Роботи наступають: 5 новинок науково-популярної літератури

На які свіжі книги про науку варто звернути увагу цього місяця
Роботи наступають: 5 новинок науково-популярної літератури

Популярна наука все частіше звертається до простих методів роз'яснення складних явищ. На допомогу несподівано приходить література. Герої відомих творів виявляються зручним прикладом, навіть якщо мова заходить про питання паліативної медицини, яка «відає» гранню між життям і смертю.

Forbes вибрав п'ять найцікавіших науково-популярних новинок сезону.

1«На галявині Ейнштейна», Аманда Гефтер

«На галявині Ейнштейна», Аманда Гефтер
«На лужайке Эйнштейна», Аманда Гефтер

Коли Аманда Гефтер була маленькою, її батько якось запитав у неї, як би вона пояснила, що таке «ніщо». Згодом Аманда стала науковою журналісткою, з нею листується Стівен Хокінг, а лауреати Нобелівської премії запрошують на ланч. І те філософське визначення, яке, не дочекавшись відповіді, дав батько, дозволило їй перебратися через онтологічну прірву від «ніщо» до «щось». При цьому вона зрозуміла, що в сучасній фізиці важливі не тільки математично точні формули і що таємниця Всесвіту проста: фізика описує не те, як влаштований світ, а те, як влаштована ілюзія, що світ існує.

Автор раз у раз оглядається в минуле, уточнюючи, завдяки яким саме випадковостям вона, навіть не закінчивши школу, стала займатися популяризацією науки: «Будь-хто з нас може створити свій особистий Всесвіт, але втішає те, що є й інша система відліку, в якій ми з батьком стоїмо поруч, як учасники спільної справи».

2«Таємниці чисел: Математична одіссея», Маркус дю Сотой

«Таємниці чисел: Математична одіссея», Маркус дю Сотой
«Тайны чисел: Математическая одиссея», Маркус дю Сотой

Свого часу автор цієї книги, відомий професор математики, змінив на посаді завідувача кафедри Оксфордського університету самого Річарда Докінза. У своїй «Одіссеї» він розповідає про те, як математика дає нам секретний код для розкриття таємниць природи. Причому діапазон застосування цього ключа досить широкий ─ від долі Всесвіту і терміну життя Сонячної системи до траєкторії футбольного м'яча і тактики гри в казино. В якості прикладу наводиться історія з числами на футболці у Зідана, Рональдо і Бекхема.

Автор щиро вірить у користь залучення читачів до великої справи математики. І не радить при цьому озиратися на авторитети. Адже читаючи, наприклад, Шекспіра і Стейнбека, ми завжди довіряємо власним почуттям, а не думкам літературних критиків. Тому й математику не варто «віддавати» лише знавцям.

3«Нашестя роботів», Мартін Форд

«Нашестя роботів», Мартін Форд
«Нашестя роботів», Мартин Форд

Цю книгу цілком можна порекомендувати тому, хто шукає зв'язок між новими технологіями і економікою майбутнього. Чи буде взаємним їх вплив? Чи зуміють роботи покращити життя людини, забезпечити якісне медичне обслуговування, а не тільки безробіття і нерівність? Автор книги не залякує невтішними прогнозами, а наводить приклади, аналізує та уточнює.

Підбиваючи підсумки «втраченого десятиліття 2000-х», автор констатує нестачу для економіки США 10 мільйонів робочих місць, яких та потребувала і які не з'явилися. Таким чином, сучасні технології, штучний інтелект та інші досягнення науки виявляються руйнівним фактором для ринку праці. Більше того, за минуле десятиліття в Америці, як повідомляє автор, не було створено жодного робочого місця, чого не траплялося з часів Великої депресії. У той час як обсяг світових продажів роботів зріс на 60%.

4«Бути смертним. Що важливо наприкінці життя», Атул Гаванде

«Бути смертним. Що важливо наприкінці життя», Атул Гаванде
«Бути смертним. Що важливо наприкінці життя», Атул Гаванди

Уже будучи в статусі відомого фахівця, автор книги розповідає про те, як ні підручники, ні вчителі в медичній академії не вчили його досвіду старіння. Як підготувати тяжкохворого до смерті, як позбавити його наприкінці життя від страху немочі. При цьому мова про літніх людей, чи тих, що живуть у сім'ї, чи тих, що опинилися в будинку для літніх людей, то прикутих до ліжка.

Медицина в даному випадку виявляється безсилою, оскільки вона рятує життя, а не займається смертю. І тільки один-єдиний випадок із практики автора книги допомагає йому знайти ключ до вирішення цієї проблеми, а саме ─ досвід прочитання «Смерті Івана Ілліча» Льва Толстого на одному з семінарів. Література ─ ось що замінило науку і допомогло зрозуміти, що відчуває людина в кінці життя. Адже нещасному герою роману Толстого найбільше хотілося, щоб пожаліли, приголубили перед смертю, погорювали, як над хворою дитиною. Саме цьому присвячена книга милосердя, науці підготовки хворого до смерті, а його сім'ї і лікарів ─ до терпіння, мужності й розуміння важливості моменту.

5«Ми – це наш мозок», Дік Свааб

«Ми – це наш мозок», Дік Свааб
«Ми – це наш мозок», Дик Свааб

Розповідаючи в своїй книзі про роботу мозку, її автор починає зі звернення до роману Гюнтера Грасса «Бляшаний барабан», герой якого був не радий зустрічі зі світом і найбільше хотів повернутися назад, але «акушерка вже перерізала пуповину». Страхи, чутки і комплекси супроводжують людину все життя, як і міфи, серед яких ─ антинаукові про використання мозку на 10%, щоденне старіння мозкових клітин та інші подібні.

З іншого боку, простежуючи людське життя від народження до смерті, автор намагається відповісти на непрості питання. Наприклад, чи здатна матір у період вагітності вплинути на майбутнє дитини через свої звички, а дитина ─ на хід пологів? Як формується сексуальна орієнтація? Чому наркотики і політика завжди поруч і звідки беруться злочинці? Виявляється, все ─ «з голови», тобто, з області підсвідомості, оскільки лише мозок формує людину. У той же час, характер, схильності, сексуальна орієнтація формуються ще в утробі матері під впливом генів і зовнішнього середовища і не можуть бути примусово змінені, виправлені, вилікувані пізніше. А «свобода волі» ─ насправді такий же нонсенс, як і віра.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Стиль життя
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Пішли в тираж: як пройшли перші в цьому році великі українські торги мистецтвом
І наскільки затребуваним виявився тиражний арт
Прем'єра тижня: «Велика стіна»
Навіщо дивитися новий фільм Чжана Імоу
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів