Катастрофа століття: 30 років тому стався вибух на Чорнобильській АЕС

І ще 5 найбільших техногенних катастроф у світі
Катастрофа століття: 30 років тому стався вибух на Чорнобильській АЕС
ЧАЕС
фото УНІАН

Рівно 30 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. Пізніше дослідження показали, що вибух у містечку Прип'ять Київської області можна порівняти за потужністю з 300 бомбами, які за 40 років до цього американські військові скинули на японську Хіросіму. За даними International Nuclear Event Scale, аварія на ЧАЕС стала однією з двох у світі, які отримали 7-й клас небезпеки. Катастрофа була такою масштабною, що її наслідки відчуваються далеко за межами України навіть сьогодні.

В Україні через катастрофу довелося переселити близько 400 000 людей. Причому тільки третину з них було евакуйовано протягом перших тижнів. Решту із зони відчуження радіусом 30 км переміщали на інші території ще кілька років. Результатом стало стрибкоподібне зростання кількості онкологічних захворювань у мешканців тоді ще Української РСР, а також сусідніх країн.

Величезних втрат Україна зазнала і в економічному плані. Згідно з різними підрахунками, тільки на початок 2000-х на будівництво саркофагів і ліквідацію наслідків було витрачено близько $15 млрд. Щорічно Україна і союзні країни виділяють кошти на розв’язання проблем Чорнобиля, а з 2007 року почалося будівництво нового саркофага. Проект дістав назву «Укриття-2» і за планом мав завершитися до 2017-го (дату вже кілька разів переносили).

При цьому експерти оцінюють загальні витрати України та Білорусі на ліквідацію наслідків аварії в кілька сотень мільярдів доларів: ці гроші пішли на переселення жителів областей, уражених радіацією, виплати соціальних допомог постраждалим тощо. За цим показником вибух на ЧАЕС став однією з найбільших катастроф у світі, що сталися з вини людини.

Кількість жертв аварії могла бути й меншою. Але радянський уряд до останнього тримав інформацію про те, що трапилося, в таємниці, а під час святкування Першого травня жоден урочистий захід не скасували. До того ж усі рятувальні загони, які спрямовували для усунення загрози, не були забезпечені необхідним захистом від радіації. Близько 600 000 осіб, які брали участь у гасінні пожежі та будівництві першого «Укриття», отримали критичні дози опромінення.

За попередніми даними, повністю припинити експлуатацію Чорнобильської АЕС і захоронити радіоактивні відходи згідно з міжнародними стандартами планують до 2065 року. Відповідну угоду було підписано між Україною і Норвегією 2012 року. А напередодні 30-річчя з моменту аварії український уряд вирішив залучити ще один грант на подолання її наслідків – цього разу в розмірі 40 млн євро.

Forbes згадує ще п'ять найстрашніших техногенних катастроф, які спричинили за собою багатомільярдні збитки для економіки, сотні тисяч людських жертв і непоправні втрати для довкілля.

1Аварія на АЕС «Фукусіма-1»

Аварія на АЕС «Фукусіма-1»
Рік: 2011
Втрати: понад $100 млрд
Аварія на АЕС «Фукусіма-1»
Робочі на АЕС «Фукусіма-1»
Фото GettyImages

Ця катастрофа була викликана не людським фактором, а природним. Утім, саме аварія на «Фукусімі-1» дістала 7-й клас небезпеки в рейтингу International Nuclear Event Scale, як і на Чорнобильській АЕС.

Вибух стався через землетрус і цунамі. У результаті близько 20 000 ліквідаторів аварії отримали серйозну дозу опромінення. Владі довелося переселити близько 80 000 людей, оскільки рівень радіації в прибережній зоні перевищував допустимий у 100 разів. На повну ліквідацію наслідків аварії потрібно кілька десятків років. Фінансові втрати від події експерти оцінюють у суму щонайменше $100–130 млрд.

2Вибух нафтової платформи Deepwater Horizon

Вибух нафтової платформи Deepwater Horizon
Рік: 2010
Втрати: $60–100 млрд
Вибух нафтової платформи Deepwater Horizon
Фото GettyImages

У квітні 2010 року на нафтовій платформі Deepwater Horizon недалеко від американського узбережжя в Мексиканській затоці стався потужний вибух. На гасіння пожежі пішло майже два дні, в результаті вся платформа затонула, загинуло 13 осіб. Через пошкодження труб зі свердловини вилилося близько 5 млн барелів нафти, а нафтова пляма розтягнулася по площі 75 000 кв. км – це найбільша така катастрофа в США.

Щоб покрити судові позови, компанії British Petroleum, яка володіла платформою, довелося розпродати активів на $25 млрд; а її збитки 2010-го становили майже $20 млрд. Через кілька років компанія була змушена витратитися на дорогий ребрендинг і інвестувати в екологічно чисту енергетику. За даними експертів, південні штати Америки втратили близько $23 млрд від зниження туристичного потоку.

3Аварія танкера Exxon Valdez

Аварія танкера Exxon Valdez
Рік: 1989
Втрати: загибель сотень тисяч тварин
Аварія танкера Exxon Valdez
Фото DR

До аварії на Deepwater Horizon саме аварію танкера Exxon Valdez компанії Exxon Mobil вважали найбільшою катастрофою, яка коли-небудь відбувалася на морі: в результаті зіткнення з рифом із танкера вилилося 260 000 барелів нафти. Нафтова пляма розлилася на 28 000 кв. км і покрила 2 000 км берегових ліній. Як результат, загинули тисячі тварин і сотні тисяч птахів.

Сама компанія Exxon Mobil витратила на ліквідацію аварії близько $2 млрд, ще $1 млрд було виплачено потерпілим за колективним позовом, а також місцевим компаніям, які займалися рибним промислом: через розлиту нафту вони зазнали серйозних втрат у виробництві. Щоправда, компанії вдалося заощадити на штрафах: початковий позов на $5 млрд було знижено до $500 млн і виплачено лише в середині нульових.

Аварія, до речі, сталася виключно з вини екіпажу корабля і керуючої компанії: частина обладнання була несправною, її не ремонтували через дорожнечу, а капітан корабля напередодні виходу в море вжив чималу порцію алкоголю.

4Бхопальська трагедія

Бхопальська трагедія
Рік: 1984
Втрати: 500 000 загиблих
Бхопальська трагедія
Фото: http://fb.ru

Одна з найстрашніших техногенних катастроф сучасності – вибух на хімічному заводі «Юніон карбайд» в індійському місті Бхопал. Один із резервуарів вибухнув, у результаті чого в повітря було викинуто близько 42 тонн отруйних парів, які миттєво розповсюдилися містом і його околицями.

Вважають, що відразу після катастрофи парами отруїлося близько 3 000 осіб і ще 15 000 загинули від наслідків отруєння протягом декількох наступних років. Загальну кількість людських жертв оцінюють у півмільйона людей. Це найбільша техногенна катастрофа в історії людства за кількістю жертв. При цьому компанія Dow Chemical, яка володіла заводом, зуміла уникнути великих фінансових втрат.

5Пересихання Аральського моря

Пересихання Аральського моря
Рік: починаючи з 1960-х
Втрати: зникнення одного з найбільших озер у світі
Пересыхание Аральского моря
Фото: http://travelask.ru

Аральське море ще 50 років тому було четвертим за розміром озером у світі: воно поступалося лише Каспійському морю, а також озерам Верхнє (кордон Канади і США) та озеру Вікторія (Кенія і Танзанія). Його площа становила близько 68 000 кв. км. Але починаючи з середини минулого століття, в Середній Азії почалося масштабне будівництво зрошувальних каналів. У результаті воду з річок, які підживлювали озеро, забирали для поливу місцевих полів.

Через діяльність людини 1989 року Аральське море стало двома окремими озерами, а ще через десять років їхня загальна площа становила лише 16 000 кв. км. Сьогодні одного з двох озер просто не існує – воно повністю висохло. Екологи кажуть, що це негативно впливає на землі, які сусідять із колишнім морем: вітер розносить полями висохлу морську сіль, що знищує посіви і знижує родючість ґрунту. У катастрофи є й соціальні наслідки – масове безробіття в довколишніх поселеннях, мешканці яких займалися рибальством.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів