Розкинувши мережі: які банки розвивають відділення у 2016 році

За кількістю нових відділень лідирують «Акорд», «Агроком» і Артем-Банк
Розкинувши мережі: які банки розвивають відділення у 2016 році
Фото Shutterstock

У розпорядженні Forbes є дані щодо розвитку українськими банками мереж продажів у 2016 році. За перше півріччя цього року збільшилася кількість відділень у Акордбанку, Агрокомбанку, Артем-Банку, банку «Січ», «Асвіо», ТАСкомбанку, Діамантбанку, Платинум Банку, Укргазбанку й інших. За рахунок яких стратегій фінустанови розвивають свої мережі, і до чого це має призвести на нестабільному ринку – у матеріалі Forbes.

До кризи велика банківська мережа була запорукою вдалого продажу установи перспективному покупцеві. Банки намагалися відкрити якомога більше відділень, основні доходи отримуючи від кредитування. Тепер ситуація змінилася – з «приманки» для інвестора, розрахунково-касове обслуговування стає одним із головних джерел заробітку для фінансистів.

«Є банки, які приділяють особливу увагу комісійним і торговим доходам: комісіям за обслуговування юридичних і фізичних осіб, і валютно-обмінним операціям. Ці доходи утворюються у відділеннях банку. Тому одні банки, через те, що пішли корпоративні клієнти, свої відділення закривають, інші – для отримання комісійних відділень – відкривають нові», – говорить експерт фінансового ринку Ігор Львов.

«Дорослішання» обмінних пунктів

Зростання мереж відбувається за рахунок декількох стратегій. Наприклад, на початку 2016 року Нацбанк змінив умови реєстрації пунктів обміну валют. Останні мали або стати банківськими відділеннями, або перейти на роботу у фінансові компанії. Переобладнання пунктів обміну валют на відділення вибрав для себе Агрокомбанк.

Як економічна нестабільність, так і діджиталізація поступово робитимуть формат роботи банків через відділення прерогативою преміум- і віп-банкінгу, тоді як масовий ринок фінансових послуг повністю перейде на цифрові канали

«Ми розвиваємо мережу, відкриваючи малі точки, у яких працюють 1–2 особи, що надають базові набори послуг: приймання платежів, перекази, обмін валюти, оформлення заявки на кредити. Нові відділення ми відкриваємо за рахунок пунктів обміну валют, які ми насичуємо новими бізнесами. Крім уже перерахованого, це продаж страховок, кредити тощо», – розповів Forbes співвласник Агрокомбанку Євген Березовський. За його словами, мережа банку за півроку зросла майже на 30 нових точок, але по суті це було нескладне завдання.

Зазначимо, що формат міні-відділень може стати популярним серед фінансистів. Наприклад, у серпні своє перше міні-відділення на території Ocean Plaza відкрив Альфа Банк Україна.

Викуп відділень у ФГВ

Друга стратегія – викуп або оренда приміщень у Фонду гарантування вкладів, у розпорядженні якого сьогодні є сотні банківських точок. Частина з них за своєю природою були орендованими, але інтерес становить сама «начинка».

«Фонду невигідно розформовувати мережі відділень, які вони отримують разом із неплатоспроможними банками. ФГВ стоїть перед вибором: або він закриває відділення, а це означає витрати мінімум 20 000 грн, оскільки треба вивезти і зберігати на складі стільці, комп’ютери, столи тощо, або віддати банку вподобане відділення в оренду, включно з обладнанням, до того моменту, коли відділення буде виставлено на торги, – каже експерт фінансового ринку Наталя Нападовська. – Одна тільки броньовані касова кабінка коштує до 100 000 гривень. Якщо цю кабінку розібрати і звільнити орендовану площу, то продати її можна тільки за ціною металобрухту. Тому ліквідувати відділення ніхто не поспішає».

Так, Акордбанк викуповував у ФГВ відділення, які раніше належали банку «Фінанси та Кредит» (акціонером якого був Костянтин Жеваго). Станом на 31 грудня 2015 року в Акордбанку було чотири відділення, на сьогодні ж у банку відрито більш ніж 50 відділень. Також, «Акорд» за даними Forbes, цікавився мережею банкоматів банку «Хрещатик».

Щоб реанімувати одне банківське відділення – повісити нову вивіску, зробити косметичне оновлення – необхідно в середньому всього 50 000 гривень. З огляду на те, що сьогодні відкрити відділення «з нуля» обійдеться мінімум в 1 млн гривень, безумовно, брати в оренду, а потім викуповувати мережі неплатоспроможних банків вигідно
Наталя Нападовська, експерт фінринку

ТАСкомбанк екс-глави НБУ Сергія Тігіпка став власником кількох відділень банку «Дельта». Агрокомбанк також розглядає для придбання відділення, що раніше входили в мережу «Хрещатика».

«Так, ми купили відділення у ФГВ, оскільки, як правило, такі об’єкти вже мають необхідну інфраструктуру та обладнання, що робить їх найбільш цікавими в ключі мінімізації супутніх для відкриття витрат і швидкості відкриття, якшщо порівняти з базовими будівлями. Це відділення банків, які робили ставку на роздрібний бізнес і розміщували відділення в найбільш вигідних для розвитку цього напрямі місцях. Вартість таких об’єктів визначається і фіксується на публічних аукціонах, де кожен охочий може зареєструватися й за встановленою процедурою взяти участь у торгах», – говорить заступник голови АТ «ТАСкомбанк» Олексій Беров.

Втім, у самому Фонді гарантування вкладів зазначають, що банки не активні в придбанні мереж своїх колег, які пішли з ринку. «Ми не бачимо великих купівель банківських мереж як цілісних майнових позицій. Наприклад, з останніх: відділення банку «Михайлівський» було взято в оренду. Так що казати про відділення, якщо навіть банкомати стоять вантажем. Колись банкомат встановлювали за $100 000, а тепер навіть лот із 200 банкоматів купувати ніхто не хоче. Втім, іноді банки купують інкасаторські машини», – розповів Forbes заступник глави ФГВ Андрій Кияк.

За прогнозами експертів, поглинання мереж неплатоспроможним банків можуть пройти в другій половині 2016 року. «Однозначно, банки підходять до відкриття нових відділень, чітко прораховуючи передбачуваний економічний ефект, і не прагнуть похизуватися «крутими» відділеннями, з великими площами й дизайнерськими наворотами. Щоб реанімувати одне банківське відділення – повісити нову вивіску, зробити косметичне оновлення – необхідно в середньому всього 50 000 гривень. І це одноразові інвестиції. З огляду на те, що сьогодні відкрити відділення «з нуля» обійдеться мінімум в 1 млн гривень, безумовно, брати в оренду, а потім викуповувати мережі неплатоспроможних банків вигідно», – каже Наталя Нападовська

Контракти і філії

Третій шлях розвитку – отримання банками вигідних контрактів, які дозволяють розвивати мережу. «Ми орендували у ФГВ кілька відділень. Але наше основне зростання мережі пов’язане із двома моментами. Це приєднання банку «Київ», разом із яким ми отримали частину їхніх відділень. У 2016 році ми виграли конкурс ДФС, за яким повністю перевідкриваємо 38 відділення на митних переходах. Частину відділень ми відкриваємо «з нуля», частину – перевідкриваємо колишні відділення банку РБА», – говорить голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко.

Згідно зі звітом «Укргазу», 31 грудня 2015 року мережа банку налічувала 245 зареєстрованих відділень, з них діяли – 179. Тоді як роком раніше його мережа включала 261 зареєстровану точку, з яких діяли 175.

Крім того, на ринку є банки, які продовжують відкривати відділення за традиційним сценарієм. З трійки банків-лідерів за зростанням кількості точок продажів у першому півріччі 2016 року такий сценарій обрав Артем-Банк.

«Якщо минулого року, станом на 1 вересня 2015-го, у нас в Україні було 11 відділень, то станом на 1 вересня 2016 року в нас уже 45 відділень. Артем-Банк покрив основні регіони – Харківська, Дніпропетровська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська області. Банк розвиває роздрібний банкінг і транзакційний бізнес, відкриваємо відділення, наприклад, у Львові – в «Ашані», у Чернігові – у гіпермаркеті «Вена». Відділення банк відкриває як у нових приміщеннях, так і в місцях, де раніше були відділення банків», – пояснює керівник банкнотного бізнесу Артем-Банку Андрій Львов.

Банк у телефоні

Описані вище тенденції формуються на тлі урізування багатьма банками мереж відділень. Припустимо, найбільший державний Ощадбанк на початок 2015 року мав 4949 відділень – а на початок 2016 року вже 4559, скоротивши мережу на 390 точок продаж. При цьому, Ощадбанк проводить не розширення, а модернізацію мережі. «Модернізація найбільшої, у 4320 відділень, і найстарішої в Україні банківської мережі – одна з основних і найбільш помітних реформ банку. За два роки оновлена мережа нараховує 340 відділень нового формату, до кінця року їх буде 500, а наступного року – 750», – говорить голова правління Ощадбанку Андрій Пишний.

Як економічна нестабільність, так і діджиталізація поступово робитимуть формат роботи банків через відділення прерогативою преміум- і віп-банкінгу, тоді як масовий ринок фінансових послуг повністю перейде на цифрові канали. Можна сказати, що основна конкуренція в масовому сегменті вже проходить не між самими банками, а між банками – і термінальними мережами й онлайн-сервісами.

Ми – кешева країна, і найближчі 10–20 років будемо такою країною залишатися. Тому людині потрібні будуть як мінімум термінали для роботи з кешем. Такою є суть української економіки
Володимир Авраменко, власник мережі EasyPay

«Формати роботи з клієнтами будуть змінюватися за рахунок переходу на digital-канали обслуговування. Тому що занадто великі витрати банків на відділення призведуть до зміни стратегії, і частина філій за 2–3 роки може бути не затребувана. У відділеннях можуть у теорії зберігатися такі традиційні сервіси, як консалтинг клієнтів щодо складних банківських продуктів і каса. Хоча на практиці касові операції переходять у термінали, наприклад, термінали iBox», – прогнозує Євген Березовський.

Власник мережі EasyPay Володимир Авраменко вважає, що Україна повністю перебуває у світовому тренді, який говорить про те, що відділення – це дорого, а банкам пора вводити самообслуговування масового клієнта. «Всі хочуть користуватися фінансовими послугами вдома або на роботі, щоб це було швидко і зручно. Подивіться на «Приват» – у них у кожному відділенні співробітники навчають людей, як користуватися терміналами», – вважає Авраменко.

Він також доповнює, що Україна є країною готівки «Ми – кешева країна, і найближчі 10–20 років будемо такою країною залишатися. Тому людині потрібні будуть як мінімум термінали для роботи з кешем. Такою є суть української економіки», – резюмує бізнесмен.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів