У сімейному колі: рейтинг найуспішніших сімейних бізнесів України

За рік найбагатші сім'ї України заробили понад 100 млрд гривень

Пропонуємо вам перший рейтинг «Найуспішніші сім'ї України». У цьому списку – представники класичного сімейного бізнесу, в якому власник безпосередньо впливає на стратегію компаній, що, у свою чергу, є основним джерелом доходів сім'ї. На першому місці в рейтингу – сім'я Вадатурських, у власності якої компанія «Нібулон», один із найбільших агрохолдингів країни. На другому – подружжя Герег – одні з головних гравців на ринку будівельних гіпермаркетів. На третьому – батько і син Березкіни, співвласники групи «Креатив». У рейтингу представлені чотири сім'ї, які ведуть бізнес в агросекторі, чотири виробляють різні продукти харчування, і сім сімей задіяні в ритейлі.

В кругу семьи: рейтинг наиболее успешных семейных бизнесов Украины
Фото GettyImages/fotobank.ua

Звичайно, цей список далеко не вичерпний. Частина сімей залишилася за його межами, не дотягнувши до основної двадцятки за обсягом річного обороту своїх компаній; щодо інших виявилося неможливо оцінити виторг через брак достатньої інформації у відкритих джерелах. Тому в рейтингу-2015 немає таких яскравих представників українського сімейного бізнесу, як сім'ї Фельдман, Юрушевих, Гулієвих, Дударів, Варагаш і Денисенко, а також Кавицьких. Про деяких із них Forbes розповідає у своєму фотопроекті.

Сім’я Основний
актив
Галузь Рік заснування Виторг*, млрд грн
1 Олексій та Андрій Вадатурські «Нібулон» АПК 1991 22,76
2 Олександр і Галина Гереги «Епіцентр» Ритейл 2003 22,41
3 Станіслав і Максим Березкіни Група «Креатив» АПК 1991 7,28
4 Олег Бахматюк і Наталія Василюк Avangard АПК 2003 6,13
5 Анатолій та Ольга Юркевичі Milkiland Харчопром 1994 5,82
6 Андрій та Олександр Дегоди ERC Ритейл 1995 5,80
7 Борис і Михайло Музальови «Таврія В» Ритейл 1992 4,97
8 Таріел, Вахтанг і Ніна Васадзе «УкрАвто» Авторитейл 1992 4,36
9 Василь і Юрій Атанасови «Сентравіс» Металургія 2000 3,48
10 Валентин і Андрій Ландики «Норд» Машино­будування 1993 2,79
11 Віталій, Олег та Олександр Джуринські «ВіДі Груп» Авторитейл 1994 2,73
12 Євген і Марина Сігал «Агромарс» АПК 1998 2,34
13 Владислав та Ірина Чечьоткіни «Розетка» Ритейл 2004 2,20
14 Григорій і Дмитро Деревицькі «Алло» Ритейл 1998 1,58
15 Петро Рудь, Оксана та Сергій Вівсик «Рудь» Харчопром 1998 1,38
16 Володимир і Гліб Загорії «Дарниця» Фармацевтика 1994 1,20
17 Євген і Ольга Куценки «Олком» Харчопром 1996 0,92
18 Віктор та Андрій Веретеннікови Комбінат «Придніпровський» Харчопром 1990 0,70
19 Олександр і Сергій Глімбовські «Альтіс-Холдинг» Будівництво 1995 0,61
20 Олександр, Дмитро і Карина Давтян DAD Investment Group Нерухомість 1986 0,58

*Сукупний виторг компаній, що належать родині, за 2014 рік. Оцінка Forbes.

Як складали рейтинг

Лонг-лист складено на основі рейтингу 200 найбільших компаній. У топ-20 Forbes представлені сім'ї, члени яких зайняті оперативним управлінням компаній, які належать їм, що є основним джерелом доходу. До рейтингу не увійшли сім'ї, члени яких працюють чиновниками чи ведуть власний (окремий від інших родичів) бізнес. Фінансові результати, наведені в рейтингу Forbes, – експертна оцінка сукупного виторгу компаній за 2014 рік. Вік учасників списку вказано на 20 квітня 2014 року.

Європейські цінності

Вплив сімейного бізнесу виходить далеко за рамки сім'ї, яка володіє ним. Близько половини робочих місць у Європі та США забезпечують саме сімейні підприємства. Тільки в США 5,5 млн сімейних компаній генерують 57% ВВП, використовують дві треті робочої сили країни і створюють майже 80% нових робочих місць. Найдавніші сімейні компанії, відомі в усьому світі, беруть свій початок у Європі. Forbes проаналізував, який внесок робить сімейний бізнес у європейську економіку. 

Всё в семью

Старейшие семейные компании Европы

Forbes вибрав найяскравіших представників українського сімейного бізнесу і попросив їх розповісти про те, з чого починалася сімейна справа, у чому переваги і недоліки спільного бізнесу, а також про головні уроки, які вони винесли на роботі й удома.

1Олександр, Карина і Дмитро Давтян

Олександр, Карина і Дмитро Давтян
Вік: Олександру – 62 роки, Карині – 37 років, Дмитрові – 30 років
Олександр, Карина і Дмитро Давтян
DR
Компанія: Інвестиційна група «ДАД»
Рік заснування: 1986
Виторг за 2014 рік: 583 млн гривень

Якби не діти, впевнений Олександр Давтян, у нього не було б бізнесу такого масштабу. «Я будував імперію з надією, що все дістанеться їм. Якби тільки для себе, давно все продав би і жив би спокійно», – каже бізнесмен. Створювати свою справу Давтян почав наприкінці 1980-х. «Тоді всі займалися всім: робили вікна, двері, возили з-за кордону бензин, банани, сигарети, машинами торгували», – розповідає Давтян-старший. Особливих зусиль, щоб залучити дітей до бізнесу, Олександр не докладав: усе сталося саме собою. «Інакше й бути не могло», – констатує він. Карина веде медіабізнес і очолює благодійний фонд родини, Дмитро після навчання в Англії почав курувати готельний напрямок, а наразі розвиває власний інвестиційний бізнес. Для дітей Олександр – абсолютний авторитет. «Він людина пряма, петляти не любить і каже те, що думає. Головне, чого мене навчив батько: дав слово – тримай, навіть якщо це тобі невигідно», – розповідає Дмитро. У сім'ї Давтян одноголосно сходяться на думці, що спільний бізнес неможливий без довіри. «Якщо її немає, це вже не сімейний бізнес», – впевнений Дмитро. До роботи в групі «ДАД» поступово долучається вже й третє покоління. 18-річний Микита – син Карини – сьогодні навчається у Відні готельної й ресторанної справи.

2Володимир і Гліб Загорії

Володимир і Гліб Загорії
Вік: Володимирові – 63 роки, Глібу – 38 років
Володимир і Гліб Загорії
Ігор Тишенко; Taras-studio
Компанія: «Дарниця»
Рік заснування: 1994
Кількість працівників: 846
Виторг за 2014 рік: 1,2 млрд гривень

Володимир Загорій упевнений: у сімейному бізнесі вкрай важливо зрозуміти, коли поступитися лідерством синові. Загорій-старший очолив компанію 1994 року і управляв нею до 2009-го. Коли Володимир переконався, що син «ввібрав у себе філософію бізнесу», то передав йому управління, а сам очолив наглядову раду. «Гліб пройшов шлях від звичайного працівника відділу маркетингу до гендиректора. Спочатку всі вважали його директорським синочком, але з часом він проявив себе», – розповідає Загорій-старший. Гліб докладав максимум зусиль, прагнучи не підвести і не розчарувати батька. «Я брав на себе відповідальність за результати бізнесу, а отже, і всієї родини», – каже він. Сьогодні «Дарниця» – один із лідерів фармринку: компанія посідає третє місце за обсягом аптечних продажів після «Фармаку» і Berlin Chemie/Menarini Group. Успіх сімейного бізнесу Володимир і Гліб Загорії пояснюють найвищим ступенем довіри один до одного, упевненістю в тому, що «близька людина не підведе». Погляди батька й сина збігаються також і в оцінюванні ризиків сімейного підприємства. За їхніми словами, у такому бізнесі менше свободи і значно більше відповідальності. У листопаді минулого року, після того як Гліба вибрали народним депутатом, він був змушений відійти від оперативного управління компанією, яку очолив найманий менеджер.

3Оксана і Михайло Кавицькі

Оксана і Михайло Кавицькі
Вік: обом по 48 років
Оксана і Михайло Кавицькі
dr
Компанія: Helen Marlen Group
Рік заснування: 1994
Кількість працівників: 180
Виторг за 2014 рік: 195 млн гривень

Чимало друзів казали Михайлові Кавицькому: «Ти працюєш із дружиною, отже, все буде так, як захоче вона». Михайло зізнається, що бувало нелегко: «Ми амбітні і впевнені в собі люди. Як і будь-яке подружжя, сперечаємося, іноді сваримося, але складні рішення завжди приймаємо разом». Після закінчення військового училища Михайло служив у Польщі, Оксана навчалася в Київському політехнічному інституті і часто їздила до чоловіка. «Ми прекрасно розуміли, як живуть люди в європейській країні», – згадує Михайло. Подружжя пробувало себе в різних бізнесах: від продажу телевізорів до реалізації пил по каменю зі штучних алмазів. 1993 року з відкриття першого магазину площею 27 кв м і почалася історія Helen Marlen Group – тепер найбільшої в Україні компанії, що спеціалізується на продажу одягу та взуття преміум-класу. Тоді Кавицькі були першими, хто безпосередньо працював із європейськими luxury-брендами. Свою справу вони вибудовували за італійською моделлю сімейного бізнесу, в основі якої лежить довіра. «Без потреби намагаємося не залазити на «чужу територію», – каже Михайло. Син Кавицьких – Олексій – бере безпосередню участь у сімейному бізнесі. Після магістратури в Шотландії 2012 року він почав розвивати напрямок інтернет-продажів, який тепер перетворився на окремий проект – Posh Online Retail Management.

4Ірина Варагаш та Олексій Денисенко

Ірина Варагаш та Олексій Денисенко
Вік: Ірині – 45 років, Олексієві – 56 років
Ірина Варагаш та Олексій Денисенко
Компанія: «Еконія»
Рік заснування: 2008
Кількість працівників: 170
Виторг за 2014 рік: 190 млн гривень

Ірина Варагаш та Олексій Денисенко першими в Україні почали випускати воду з низькою мінералізацією, яка оптимально підходить для дитячого харчування. Ідея народилася в Ірини 1998 року, коли вона перевела свого первістка Альошу на штучне годування. Через три роки подружжя налагодило виробництво. На той час у пари народився другий син – Павло. 2008-го подружжя продало торговельну марку мінеральної води «Трускавецька» (з якої починався сімейний бізнес) IDS Group і повністю сконцентрувалося на «Малятку». Тепер компанія – найбільший у країні виробник дитячої води з часткою ринку 80%. Сфери обов'язків у подружжя чітко розділено: Олексій відповідає за технічну частину, а Ірина веде фінанси, маркетингові та комерційні питання. Подружжя визнає, що вести спільний бізнес не так уже й легко. Запорукою партнерства вони називають вміння приймати позицію одне одного, бачити і розуміти головну мету. «Наш бізнес – продовження нашої родини, це те, що ми хочемо передати дітям», – зазначає Олексій. Обидва сини навчаються в Англії, але щороку по декілька тижнів працюють на сімейному заводі. «Головне, що я виніс для себе: до кожної людини потрібно знайти особливий підхід. Ти маєш чітко розуміти, що вона хоче від тебе і що ти хочеш від неї», – каже старший син Олексій.

5Віталій, Олег та Олександр Джуринські

Віталій, Олег та Олександр Джуринські
Вік: Віталію – 48 років, Олегові – 39 років, Олександру – 23 роки
Віталій, Олег та Олександр Джуринські
Компанія: «ВіДі Груп»
Рік заснування: 1994
Кількість працівників: 1040
Виторг за 2014 рік: 2,73 млрд гривень

Сімейний бізнес Джуринських почався з невеликого підприємства з продажу запчастин до автомобілів і сільгосптехніки вітчизняного виробництва. Першим офісом стала квартира матері. Віталій тоді працював асистентом на кафедрі в університеті, Олег ще був студентом, і всі продажі брати вели в телефонному режимі. Стартового капіталу не було, тому перший час працювали за бартером: в обмін на запчастини шукали сільгосппродукцію в Україні. Тепер «ВіДі Груп» – один із найбільших українських автодилерів. Близько трьох років тому Джуринські відійшли від оперативного управління компанією, передавши його найманому топ-менеджменту. «Якщо власник знайшов професіоналів, у себе в руках він може залишити лише диригентську паличку і партитуру, щоб керувати всім оркестром», – пояснює Джуринський-старший. Син Віталія Олександр поки що стажується на різних ділянках роботи, вникаючи в тонкощі сімейного бізнесу. У справах Джуринські дотримуються тієї ж філософії, що й у сім'ї: хочеш бути зрозумілим – зрозумій іншу сторону. «У бізнесі цей принцип виражається в правилі «трикутника збалансованих інтересів», суть якого полягає в тому, що інвестор, працівник і клієнт мають протилежні інтереси, але поважають одне одного і готові йти назустріч», – так формулює таємницю успіху компанії Віталій Джуринський.

6Борис і Михайло Музальови

Борис і Михайло Музальови
Вік: Борисові – 56 років, Михайлу – 57 років
Борис і Михайло Музальови
Христина Ялова для Forbes Україна
Компанія: «Таврія В»
Рік заснування: 1992
Кількість працівників: близько 5000
Виторг за 2014 рік: 4,96 млрд гривень

Ідею бізнесу, зізнається Борис Музальов, породило безробіття. Як і багато хто в радянський час, брати займалися чим доведеться. У результаті зупинилися на торгівлі. «Так званий бізнес радше нагадує гру в козаків-розбійників, де за вами ганяються знахабнілі старші. Якщо наздоженуть, не тільки заберуть кишенькові гроші, а й майбутній прибуток замість вас порахують, конфіскують або на лічильник поставлять», – так жартівливо формулює особливості бізнесу на пострадянському просторі Борис Музальов. І додає, що в таких умовах надійніше вести справи з братом. Музальови – різні за характером. «Мій брат краще вчився, школу та інститут закінчив на відмінно, – згадує Борис. – Я ж досконало оволодів наукою відповідати на будь-яке запитання, не знаючи теми, лише заглянувши в підручник на перерві». Тому брати легко поділили зони відповідальності. Де треба рахувати – Михайло, «де необхідна політична демагогія, спритність і швидке ухвалення рішення – там я», – зазначає Борис. Частину повноважень брати вже передають дітям. «Головне, що ми намагаємося пояснити їм: нестриманість у словах небезпечніша, ніж ядерна бомба. Але коли навіть у політиці слово «х...ло» стало таким поширеним, донести думку про стриманість буває досить важко», – каже Борис Музальов.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
25258 переглядів
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25938 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
41206 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9452 перегляду
июнь 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар