Про кохання й політику: 5 книжкових новинок листопада

На яку художню літературу варто звернути увагу цього місяця
Про кохання й політику: 5 книжкових новинок листопада

Сюжети в сучасній літературі ─ це часто вже не альтернативна історія, відірвана від життя або переказана любителями наукової фантастики, а художня реальність, наближена до дійсності. Писати про жінок ─ як Харукі Муракамі, про емігрантів ─ як Славомир Мрожек, чи про політиків ─ як Майкл Доббс, не означає висловлюватися на злобу дня. Швидше ─ говорити відверто про наболіле.

Forbes вибрав п'ять найцікавіших літературних новинок листопада.

1Харукі Муракамі, «Чоловіки без жінок»

Харукі Муракамі, «Чоловіки без жінок»
Харуки Мураками, «Мужчины без женщин»

Усі історії цієї збірки ─ про самотність у натовпі: на вечірці, серед друзів і колег. Всі вони написані гротескно, іронічно, на межі абсурду. В одній з них, наприклад, фігурує Джон Леннон, а крім музики The Beatles, герої люблять фільми Вуді Аллена. Автор при цьому шукає відповідь на питання: чому чоловіки залишаються без жінок? Адже не тому, що так сильно кохають, що ті, зрештою, зникають. І не тому, що їх викрадають матроси, везучи в Катманду чи Арабські Емірати. Просто, на думку героїв книги, дуже важливо пережити біль ще в юності ─ це своєрідний етап дорослішання. Точно так само, наприклад, і деревам, крім літа, обов'язково потрібна люта зима, оскільки в рівному м'якому кліматі річні кільця практично не додаються.

2Майкл Доббс, «Картковий будинок»

Майкл Доббс, «Картковий будинок»
Майкл Доббс, «Картковий будинок»

Автор цієї книги, член палати лордів і колишній радник Маргарет Тетчер, розбирається в тонкощах передвиборних стратегій, у порядках, за якими живе Вестмінстерський палац, і знає всі його секрети. Багато що з перерахованого перекочувало в його книгу. При цьому історія життя головного героя викладена не як політичний трилер, а як добротний детектив. Це англійська література, і вона нескінченно далека від американського варіанту в однойменній екранізації, де учасниці «Pussy Riot» спілкуються на прийомі з президентом Росії, чого в оригіналі, звичайно ж, немає.

Втім, в контексті недавніх виборів у США цей роман, в якому розкриваються методи приходу до влади, більш ніж актуальний. Так, наприклад, один із російських депутатів зізнався, що будував за викладеним у книзі принципом свою виборчу кампанію. А Барак Обама пожартував, що не відмовився б, щоб у його вашингтонській адміністрації працювали так само ефективно, як головний герой «Карткового будинку». Його стиль роботи, за сюжетом роману, ─ це, в основному, інтриги, стеження, збір і використання компромату. Проте найголовніше в «Картковому будинку» ─ все-таки не політика, а драма в стосунках, закамуфльована під конфлікт поколінь.

3Славомир Мрожек, «Емігранти. Пішки. Портрет»

Славомир Мрожек, «Емігранти. Пішки. Портрет»
Славомир Мрожек, «Емігранти. Пішки. Портрет»

Видання трьох класичних для драматургії ХХ століття п'єс зі спадщини видатного представника театру абсурду ─ вагомий внесок у сьогоднішній балаган культурного життя. Герметичність і замкнутість побуту героїв у всіх трьох п'єсах збірника лише підкреслюють гротеск ситуацій. Зокрема, «Емігранти», написані в 1975-му році, були поставлені самим Анджеєм Вайдою, і мова в них ─ про пригоди в Парижі двох польських приятелів-антагоністів. Мухи як символ батьківщини і собачі консерви на сніданок як символ духу свободи ─ це не фарс, а трагічна констатація. «Історія загальна складається з історій кожної окремої людини, ─ стверджує один з героїв. ─ Немає абстрактної історії, голубе, так гадають лишь ідеалісти, котрі трактують Історію як нового Бога».

Для письменницької манери Мрожека швидше характерні іронія і гротеск, ніж критика і сатира. Примітивність життя, духовне зубожіння, дидактизм у мистецтві ─ ось те, проти чого все життя виступав письменник. І справа навіть не в абсурді, а в тому колоритному «національному» контексті, який зустрічається також у творчості інших видатних емігрантів зі слов'янського світу ─ Ежена Іонеско, Еміля Чорана і Мірчі Еліаде.

4Олена Захарченко, «Вертеп»

Олена Захарченко, «Вертеп»
Олена Захарченко, «Вертеп»

Автор цього роману про недавні революційні події, які змінили світ, недарма вважає, що кожне історичне дійство відбувається на двох рівнях, немов у вертепі. Верхній ─ це героїзм, зрада, самопожертва і національні символи. Нижній ─ прості людські стосунки. І якщо спочатку була ейфорія, братання і солідарність, то після ─ спливло дрібне шахрайство, відчай і задавнені комплекси.

Адже будь-яка революція ─ це не тільки барикади і виступи зі сцени, а й обов'язковий кордон в особистих стосунках у вчорашніх приятелів і навіть коханців, а також тихий голос у глибині душі. З цього роману про Майдан можна скласти не тільки особисті профілі на Facebook деяких його героїв, а й портрет нашого суспільства в цілому.

5Володимир Арєнєв, «Місто тисячі дверей»

Володимир Арєнєв, «Місто тисячі дверей»
Володимир Арєнєв, «Місто тисячі дверей»

Свою книгу автор повісті про двері в світ дитинства пропонує дітям від 10 до 110 років. Але це не позачасова метафора в дусі «Маленького принца» Екзюпері, написаного в формі казки для дорослих, а чергова «ностальгія за справжнім».

Жанр цього твору можна позначити як «літературна казка», оскільки її героїв не відрізнити від знайомих персонажів міського фольклору. Один із них, мріючи про портал часу, потрапляє в задзеркалля, схоже на Країну невивчених уроків з однойменного мультфільму і одночасно ─ на Місто майстрів із дитячих п'єс Тамари Габбе. Але це не постмодернізм і не пародія, а швидше, характерна риса інфантильного покоління «невимушених», про яке говорив Любко Дереш, яке нібито нічого нікому не повинне. Навіть зізнаватися ─ самим собі ─ в неможливості протиснутися в «жанрові» двері дитинства.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів