Прем'єри тижня: «Новітній заповіт» і «Міст шпигунів»

У прокат виходять сатирична комедія про Бога та історична драма про шпигунів від Стівена Спілберга
Прем'єри тижня: «Новітній заповіт» і «Міст шпигунів»

3 грудня у прокат виходять «Новітній заповіт» і «Міст шпигунів». Перший − французько-бельгійська комедія про Бога, сатира і на релігію, і на суспільство в цілому. Прем'єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі в одній з паралельних програм, а тепер «Новітній заповіт» висувається на «Оскар» від Бельгії. Другий − історична драма про шпигунів часів холодної війни. Не виключено, що нове творіння Стівена Спілберга теж потрапить в оскарівські списки. Обидві картини запрошують глядача повірити в те, що чудес, може, й не буває, зате люди − кращі, ніж здаються, і самі здатні на подвиги.

«Новітній заповіт»

Бог (Бенуа Пульворд) існує і живе в Брюсселі. З родиною − мовчазною дружиною, сином, який давно втік з дому, і задерикуватою десятирічною донькою − стосунки в нього так собі. Втім, він і людей в цілому не дуже любить. Нервовий і злий мізантроп, він розважається в основному тим, що вигадує різні пакості («Нехай сусідня черга завжди рухається швидше») і посилає їх людям через свій комп'ютер.

Але одного разу десятирічна Еа не витримує і через чарівну пральну машинку втікає до людей. Старший брат, який мешкає в будинку у вигляді статуетки, час від часу оживаючи, радить їй зробити диво (Еа відправляє всім людям дату їхньої смерті), а також знайти шістьох апостолів (щоб із його дюжиною вийшла бейсбольна команда), і ще одного, хто буде все записувати. На роль творця Новітнього завіту Еа вибирає бездомного. А апостолами стають випадково вибрані люди − всі, як на підбір, дивні: дівчина, що втратила руку при неймовірних обставинах; чоловік, що любить іноді стріляти по людях; літня дама (Катрін Деньов), яка поміняла чоловіка на горилу; хлопчик, який вирішив стати дівчинкою − і так далі.

Все це було б смішним жартом, якби було жартом. Втім, чи жартує режисер Жако Ван Дормель, чи говорить серйозно − доведеться вирішити глядачам самостійно

Кожен з героїв розповідає свою історію, ці історії химерно переплітаються, роблячи «Новітній заповіт» схожим на «Амелі» − вірніше, на ті сотні фільмів, які вже встигли скопіювати стрічку француза Жана-П'єра Жене і вивернути його знахідки навиворіт. А сам «Новітній заповіт» навиворіт вивернути намагається, й часом досить дотепно, релігію і суспільство, яке живе начебто за законом Божим, але насправді є лицемірним і обмеженим. Але найгірше − інфантильним. Новий Месія − це десятирічна дитина. Написаний бездомним Новий завіт − це набір банальностей на зразок «Якщо прибрати повітря, то всі птахи впадуть» і зворушливих, схожих на дитячі, малюнків. А вирішенням усіх світових проблем виявляється розфарбовування неба в квіточку. Все це було б смішним жартом, якби було жартом. Втім, чи жартує режисер Жако Ван Дормель, чи говорить серйозно − доведеться вирішити глядачам самостійно.

«Міст шпигунів»

1957 рік, холодна війна в розпалі, в Берліні якраз будують стіну. У США всім навколо ввижаються радянські шпигуни − і, в принципі, американці переймаються не дарма. Агенти ФБР як раз упіймали Рудольфа Абеля − досвідченого радянського агента. Його віддають під суд і мають намір перетворити процес на показовий: мовляв, навіть людина, якій вся країна бажає смерті, заслуговує на справедливий процес. У захисники Абеля запрошують адвоката Джеймса Донована (Том Хенкс), який спеціалізується на страховому праві. І він раптом береться за справу так сумлінно, що Абеля засуджують до тюремного ув'язнення, а не до страти.

Донована всі ненавидять, однак він просто дуже далекоглядний. Поки над Абелем йде суд, американська розвідка засилає шпигунів у СРСР − і одного з них КДБ бере в полон. Адвоката кличуть знову, тепер він повинен поїхати в Берлін і домовитися про обмін. Ситуацію дещо ускладнюють натягнуті відносини між СРСР і керівництвом Східної Німеччини, а також схоплений східними німцями американський студент, який опинився в невдалий час у невдалому місці.

Чого варта гротескна, схожа на анекдот сцена зустрічі Донована з фальшивою сім'єю Абеля в Берліні: не надто потрібна для розвитку сюжету, навіть вибивається з нього, але блискуча

До сценарію «Моста шпигунів», заснованого на реальних подіях, доклали руку брати Коени. Тому епічну оповідь Спілберга, яка триває майже дві з половиною години, раз у раз розбавляють дещо абсурдні геги і жарти, іноді наскрізні, які сильно знижують патетичний градус. Чого варта гротескна, схожа на анекдот сцена зустрічі Донована з фальшивою сім'єю Абеля в Берліні: не надто потрібна для розвитку сюжету, навіть вибивається з нього, але блискуча. «Ви взагалі ніколи не нервуєте?» − запитує Донован у свого підзахисного, якому загрожує електричний стілець. − «А що це дасть?» − відповідає той. «Ви так поспішаєте з цим обміном!» − каже Доновану аташе радянського посольства (до речі, у виконанні російського актора Михайла Горєвого). − «Ну, просто я замерз і хочу швидше додому», − напівжартома відповідає Донован.

Ролі простачків на вигляд, але насправді не таких простих насправді людей Тому Хенксу завжди вдавалися блискуче − він за них п'ять разів номінувався на «Оскар» (і двічі отримував статуетку, у тому числі − за «Форреста Гампа»). Не виключено, що «Міст шпигунів» принесе акторові ще одну номінацію. Поки що ж він вже приніс своїм творцям хорошу касу: $95 млн з гаком при бюджеті $40 млн, і світовий прокат ще далеко не завершився.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів