Рейтинг українських рантьє: хто зумів домовитися і заробити

2015 рік стане випробуванням для партнерських відносин рантьє й орендарів: обом сторонам доведеться шукати компроміс. Знайдуть – виживуть

Перед вами четвертий «путівник» Forbes по основних власниках комерційної нерухомості країни. Традиційно ставки оренди були прив'язані до офіційного курсу долара. Але в 2014 році його декілька разів переглядали. Власникам офісів, торговельних центрів і готелів доводиться адаптуватися: нині в одному комплексі можуть бути орендарі зі ставкою за курсом і 8, і 10, і 12 гривень за долар. Тому Forbes уперше склав рейтинг рантьє в національній валюті.

Время договариваться
Фото: Ярослав Сегеда для «Forbes Україна»

Якщо три роки поспіль рантьє багатіли, то тепер їхні доходи зменшилися через значну девальвацію, зниження платоспроможності як орендарів, так і покупців. Сукупний орендний дохід учасників рейтингу за 2014 рік дещо перевищив 5 млрд гривень проти 5,7 млрд 2013-го. Якщо ж рахувати доходи в доларах за середньозваженим річним курсом, то падіння становитиме 40%.

Девелопери впевнені: щоб вижити в сьогоднішніх умовах і реалізовувати нові проекти, стандартних інструментів недостатньо. «Фіксація курсу долара при розрахунках і знижка орендарям, що стало звичним із травня 2014 року, приносять короткостроковий ефект, – каже генеральний директор девелоперської компанії Arricano Real Estate Михайло Меркулов. – Працювати мають обидва партнери. Орендар і рантьє можуть разом збільшити потік покупців ТРЦ, конвертувати цей потік у реальні покупки». Рантьє не зможуть далі просто отримувати пасивний дохід: вони будуть змушені брати участь у бізнесі орендаря й активніше просувати свої об'єкти.

Дохідний метр

Хто 2014 року найбільше заробив на офісах, готелях, торговельних центрах

Місце в рейтингу Рантьє Очікуваний річний орендний дохід, млн грн Орендна площа/кількість готельних номерів Керуюча компанія/компанія-власник Останній об'єкт*
1 Гарік Корогодський, Олександр Меламуд,
Олег Крапівін
419 90 000 кв. м «Віта Верітас» ТРЦ Dream Town (Київ)
2 Олександр Фельдман 378 330 000 кв. м АВЕК ОТЦ Platinum Plaza (Харків)
3 Олександр Скоробогатько,  Олександр Пономаренко та партнери 301 72 000 кв. м «ТПС Нерухомість Київ» ТРЦ Ocean Plaza (Київ)
4 Юрій Іванющенко, спадкоємці Віктора Добрянського, Ірина Чернат, Денис Волошин, Борис Мельничук 274 20 000 кв. м «Промтоварний ринок» ринок «Сьомий кілометр»
(Одеса)
5 Анатолій Шкрібляк
та партнери
250 132 000 кв. м/
165 номерів
BudHousе Group ТРЦ Lubava (Черкаси)
6 Офер Керцнер 227 68 000 кв. м City Capital Group ЦТ «Даринок» (Київ)
7 Геннадій Корбан, спадкоємці Геннадія Аксельрода 221 60 000 кв. м/
119 номерів
«Аксельрод Естейт» ТЦ «Пасаж» (Дніпропетровськ)
8 Олександр Ярославський 215 200 000 кв. м/
180 номерів
DCH ТРЦ «Караван» (Дніпропетровськ)
9 Володимир Школьник 211 110 000 кв. м Forum Management Company БЦ «Форум Вікторія Парк» (Київ)
10 Вагіф Алієв 197 83 600 кв. м «Мандарин Плаза» БЦ Senator (Київ)
11 Рінат Ахметов 190 67 000 кв. м/
437 номерів
«ЕСТА Холдинг» БЦ «Пушкінський» (Донецьк)
12 Леонід Юрушев 180 14 000 кв. м/
805 номерів
«Ярославів Вал» ALFAVITO Hotel (Київ)
13 Віктор Поліщук 179 110 000 кв. м «Три О» ТОЦ Gulliver (Київ)
14 Леонід Клімов,
Аркадій Шнайдер
170 64 200 кв. м/
551 номер
«Форвард Ко» ТЦ «Новий Привоз» (Одеса)
15 Ігор Гуменюк, Василь Мікулін, Ірина Фрідман 168 180 000 кв. м/
539 номерів
«Інвестиції та розвиток» ТРЦ «Порт Cіті» (Маріуполь)
16 Роман Лунін 165 170 000 кв. м «ВK Дeвeлoпмeнт» ТРЦ «Екватор» (Рівне)
17 Олександр Бабаков, Євген Гінер та партнери 162 39 300 кв. м/
553 номери
«Прем'єр Інтернешнл», VS Energy ТРЦ «Метрополіс» (Київ)
18 Вадим Єрмолаєв 155 106 000 кв. м Alef Estate ТЦ «Наша Правда» (Дніпропетровськ)
19 Хіллар Тедер 148 200 000 кв. м Arricano ТРЦ «Проспект» (Київ)
20 Віктор Юшковський та партнери 145 54 000 кв. м/
199 номерів
Група «АДС» готель «Мануфактура» (Київ)
21 Ігор Ніконов, Вадим Столар 143 45 000 кв. м «К.А.Н. Девелопмент» БЦ 101 Tower (Київ)
22 Борис Музальов 140 130 000 кв. м «Таврія В» ТРЦ «Таїровський» (Одеса)
23 Дмитро Фірташ 137 48 000 кв. м Group DF БЦ «Парус» (Київ)
24 Андрій Адамовський 127 63 000 кв.м Stockman Interhold SA ТРЦ SkyMall (Київ)
25 Ян і Річард Лівіннгстони 121 38 600 кв. м «ЛР Глобус» ТРЦ «Глобус» (Київ)
*Об'єкт, зданий чи придбаний останнім.
ТРЦ – торговельно-розважальний центр, БЦ – бізнес-центр, ОТЦ – офісно-торговельний центр, ТЦ – торговельний центр, ТОЦ – торговельно-офісний центр

Як ми рахували

Рейтинг рантьє – ранжований список фізичних осіб (або їхніх груп), які отримують доходи від об'єктів торговельної, офісної та готельної нерухомості в Україні. Об'єкти, що належать закордонним фондам, залишилися поза увагою. Підсумкові місця визначалися на основі обсягу можливого чистого орендного доходу за 2014 рік від об'єктів нерухомості, які належать їм, у гривнях (без ПДВ). Дохід від торговельних та офісних центрів розраховували з огляду на орендні площі з урахуванням середньорічної вакантності без урахування експлуатаційних витрат та оплати комунальних послуг. Дохід від готелів – як грошовий потік від експлуатації номерного фонду без урахування витрат на утримання готелю (відповідні середні витрати – за даними STR Global). Площі, на яких ведуть діяльність компанії власника приміщення, не враховано.

При підрахунку було використано інформацію, отриману від орендодавців, а також консалтингових компаній Colliers International, Jоnes Lang LaSalle, DTZ, від Ukrainian Retail Association і порталів malls.ua та ukrarenda.net.

1Гарік Корогодський, Олександр Меламуд, Олег Крапівін

Гарік Корогодський, Олександр Меламуд, Олег Крапівін
Орендний дохід: 419 млн гривень
Компанія: «Віта Верітас»
Останній об'єкт: ТРЦ Dream Town (Київ)
Гарик Корогодский, Александр Меламуд, Олег Крапивин
Андрій Ломакін для «Forbes Україна»

Гарік Корогодський, Олександр Меламуд та Олег Крапівін учетверте стали лідерами рейтингу рантьє Forbes. Їхній торговельно-розважальний центр Dream Town, який складається з двох комплексів, досі залишається найбільшим в Україні. Відібрати пальму першості в Dream Town зможе лише ТРЦ Respublika. Дмитро Фірташ планує 2015 року здати комплекс загальною площею близько 300 000 кв. м біля станції метро «Теремки» в Києві. Економічне становище у країні змусило девелоперів піти на поступки орендарям. Щоб не втратити їх, власники найуспішнішого ТРЦ країни домовилися переглянути умови контрактів. За словами консультантів з комерційної нерухомості, ще на початку 2014 року ставки було зафіксовано за курсом долара за 2013 рік, а Меламуд особисто домовлявся з кожним ритейлером. «Ситуація важка, але ми розуміємо, що є два варіанти її розв’язання. Другий із них – не піти назустріч орендарям. Але це означає повністю вбити їхній бізнес. І тоді простіше закрити ТЦ, бо орендарів не буде», – каже Меламуд. 2014 року Dream Town декілька разів ставав жертвою телефонних терористів: торговельний центр нібито мінували. Але все обійшлося.

2Олександр Фельдман

Олександр Фельдман
Орендний дохід: 378 млн гривень
Компанія: АВЕК
Останній об'єкт: ОТЦ Platinum Plaza (Харків)
Александр Фельдман
Фото: Ігор Чекачков для «Forbes Україна»

2014 року орендарі основного активу Олександра Фельдмана – харківського торговельного ринку «Барабашово» – декілька разів влаштовували акції протесту. Головною вимогою було зниження орендної плати. Після мітингу в травні адміністрація ринку пішла назустріч підприємцям і на третину знизила вартість оренди кіосків. Але в липні ставки повернулися на попередній рівень. Наприкінці листопада орендарі ринку, який сам Фельдман називає «ритейл-парком», знову вийшли на акцію протесту. Вони кілька днів поспіль перекривали рух на перехресті вул. Академіка Павлова та пр. 50-річчя ВЛКСМ. Торговці вимагали від адміністрації ринку знизити ставки на 20–50%. 2014 року Фельдман продовжив реконструкцію ринку. Павільйони замінюють на сучасніші. Крім того, бізнесмен планує побудувати декілька окремих споруд, куди переїде частина орендарів. Разом із містом він планує переробити дорожню розв'язку біля ринку та побудувати новий автомобільний міст. Будівництво деяких інших об'єктів, зокрема технологічного парку Asia Trade & Technology Park у Київській області, Фельдман поки що відклав.

3Олександр Скоробогатько, Олександр Пономаренко та партнери

Олександр Скоробогатько, Олександр Пономаренко та партнери
Орендний дохід: 301 млн гривень
Компанія: «ТПС Нерухомість Київ»
Останній об'єкт: ТРЦ Ocean Plaza (Київ)
Александр Скоробогатько, Александр Пономаренко и партнеры
Фото УНІАН

Торік ТРЦ Ocean Plaza особливо не щастило. Його майже десяток разів «мінували». Навесні 170 ритейлерів направили колективного листа до адміністрації торговельного центру з проханням переглянути орендні ставки. У вересні директорові торговельного центру дзвонив Геннадій Корбан, заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Ігоря Коломойського, із пропозицією підготувати об'єкт до націоналізації (про це повідомив один із заступників губернатора Борис Філатов). Вся справа у власниках цього об'єкта. Другий за величиною ТРЦ у столиці належить російським бізнесменам, серед яких значився друг Володимира Путіна Аркадій Ротенберг. Але, за даними російської газети «Ведомости», у липні він вийшов зі складу акціонерів «ТПС Недвижимость». Як припускають журналісти видання, бізнесмену довелося продати свій пакет через санкції, які ввели проти нього США і Євросоюз. Що ж до інших акціонерів «ТПС Недвижимость» – мільярдерів Олександра Пономаренка та Олександра Скоробогатька, то інформації про те, що вони вийшли з компанії, не було.

4Юрій Іванющенко, Віктор Добрянський-молодший, Ірина Чернат, Денис Волошин, Борис Мельничук

Юрій Іванющенко, Віктор Добрянський-молодший, Ірина Чернат, Денис Волошин, Борис Мельничук
Орендний дохід: 274 млн гривень
Компанія: «Промтоварний ринок»
Останній об'єкт: ринок «Сьомий кілометр» (Одеса)
Юрий Иванющенко, Виктор Добрянский-мл.,  Ирина Чернат, Денис Волошин, Борис Мельничук
Фото: Дмитро Докунов

Віктор Добрянський-молодший, онук покійного засновника «Сьомого кілометра» Віктора Добрянського, та акціонери – Ірина Чернат і Денис Волошин – рік боролися в судах за повернення акцій, які, за їхніми словами, вони втратили через «рейдерське захоплення». 2010 року 28-відсотковий пакет опинився в народного депутата Юрія Іванющенка. У вересні 2014-го співзасновники виграли справу у Верховному суді: він виніс ухвалу повернути засновникам частки. Проте не все так просто: у реєстрі юросіб зазначено, що компанії, пов'язані з Іванющенком, зі структури акціонерів ринку не вийшли.

5Анатолій Шкрібляк і партнери

Анатолій Шкрібляк і партнери
Орендний дохід: 250 млн гривень
Компанія: BudHousе Group
Останній об'єкт: ТРЦ Lubava (Черкаси)
Анатолий Шкрибляк и партнеры
Фото: lubava.ua

Анатолій Шкрібляк – новачок рейтингу рантьє. Основний орендний дохід йому приносять два торговельні центри: Fabrika в Херсоні та Lubava в Черкасах. 2014-го бізнесмен зумів домовитися з орендарями, і торговельні площі компанії залишилися заповненими. За словами комерційного директора BudHousе Group Максима Гаврюшина, для деяких орендарів курс долара зафіксували нижче за офіційний, для інших орендну ставку прив'язали до відсотка від обігу. У Запоріжжі в бізнесмена два працюючі об'єкти: БЦ Khortitsa Palace і чотиризірковий готель Four Points by Sheraton. Наразі BudHousе добудовує ТРЦ «Нікольський» у Харкові та ТРЦ Yessa в Одесі.

6Офер Керцнер

Офер Керцнер
Орендний дохід: 227 млн гривень
Компанія: City Capital Group
Останній об'єкт: ЦТ «Даринок» (Київ)
Офер Керцнер
Фото: darynok.com.ua

2014 року Офер Керцнер взявся за реконструкцію колишнього київського Дарницького шовкового комбінату, перетворивши його в арт-завод «Платформа». Цей комплекс запрацював на території «Даринку», де понад 3000 магазинів і торговельних місць. Там буде створено містечко з арт-галереями, офісами просто неба для фрілансерів, фуд-кортами та барами. На території арт-заводу вже проходять різні фестивалі (зокрема вуличної їжі, кави), організують благодійну барахолку.

7Геннадій Корбан, спадкоємці Геннадія Аксельрода

Геннадій Корбан, спадкоємці Геннадія Аксельрода
Орендний дохід: 221 млн гривень
Компанія: «Аксельрод Естейт»
Останній об'єкт: ТЦ «Пасаж» (Дніпропетровськ)
Геннадий Корбан, наследники Геннадия Аксельрода
Фото: Микита Зелецький для «Forbes Україна»

Під час Євромайдану Геннадій Корбан активно підтримував протестувальників. На медіафасаді (на нього за допомогою закріплених між вікнами світлодіодних екранів виводяться відеозображення) його ТЦ «Пасаж» транслювали передачі «5-го каналу». Бізнесмену тоді навіть довелося на деякий час виїхати з Дніпропетровська, але його ТРЦ продовжували працювати.

Корбанові належать три торговельні комплекси в центрі Дніпропетровська та приміщення на головній міській вулиці – проспекті Карла Маркса. Нині відвідуваність ТРЦ Корбана також залишається високою, оскільки в Дніпропетровськ переїхали багато жителів Донецька і Луганська.

8Олександр Ярославський

Олександр Ярославський
Орендний дохід: 215 млн гривень
Компанія: DCH
Останній об'єкт: ТРЦ «Караван» (Дніпропетровськ)
Александр Ярославский
Фото: Микита Зелецький для «Forbes Україна»

2014 року компанія Олександра Ярославського завершила будівництво нового блоку «Каравану» площею 10 000 кв. м у Дніпропетровську. Площа торговельно-розважального центру збільшилася до 100 000 кв. м, і він став найбільшим у місті. 2015-го компанія сподівається зберегти показники попереднього року. «Нам удалося знайти компроміс з орендарями, і нині в наших ТРЦ незаповненими залишаються близько 3% торговельних площ», – зауважує генеральний директора CDA Real Estate, керуючої компанії мережі ТРЦ «Караван» Данило Владов.

9Володимир Школьник

Володимир Школьник
Орендний дохід: 211 млн гривень
Компанія: Forum Management Company
Останній об'єкт: БЦ «Форум Вікторія Парк» (Київ)
Володимир Школьник
Фото: victoria_park.fmg.com.ua

У 2015 році Володимир Школьник збирається добудувати черговий бізнес-центр класу В. «Форум Вест Сайд» буде розташовуватися в Києві на Шулявці, недалеко від станції метро. Основний принцип девелопера − швидко реконструювати приміщення старих заводів і фабрик, перетворюючи їх на офісні центри для представництв міжнародних компаній і великих корпорацій, яким важливі сервіс і хороша транспортна інфраструктура.

10Вагіф Алієв

Вагіф Алієв
Орендний дохід: 197 млн гривень
Компанія: «Мандарин Плаза»
Останній об'єкт: БЦ Senator (Київ)
Вагиф Алиев
Вагіфу Алієву доведеться докласти зусиль, щоб знайти орендарів у 2015 році
Фото: Ярослав Сегеда для «ForbesУкраина»

Квадратні метри київських об'єктів Вагіфа Алієва ТЦ «Мандарин Плаза» і БЦ «Парус», як і раніше, залишаються для орендарів одними з найдорожчих. Зараз Алієв зайнятий будівництвом відразу двох ТРЦ: Lavina Mall і BlockBuster Mall. Через складну ситуацію в країні темпи будівництва сповільнилися. Так, Lavina Mall бізнесмен планував здати до осені 2014-го, але об'єкт поки що не завершено. Ще одне завдання девелопера − заповнити бізнес-центр Senator. Але за нинішньої конкуренції на ринку зробити це буде непросто.

11Рінат Ахметов

Рінат Ахметов
Орендний дохід: 190 млн грн
Компанія: «ЕСТА Холдинг»
Останній об'єкт: БЦ «Пушкінський» (Донецьк)
Рінат Ахметов
Фото: Гліб Предко

П'ятизірковий готель бізнесмена в Донецьку Donbass Palace продовжує працювати: зараз у ньому живуть представники іноземних ЗМІ, які приїжджають висвітлювати ситуацію в зоні АТО. Присутність журналістів захищає Donbass Palace від захоплення (в готелі «Вікторія» Ігоря Гуменюка, іншого донецького девелопера, безкоштовно живуть діячі самопроголошеної ДНР).

Основний же орендний дохід Ахметову приносять його київські бізнес-центри «Леонардо» і Europe Plaza, а також столичний готель «Опера». Бізнесмен продовжує реконструювати головний універмаг країни − ЦУМ.

12Леонід Юрушев

Леонід Юрушев
Орендний дохід: 180 млн гривень
Компанія: «Ярославів Вал»
Останній об'єкт: ALFAVITO Hotel (Київ)
Леонід Юрушев
Фото: alfavito.com.ua

Через складну ситуацію в країні, за оцінками консалтингової компанії JLL, заповнюваність київських чотири- і п'ятизіркових готелів знизилася до 29% (в останні кілька років вона не опускалася нижче 50%). У Леоніда Юрушева два п'ятизіркових готелі − InterContinental і Fairmont і один чотиризірковий − ALFAVITO Hotel. Ще один чотиризірковий бутік-готель − «Рів'єра» на Подолі − досі закритий на ремонт. Основні клієнти таких готелів − іноземні бізнесмени і туристи. Через революцію та війну на сході країни вони стали менше приїжджати в Україну. За словами консультантів, найбільшим попитом користується InterContinental.

13Віктор Поліщук

Віктор Поліщук
Орендний дохід: 179 млн гривень
Компанія: «Три О»
Останній об'єкт: ТОЦ Gulliver (Київ)
Віктор Поліщук
Фото: gullivercenter.com

Власник компанії «Три О» Віктор Поліщук − новачок рейтингу рантьє. Наприкінці листопада 2013 року він відкрив торговельно-офісний центр Gulliver площею більше 150 000 кв. м. За орендарів бізнесмен був змушений боротися з Вагіфом Алієвим, власником розташованого неподалік бізнес-центру «Парус». Якщо компанія орендувала цілий поверх, то ставка могла бути вдвічі нижчою за початкову.

У квітні близько трьох десятків орендарів торговельної частини Gulliver вимагали знизити доларові ставки на 50% або надати орендні канікули на найближчі півроку.

У 2015 році Поліщук планує провести реконцепцію торговельної частини, для цього він найняв консалтингову компанію UTG.

14Леонід Клімов, Аркадій Шнайдер

Леонід Клімов, Аркадій Шнайдер
Орендний дохід: 170 млн гривень
Компанія: «Форвард Ко»
Останній об'єкт: ТЦ «Новий Привіз» (Одеса)
Леонід Клімов, Аркадій Шнайдер
Леонід Клімов побудував альтернативу знаменитому одеському ринку
Христина Ялова для Forbes Україна

Справи в одеській мережі готелів «Чорне море», яка належить Леоніду Клімову, йдуть непогано. Після анексії Криму Росією багато українців вирушили на літній відпочинок до Одеси. У червні на одеському стадіоні «Чорноморець», власником якого також є Климов, група «Океан Ельзи» грандіозним концертом відзначила своє 20-річчя.

А от у Києві, щоб заповнити готель «Чорне море», розташований неподалік Ботанічного саду, Климову довелося зробити своїм гостям цікаву пропозицію: знижку 40% на денне проживання, якщо ви приїхали на ділову зустріч і не плануєте залишатися на ніч.

15Ігор Гуменюк, Василь Мікулін, Ірина Фрідман

Ігор Гуменюк, Василь Мікулін, Ірина Фрідман
Орендний дохід: 168 млн гривень
Компанія: «Інвестиції та розвиток»
Останній об'єкт: ТРЦ «Порт Cіті» (Маріуполь)
Игорь Гуменюк, Василий Микулин, Ирина Фридман
Фото: mariupol.portcity.com.ua

Для найбільшого забудовника в Донецьку − компанії Ігоря Гуменюка, Василя Мікуліна та Ірини Фрідман − 2014 рік видався вкрай складним. Якщо в першому півріччі всі торговельно-розважальні центри ще якось працювали, то з посиленням бойових дій на Донбасі їх довелося закрити, а співробітників вивезти у безпечні регіони. Влітку з найбільшого в області ТРЦ «Донецьк-Сіті» пішли майже всі орендарі. Працював тільки супермаркет мережі «Варус», який у липні розграбували озброєні люди. «Місяць тому ТРЦ «Континент» відновив роботу: свої магазини відкрили 60% місцевих орендарів, нещодавно частково почали працювати ТРЦ «Золоте кільце» і Green Plaza», − повідомила комерційний директор компанії «Інвестиції та розвиток» Лілія Міненко.

У 2014 році компанія разом із групою Continium Ігоря Єремєєва закінчила будівництво ТРЦ «Порт City» в Маріуполі. «Багато жителів Донецька переїхали в це місто, − зазначає Міненко. − Але купівельна спроможність залишається невисокою».

16Роман Лунін

Роман Лунін
Орендний дохід: 165 млн гривень
Компанія: «ВK Дeвeлoпмeнт»
Останній об'єкт: ТРЦ «Екватор» (Рівне)
Роман Лунін
Фото: ua-retail.com

У власника «ВK Дeвeлoпмeнт» Романа Луніна справи йдуть непогано. Остання криза навчила його бути обачнішим. Лунін зосередився на розвитку наявних об'єктів, а не на будівництві нових. У 2014 році до 42 000 кв. м у ТРЦ «Екватор» у Рівному додалися ще 13 000. «До літа ми плануємо їх цілком заповнити», − каже Лунін. А щоб потрапити в полтавський «Екватор», в орендарів, за словами бізнесмена, вже є «лист очікування». Лунін позбувся неприбуткових ТРЦ − наприкінці 2013-го невдало розташований «Екватор» у Черкасах перейшов до кредитора. Бізнесмен змінює концепцію своїх ТРЦ: в «Екваторі» Рівного та Полтави з'являться розважальні зони, а київський «Альта Центр», розташований поруч з Auchan, перетвориться на аутлет.

17Олександр Бабаков, Євгеній Гінер і партнери

Олександр Бабаков, Євгеній Гінер і партнери
Орендний дохід: 162 млн гривень
Компанії: «Прем'єр Інтернешнл», VS Energy
Останній об'єкт: ТРЦ «Метрополіс» (Київ)
Олександр Бабаков, Євгеній Гінер і партнери
Фото: Андрій Ломакін для Forbes Україна

Власникам мережі «Прем'єр-готелів», як і іншим готельєрам, у 2014 році було непросто. У столиці − надлишок готелів преміум-класу.

Влітку представники російських бізнесменів Олександра Бабакова та Євгена Гінера оголосили про реконструкцію одного з найстаріших торговельних центрів − «Метрограду», розташованого в підземному переході від станції метро «Площа Льва Толстого» до Бессарабської площі. Вони мають намір перепланувати об'єкт, переглянути склад орендарів і створити можливість для появи якірних рітейлерів.

18Вадим Єрмолаєв

Вадим Єрмолаєв
Орендний дохід: 155 млн гривень
Компанія: Alef Estate
Останній об'єкт: ТЦ «Наша Правда» (Дніпропетровськ)
Вадим Єрмолаєв
Фото: Микита Залецький для Forbes Україна

Вадим Єрмолаєв славиться увагою до деталей. Наприклад, цього літа на Катеринославському бульварі, який він реконструював, з'явилися фонтани. Їхнє завдання − охолоджувати повітря під час літньої спеки, щоб відвідувачам було комфортніше прогулюватися уздовж торговельно-офісних комплексів. Навесні 2014 року Єрмолаєв почав будувати другу чергу торговельно-ділового центру «Мост-Сіті». Це будуть дві з'єднаних між собою будівлі висотою в 20 і 5 поверхів. У них розташуються офіси класу А, а також торговельні зони і фітнес-центр.

19Хіллар Тедер

Хіллар Тедер
Орендний дохід: 148 млн гривень
Компанія: Arricano
Останній об'єкт: ТРЦ «Проспект» (Київ)
Хіллар Тедер
Фото: prospekt.com.ua

Естонський бізнесмен Хіллар Тедер відкрив у 2014 році відразу два торговельних об'єкти. Наприкінці лютого він запустив другу чергу ТРЦ «Південна Галерея» в Сімферополі, в результаті чого загальна орендна площа ТРЦ склала 33 000 кв. м. Будівництво обійшлося бізнесменові в $35 млн. Об'єкт працює і зараз.

У вересні в Києві, неподалік від «Даринку», Тедер відкрив ТРК «Проспект» на 41 000 кв. м торговельних площ. У цей проект він інвестував близько $80 млн.

Бізнесмен будує ще три ТРЦ: два − в Києві (Лук'янівка і Петрівка) і Odessa Mall − у Південній Пальмірі. Наприкінці грудня в ТРЦ «РайОN» (Київ) Тедер відкрив парк-фестиваль «Дах» («Крыша»). Ця зона призначена для дрібних підприємців-початківців − молодих дизайнерів, рестораторів. Другий «Дах» з'явиться в 2015-му в ТРЦ «Проспект».

20Віктор Юшковський і партнери

Віктор Юшковський і партнери
Орендний дохід: 145 млн гривень
Компанія: Група «АДС»
Останній об'єкт: Готель «Мануфактура» (Київ)
Віктор Юшковський і партнери
Фото: manufactura.ua

Віктор Юшковський поглинений розвитком свого аутлет-центру «Мануфактура». Спочатку консультанти та інші девелопери скептично поставилися до цієї затії. Після його відкриття восени 2013 року в соцмережах раз у раз з'являлися повідомлення, що об'єкт залишається порожнім. Але ситуація змінюється. «Мануфактура» заповнена на 70%, − повідомила керівний директор Ольга Троян. – Ми збираємося будувати другу чергу аутлету на 45 магазинів. Її запуск заплановано на 2015 рік». У березні 2014-го Юшковський відкрив на території містечка готель «Мануфактура».

21Ігор Ніконов, Вадим Столар

Ігор Ніконов, Вадим Столар
Орендний дохід: 143 млн гривень
Компанія: «К.А.Н. Девелопмент»
Останній об'єкт: БЦ 101 Tower (Київ)
Игорь Никонов, Вадим Столар
БЦ 101 Tower – один із найвищих бізнес-центрів Києва
Андрій Ломакін для Forbes Україна

Основний бізнес Ігоря Ніконова − будівництво. За останні 10 років він зводив комерційну і житлову нерухомість таким бізнесменам, як Дмитро Фірташ, Вагіф Алієв, Василь Хмельницький і Андрій Іванов. У нинішній рейтинг рантьє Ніконов повернувся завдяки тому, що зміг практично повністю заповнити БЦ 101 Tower. Цей 27-поверховий бізнес-центр орендною площею 46 000 кв. м було введено в експлуатацію в 2012 році. Його Ніконов побудував навпіл із Вадимом Столаром (якого пов'язують із сином колишнього мера Києва Леоніда Черновецького). Назву 101 Tower будинок одержав тому, що його висота становить 101 метр.

22Борис Музальов

Борис Музальов
Орендний дохід: 140 млн гривень
Компанія: «Таврія В»
Останній об'єкт: ТРЦ «Таїровський» (Одеса)
Борис Музальов
Фото: Христина Ялова для Forbes Україна

У 2014 році через девальвацію гривні і зниження купівельної спроможності українців Музальов зменшив доларові орендні ставки в торговельно-розважальних центрах на 50-60% порівняно з 2013-м. За його оцінками, заповнюваність об'єктів зменшилася на 15%. «У регіонах все зупиняється. Якщо реформ не буде, наступного року все стане ще гірше», − пророкує бізнесмен. Відвідуваність ТРЦ Музальова майже не змінилася: завдяки зниженню орендних ставок торговці не надто підняли ціни на свої товари. За словами бізнесмена, у деяких контрактах з орендарями зафіксовано старий курс долара. Прив'язувати ставки оренди до відсотка від обороту в Одесі не поспішають.

23Дмитро Фірташ

Дмитро Фірташ
Орендний дохід: 137 млн гривень
Компанія: Group DF
Останній об'єкт: БЦ «Парус» (Київ)
Дмитро Фірташ
Фото: Андрій Ломакін для Forbes Україна

Дмитро Фірташ разом із Вагіфом Алієвим затіяли реконцепцію торговельно-розважального комплексу «Арена» у Бессарабському кварталі. За словами генерального директора «Арени» Андрія Борисова, цей об'єкт перетвориться на місце відпочинку і розваг для середнього класу. Так, на початку року на місці салону Infiniti в «Арені» ресторатор Дмитро Заходякін відкрив ресторан The Burger, а наприкінці року − кондитерську The Cake. Восени власники корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко і Владислав Гурістрімба відкрили там же італійський фастфуд для середнього класу мережі Vapiano.

24Андрій Адамовський

Андрій Адамовський
Орендний дохід: 127 млн гривень
Компанія: Stockman Interhold SA
Останній об'єкт: ТРЦ SkyMall (Київ)
Андрій Адамовський
Спор вокруг ТРЦ SkyMall длится уже четвертый год
Фото: Сергій Горошко для Forbes Україна

Андрій Адамовський потрапив у рейтинг, тому що до серпня 2014 року продовжував отримувати орендний дохід від ТРЦ SkyMall, за який він уже четвертий рік судиться зі своїм колишнім партнером Хілларі Тедером. У серпні черговий суд у Лондоні виграв Тедер. Він збирався викупити частку Адамовського, але реалізувати опціон не може. За словами Адамовського, влітку торговельний центр за борги забрав банк «Південний», а корпоративні права компанії, яка володіла комплексом, отримала за борги голландська Financing and Invest Solutions B.V. У Тедера вважають, що SkyMall, як і раніше, належить Адамовському, але бізнесмен це заперечує.

25Ян і Річард Лівіннгстони

Ян і Річард Лівіннгстони
Орендний дохід: 121 млн гривень
Компанія: «ЛР Глобус»
Останній об'єкт: ТРЦ «Глобус» (Київ)
Ян і Річард Лівіннгстони
Українське Фото

У 2014 році ТРЦ британців постраждав у столиці найбільше. Протягом декількох місяців через події на Майдані «Глобус» майже не працював. Щоб повернути інтерес до нього, Лівіннгстони найняли нового генерального директора Бесо Сихарулідзе. Раніше він працював в девелоперській компанії Aisi Realty Capital (Київ), акції якої котирувалися на альтернативному майданчику (AIM) Лондонської фондової біржі. Власники хочуть провести ремонт, а щоб оновити склад орендарів, вже помітно знизили орендні ставки.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
24324 перегляду
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25325 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
40552 перегляду
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9122 перегляду
апрель 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар