Рейтинг Forbes: десять найвизначніших письменників України

Хто з вітчизняних літераторів має найбільший вплив на культуру та суспільство

Forbes починає публікувати серії рейтингів, присвячених оцінюванню діяльності провідних постатей української культури. Ми постараємося максимально задіяти всі сфери мистецтва. Перший наш рейтинг присвячений літературі.

Рейтинг Forbes: десять найвизначніших письменників України
Фото Shutterstock

Складаючи більшість рейтингів, Forbes використовує кількісні показники: вартість активів, цифри доходів, частоту згадувань у медіа тощо. У випадку з діячами мистецтва така методика не релевантна. Рівень майстерності письменника не визначається одержаними гонорарами, впливовість театрального режисера не можна обчислити за вартістю квитків на його вистави, значущість музиканта далеко не завжди відповідає його популярності. Найнадійнішим методом у цьому разі є експертне опитування.

Як ми рахували

Forbes запропонував десятьом експертам назвати десять найзначніших і найвпливовіших літераторів України, розставивши їх у порядку місць. Серед експертів:

 • Віра Балдинюк, журналіст, критик;
 • Наталія Бельченко, поет, критик;
 • Олександр Бойченко, критик, літературознавець, публіцист;
 • Андрій Бондар, поет, есеїст, літературознавець;
 • Андрій Дрозда, критик, літературознавець;
 • Маріанна Кіяновська, письменниця, критик, літературний організатор;
 • Тетяна Кохановська, журналіст, критик;
 • Олег Коцарев, поет, критик;
 • Ірина Славінська, журналіст, критик;
 • Світлана Пиркало, письменник, літературний організатор;
 • Одинадцятим експертом є Forbes.

За перше місце було набрано десять балів, за друге – дев’ять і т.д. Критеріями для визначення топ-10 є рівень майстерності, визнання в професійному середовищі, суспільна значущість творчих досягнень письменника, його громадянська активність (публіцистичні виступи, організація літературних заходів та участь у них, присутність у медіапросторі). Експерти не мали змоги називати самих себе.

Варто зазначити низку літераторів, що не потрапили в першу десятку, але набрали не менш як десять балів. Це Василь Герасим'юк та Олег Лишега, яскраві самобутні поети, про яких ЗМІ згадують украй рідко. Таня Малярчук, найталановитіша з молодих українських прозаїків. Марія Матіос, майстер історичної сільської прози. Шістдесятники Валерій Шевчук і Ліна Костенко, які останнім часом опинилися на узбіччі літературного процесу. Легендарний Лесь Подерв'янський, якого й не треба представляти. Юрій Винничук, пристрасний публіцист і невичерпний містифікатор, творець львівського міфу, що працює на межі високої й масової літератури. Вічно юна Ірена Карпа, чиї літературні досягнення, якщо порівняти з медійною активністю, виглядають вельми скромно.

Двох явних лідерів, Сергія Жадана та Юрія Андруховича, назвали всі експерти. Семеро з десяти фігурантів рейтингу пишуть по-українськи, троє – російською мовою. Чоловіків учетверо більше, ніж жінок. Більшість авторів живе в Києві та Івано-Франківській області, також представлений Харків, Одеса та Львів. Прозаїків і поетів у топ-10, можна сказати, порівну – чимало авторів виступають в обох амплуа.

Десятка найзначніших і найвпливовіших письменників України, на думку експертів Forbes, виглядає так:

Сергій Жадан 104
Юрій Андрухович 75
Тарас Прохасько  57
Оксана Забужко     52
Андрій Курков   35
Олександр Кабанов 25
Юрко Іздрик      24
Борис Херсонський  22
Андрій Бондар  21
Маріанна Кіяновська     21

1Сергій Жадан

Сергій Жадан
Місце в рейтингу: 1

Українське Фото

Бали: 104

Амплуа: поет, прозаїк, публіцист, перекладач, літературний організатор

Місце проживання: Харків

Вік: 39 років

Беззаперечний №1 сучасної української літератури. Автор 12 збірок віршів і 7 книжок прози, зокрема романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія». Дворазовий переможець конкурсу «Книга року Бі-бі-сі», лауреат премії ім. Конрада. Коли Жадан ще не досяг тридцятиріччя, його вже вважали першим поетом України, тепер він – на вершині й у прозі. Активний учасник Помаранчевої революції та Євромайдану. Під час зіткнень 2 березня в Харкові відмовився стати на коліна перед тітушками, був побитий і дістав численні травми голови.

Регулярно виступає у провідних ЗМІ як публіцист. Організатор і активний учасник літературних фестивалів в Україні та за кордоном. Гастролює з концертами в супроводі музичного гурту «Собаки в космосі». Експерти називають Жадана «народним літератором» і «людиною, яка відвоювала Харків для України», зазначають, що його творчість близька як витонченим інтелектуалам, так і екзальтованій молоді, і вважають, що він найяскравіший виразник «духу кризового часу».

Віра Балдинюк

«Активістська діяльність Сергія Жадана, на щастя, не залишає в його творчості слідів шаблонного мислення та гасел, але робить його письменницьку позицію чесною. Голос східної України, який однаково добре сприймають по всій країні. Жадану завжди є що сказати як публіцистові».

2Юрій Андрухович

Юрій Андрухович
Місце в рейтингу: 2

Українське Фото

Бали: 75

Амплуа: прозаїк, поет, есеїст, перекладач, публіцист

Місце проживання: Івано-Франківськ

Вік: 54 роки

«Патріарх» створеної в середині 1980-х літературної групи «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск – Балаган – Буфонада), що поклала початок новій, пострадянській, українській літературі. Автор 15 книжок прози, есеїстики, віршів, зокрема трьох знакових романів 1990-х років: «Рекреації», «Московіада», «Перверзія». Активний публіцист і громадський діяч, 2010 року висловився за відділення від України Криму й Донбасу.

На початку 1990-х перейшов від віршів до прози, із 2003 року зосередився на літературі нон-фікшн і перекладах. Виступає з мелодекламацією своїх текстів у супроводі польського музичного гурту Karbido. Експерти зауважують «вишуканий стиль» Андруховича і називають його «послом української культури в європейських країнах».

Олександр Бойченко

«Відзначив Юрія Андруховича за його написані ранні вірші, за перший постколоніальний роман («Рекреації»), за демонстрацію небачених раніше можливостей української мови («Перверзія»), за громадянську позицію, за «посольську» діяльність за межами країни і – можливо, головне – за найбільший вплив на тих авторів, які в сьогоднішній молодий літературі мають найбільший вплив».

3Тарас Прохасько

Тарас Прохасько
Місце в рейтингу: 3

Українське Фото

Бали: 57

Амплуа: прозаїк, есеїст, публіцист, перекладач

Місце проживання: Івано-Франківська обл.

Вік: 46 років

Найоригінальніший серед провідних українських письменників, який водночас найменше пише. Автор одного роману («Непрості»), який зараховують до жанру магічного реалізму, та кількох книжок малої прози, переважно нон-фікшн. Лауреат премії ім. Конрада. Останнім часом відзначився гучними публіцистичними статтями, зокрема про те, що російськомовних письменників України не можна вважати українськими.

Експерти називають творчість Прохаська «метафізичною й негучною», зазначають, що його слова – «на вагу золота», підкреслюють, що він не зраджує своїх інтонацій і цінностей, залишаючись «тихим, але впевненим голосом Галичини».

Наталія Бельченко

«Тарас Прохасько говорить про малопомітні, але нагальні речі. Схоже, основна потреба – якраз у такій «неголосній» літературі».

4Оксана Забужко

Оксана Забужко
Місце в рейтингу: 4

Українське Фото

Бали: 52

Амплуа: прозаїк, літературознавець, публіцист, поет

Місце проживання: Київ

Вік: 53 роки

У вищу лігу української літератури Забужко увірвалася в 1996 році романом «Польові дослідження українського сексу», названому критиками «націонал-феміністським». За освітою філософ, старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України, кандидат філософських наук. Дев'ять із 20 книг Забужко відносяться до сфери культурології, літературознавства та публіцистики. У 2010 році випустила 830-сторінковий, почасти присвячений УПА роман «Музей покинутих секретів», який у 2013-му був відзначений престижною Літературною премією Центральної Європи Angelus.

Періодично виступає як публіцист. У 2010 році запам'яталася закликами голосувати на президентських виборах проти всіх. Одні експерти вважають її «мислителем, якого слухаєш із захопленням», інші називають її «абсолютною чемпіонкою України із самопіару».

Олег Коцарев

«Оксана Забужко − потужний поет і прозаїк. Відрізняється вкрай виразною особистісною інтонацією, яскравою образністю, непопсовим трактуванням питань ідентичності, історичної спадкоємності. Досягла помітного визнання за кордоном, а значить, багато в чому виконує місію поширення інформації про українську культуру у світі. Автор цікавих наукових есе».

5Андрій Курков

Андрій Курков
Місце в рейтингу: 5

Українське Фото

Бали: 35

Амплуа: прозаїк, публіцист, сценарист

Місце проживання: Київ

Вік: 53 роки

Курков пише російською, але завжди підкреслює, що він український письменник. Найплодовитіший прозаїк рейтингу, на його рахунку 19 романів. Критики відносяться до творчості Куркова прохолодно, своєю популярністю він багато в чому зобов'язаний активній громадській діяльності і частим появам у медіа. Курков − письменник «на експорт», його книги перекладено 21 мовою, вони користуються більшою популярністю за кордоном, ніж на батьківщині. Він єдиний автор із колишнього СРСР, чиї твори потрапляли в топ-списки європейських бестселерів.

Курков вважається найвідомішим українським письменником у Європі. Експерти відзначають, що вибрали його насамперед за громадську активність, просвітницьку діяльність та лобіювання літературних інтересів України за кордоном.

Андрій Дрозда

«Завдяки свідомому вибору української ідентичності Андрій Курков отримав рідкісну можливість говорити про нинішню ситуацію в країні та суспільстві відсторонено й об'єктивно, але разом з тим емоційно і заангажовано. Письменник блискуче скористався своєю перевагою, а статус на світовому літературному ринку забезпечив йому широку аудиторію».

6Олександр Кабанов

Олександр Кабанов
Місце в рейтингу: 6

Фото: wikipedia

Бали: 25

Амплуа: поет, редактор, літературний організатор

Місце проживання: Київ

Вік: 45 років

Кабанов − провідний російськомовний поет України. Автор десяти книг віршів, лауреат безлічі премій (Руської, Волошинської, Григорівської та ін.), головний редактор журналу про сучасну культуру «ШО», організатор фестивалю поезії «Київські Лаври» − одного з найбільших на пострадянському просторі фестивалів, який багато в чому визначає український літературний процес.

На думку експертів, Кабанов − автор як тонких ліричних, так і знакових громадянський віршів, неперевершений корифей каламбурів, які розкривають нові можливості поетичної мови.

Наталя Бельченко

«Олександр Кабанов − віртуоз поезії, майстерно створює індивідуальні крилаті вирази і парадоксально інтерпретує вже існуючі».

7Юрко Іздрик

Юрко Іздрик
Місце в рейтингу: 7

Фото: buknews.com.ua

Бали: 24

Амплуа: прозаїк, поет, есеїст, літературознавець, редактор, літературний організатор

Місце проживання: Калуш, Івано-Франківська обл.

Вік: 51 рік

Автор яскравих виразних віршів і щільної, інтелектуальної, непростої для сприйняття прози. Третій представник так званого «станіславського феномену» в топ-десятці (Станіслав − колишня назва Івано-Франківська). Засновник літературно-художнього журналу «Четвер», одного з центрів культурного життя Західної України 1990-х років.

Іздрик − майстер на всі руки. Він не тільки літератор, але також художник і музикант, автор двох концертів для фортепіано, організатор літературно-музично-театрального проекту DrumТИатр. Експерти називають його «людиною Ренесансу» і відзначають його характерну фірмову іронію.

Віра Балдинюк

«Кілька останніх поетичних книг відкрили в цьому постмодерному циніку великого романтика. Дуже цікаві його експерименти з DrumТеатром».

8Борис Херсонський

Борис Херсонський
Місце в рейтингу: 8

Українське Фото

Бали: 22

Амплуа: поет, перекладач

Місце проживання: Одеса

Вік: 63 роки

У СРСР Херсонського не друкували. Першу книгу він зміг видати лише в середині 1990-х, широка популярність прийшла до нього в 2000-х, після публікацій у провідних українських та російських літературних журналах. Виключно плодовитий, на своїй сторінці в LiveJournal буквально щодня публікує новий вірш. У його творчості багато оповідних текстів, звертає на себе увагу цікаве поєднання єврейських і православних мотивів.

Перекладає вірші українських поетів російською мовою, активний учасник літературного процесу, бажаний гість безлічі поетичних фестивалів. Експерти вважають, що Херсонський найбільш виразно і повно озвучив позицію цілого шару наших співвітчизників.

Тетяна Кохановська

«Борис Херсонський найбільш виразно і повно озвучив позицію цілого прошарку наших співвітчизників − без шуму на тему «поет і громадянин», без зайвого пафосу, з величезним терпінням. Якщо і можна говорити про російську культуру України як про явище, то першим на думку спадає Херсонський».

9Андрій Бондар

Андрій Бондар
Місце в рейтингу: 9-10

Українське Фото

Бали: 21

Амплуа: есеїст, поет, перекладач

Місце проживання: Київська обл.

Вік: 39 років

Починав як поет, але потім зосередився на колумністиці та перекладацькій діяльності. Один із найяскравіших українських есеїстів. Відрізняється точністю спостережень за абсурдом навколишньої дійсності й чудовим почуттям гумору. Збірник есе «Морквяний лід» критики вважають найкращою книгою останніх років у цьому жанрі.

Один із лідерів думок в українському сегменті Фейсбуку, його сторінку читає понад 10 тисяч підписників. Під час Євромайдану став ініціатором створення сайту Eurolution, де актуальні тексти про ситуацію в Україні публікувалися шістьма провідними європейськими мовами. Експерти відзначають, що вибрали Бондаря насамперед за його блоггерську та громадську діяльність.

Віра Балдинюк

«Переклади Андрія Бондаря актуальних книг польського та британського репортажу відкрили цей жанр для України. Його ініціатива Eurolution під час революції показала важливість інформаційної політики, спрямованої в зовнішній світ».

10Маріанна Кіяновська

Маріанна Кіяновська
Місце в рейтингу: 9-10

Фото: wikipedia

Бали: 21

Амплуа: поет, перекладач, прозаїк, критик, літературний організатор

Місце проживання: Львів

Вік: 40 років

Один із провідних українських поетів. Автор проникливих ліричних віршів із помітною філософсько-метафізичною складовою. За словами експертів, у своїй творчості Кіяновська «транслює глибоко інтимний досвід душевного та інтелектуального переживання всього, що відбувається з нами».

Наталя Бельченко

Маріанна Кіяновська − розкривається як жіноча душа народу − в сенсі вразливості та чуйності: знаходить вірні слова для того, що болить не тільки в особистому просторі, але є і трагедією всієї країни.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 4
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Сергей Коваль
Сергей Коваль — 22.07.2016, 14:41

Вот самый лучшие украинский писатель - http://www.knigograd.com.ua/index .php?dispatch=bookauthors.view&am p;author_id=1354 )) Всего 2 книги но обе на 10/10 )

Андрей Ковальчук
Андрей Ковальчук — 02.01.2015, 23:01

Печально только то, что не одного из этих авторов нет среди самых читаемых. Так просмотрел http://top-knig.ru/ и другие рейтинги ни одного из них не нашел. О них знает только узкий круг - надо как-то популяризировать. Интересно какими тиражами выходят их книги?

Микола Кравченко
Микола Кравченко — 20.06.2014, 19:21

не хочу щось сказати за/проти жодного з авторів, що потрапив у список, але! журналізди, блін! хоч трохи проконсультуйтесь у математиків або технарів, коли складаєте рейтинг за експертними оцінками! ну не можна так робити: "За 1-е место начислялось 10 баллов, за второе – 9 и т.д. "! Ви впевнені, що різниця, між першим і другим місцем, наприклад, в рейтингу, який зробив Андрій Бондар складає саме ОДИН бал? а може три бали? а може там "прірва"? а у інших експертів яка різниця між місцями в рейтингу? так отож! :)

Десь Приблизно
Десь Приблизно — 20.06.2014, 23:02

Повністю підтримую Миколу!

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів