Кінець епохи: BlackBerry більше не випускатиме смартфони

Компанія повністю відмовилася від роботи з ґаджетами
Кінець епохи: BlackBerry більше не випускатиме смартфони
Фото Getty Images

Надвечір 28 вересня на сайті однієї з найзнаменитіших компаній Канади – BlackBerry (яка ще зовсім нещодавно називалася RIM) – з'явилося несподіване повідомлення: «Нова BlackBerry – це софт». Цього ж дня компанія презентувала великий фінансовий звіт за квартал, де її керівництво пояснило появу нового слогану. BlackBerry повністю відмовилася від виробництва смартфонів, які ще кілька років тому були візитівкою будь-якого бізнесмена. Тепер усі сили скерують на розроблення софту, який став сьогодні основним джерелом доходу для компанії.

iPhone переміг

До появи iPhone 2007 року компанія Research in Motion була одним із лідерів американського ринку і займала 5% глобального ринку смартфонів. На піку популярності її ґаджети BlackBerry продавалася величезними тиражами – 15 млн одиниць – щоквартально. Але, як і ціла низка інших компаній (Nokia, Microsoft, Motorola, HTC), у RIM не звертали уваги на спробу «комп'ютерної» Apple вийти на ринок смартфонів. Утім, тоді й саме керівництво Apple не сильно вірило в успіх: у компанії не раз казали, що задовольнялися б і кількома відсотками ринку.

За наступні кілька років ситуація кардинально змінилася. Зі зростанням популярності iPhone справи в RIM погіршувалися, компанія втрачала попит на американському і європейському ринках. Як виявилося, кнопкові смартфони (головна родзинка BlackBerry) стали нецікавими з приходом якісних сенсорних дисплеїв. А всі фішки RIM на зразок захищеного месенджера дедалі менше цікавили потенційних покупців.

В останньому кварталі BlackBerry продала 400 000 одиниць смартфонів. Згідно з аналітичними даними Gartner, компанії належить близько 0,1% ринку, що дорівнює статистичній похибці

Якщо 2011-го компанія продала 50 млн пристроїв, то 2012-го результат знизився до 34 млн реалізованих одиниць. Власний планшет компанії успішним не став, і проект закрили. У першому кварталі 2013-го компанія продала близько 6 млн пристроїв, а 2014-го лише 1,5 млн. Продажі знижувалися катастрофічно. Компанії не допоміг перехід від кнопкових смартфонів до сенсорних і з власної платформи на Android, як і ребрендинг: замість RIM її перейменували у BlackBerry.

В останньому кварталі BlackBerry продала 400 000 одиниць смартфонів. Згідно з аналітичними даними Gartner, компанії належить близько 0,1% ринку, що дорівнює статистичній похибці. На смартфонах компанія втратила $8 млн, а загальна частка доходів мобільного підрозділу в BlackBerry знизилася з 70% до 34%. Для порівняння: за цей же час Apple продала 1 млрд iPhone і заробила на цьому чи не півтрильйона доларів.

Софт дохідніший

Насправді плани закрити мобільний підрозділ керівництво BlackBerry озвучувало і раніше. Ще 2015-го голова компанії Джон Чен на конференції Recode заявив, що наразі BlackBerry, незважаючи на випуск нових моделей і оновлення операційної системи, не вдається підвищити продажі смартфонів. «Якщо нічого не зміниться, немає сенсу працювати й далі», – зазначив Чен. Квартальні результати показали, що настав час змінювати стратегію розвитку компанії.

Тепер BlackBerry займеться виключно розробленням софту. Згідно зі свіжими даними, за останній квартал компанія заробила на цьому близько $138 млн, що удвічі вище, ніж показники за цей же період минулого року. Весь софт компанія продаватиме іншим виробникам смартфонів. Як і назву бренду.

Сьогодні стало відомо, що BlackBerry укладає партнерську угоду з індонезійською компанією PT BB Merah Putih. Згідно з підписаними документами, індонезійці купують ліцензію на випуск пристроїв під брендом BlackBerry з їхніми ж софтверними розробками. Щоправда, канадська компанія відповідатиме виключно за постачання програмного забезпечення. Розробляти і продавати смартфони буде вже Merah Putih. Добре, що в останньої є для цього потужності: вона володіє найбільшим у регіоні мобільним оператором PT Tiphone Mobile Indonesia Tbk. Суму угоди в компаніях поки що не розкривають.

Нічого нового

Рішення BlackBerry відмовитися від виробництва смартфонів – не єдине таке. Конкуренції з Apple не витримали й інші компанії, адже саме iPhone збирає понад 90% доходу з ринку смартфонів. Решта – за Samsung. Усі інші працюють на межі рентабельності або собі у збиток.

За кілька років виробництво смартфонів змістилося в бік Азії. У п'ятірці найбільших постачальників цих пристроїв, за даними Strategic Analytics, розташувалися відразу троє китайських гравців (Huawei, Lenovo і Xiaomi) та Samsung – із Південної Кореї. Ще одна сходинка зберігається за Apple

Так, компанія Nokia раніше заявила про зміну кваліфікації в бік телеком-ринку, а також розроблення пристроїв для подальшого продажу під іншими брендами. А не так давно HTC заявила, що змістить основний фокус із виробництва смартфонів у бік віртуальної реальності і зосередиться на розробленні свого VR-проекту HTC Vive.

За кілька років виробництво смартфонів змістилося в бік Азії. У п'ятірці найбільших постачальників цих пристроїв, за даними Strategic Analytics, розташувалися відразу троє китайських гравців (Huawei, Lenovo і Xiaomi) та Samsung – із Південної Кореї. Ще одна сходинка зберігається за Apple, яка вже багато років міцно стоїть на другому місці. Решта гравців поступово відмовляється інвестувати величезні кошти в конкурентний ринок і змінює профіль. Як і сталося у випадку з BlackBerry.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Ruslan Gladun
Ruslan Gladun — 29.09.2016, 15:41

Не правда. Перевіряйте інформацію. Компанія буде продовжувати випускати смартфони, але тепер цим будуть займатись партнери, типу TCL. Вже скоро появиться BlackBerry DTEK60, а потім ще одна модель.

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів