Підсумки-2016: 5 знакових подій в АПК

Агропромисловий комплекс у 2016 році забезпечив 12% ВВП, третину експортного валютного виторгу і низку проблем
Підсумки-2016: 5 знакових подій в АПК

На експорті сільськогосподарської продукції Україна заробляє на третину більше, ніж на металах, на 162% більше, ніж на машинобудуванні, і в 7,14 раз більше, ніж на легкій промисловості. У 2016 році АПК закріпив своє місце в національній економіці, згенерувавши близько 12% ВВП. Експорт продукції АПК перевищив $10 млрд, що відповідає третині всього експортного виторгу. Обсяг агровиробництва, за даними Держстату, за 10 місяців року, що минає, виріс 2,9% порівняно з аналогічним періодом минулого. У 2016 році Україна знову оновила рекорд врожаю зернових, зібравши 64,2 млн тонн або +4 млн до показника минулого року. Середня врожайність склала 44,8 ц/га проти 41,1 ц/га в 2015 році.

«В основному, результати за 2016 позитивні. Хороші показники з врожайності, з виробництва, зупинилося падіння, яке відбувалося в 2014-2015 роках у тваринництві й садівництві, ─ каже Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». ─ Тому, скажімо так, не ідеально-ідеально, проте, в цілому, 2016 рік можна охарактеризувати як позитивний для аграрного сектору».

Культура

Обсяг, млн тонн

Динаміка, млн тонн

Урожайність, ц/га

Продовольчі культури

Пшениця

26,1

42

Кукурудза

26,1

+2,8

61,5

Ячмінь

9,5

+1,2

33,1

Жито

0,395

+ 4 тис. тонн

22,7

Овес

0,510

+21,6 тис. тонн

24,6

Гречка

0,183

+55,2 тис. тонн

12,3

Рис

0,069

+6,4 тис. тонн

56,5

Технічні культури

Цукровий буряк

13,2

+2,8

455,4

Соняшник

12,9

+1,7

21,9

Соя

4,1

+0,219

22,6

Інші

Картопля

20,9

+0,051

160,7

Овочі

9,0

-0,21 тис. тонн

208,2

Виноград

0,4

+13,7 тис. тонн

95,7

Фізичні показники роботи галузі менш інформативні, ніж фінансові. За січень-вересень 2016-го 87,6% підприємств, що працюють у сфері сільського, лісового і рибного господарства, були прибутковими ─ їх сумарний фінансовий результат склав 758,7 млн гривень (до оподаткування). 12,4% збиткових підприємств генерували фінансовий результат на рівні 972,7 млн гривень. Таким чином загальне сальдо по галузі склало -214,0 млн гривень.

Рентабельність операційної діяльності великих та середніх підприємств АПК склала за цей період 2,2%. Низький середній показник обумовлений глибоким мінусом, в який пішли окремі сектори ─ так, за оцінками FAO, виробництво молока в травні-вересні цього року було історично збитковим. За словами віце-президента Асоціації виробників молока Анни Лавренюк, рентабельність молочного бізнесу в Україні становить «мінус» 22,5%.

Тож не дивно, що бізнес не поспішає співати дифірамби сезону. «Цей рік був досить складним. Багаж питань з 2013-2014-2015 рр. залишився невирішеним, і ми перенесли його в 2016 рік. Але на тлі тієї волатильності, яка загалом у світі відбувається... ну, слава Богу, що так», ─ ділиться Сергій Мазін, генеральний директор холдингу KSG Agro. ─ Наступний рік очікується, напевно, ще складнішим».

Forbes сформував перелік із п'яти ключових подій і трендів, які справили основоположний вплив на галузь.

1Зміна системи оподаткування в АПК

Зміна системи оподаткування в АПК

Итоги-2016: 5 знаковых событий в АПК

Фото bayer.com

Незважаючи на те, що система спецрежиму в АПК зазнала змін ще два роки тому, завдяки етапності запровадження нових правил повною мірою ефект проявився лише в 2016 році.

Сума ПДВ, яка залишалася до нинішнього року в розпорядженні сільгоспвиробників, в 2016-му була диференційована залежно від економічної стійкості конкретного сектору. Так, представники найбільш проблемної підгалузі АПК ─ тваринництва ─ продовжували акумулювати на рахунках 80% ПДВ, в той час як для рослинництва цей показник становив лише 15%.

«Практично повне скасування держпідтримки по ПДВ, яка вже сталася в рослинництві ─ це, напевно, було найбільш відчутне [нововведення] в цьому році, тому що навантаження досить сильно збільшилося», ─ каже Сергій Мазін.

Спробою компенсувати аграріям втрату ключової пільги стало виділення в бюджеті на наступний рік 1% від аграрної складової ВВП на підтримку галузі, що еквівалентно 5,5 млрд гривень. Зважаючи на те, що пільги для АПК «важили» 30 млрд гривень за підсумками 2015 року, баланс явно не на користь сільгоспвиробників.

2Епідемії в тваринництві

Епідемії в тваринництві

Итоги-2016: 5 знаковых событий в АПК

Фото shutterstock

Африканська чума свиней або хвороба Монтгомері ─ небезпечне захворювання тварин, що викликає 100% смертність, яке активно поширюється в Україні. У 2016 році було зафіксовано 90 випадків АЧС, проти 40 в 2015-му. Оскільки заходи боротьби з епізоотією передбачають знищення поголів'я, АЧС, будучи безпечною для людини, завдає колосальної шкоди економіці. Крім того, статус держави з підтвердженою АЧС загрожує введенням заборони на імпорт тваринницької продукції. На сьогодні таку заборону відносно продукції з України ввели Російська федерація, Вірменія, Молдова, Румунія і Білорусь (остання ─ щодо продукції з кількох областей України).

Наявні оцінки втрат від АЧС для українського тваринництва відрізняються. Найконсервативніша цифра, озвучена представниками профільного міністерства, становить $4,81 млн, з яких $3,3 млн ─ втрати бюджету на проведення протиепізоотичних заходів. За даними Асоціації тваринників України, сума втрат ─ 1,1 млрд грн, тобто в 10 разів більше. А згідно з даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), від смерті однієї свині державний бюджет недоотримує близько 415 грн доходу, зокрема, податок на оплату праці та 100% ПДВ.

Також у 2016 році вперше за вісім років в Україні було зафіксовано курячий грип. Захворювання було виявлено в господарствах Херсонської області. Як і у випадку з АЧС, основну небезпеку хвороба становить для економіки ─ 6 грудня Євросоюз ввів заборону на поставки в ЄС м'яса птиці і продуктів з неї з усієї території України. Рішення про звуження цих обмежень до регіональних може бути прийнято Єврокомісією наприкінці січня.

3Пролонгований земельний мораторій

Пролонгований земельний мораторій

Итоги-2016: 5 знаковых событий в АПК

Фото shutterstock

6 жовтня Верховна Рада восьмий раз у новітній історії України продовжила мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Переконлива кількість голосів, віддана за це рішення ─ 297 ─ свідчить говорить про те, що громадська думка поки що не схиляється на користь ринку землі. Хороша новина в тому, що вона вже не монолітна ─ за даними дослідження «Актуальні питання земельної реформи в Україні», проведеного в рамках проекту USAID, 49% опитаних позитивно оцінюють можливість отримання права продавати свою землю. Правда, ці ж респонденти кількома питаннями вище в анкеті схвально відгукуються про мораторій на продаж земель сільгосппризначення.

Експерти виділяють ще кілька новацій у земельній сфері, які вплинули на галузь. «Якщо брати земельний блок, я б відзначив дві події. По-перше, продовження мораторію, по-друге ─ прийняття законопроекту №3006, яке вирішує питання про спадкування земельних ділянок від померлих власників. Це 1,5 млн га, істотний обсяг для аграрного сектору», ─ зазначає Тарас Висоцький. Ще одне нововведення ─ прийняття в березні закону, яким передання більшості земель в оренду було переведено виключно в формат аукціонів.

4Зміна команди Мінагрополітики і переформатування профільних ЦОВВ

Зміна команди Мінагрополітики і переформатування профільних ЦОВВ

Итоги-2016: 5 знаковых событий в АПК

Тарас Кутовий
Фото УНІАН

15 квітня в рамках переформування уряду і призначення прем'єр-міністром Володимира Гройсмана міністр аграрної політики і продовольства Олексій Павленко з другої спроби покинув свій пост. Замість нього призначили представника аграрного комітету ВРУ Тараса Кутового.

Паралельно в профільних відомствах і службах відбулися інституційні зміни. Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру була підпорядкована від Мінрегіону до Мінагрополітики, а також завершилася масштабна реформа Держспоживслужби, яка передбачала формування абсолютно нової структури і концентрації в її рамках функцій Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів і Держсанепідслужби. За розпорядженням Кабміну 6 квітня Держспоживслужба офіційно розпочала роботу.

До кінця року стало відомо, що найближчим часом у керівництві Мінагрополітики знову можуть відбутися зміни, і Тарас Кутовий покине свій пост. На посаду аграрного міністра, як повідомили Forbes три учасники ринку, обговорюється кандидатура народного депутата Івана Мірошниченка, якого готували на цю посаду ще в уряді Арсенія Яценюка. Сам Мірошниченко відмовився коментувати можливість свого призначення.

5Злиття гігантів

Злиття гігантів

Итоги-2016: 5 знаковых событий в АПК

Фото bayer.com

14 вересня німецький хімічний концерн Bayer оголосив про купівлю лідера галузі біотехнологій, компанії Monsanto, за $66 млрд. Ця угода, сума якої є рекордною в світі в 2016 році і найбільшою за всю історію німецького бізнесу, може істотно змінити глобальну агроіндустрію.

З огляду на масштаб бізнесу, угода вимагає узгодження регуляторів у трьох десятках країн. І Monsanto, і Bayer представлені в Україні ─ обидві з 1992 року.

Капіталізація об'єднаної компанії складе $120 млрд, що робить Bayer-Monsanto найбільшим світовим виробником ГМ-насіння і гербіцидів.

У першому кварталі 2017 року може бути оформлена ще одна глобальна над-угода: придбання найбільшою китайською держкомпанією China National Chemical Corp (ChemChina) швейцарської компанії Syngenta. Syngenta, виробник засобів захисту рослин та насіння, що працює на ринках 90 країн, була оцінена в $43 млрд. Єврокомісія ініціювала розслідування, щоб визначити, чи не звужує ця угода конкуренцію на ринку пестицидів. Рішення планується прийняти до 15 березня 2017 року. Syngenta працює в Україні з початку «нульових», оборот локального підрозділу становить близько $350 млн.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Peter Koval
Peter Koval — 11.06.2017, 04:35

Интересный материал, я так понимаю информацию о посевах брали с этого сайта https://tripoli.land .

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів