Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?

Хто і як керує найбільшими фінустановами країни
Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?

Forbes продовжує серію публікацій про долі банкірів. Ми вже розповіли про трагічну сторону фінансового ринку – лідерів банків, що збанкрутували, які через конфлікти з акціонерами та кримінальне переслідування були змушені тікати з країни. Тепер розглянемо позитивну сторону банківського ринку – провідних банкірів установ, які вистояли і навіть досягли успіху в кризу.

Наш сьогоднішній матеріал присвячений особливостям управління банками і ролі першої особи в долі установи. У такій зарегульованій структурі, як банки, в кожному з яких є правління і наглядова рада зі своїми обов'язками і повноваженнями, можливі різні варіанти менеджменту. Ми розглянули стилі управління основними банками країни, поспілкувалися з першими особами найбільших банків і оцінюємо роль, яку відіграють банкіри у розвитку своїх установ.

Так уже повелося, що найчастіше банк для співпраці вибирають через знайомство з його співробітниками, особливо, топ-менеджерами. Логіка рішення така: якщо з банком щось відбуватиметься, знайомий топ-менеджер попередить. Та чи не дивно вибирати банк за ознакою того, буде чи не буде голова правління попереджати клієнта заздалегідь про проблеми?

Може, знайти інші ознаки надійності установи? Наприклад, рівень підтримки акціонерів, належність до міжнародної фінансової групи, присутність материнської структури в лістингу на визнаних світових торгових майданчиках?

Адже, хоч би яким хорошим був топ-менеджер, підтримувати банк і вливати в нього капітал – це завдання акціонера. «Менеджер не може наповнити капіталом свій банк, навіть якщо він чарівник. Так, топ-менеджеру можна дорікнути за участь в неефективному управлінні банком. Але порятунок банку – це завжди добра воля акціонера. Якщо акціонер хоче рятувати, значить це його підприємство», – розповідає екс-голова правління Ощадбанку Анатолій Гулей.

!!! Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Олександр Дубілет
Фото Василина Врублевська для Forbes Україна

Як правило, в найбільших банках правління змінюється неодноразово, з різних причин – від зміни інвестора до виходу топ-менеджера на пенсію – і ці зміни не призводять до яких-небудь відчутних наслідків для самого банку. Наприклад, націоналізація величезного ПриватБанку привела до зміни правління: замість Олександра Дубілета банк очолив колишній міністр економіки і колишній міністр фінансів України Олександр Шлапак.

При Шлапаку в новій команді «Привату» залишилися і люди, які до цього досить довго працювали в банку. В тому числі керівник напрямку МСБ Олександр Ніколенко та голова vip-банкінгу Олексій Шабан. Керівником «Центру електронного бізнесу» став Сергій Харитич, який також багато років працював у «Приваті», але не на перших ролях. Детально про перший місяць управління націоналізованим ПриватБанком читайте найближчим часом в інтерв'ю Олександра Шлапака Forbes.

«У банків – членів фінансових груп зміна першої особи відбувається кожні 5-8 років. Причини – закінчення терміну дії контракту. До цього, як правило, акціонери банку вже визначаються з кандидатурою нового голови правління. Також встановлюється перехідний період, упродовж якого чинний голова правління передає справи новому», – розповідає голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко.

Звільнення першої особи може мати частково негативні наслідки, якщо деякі з клієнтів вирішать перейти з нею на її нове місце роботи – в інший банк. Іноді банкіри, зробивши кар'єру в чужій фінансовій установі, засновують свої банки, розвиваючи нові напрямки бізнесу.

!!! Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Вадим Мороховський
Фото Христина Ялова для Forbes Україна

Так, в червні 2012 року голова правління банку «Південний» Вадим Мороховський, який здавався незмінним, перейшов до нової установи: заснував разом з власником групи «Фоззі» Володимиром Костельманом банк «Схід». Потім, до квітня 2016 року, банк очолювала Людмила Худіяш, яка пропрацювала в цій установі понад 16 років. Відтоді й до сьогодні «Південним» керує Алла Ванецьянц, яка є також одним з акціонерів банку.

Зазначимо, що під час кризи для акціонерів природним є бажання взяти оперативне управління банком у свої руки. Наприклад, Таскомбанк розвивається під керівництвом свого власника Сергія Тігіпка, який також виступає головою правління цього банку.

До речі, крім Вадима Мороховського на ринку є й інші приклади, коли голови правління банків після виходу з установ засновували свої банки. Так, колишній голова правління Ощадбанку Анатолій Гулей заснував Акорд-Банк, Олександр Адаріч, раніше топ-менеджер УкрСиббанку, був власником Євробанку і Фідобанку, Кирило Шевченко, який працював у банку «Фінанси і кредит» та очолював Державну іпотечну установу, певний час був власником ТерраБанку.

Інший приклад – Укрсоцбанк. У 2013 році його залишив Борис Тимонькін – банкір, який не тільки побудував цей величезний банк з 1990-х, але і залишався на посаді першої особи після продажу «Укрсоцу» італійській групі Unicredit в 2007 році за $2,2 млрд. Далі банком керував топ-менеджер Граціано Камелі. У липні 2015 року головою правління банку призначили Тамару Савощенко – фінансистку, яка практично всю свою кар'єру побудувала в Укрсоцбанку, почавши в далекому 1993 році з посади економіста відділу розрахункових операцій Київської обласної дирекції.

Тамара Савощенко зберегла свою посаду в банку і після угоди між Unicredit і ABH Holdings SA з продажу Укрсоцбанку, а також після призначення в січні 2017 року в «Укрсоц» генерального менеджера Дмитра Серьожина.

«У нашому банку є кілька вертикалей. До ради правління входять директор центру роздрібного бізнесу, фінансовий директор, директор з юридичних питань, директор департаменту комплаєнс, а також генеральний менеджер і голова правління», – говорить Тамара Савощенко.

!!!Роль личности в (банковской) истории: на что влияет первое лицо банка?
Олександр Луканов
Фото Анна Наконечна для Forbes Україна

Зазначимо, що колегіальність прийняття рішень є стилем роботи фінансових установ «Альфа Груп». Наприклад, Альфа-Банк Україна нарівні управляється відразу декількома топ-менеджерами: CEO банку Рушаном Хвесюком, що відповідає за стратегію банку; президентом Олександром Лукановим, який курирує зокрема великий корпоративний бізнес і найбільших боржників і, крім того, головну джазову подію країни – міжнародний фестиваль «Альфа Джаз».

І Хвесюк, і Луканов працюють у глобальному банківському бізнесі «Альфа Груп» з початку 1990-х. Правління банку очолює Вікторія Міхайле – вона прийшла в Альфа-Банк з моменту початку роботи групи в Україні в 2001 році.

«У нас – командний стиль управління. Немає людини, яка винна, як і немає однієї людини, яка перемогла. Перемагає команда топ-менеджерів. Уміння чути один одного дає нам кращий рівень експертизи, ніж в інших банках. І незалежно від того, хто з нас де народився, ми всі дуже любимо Україну», – розповідає старший радник Альфа-Банку Україна Роман Шпек.

Оскільки Альфа-Банк є однією з найактивніших установ на українському ринку, то така модель управління показує свою ефективність: коли клієнти орієнтуються на бренд і корпоративну культуру. Це – західний принцип управління корпораціями.

Інша провідна фінансова група на українському ринку – французька BNP Paribas, якій належить найбільший УкрСиббанк. «Стиль управління в банку сформувався в період змін і криз. Я б назвав його сплавом з французького менеджменту і харківських коренів банку (УкрСиббанк був придбаний групою BNP Paribas у харківського бізнесмена Олександра Ярославського в 2005 році. – Forbes). Керівники вищого рівня, як професійні інженери, завчасно і точно планують розвиток банку. Мідл-менеджмент поводиться проактивно, постійно перевищує очікування і робить все краще і швидше, ніж очікується. Це я вже спостерігаю кілька років поспіль, – розповідає перший заступник голови правління УкрСиббанку BNP Paribas Костянтин Лежнін. – Атмосфера швидко змінюється в бік демократичного стилю. В цьому є велика заслуга останніх двох керівників».

Після завершення процесу викупу УкрСиббанку, в 2011 році відбулася зміна СEO: ним став Філіп Жоан з досвідом роботи понад 40 років в BNP Paribas. Він вирішував питання реструктуризації бізнес-моделі, логічного поділу банку на «старий» і «новий», в правлінні з'явилося більше половини іноземців з досвідом роботи на інших ринках, що розвиваються. У 2015 році в банк прийшов новий CEO Філіп Дюмель.

«Я почав свою кар'єру як інженер в промисловості, в компанії з виробництва автомобілів і побутової техніки. Але через 5 років я вирішив перейти у фінансовий сектор, оскільки його майбутній розвиток здавався мені більш відкритим і, скажімо, менш передбачуваним. У банку мене приваблює можливість безпосередньо контактувати з клієнтами, консультувати їх і допомагати. Мені подобається керувати командою співробітників, щоб кожен день ми разом могли відповідати і перевищувати очікування клієнтів, розвиваючи довгострокові відносини з ними», – каже Філіп Дюмель.

Наскільки перша особа банку може виконувати представницькі функції і бути далеко від подій в банку, показує історія зі зміною глав правління в одному з банків з іноземним капіталом. Напередодні в одеській дирекції цього банку стався обшук співробітниками СБУ за звинуваченням в конвертації декількох мільйонів гривень. Коли журналіст Forbes на конференції запитав про цей випадок, ні старий, ні новий глава правління не змогли відповісти на запитання про цю подію, оскільки не знали про неї.

В українській же моделі управління перша особа не може не бути в курсі, що в найбільшому місті, Одесі, в регіональній дирекції проходив обшук за звинуваченням у порушенні фінансового законодавства.

Інші стилі управління – високий рівень впливу на процеси першої особи. Найяскравіший приклад – це державний Ощадбанк. Голови правління в цій державній установі змінювалися неодноразово. Наприклад, з вересня 2005 по березень 2007 року правління банку очолював екс-депутат від «Нашої України» Олександр Морозов. З березня 2007 по квітень 2010 року главою Ощадбанку був Анатолій Гулей.

!!! Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Андрій Пишний
Фото Анна Наконечна для Forbes Україна

У березні 2014 року, після «революції гідності», банк очолив Андрій Пишний – фінансист, який колись в далекому 2000-му прийшов на посаду глави юрдепартаменту цього державного банку.

За Андрія Пишного в банку почалася серйозна реформа практично всього: від переобладнання відділень всім новим, аж до пандусів для інвалідів та електронних черг, до створення нового електронного та мобільного банкінгу і навіть договору з одним із міжнародних донорів – ЄБРР – про стратегічну співпрацю.

«Стиль управління банком я б охарактеризував як «24/7» – сам не сплю, і іншим не даю. Мені вдалося сформувати команду, орієнтовану на результат і готову працювати в такому темпі, – розповідає Forbes Андрій Пишний. – Банк активно трансформується в усіх напрямках. Я вже згадував проектний офіс: бажаючі «відсидітися в окопі» стануть причиною затримки для інших, оскільки всі проекти та ініціативи підрозділів структуровані і взаємопов'язані – нам з ними не по дорозі».

За словами Андрія Пишного, вимоги до співробітників дуже змінилися, але паралельно і можливості їм були надані набагато ширші: навчання, розвиток, просування.

В Укргазбанку також неодноразово змінювалося правління. Після націоналізації банку в 2009 році, першою особою установи став Кирило Шевченко, після нього – Сергій Мамедов, а з травня 2015 року банк знову очолив Кирило Шевченко. Під його керівництвом у банку також закипіла робота – налагодилися партнерські проекти з Білоруссю і програми підтримки енергоефективності, зросла клієнтська база. Тим більше, що «Укргаз» вважається одним із ймовірних кандидатів серед держбанків на продаж іноземному інвестору.

!!! Роль особистості в (банківській) історії: на що впливає перша особа банку?
Володимир Лавренчук
Фото прес-центр Райффайзен Банк Аваль

Одним із найбільш знакових топ-менеджерів на ринку, обличчям банку, є Володимир Лавренчук – глава Райффайзен Банку «Аваль». Він очолив банк відразу ж після операції з придбання «Авалю» австрійською групою Райффайзен в 2005 році. Володимир Лавренчук є блискучим топ-менеджером високого західного стилю. З чудовою англійською, принципово україномовний, патріот, на дозвіллі грає на електрогітарі пісні U2 і записує авторські диски з рок-музикою. Однак, очевидно що клієнти приходять у Райффайзен Банк Аваль насамперед – за брендом і за технологіями групи Райффайзен.

Найчастіше в банках з європейським капіталом топ-менеджерами є експати. Глава бутикового шведського «SEB Корпоративний банк» – Крістіан Андерсон, голландський ING Bank Ukraine очолює Марк Аппельман; німецьким «Дойче банком ДБУ» управляє Борислав Іванов-Бланкенбург; корпоративний Сітібанк очолює американець Стівен Фішер; угорським ОТП Банком – одним із найбільших банків країни – керує Тамаш Хак Ковач.

«У мене маленька, але дуже стабільна команда. Нас в управлінні п'ятеро. І я даю членам правління майже повну автономність в рамках загальної стратегії. Тому вони працюють дуже самостійно, я не втручаюся в їхні справи, але визначаю стратегію банку і контролюю членів правління. Моя роль – забезпечити їм умови для ефективної роботи, включаючи ресурси, підтримку материнського банку, і мотивувати людей. Я вважаю, що дуже велика частина мотивації команди – не втручатися в їхні щоденні справи», – розповідає голова правління ОТП Банку Тамаш Хак Ковач.

Резюмуючи розповідь про перших осіб українських банків, зазначимо, що при найвидатнішому управлінському таланті відповідальність за фінансову установу в рівній, якщо не в більшій мірі несуть його акціонери. «Є два стилі управління банком. Коли я керую банком – і коли я не керую банком», – іронізує Анатолій Гулей.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Бізнес
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Не як у людей: що в Україні заважає іноземним інвесторам
Однорічні дозволи на перебування в країні, неможливість репатріації капіталу, погана англійська мова і так далі
Ефект бумеранга: «Нафтогаз» проти «Північних потоків»
Біржі відреагували на рішення Європейського суду стрімким зростанням ціни газу, що зрештою може позначитися і на Україні
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів