Нові казки про старе: 5 книжкових новинок травня

На які свіжі видання варто звернути увагу цього місяця
Нові казки про старе: 5 книжкових новинок травня
Фото shutterstock

Перегляд цінностей і нова інтерпретація вже знайомого, від фольклору і до історій із радянського дитинства, – ось основний тренд сучасної літератури. І неважливо, наскільки привабливою була та чи інша епоха, описана в журналістських репортажах та історичних романах. Минуле все одно буде підверстано під інтереси чергового «невимушеного» покоління, якому доведеться заново вибудовувати майбутнє у книжках, написаних своїми і для своїх.

Forbes вибрав п'ятірку найцікавіших новинок травня.

1Майкл Канінгем

Майкл Канінгем
«Дикий лебідь та інші казки»
Майкл Каннингем, «Дикий лебедь и другие сказки»

Задум цієї книжки, як стверджує її автор, давно вже витав у повітрі: а якщо переінакшити сюжети відомих казок? Напаскудити їхнім занадто вже правильним героям? Уточнити справжні, не дуже благородні мотиви геройських учинків? Тому Бабу Ягу тут обманює парочка діточок, схожих на персонажів із «Сімейка Адамсів», а наївного Велетня обдурює франтуватий Джек із зачіскою за триста баксів. Одному з дванадцяти принців не дошили сорочку, і тепер замість руки в нього крило, з яким «незручно було їздити в метро і неможливо – у таксі». Сімейне життя у принцеси не складається, адже незайманою виявляється не тільки вона, а й її обранець; розпусна Красуня сатаніє від «звірячо-галантної рутини» Чудовиська, а нещасний принц, спускаючись волоссям Рапунцель, зривається в колючий терен і виколює собі очі. Пікантності такій інтерпретації казкової класики надають фривольні ілюстрації в дусі Обрі Бердслея і віньєтки у стилі Альфонса Мухи.

2Курбан Саїд

Курбан Саїд
«Алі та Ніно»
Курбан Сеїд, «Алі і Ніно»

Історики літератури досі не визначилися, кому віддати авторство цього незвичайного роману. Таємничий «Курбан Саїд», під чиїм ім'ям «Алі та Ніно» вийшов уже 28 мовами, зокрема такими екзотичними, як індонезійська, – це син тифліського єврея, який народився в Києві, відомий азербайджанський письменник чи німецька баронеса, яка значилася як автор роману у видавничому каталозі Третього рейху в 1930-х? Написаний 1937 року і вперше перекладений українською тільки тепер, роман виявляється напрочуд актуальним для нашого часу.

Адже йдеться в ньому про самоідентифікацію героїв на тлі подій Першої світової війни, а також про любов між мусульманином і християнкою, азербайджанцем і грузинкою, азіатом і європейкою, які втілюють, відповідно, Схід і Захід. І героям цього роману постійно доводиться вибирати сторони, хай куди б переміщалася дія: в азербайджанську столицю, дагестанський аул чи перський гарем.

3Йозеф Рот

Йозеф Рот
«Відень (репортажі 1919–1920 рр.)»
Йозеф Рот, «Вена (репортажи 1919-1920 гг.)»

Журналістські тексти відомого австрійського письменника, написані на злобу дня на початку минулого століття, і сьогодні не втратили своєї художньої якості та літературного блиску. Досвідчений газетний вовк Йозеф Рот ні в чому не поступався своїм колегам, які працювали в журналістиці, від Ліона Фейхтвангера і Бертольда Брехта до Еріха Марії Ремарка і Томаса Манна. У віденській газеті «Новий день» Рот прослужив трохи більш як рік і за цей час встиг описати, як столиця імперії перетворюється в європейську провінцію. При цьому Рот ніколи не забував про свою батьківщину – далеке містечко Броди в Галичині – і не втрачав смаку до повсякденних дрібниць. У його репортажах знаходиться місце і в’їдливому натяку на кабальні умови Сен-Жерменського мирного договору, підписаного між країнами Антанти, і юній республіці Австрія, і замітці про те, що табличку у вигляді синього півмісяця вішали на останній трамвай, що йде в депо перед нічною перервою.

4Олесь Ульяненко

Олесь Ульяненко
«Яйця динозавра»
Олесь Ульяненко, «Яйця динозавра»

Збірка малої прози Олеся Ульяненка – це зібрані в книжку розповіді київського класика, видані ще за життя автора в періодиці. На думку одного з укладачів книжки, київської поетеси Євгенії Чуприни, її автор був «американським письменником, який писав українською мовою». Яскраві герої Ульяненка «набирають поважно на палець тушонки і мацькають на хліб», говорять протяжно «у сизий порожній полудень» і проживають своє життя за гаражами, у божевільнях та привокзальних камерах попереднього ув'язнення. Модель буття Ульяненка – це коли «на українському весіллі Гаргантюа і Пантагрюель зменшуються до розмірів злобних карликів, а американська сексреволюція по-дитячому шмаркає носом зелені соплі», але в основі його поетики – лірична українська класика на кшталт «Оддавали Катрю» Григора Тютюнника. А гротеск, сатира і непристойність перегукуються у нього з армійськими оповіданнями «Зліва, де серце» Юрія Андруховича та «Штабною сукою» Валерія Примоста.

5Марк Лівін

Марк Лівін
«Бабине літо»
Марк Лівін, «Бабине літо»

Передмову до цієї книжки написала Катерина Бабкіна, а післямову – Любко Дереш. Напевно для того, щоб якомога точніше огранувати портрет покоління, яке тут названо «невимушеними», але при цьому здатне дати відповіді на запитання, котрі ставили батьків у глухий кут. Тато з мамою вирішили розлучитися, і через це десятирічного Ждана віддали на літо дідусеві з бабусею в село. Але в тому і справа, що хлопчик – київський, а село – під Івано-Франківськом. Можливо, тому футбол, ігри в індіанців, розбиті коліна й інші радощі дитинства в повісті Марка Лівіна сприймаються вже не так важко і боляче, як у його попередників радянської епохи. Нові діти намагаються «вирости – але не вперед, а кудись убік, ушир, у якийсь третій вік, за аналогією до третьої статі».

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів