну виконання такого зобов'язання. Зазвичай статут приводять у відповідність до норм нового закону при необхідності внести в нього інші зміни».

Проблема в тому, що так званий «конкурсний добір» керівника «Укрнафти» – фікція. Він не відповідає ні закону, ні статуту. «Укрнафта» – юрособа приватного права, але з акціонером в особі держкомпанії

Але є й інший варіант: після отримання розпорядження НКЦПФР із чітко встановленими термінами. Важливо, що сформована судова практика з питань внесення змін до статуту на вимогу комісії здебільшого – на користь держоргану.

Чи оскаржить Коломойський результат зборів?

Існує низка інших причин, які можуть послужити підставою для звернення до суду. Згідно з постановою пленуму ВГСУ, безумовними підставами для визнання недійсним рішення загальних зборів є: ухвалення рішення за відсутності кворуму; ухвалення зборами рішень з питань, не внесених до порядку денного загальних зборів. Крім того, рішення загальних зборів може бути визнано недійсними в разі порушення порядку їхнього скликання, якщо акціонера у зв'язку з цим було позбавлено можливості взяти в них участь, належно підготуватися чи зареєструватися для участі.

Водночас необхідно розуміти, що не кожне процедурне порушення може бути підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів. Акціонерові доведеться довести вагомість своїх аргументів.

Конкурсний добір – фікція?

Проблема в тому, що так званий «конкурсний добір» керівника «Укрнафти» – фікція. Він не відповідає ні закону, ні статуту. «Укрнафта» – юрособа приватного права, але з акціонером в особі держкомпанії. Це змушує брати до уваги положення закону «Про управління об'єктами державної власності». Корпоративне законодавство дозволяє акціонерам приватного підприємства самостійно визначати порядок заміщення вакантних посад.

«У разі «Укрнафти», оцінюючи теоретично можливий стан речей, при цьому маючи в розпорядженні тільки статут і відкриті джерела, скажу, що проведення конкурсу на заміщення посади голови правління товариства відбувалося в порядку підготовки до проведення загальних зборів акціонерів», – пояснює Юрій Бауман.

Кандидатуру особи, яка перемогла в конкурсі, може бути запропоновано акціонером як внесення пропозицій до розпорядку дня загальних зборів, оскільки саме такий порядок дає змогу максимально зменшити строк підготовки до зборів.

Опублікована редакція статуту «Укрнафта» не дає можливості обрати на посаду голови правління кандидатуру, запропоновану мажоритарієм. Водночас п. 9.3.2 не позбавляє «Нафтогаз» права заявляти претендентів на посаду, погоджувати кандидатуру з КМУ, а згодом в особі голови наглядової ради підписувати контракт. Але обрати можуть тільки кандидата, запропонованого міноритарієм – незалежно від конкурсів і процедур, які було проведено раніше. Утім, диспозитивність є основоположним принципом правосуддя, тому права й інтереси особи може бути захищено виключно в разі її особистого добровільного звернення.

Отже, якщо НАК не потурбується про зміну статуту, вигідного «Привату», наступного голову також висуне Ігор Коломойський.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів