Як подолати страх публічних виступів?

Що потрібно зробити, щоб вільно спілкуватися з великою аудиторією?
Як подолати страх публічних виступів?
Фото U.S. Department of State/flickr.com

За статистикою, понад 90% людей відчувають страх або сильне хвилювання перед виходом на публіку. Одна з основних причин ‒ важливість заходу. Адже публічна промова ‒ це найчастіше презентація чогось значимого. І оратору вкрай важливо, які потім будуть відгуки про нього ‒ як про людину, професіонала.

Страх проявляється у всіх по-різному: в когось у м'язовій напрузі ‒ тремтіння в колінах або руках (особливо видає, коли ви тримаєте листок), німіють руки і ноги, ви не можете вільно жестикулювати, прискорюється серцебиття, червоніє обличчя і шия. Виникає посилене серцебиття і прискорене дихання. Всі ці «радощі» не дають зосередитися і виголосити промову так, як планувалося. Але, щоб подолати ці проблеми, необхідно зрозуміти причини їх виникнення.

Перша причина виникнення дискомфорту і страху ‒ боязнь відрізнятися від інших.

Давайте заглянемо в нашу генетичну пам'ять, у пам'ять поколінь. З давніх-давен люди полювали на тварин, збирали гриби і ягоди. Тобто завжди була якась соціальна група, в якій усі виконували певні функції. У кожного племені був вождь, який відрізнявся особливими навичками ‒ різними, залежно від рівня розвитку людства. Всі інші члени племені «не виділялися», були зграєю, групою. Виділитися ‒ означало претендувати на щось більше, бути не таким як усі. Отже ‒ виникав ризик нарватися на нерозуміння одноплемінників, стати білою вороною.

І ось ви виходите перед іншими людьми з промовою, виступом. І ви виділилися. А генетична пам'ять десь на рівні несвідомого дає сигнал, що це ‒ неприродний стан.

«Але це ж було тисячі років тому», ‒ скажете ви. Ми еволюціонували, змінився общинний лад, виникали і руйнувалися держави, рухалися материки й континенти. Це можлива, але дуже стара причина.

Друга причина страху ‒ боязнь «не сподобатися».

У сучасному світі слова «імідж» і «стиль» є невід'ємним атрибутом корпоративного світу. Нам дуже важливо, що про нас подумають і скажуть інші люди.

Коли ми знайомимося з кимось або проводимо ділову зустріч, то несвідомо хочемо сподобатися співрозмовнику. Адже ми такі хороші, розумні і красиві... І будемо це всіляко демонструвати. Це пастка нашого «Я».

Ми хочемо подобатися іншим людям, нам важливо, що вони про нас подумають. Особливо перед побаченням. І це вірно. Ми хочемо подати себе в кращому світлі. І ми хвилюємося, як будемо виглядати, про що будемо говорити, а що розповісти про себе... А тепер уявіть, що у вас побачення з цілим залом! Адже це так і є: ви приходите зі своїм виступом, як на побачення. Ви також ретельно готуєтеся, думаєте, що і як сказати. І ви однозначно хочете сподобатися всім.

Третя причина ‒ боязнь не знати, забути, провалитися.

Йдемо далі. Давайте згадаємо про екзамени в школі та університеті. Ми перед ними теж хвилювалися. На кону, ясна річ, були оцінки і навіть дипломи.

Чого ми боялися? Того, що чогось не знаємо або забудемо! І точно так і з публічними виступами. У нас є страх забути щось або чогось не знати. А раптом питання із залу? А я не знаю відповіді? А раптом хтось у залі знає більше за мене? Це все схоже на страх провалитися на іспиті. Тільки формат і результати різні.

І ще одна річ, здатна викликати у нас дискомфорт і бажання втекти зі сцени ‒ найпростіший страх незвіданого.

Це як темний тунель ‒ ми знаємо, що, швидше за все, там нічого немає. Але темрява не вселяє довіри, адже там може ховатися що завгодно. І тут наша уява здатна видавати безліч образів, які вселяють ще більший страх.

Так і з виступами: ми знаємо гіпотетично, як це відбувається, і що люди від цього не вмирають, але ми все одно продовжуємо боятися. І причина цього страху ‒ ми не виступаємо щодня. Ми в принципі робимо це досить рідко, найчастіше ‒ за потребою.

Як усе невідоме, це викликає у нас стан внутрішньої невпевненості. Адже в тій галузі, в якій ви відчуваєте себе профі – наприклад, коли ви плаваєте в басейні, якщо ви регулярно його відвідуєте – ви не відчуваєте внутрішнього дискомфорту і страху. Швидше за все, ви насолоджуєтеся процесом і почуваєтеся досить впевнено. Ваше самопочуття і самооцінка явно знаходяться вище середнього.

Прийом проти страху ‒ техніка під назвою «Рубильник».

Найцікавіше з точки зору людської природи і психології ‒ коли ми втілюємо наші страхи в матеріальну форму, ми починаємо менше боятися. Адже причини виникнення дискомфорту зрозумілі, і з ними стає простіше боротися.

Всі ми бачили пережиток радянської епохи ‒ старі, покриті корозією, подекуди ще і залишками фарби Рубильники. Саме так ‒ з великої літери. Вони були масивні і одним своїм виглядом вселяли розуміння, що їх потрібно вмикати удвох, а то і втрьох ‒ інакше не впоратися.

Закрийте очі й уявіть, що в цій темряві з'являється величезними літерами слово «страх». І ви чітко знаєте, що це страх виступів. І ось це слово зменшується, і ви бачите, що воно написано на стіні. А під ним знаходиться цей рубильник, зі слідами іржі і фарби незрозумілої епохи. А збоку біля нього вгорі напис «ВКЛ.» І внизу напис «ВИКЛ.». А важіль знаходиться у верхньому, увімкненому положенні.

Ваше завдання ‒ зусиллям волі змусити його перемкнутися в положення «ВИКЛ.». Це нелегко і виходить не відразу. Він іде з великим зусиллям, можливо, чути скрипіння, сиплеться іржа. Але рубильник піддається вашій волі. Він перемикається в положення «ВИКЛ.», а ви відчуваєте, як страх всередині вас зменшується до рівня незначного хвилювання, яке є швидше приємним фоном напередодні виступу, а не перешкодою.

Цю техніку можна використовувати не тільки для роботи зі страхом публічних виступів, а й з усіма іншими страхами, оскільки вона заснована на природному механізмі витіснення. Згідно з ним, з часом пам'ять зберігає тільки позитивні й важливі спогади, вважаючи за краще ігнорувати негатив.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
24809 переглядів
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25648 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
40894 перегляду
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9286 переглядів
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар