Днями стало відомо, що одна з найбільших тютюнових компаній світу British American Tobacco зробила пропозицію про викуп 57,8% компанії Reynolds American. Зараз BAT вже володіє 42,2% RA. Суму купівлі оцінюють у $47 млрд, що стане однією з найбільших операцій на ринку цьогоріч і найбільшою в тютюновій галузі. Згоди акціонерів Reynolds поки не отримано.
Компанія BAT володіє брендами Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall і Rothmans, її виторг за минулий рік склав понад 40 млрд фунтів. Reynolds, у свою чергу, належать торгові марки Newport, Camel, Pall Mall і кілька дрібніших. Виторг компанії 2015-го перевищив $10 млрд.
Експерти вказують, що новина про можливу операцію стала несподіваною за часом, але загалом була очікуваною: BAT володіє пакетом акцій Reynolds ще з 2004-го, поступово нарощувала свою частку й непогано заробляла на загальному зростанні компанії. «Пропозиція про поглинання – логічний крок для нашої подальшої співпраці. Це дозволить вибудувати нам дійсно великого міжнародного гравця, компанію нового покоління», – заявив керівник BAT Нікардо Дюранте.
За останній пакет акцій BAT віддасть $47 млрд: приблизно $20 млрд буде виплачено готівкою, решта – акціями. Частину угоди заплановано закрити за рахунок власних грошових накопичень, решту – через залучення кредитів і випуск бондів. Повна оцінка Reynolds, виходячи з умов угоди, становить $93 млрд.
Для BAT це вже не перше придбання останнім часом. Минулого року за $2,4 млрд вона купила бразильську компанію Souza Cruz, а також вклала 550 млн євро в хорватську сигаретну компанію TDR, щоб посилити своє представництво на Балканах. Вважається, що одна з причин такого посиленого M&A з боку BAT – «брекзіт», який допоміг компанії наростити фунтовий виторг й поліпшити позиції в рідній Британії, де за останні кілька місяців капіталізація піднялася на 15%. Загалом, увага BAT до американської Reynolds очевидно: Сполучені Штати – найприбутковіший тютюновий ринок у світі.
На відміну від купівлі Time Warner комунікаційною AT&T, про що Forbes повідомляв раніше, перешкод у проведенні операції з боку влади ніхто не очікує. Справа в тому, що BAT є тільки другим гравцем на ринку, поступаючись лідерством Philip Morris International. Компанія Reynolds – взагалі шоста. Щоправда, якщо поглинання все-таки відбудеться, нова компанія стане найбільшим гравцем на ринку. За попередніми даними, угода дозволить економити до $400 млн щорічно.
Основна проблема всіх тютюнових компаній – падіння популярності традиційних сигарет. Тому тютюнові компанії інвестують кошти в новий продукт – електронні бездимні сигарети. Цей рух отримав назву «вейпінг» і зростає небаченими темпами. Для розуміння, ринку електронних сигарет у 2009-му практично не було, а за підсумками 2015-го тільки в США він виріс до $3,5 млрд.
Після поглинання BAT планує посилити свої позиції на ринку електронних сигарет. Справа в тому, що Reynolds уже має відповідні продукти й непогано на цьому заробляє: вона займає третину ринку США. «У Reynolds є високий потенціал і розробки виробів нового покоління. Це дасть чудову можливість для зростання BAT», – зазначив аналітик Гай Еллісон з Investec Wealth&Investment.