Тільки українською: 4 книжкові новинки вітчизняних видавництв

Які книги в українському перекладі вийшли раніше, ніж у російському
Тільки українською: 4 книжкові новинки вітчизняних видавництв

Якщо в 2014 році українські письменники активно і плідно конкурували між собою, то цього року склалася інша тенденція: стрімке зростання кількості книг про війну і нестача художньої літератури, яку могли розбавити лише переклади. Втім, з перекладами у вітчизняних видавництв усе добре. Двома великими перемогами в одвічному суперництві з книжковим ринком Росії стали переклади європейських бестселерів − романів Умберто Еко «Номер нуль» («Фоліо») і Мішеля Уельбека «Покірність» («КСД»), які в Україні вийшли з солідним випередженням.

Forbes вибрав ще чотири книжкові новинки, які можна прочитати лише в українському перекладі.

1«Історія про життя, смерть та нейрохірургію», Генрі Марш

«Історія про життя, смерть та нейрохірургію», Генрі Марш
«Історія про життя, смерть та нейрохірургію», Генрі Марш

Одне з найкращих українських дитячих видавництв впевнено розширює асортимент для дорослого читача, не боячись при цьому експериментувати: «Видавництво Старого Лева» випускає світові бестселери масової літератури і перлини європейської інтелектуальної прози. Однією з найбільш помітних перекладених книг цього року є «Історія про життя, смерть та нейрохірургію» Генрі Марша.

Генрі Марш − найвідоміший британський нейрохірург із золотими руками і загостреним почуттям справедливості. Читаючи книгу його спогадів, можна дізнатися безліч подробиць не тільки про види пухлин головного мозку, що, до речі, досить захоплююче, але й усвідомити, наскільки невіддільними один від одного є лікування хвороби й етика стосунків між лікарем і пацієнтом. Одного разу Марш приїхав в Україну, щоб попрацювати з місцевими фахівцями, допомогти й навчити. Те, що видатний хірург побачив у нашій країні, лягло в основу вражаючого документального фільму, в якому людяності вийшло набагато більше, ніж у нас панує медичного середньовіччя. «Історію про життя, смерть та нейрохірургію» можна сміливо радити як тим, кому потрібно повернути віру в працівників медицини, так і тим, хто ними збирається стати, адже Генрі Марш на власному прикладі доводить, що гуманізм цілком можливий навіть зі скальпелем у руках.

2«Кривава земля», Алан Глінн

«Кривава земля», Алан Глінн
«Фоліо»
«Кривава земля», Алан Глінн

Для одного з найбільших вітчизняних видавництв рік пройшов результативно. Серію «Карта світу», до якої вже увійшли переклади творів Стіга Ларссона, Герти Мюллер, Жозе Сарамаго, Ельфріди Елінек та багатьох інших зарубіжних літературних зірок, продовжує видання роману популярного ірландського письменника Алана Глінна «Кривава земля». Автор став широко відомий завдяки своєму дебютному твору «Області темряви» (2001), за яким було знято трилер із Бредлі Купером і Робертом Де Ніро в головних ролях.

Наступні романи Глінна − в основному гостросюжетні детективи − номінувалися на різні премії і користувалися популярністю в шанувальників жанру. «Кривава земля» вийшла в 2011 році. Роман хвалили за «економний стиль» і «ретельно виписаний сюжет». Розумний, цинічний, але з почуттям міри трилер розповідає про смертельно небезпечні пригоди молодого журналіста Джиммі Гілроя, який зіткнувся з вбивствами, політичними інтригами, змовами великих корпорацій та іншими «принадами» цивілізованого світу.

3«Прокляття дому», Дженні Ерпенбек

«Прокляття дому», Дженні Ерпенбек
«Книги – XXI»
«Прокляття дому», Дженні Ерпенбек

Успішно співпрацюючи з іноземними інституціями, які надають підтримку в перекладах, «Книги − XXI» постачають українському читачеві найкращі зразки сучасної польської, німецької, австрійської літератури. Наприклад, восени видавництво представило книгу колишньої киянки, а нині одного з найпопулярніших авторів Німеччини Каті Петровської «Мабуть Естер» про пошуки самоідентифікації, Голокост і всепрощення.

Одна з новинок − проза Дженні Ерпенбек. На літературній сцені Німеччини автор дебютувала в 1999 році. Першого роману «Історія про стару дитину» вистачило, щоб Der Spiegel зарахував Ерпенбек до творчих «онуків Грасса». Потім пішли проза і драматургія, відмічені численними німецькими та міжнародними преміями.

Роман «Прокляття дому» вийшов у 2008 році. Тоді в Німеччині про нього не говорили хіба що ті, хто не вміє читати. Літературні критики хвалили Ерпенбек за складність метафор, символізм, з ювелірною складністю прописаний сюжет, читачі ж дорікали автору в надмірній ідеальності, через яку добутку бракує щирості. «Прокляття дому» викликало таку бурхливу реакцію тому, що стало спробою письменниці осмислити «руїни німецької історії». Образом Німеччини якраз і є будинок, де переплітаються долі різних людей. Ерпенбек навмисне не дотримується хронології, 12 глав роману переносять читача то в часи Першої світової війни, то в період утворення НДР, все більше заплутуючи, змушуючи розчинитися і відчути розшарування часу. «Прокляття дому» − той випадок, коли текстуальна складність і педантичність автора швидше приваблюють, ніж відштовхують.

4«Філософія свободи», Ларс Свендсен

«Філософія свободи», Ларс Свендсен
«Видавництво Анетти Антоненко»
«Філософія свободи», Ларс Свендсен

Для «Видавництва Анетти Антоненко» переклади стали особливим напрямом, вектори якого вже можна чітко позначити: іспаномовна література, скандинавська сучасна філософія, солідний масив франкомовної літератури і трохи Грузії.

Ларс Свендсен, норвезький філософ і письменник − один із тих, кому вдається привертати увагу аудиторії до повсякденних речей і широко відомих понять. Його оригінальні аналізи свободи, страху, навіть моди не обходяться без Канта, але дотепного провокатора Свендсена в них явно більше. Книги норвежця перекладено 20 мовами світу, тепер − і українською.

Філософія свободи» − зовсім свіжа праця, оригінал з'явився в 2014 році. Книга дає багато приводів для роздумів, адже автор піднімає складні питання, відповіді на які варто пошукати не тільки європейським інтелектуалам, але й кожній людині, яка вважає себе членом цивілізованого суспільства. Що потрібно людині, щоб вважати себе вільною? Як застосовувати поняття свободи на практиці й у веденні бізнесу? Що загрожує свободі в сучасному суспільстві? Ставлячи ці питання і направляючи читача до відповідей на них, Свендсен звертається до історії філософії, говорить про етику, але при цьому не впадає в моралізаторство чи створення утопій.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Прем’єра тижня: «Аліса в Задзеркаллі»
Навіщо дивитися нову стрічку за мотивами дивної казки Льюїса Керрола
Путівник Lonely Planet назвав 10 місць у Європі, які варто відвідати цьогоріч
За що Львів потрапив до першої п'ятірки найцікавіших європейських напрямків
Нові казки про старе: 5 книжкових новинок травня
На які свіжі видання варто звернути увагу цього місяця
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
Українські інвестори та підприємці здатні розв’язувати проблеми з озброєнням, екологією й обмеженістю енергоресурсів
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
Як і чому банківський ринок України може втратити ще одного гравця
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Акціонери залишили фінустанову без підтримки. Міськадміністрація Києва вимагає втручання правоохоронців
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
І як українська сторона зуміла компенсувати відсутність російського ринку
Зараз на головній
Forbes Global 2000: найбільші компанії світу
Forbes Global 2000: найбільші компанії світу
Як і раніше, серед лідерів – китайські банки
Врятувати майбутнє: перший рейтинг інноваційних компаній України
Врятувати майбутнє: перший рейтинг інноваційних компаній України
Як інновації та наука здатні відродити українську економіку
Прем’єра тижня: «Аліса в Задзеркаллі»
Прем’єра тижня: «Аліса в Задзеркаллі»
Навіщо дивитися нову стрічку за мотивами дивної казки Льюїса Керрола
Нове обличчя: тютюновий дистриб’ютор «Мегаполіс-Україна» зайнявся ребрендингом
Нове обличчя: тютюновий дистриб’ютор «Мегаполіс-Україна» зайнявся ребрендингом
Чому монополіст вирішив змінити свій імідж і чи допоможе це позбутися негативного образу