Крім Пінчука: топ-30 українських колекціонерів

Forbes представляє власників найцінніших колекцій українського сучасного мистецтва

Перед вами – перший в Україні рейтинг колекціонерів українського сучасного мистецтва. Сміливий і складний у реалізації проект. Здавалося б, що може бути простішим для бізнесмена, ніж розповісти про улюблене хобі та свої надбання? Але більшість власників найкращих робіт сучасних українських художників не люблять хвалитися. Чому? Відповіді ви знайдете в матеріалах липневого номера Forbes.

Кроме Пинчука: топ-30 украинских коллекционеров

Forbes по крихтах збирав інформацію, і в результаті вийшов список із півсотні імен. З допомогою експертів було складено топ-30 колекціонерів. Галеристи, мистецтвознавці, арт-дилери оцінювали колекції за їхньою значимістю та наповненням: за послідовністю, системністю, наявністю робіт визнаних авторів і рідкісних експонатів, а також розмахом. Для повноти картини не вистачає капіталізації колекцій. Але в Україні це буде можливо, коли всі колекціонери проведуть аудит своїх зібрань, а ринок стане прозорим.

Хоча більшість учасників списку – бізнесмени, лише одиниці з них розглядають зібрання робіт як інструмент інвестицій. Кажуть, що купують те, що подобається, «для душі». Але є серед колекціонерів і професіонали – галеристи, дилери, власники аукціонних будинків. Оцінюючи їхні зібрання, було враховано тільки особисті фонди, не призначені для подальшого продажу.

На українському актуальному мистецтві (період із 1988 року по нинішній час) Forbes акцентував увагу не випадково. Антикваріат і класику вже давно «розібрано», ті рідкісні роботи, які з'являються на ринку, коштують дорого, не кажучи вже про західні шедеври, які виставляють на міжнародних аукціонах. Сучасне українське мистецтво виглядає привабливішим, ціни на нього формуються тут і зараз, шанси придбати підробку мінімальні, багато художників перебувають у повному розквіті сил і торкаються у своїй творчості актуальних тем.

За словами співвласника аукціонного дому «Золотое Сечение» Михайла Василенка, протягом останніх півроку інтерес до сучасного мистецтва зростає. Особливо з боку новачків. Роботи навіть наймолодших українських художників – непогане капіталовкладення для тих, хто поки що не визначився, в який бік приведе його ще не сформований художній смак.

Інтерес до молодих авторів виявляють і досвідчені колекціонери. «Останнім часом співвідношення робіт молодих і більш зрілих сучасних художників у зібраннях іменитих колекціонерів зростає на користь перших», – зазначає Василенко. Мають попит і ранні роботи зрілих авторів – бізнесмени, які системно підходять до наповнення колекцій, заповнюють прогалини у своїх зібраннях.

Чимало співрозмовників Forbes кажуть, що в Україні культура колекціонування ще лише формується. Тоді як у світі наявність знакової колекції може підвищити не тільки статус, а й фінансове становище власника.

Наприклад, 8 червня стало відомо, що американський мільярдер і колекціонер Стівен Коен (№109 у глобальному рейтингу Forbes, статки – $11,4 млрд) придбав скульптуру Альберто Джакометті «Людина, що вказує» за $141,3 млн. Після звістки про купівлю акції хедж-фонду Коена пішли вгору.

Колекція Віктора Пінчука (№2 у рейтингу найбагатших українців, статки – $1,5 млрд) «точно не заважає бізнесу», як він сам говорив кілька років тому в інтерв'ю Forbes.

Пінчук – постійний учасник рейтингу 100 найвпливовіших людей у світі мистецтва за версією ArtReview. У його приватній колекції – твори Джеффа Кунса, Такасі Муракамі, Андреаса Гурські та інших. Він один із найбільших власників робіт британця Демієна Герста. Крім того, Віктор Пінчук – засновник міжнародної премії для молодих художників Future Generation Art Prize. Але для цього рейтингу Forbes враховував тільки ту частину колекції мільярдера, яку становлять роботи сучасних українських авторів.

Утім, у кожного з колекціонерів, представлених у списку, є шанс увійти в історію. «Колекція – вагомий фактор іміджу і престижу. Ніхто не пам'ятає, що Щукін був купцем, а Третьяков – фабрикантом. Їх пам'ятають передусім як найбільших колекціонерів», – каже мистецтвознавець і куратор Олександр Соловйов.

Експерти рейтингу:

Ігор Абрамович, Денис Белькевич, Людмила Березницька, Юрій Вакуленко, Олексій і Михайло Василенки, Юлія та Максим Волошини, Костянтин Дорошенко, Євген Карась, Олександр Соловйов, Євгенія Смирнова, Руслан Тарабукін, Катя Тейлор, Марина Щербенко.

Над рейтингом працювали:

Олексій Бутенко, Катерина Гребеник, Ольга Дружерученко, Вікторія Кім, Юлія Купріна, Тетяна Писана.

1Ігор Воронов

Ігор Воронов
50 років, підприємець
Кількість робіт: не менш як 1000
Найдорожча робота: «Український алфавіт» Павла Макова, близько $60 000
Ігор Воронов

На українському арт-ринку Ігор Воронов відомий насамперед як найбільший колекціонер скульптури – одного з повних комплектів бронзових виливків Деґа. У його зібранні – роботи Родена, Бранкузі, Пікассо, Джакометті. Захоплення сучасним українським мистецтвом почалося на початку 1990-х – із подарованої йому картини Бовкуна. Перше приватне придбання Воронов насилу згадує: «Був період, купував роботи для інтер'єру. Брав, бо подобалися, – навіть імен не пам'ятаю». За словами галериста Євгена Карася, консультанта колекціонера, Воронов – зважений і стриманий, але коли він купляє твори, системність для нього на другому плані, насамперед він керується емоціями. На аукціоні може одним махом купити 50 лотів, а після торгів – ще 20. «Єдиний принцип формування колекції – подобається/не подобається», – каже бізнесмен. Воронов не любить називати себе колекціонером: «Я радше збирач». На запитання, для чого він скуповує сучасне мистецтво, відповідає: «У мене немає мети зібрати 20 000 робіт, віддати якомусь держмузею, щоб їх замкнули у сховищі. Радше – передати дітям, а вони вже вирішать, як нею розпорядитися».

2Віктор Пінчук

Віктор Пінчук
54 роки, підприємець
Кількість робіт: понад 200
Найдорожча робота: «Шлях до серця» Арсена Савадова, близько $120 000
Віктор Пінчук

Віктор Пінчук – засновник найбільшого у Східній Європі музею сучасного мистецтва PinchukArtCentre. Серед зібрання одного з найбагатших українців – шедеври західного мистецтва: Герст, Кунс, Муракамі, Гурські. В українській частині колекції сучасного мистецтва у бізнесмена зірок теж вистачає: Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Ілля Чичкан, Олег Кулик, Борис Михайлов, Сергій Братков, Павло Маков та інші. В основі колекції Пінчука лежить концепція повного представлення знакових авторів різних шкіл і напрямків. Акцент зроблено на фігуративне мистецтво й меншою мірою – на абстракцію. Немає жодної випадкової роботи: кожному придбанню передували мистецтвознавчі висновки та презентації з показами робіт. А першою покупкою стала робота групи «Перці» (одесити Олег Петренко і Людмила Скрипкіна). До сучасного мистецтва Пінчук прийшов через класичне. Арт-критики та куратори запевняють: його зібранню класичного мистецтва в Україні немає рівних, у ньому представлено, наприклад, роботи таких майстрів, як Іван Айвазовський, Олександр Богомазов, Давид Бурлюк і багатьох інших.

3Людмила Березницька

Людмила Березницька
57 років, арт-критик
Кількість робіт: близько 1000
Найдорожча робота: «Фонтан» Олександра Гнилицького, близько $25 000
Людмила Березницька

Людмила Березницька – власниця однієї з найзначніших колекцій соцреалізму. У середині 1990-х вона зрозуміла, що напрямок матиме історичну цінність, і відкрила галерею в Києві. Із часом Березницька серйозно зайнялася contemporary art. Саме з ним вона поїхала освоювати Захід, відкривши галерею в Берліні. У 1990-х Березницька почала їздити регіонами України в пошуках робіт, які могли б стати частиною її зібрання. 1998-го до неї в галерею прийшов Ілля Чичкан і запропонував зробити свою виставку разом із Мамсіковим і Проценком. Чичкан досі займає особливе місце в колекції – у Березницької близько десятка робіт художника. Є й інші представники «нової хвилі»: Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Ігор Гусєв, Василь Цаголов, Арсен Савадов. Перш ніж купити, Березницька має захворіти роботою. Сьогодні такий ефект справляють на неї молоді художники. В її зібранні є твори Микити Кадана, Аліни Якубенко, Дениса Саливанова, Ксенії Гнилицької, Жанни Кадирової та близько 50 малюнків Анатолія Бєлова.

4Андрій Супруненко

Андрій Супруненко
56 років, архітектор
Кількість робіт: близько 400
Найдорожча робота: «Сади Супрунівки» Павла Макова, близько $50 000
Андрій Супруненко

Майже всіх, хто сьогодні входить до числа найкращих сучасних художників країни, Андрій Супруненко знає особисто ще з 1980-х – часу навчання в Київському державному художньому інституті. Тоді він зібрав першу колекцію робіт друзів і приятелів з вишу, проте її було втрачено. До 1999 року Супруненко працював за кордоном, а повернувшись, знову почав колекціонувати. У його зібранні – роботи Олега Тістола, Василя Цаголова, Вінні Реунова, Володимира Буднікова, Влади Ралко та інших. «Купую те, що мені подобається», – формулює він головний принцип. Найбільше йому подобається Маков: робіт цього художника у зібранні Супруненка особливо багато. Серед них «Сад» – масштабне графічне панно з шести аркушів. Останнім часом колекціонер думає про придбання фотографій Васильєвих із серії знімків будівель відомих світових музеїв «Апокаліпсис у мистецтві». «Вони вийшли у формат, який мені цікавий», – пояснює Супруненко.

5Петро Багрій

Петро Багрій
48 років, президент асоціації «Виробники ліків України»
Кількість робіт: близько 1000
Найдорожча робота: «Без назви» Олександра Гнилицького, близько $50 000
Петро Багрій

Із класикою Петра Багрія познайомив колишній директор Національного художнього музею України Анатолій Мельник. В експозиції досі виставляють скульптуру Олександра Архипенка, яку Багрій купив для себе, а потім подарував музею. До сучасного мистецтва його долучила Людмила Березницька. Більша частина – це українська «нова хвиля»: Ройтбурд, Гусєв, Соломко, Маценко, Трубіна, Чичкан. «Тістола – понад 10 робіт, Макова – понад 10, Сільваші – не більш як п'ять», – перераховує Багрій. Улюблений автор – Гнилицький. Усього в Багрія близько 30 робіт художника, але особливо він цінує полотно «Без назви», на якому зображено північне сяйво. «Нині мені більше подобається купувати не дуже дорогі твори і разом із художником працювати над їхньою капіталізацією», – зазначає Багрій.

6Анатолій Димчук

Анатолій Димчук
49 років, галерист
Кількість робіт: понад 1000
Найдорожча робота: «Дзиґа» Арсена Савадова, близько $50 000
Анатолій Димчук

Перші придбання Димчука – роботи одеських нонконформістів на початку двотисячних. До 2006 року в Димчука була вже така велика колекція, що відкриття галерей в Одесі, а потім і в Києві було абсолютно логічним кроком. Сьогодні Димчук – власник найповнішої колекції українського неофіційного мистецтва 1960–1980-х років. 2004-го він придбав роботи Цаголова, Чичкана, Соломка, Савадова і Тістола, так у його колекції з'явилося актуальне мистецтво. У зібранні галериста особливе місце займають роботи Гнилицького і Гусєва. Димчук упевнений, що в підході до вибору роботи важливі лише два фактори: наскільки подобається певна робота і чи подобається художник і його стиль у цілому. «Якщо мені не подобається робота або я не сприймаю художника, хто б мені чого не казав, я її не куплю», – зауважує колекціонер. На думку Димчука, краще купити ще одну роботу автора, який уже представлений у тебе в колекції, ніж розширювати зібрання за рахунок нових імен.

7Ольга Козловська

Ольга Козловська
41 рік, підприємець
Кількість робіт: близько 100
Найдорожча робота: н/д
Ольга Козловська

Ользі Козловській і її чоловікові Миколі важко сказати, коли саме вони зацікавилися українським сучасним мистецтвом. Серед перших придбань – роботи Іллі Чичкана та Арсена Савадова. У колекції подружжя 90% – твори українських художників, представників «нової хвилі». Знаходиться місце в колекції і для молодих авторів: «Гомер підкуповує щирістю, Кадан – зухвалістю і чіткістю, Тубелець – чесним цинізмом». До вибору робіт подружжя підходить особливо ретельно. «Ми детально обговорюємо кожну картину, перш ніж її придбати», – розповідає Ольга. Іноді, зізнається подружжя, вони можуть дозволити собі швидку й емоційну покупку. Для колекціонерів не відіграє ролі ні ціна, ні статус художника. «Картини для нас мають бути фізіологічними і водночас піднесеними. Вкрай важливо, щоб художник передав життя і свободу своїх дій», – пояснює Козловська. Особливо подобається подружжю творчість Маші Шубіної: «Ми в захваті від глибини її робіт».

8Наталія та Сергій Вакуленки

Наталія та Сергій Вакуленки
підприємці
Кількість робіт: близько 300
Найдорожча робота: н/д
Наталія та Сергій Вакуленки

Подружжя Вакуленків колекціонує твори українських авторів уже понад 20 років. Першими в їхніх зібраннях були картини Сергія Панича, які досі є в колекції. У зібранні – полотна Савадова, Тістола, Ройтбурда, Шерешевського, Кавсана, Гая. Знайшлося місце і для робіт молодих художників, хоча колекціонери не ставлять собі за мету відкривати нові імена: «Я все-таки не галерист, щоб займатися вихованням молодих художників. Я радше споживач. Якщо хтось зацікавив, починаю шукати», – зазначає Сергій. Так з'явилися картини Андрія Галашина, Іллі Пруненка, Лесі Хоменко та Гамлета Зіньківського. Особливе місце займають роботи Олександра Сухоліта – сім'я Вакуленків зібрала значну кількість скульптур, живопису та гравюр цього майстра. На спецзамовлення художник виконав для Вакуленків копії знаменитих скульптур Джакометті – «Людину, що крокує» і «Кота».

9Юрій Когутяк

Юрій Когутяк
49 років, підприємець
Кількість робіт: понад 200
Найдорожча робота: «Балерина» Арсена Савадова, близько $40 000
Юрій Когутяк

Мистецтвом Юрій Когутяк захопився ще в студентські роки. «У мене є кумир – Олександр Ройтбурд. Він завдав мені психологічної травми, коли я був ще студентом: у мене не було грошей, я не міг дозволити собі купити його роботи», – згадує Когутяк. Відтоді минуло багато років. Із них шість він був власником галереї «Колекція», яка активно співпрацювала з Ройтбурдом. Тепер у зібраннях Когутяка понад 15 робіт художника різних форматів і періодів. Є також картини Максима Мамсікова, Влади Ралко, Арсена Савадова, Анатолія Криволапа. Когутяк цінує і молодих художників, особливо Романа Мініна. Принципи, за якими колекціонер добирає твори, досить прості: «По-перше, це живопис. По-друге, картина має мені подобатися. По-третє, я маю бути готовий повісити її в інтер'єрі». Через них іноді доводиться чимось жертвувати. «Мені дуже подобається Тіберій Сільваші, але я не зміг купити собі жодної роботи. Дивився і так і сяк, але жодна не підійшла», – розповідає колекціонер.

10Яна і Зенко Афтаназів

Яна і Зенко Афтаназів
27 і 57 років, підприємці
Кількість робіт: близько 100
Найдорожча робота: «Кінь. Сутінки» Анатолія Криволапа, близько $80 000
Яна і Зенко Афтаназів

Збирати твори художників Зенко Афтаназів і його дружина Яна почали відносно нещодавно – чотири роки тому. Але за цей час встигли зібрати завидну колекцію. У зібранні – роботи Марини Скугарєвої, Арсена Савадова, Анатолія Криволапа, Павла Керестея, Олександра Клименка, Валерії Трубіної, Романа Мініна, Вінні Реунова, Олександра Ройтбурда, Василя Цаголова, Михайла Демцю та інших. Першими у подружжя з'явилися картини Сидоренка і Тістола. Нині більшість робіт у колекції – полотна саме цих авторів. «Антикваріат і класика давно перебувають у правильних руках. Нехай краще в мене буде більше творів, більше імен, ніж одна-дві рідкісні роботи якоїсь вагомої величини», – пояснює Зенко. Колекціонери впевнені, що «мистецтво має жити – бути частиною побуту», тому частину зібрання подружжя розмістило у власному готельному комплексі в Карпатах.

11Олексій і Михайло Василенки

Олексій і Михайло Василенки
Олексієві – 32 роки, Михайлу – 30 років, співвласники аукціонного дому
Кількість робіт: понад 500
Найдорожча робота: з проекту «Українські Гроші» Олега Тістола, близько $20 000
Олексій і Михайло Василенки

Любов до мистецтва передалася братам у спадок – батько Олексій Василенко колекціонує предмети мистецтва з 1970-х років. У братів – свої уподобання: Олексієві більше подобається концептуальне мистецтво, Михайлу – абстракції. Перші придбання брати зберігають досі. В Олексія це були роботи Олега Соколова і Валентина Хруща, у Михайла – картини Деяка, з яким він разом навчався в академії. До колекціонування брати підходять раціонально: «Для нас недостатньо, щоб робота просто подобалася. Важливі її ідея і якість, перспективність автора, унікальність пропозиції на ринку», – пояснює Олексій. Хоча брати і визнають, що бувають винятки з правил. Колекцію вони мріють поповнити роботою «Печаль Клеопатри», однією з ранніх картин Савадова.

12Ігор Абрамович

Ігор Абрамович
40 років
Арт-дилер, куратор
Кількість робіт: близько 350
Найдорожча робота: скульптура «голови», Олега Тістола&Миколи Маценка (з проекту «Нацпром»), близько $40 тисяч
Ігор Абрамович

Наприкінці 1990-х в Ігоря Абрамовича була власна транспортна компанія, яка, зокрема, займалася перевезенням предметів мистецтва. «Так я і познайомився з багатьма художниками», − згадує він. Серед нових знайомих виявилися нинішні класики вітчизняного contemporary art: Криволап, Гнилицький, Цаголов, Ройтбурд, Тістол. З купівлі твору останнього − офорта з проекту «Українські гроші» − в 1999 році почалася колекція Абрамовича.

«Я намагаюся придбати по одній знаковій роботі класиків сучасного мистецтва і молодих авторів, які мене надихають», − пояснює Абрамович принцип, за яким складає колекцію. І додає: «Приємний бонус, якщо через якийсь час вартість роботи зросла». Колекціонер впевнений: збираючи роботи сучасників, збираєш епоху, в якій живеш, і тим самим береш участь у створенні її художнього міфу.

13Тетяна та Борис Гриньови

Тетяна та Борис Гриньови
обом по 59 років
Тетяна − підприємець, Борис – держслужбовець
Кількість робіт: близько 150
Найдорожча робота: н/д
Тетяна та Борис Гриньови

Для сім'ї Гриньових колекціонування − це спосіб життя. За 20 років вони зібрали колекцію картин українських художників, які працювали з 1940-х років до наших днів. На актуальне мистецтво подружжя звернуло увагу приблизно 10 років тому. У їхній збірці близько 150 робіт сучасних українських авторів, зокрема Олега Тістола, Олександра Ройтбурда, Анатолія Криволапа, Романа Романишина, Матвія Вайсберга, Віктора Сидоренка, Лесі Хоменко, Назара Білика, Жанни Кадирової та ін.

Зараз Гриньови націлені на придбання робіт українських художників 1990-1991 років. «Це перехідний період, «ломка» країни і художників. Цікаво знати, як працювали тоді творчі люди», − зазначає Гриньов. «Наша колекція складається з кількох тимчасових частин, завдяки чому легко можна відстежити трансформацію як часу, так і самого художника», − розповідає він.

14Стелла Беньямінова

Стелла Беньямінова
53 роки, підприємець
Кількість робіт: близько 300
Найдорожча робота: «Могриця» Олександра Животкова, близько $50 000
Стелла Беньямінова

Колекція українського мистецтва у Стелли Беньямінової вже третя. Своє перше зібрання, в основному в дусі реалізму, Стелла Беньямінова роздарувала. Збираючи другу колекцію, вона надавала перевагу одеському і київському неофіційному мистецтву 1960-1970-х. Колекціонер впевнена, що, не знаючи історії мистецтв, зокрема творчості українських шістдесятників, зрозуміти сучасне мистецтво неможливо. У 2010 році вона вперше побувала у майстерні художника Олександра Животкова, який і досі залишається її фаворитом.

Серед улюблених авторів також Павло Маков і Олександр Сухоліт. Недавнє захоплення − молоді автори: Білик, Мінін і Рябченко. Принцип, за яким Беньямінова вибирає роботи, з роками не змінюється: «Я збираю ті роботи, які викликають емоції, роблять мене сильнішою, кращою і дають можливість розкрити саму себе».

15Надія Шаломова і Борис Ложкін

Надія Шаломова і Борис Ложкін
Надії - 44 роки, Борису - 43 роки
Надія - президент благодійного фонду, Борис - глава АП
Кількість робіт: близько 100
Найдорожча робота: «Захід» Анатолія Криволапа, близько $100 000
Надія Шаломова і Борис Ложкін

Колекція Надії Шаломової і Бориса Ложкіна починалася з робіт нонконформістів і художників Паризької школи. Ще в середині 1990-х подружжя придбало першу картину Павла Макова, але активний інтерес до сучасного мистецтва з'явився у них на початку нульових. «Мені комфортно з сучасним мистецтвом, це наше сьогоднішнє життя, це художники, які рефлексують і відображають нашу дійсність», − пояснює Ложкін.

Ключовий принцип, яким керується подружжя при виборі робіт, простий: «Подобається − беремо». З багатьма художниками колекціонери спілкуються особисто. «Коли ти дивишся на роботу, уявляєш одну історію, потім іншу, але завжди цікаво дізнатися, як це бачить автор», − ділиться Шаломова.

16Євген Карась

Євген Карась
50 років
Галерист, куратор
Кількість робіт: близько 500
Найдорожча робота: «Портрет Гаттамелаті» Олега Тістола, близько $30 000
Євген Карась

Колекція Євгена Карася почала формуватися ще в 1995 році, коли він відкрив у Києві Karas Gallery. Сьогодні його зібрання можна умовно розділити на дві частини. Перша − живопис, графіка і скульптура, яка налічує близько 500 робіт. Її основу формують роботи топових авторів, зокрема, Олександра Животкова, Олега Тістола, Володимира Маслова, Павла Макова, Сергія Панича, Василя Бажая. Друга частина колекції − 3500 малюнків кульковою ручкою під назвою «Колекція А4» (роботи виконані на папері формату А4). Нею Карась особливо пишається. «Це найбільша така колекція у світі. У ній представлено не менше 200 художників, і всі − з України», − каже він.

Найціннішою роботою Карась вважає одну з аплікацій Олександра Ройтбурда. Це робота із серії «Портрет» за мотивами картини Тиціана «Портрет дами в білій сукні». «Коли вперше побачив її у Відні, був у захваті», − згадує Карась.

17Володимир Шпільфогель

Володимир Шпільфогель
60 років, підприємець
Кількість робіт: близько 120
Найдорожча робота: «Роксолана» Олега Тістола, близько $100 000
Володимир Шпільфогель

Цікавитися мистецтвом і дружити з художниками Шпільфогель почав ще в студентські роки. Але колекціонувати став, переїхавши до Німеччини, де будував бізнес, там він вперше потрапив у західний музей. Першою усвідомленою покупкою в середині 1990-х стала скульптура маловідомого німецького автора 1930-х років. До цього жанру колекціонер досі має слабкість: у його зібранні є статуетки Далі й антикварні роботи японських, китайських та індійських майстрів. Захоплення українським сучасним мистецтвом почалося зі знайомства з художником Олександром Клименком, роботу якого і придбав першою. Найбільше в його зібранні полотен Олега Тістола.

Зібрані твори продавати не збирається: «Знаєте, чому я купую картини? Вони мені дають настрій, радість життя». Але й від відповідальності такий підхід не звільняє: «Ти стаєш колекціонером, коли розумієш, що, купуючи українське мистецтво, ти допомагаєш художнику і розвиваєш ринок».

18Вікторія Тігіпко

Вікторія Тігіпко
41 рік, підприємець
Кількість робіт: близько 60
Найдорожча робота: «Східний маяк» Арсена Савадова, близько $70 тисяч
Вікторія Тігіпко

Вікторія Тігіпко серйозно займається колекціонуванням майже 10 років. У її колекції виключно знакові роботи і немає жодного випадкового автора: Арсен Савадов, Максим Мамсиков, Юрій Соломко, Олександр Ройтбурд, Олександр Гнилицький, Ілля Чичкан.

Усі роботи Тігіпко вибирає особисто, намагаючись при цьому познайомитися з автором. По-перше, спілкування з художником дозволяє краще зрозуміти його твори. А по-друге, такий підхід гарантує, що всі роботи в колекції − справжні. Серед творів, які в результаті потрапляють у зібрання, майже немає прохідних; серед найкращих − «Листок» Олександра Гнилицького, знакове полотно «Україна» Юрія Соломка, «Східний маяк» Арсена Савадова. Збирає картини Вікторія для того, щоб повісити вдома і в офісі. Мистецтво має приносити радість власникові, а не зберігатися на складі, переконана вона.

19Олег Красносельський

Олег Красносельський
40 років, підприємець
Кількість робіт: близько 400
Найдорожча робота: н/д
Олег Красносельський

Колекціонувати роботи українських художників Олег Красносельський розпочав у 2001 році. Першим придбанням стала картина Петра Бевзи. А вже в 2005-му Красносельський почав проводити виставки, на яких представляв роботи з власної колекції − на той момент в його зібранні налічувалося два-три десятки робіт. «Спочатку це була терра інкогніта, а потім познайомився з художниками, став співпрацювати з галереями. Вони пропонували, радили авторів − молодих і топових», − згадує колекціонер.

Сьогодні в колекції Красносельського картини Животкова, Ройтбурда, Чічкана, Сільваші, Сухоліта, Волокітіна, Тістола, Мамсікова, Ісупова, Вайсберга. Красносельський пояснює, що купує картини з трьох причин: або це вигідна інвестиція, або порив душі, або для підтримки перспективного художника. У майбутньому Красносельський планує придбати роботи Арсена Савадова із серії «Донбас-Шоколад».

20Марина Щербенко

Марина Щербенко
37 років
Арт-консультант, куратор, галерист
Кількість робіт: близько 300
Найдорожча робота: робота з проекту «ніч. день. сад» Тіберія Сільваші, близько $35 тисяч
Марина Щербенко

Назвати улюбленого автора Марині Щербенко, власниці Bottega Gallery і Shcherbenko Art Center, непросто. Але вона зазначає, що знаковим для неї стала співпраця з Олександром Животковим − першим художником, чиєю персональною виставкою вона займалася. Його роботи, а також полотна Сільваші, Кривенка, Бажая та Бабака − основа колекції Щербенко.

Але знаходиться місце і для робіт молодих авторів, зокрема Данила Галкіна, Зої Орлової, Руслана і Емми Тремба, Назара Білика і Павла Ковача-молодшого. За словами Щербенко, іноді вона продає роботи, але тільки для того, щоб поповнити колекцію новими. Спеціально для підтримки маловідомих майстрів колекціонер ініціювала створення конкурсу МУХi. У планах Щербенко придбати роботи Андрія Сагайдаковського і Павла Макова. «Поки що в мене є тільки дві сукні з принтами Макова від Лілії Пустовіт, але обов'язково з'являться і самі роботи», − впевнена галерист.

21Юрій Комельков

Юрій Комельков
52 роки
Галерист, видавець
Кількість робіт: близько 400
Найдорожча робота: «Віз» Анатолія Криволапа, 30 000-40 000 євро
Юрій Комельков

Свою колекцію робіт українського сучасного мистецтва Юрій Комельков вважає унікальною. У його зібранні − живопис, скульптура, графіка і декоративно-прикладне мистецтво. При виборі для Комелькова головне, щоб це була «справжня музейна робота, а не просто предмет інтер'єру». Однією з перших робіт стала ікона, створена Олександром Сухолітом, яку автор відмовлявся продавати, а через кілька років подарував Комелькову, який вже став йому другом, на день народження.

Сьогодні у нього − понад 40 робіт Сухоліта. У 2003 році Комельков потрапив у галерею «Триптих» і придбав там роботу «Кінь, що грає на скрипці» Шерешевського. «А через тиждень купив саму галерею», − згадує колекціонер. Зараз у Комелькова є роботи майже всіх топових художників. Зупинятися колекціонер не має наміру і планує розширити колекцію, в тому числі роботами Марка Гейко та Тіберія Сільваші.

22Олег Мазін

Олег Мазін
41 рік, підприємець
Кількість робіт: близько 100
Найдорожча робота: «Вечірній шлях» Анатолія Криволапа, $250 000-300 000
Олег Мазін

Олег Мазін − один із найбільш непублічних колекціонерів і не дуже йде на контакт. Проте зібрання сучасного мистецтва Мазіна відіграє особливу роль на українському арт-ринку. У підприємця − одна з найдорожчих колекцій робіт Анатолія Криволапа. Якщо за кількістю творів цього автора першість утримує Юрій Небесник (№24), то за вартістю полотен, без сумніву, Мазін. У його власності наймасштабніша робота з усіх написаних Криволапом − «Вечірній шлях», її розмір 2,5 х 5 м.

Крім робіт Криволапа, у Мазіна системна добірка полотен Олега Тістола. Значну частину колекції Мазіна складають роботи італійського живописця Антоніо Менегетті − засновника напрямку ОнтоАрт. Саме з придбання його «Видіння» і почалася колекція сучасного мистецтва підприємця.

23Оксана і Михайло Кавицькі

Оксана і Михайло Кавицькі
Оксані - 49 років, Михайлу - 48 років, підприємці
Кількість робіт: понад 50
Найдорожча робота: «Останній день Помпеї» Олександра Ройтбурда, близько $45 тисяч
Оксана і Михайло Кавицькі

Колекціонувати подружжя починало з придбання робіт західних художників. «Це були зовсім зрозумілі речі. Наприклад, Енді Уорхол», − розповідає Кавицький. Пізніше звернули увагу і на українських авторів. У колекції є роботи Савадова, Цаголова, Гнилицького. Перше придбання Кавицьких − робота Олександра Животкова. З часом Оксана стала справжньою прихильницею творчості цього автора: у подружжя півтора десятка його робіт.

Гордість колекції Кавицьких − «Останній день Помпеї» Ройтбурда. «Ми її купили 19 лютого 2014 року, якраз тоді, коли на Майдані звучали постріли», − зазначає Михайло. Зараз подружжя все більше уваги звертає на молодих авторів: наприклад, Кадана, Войтович, Рябченко. «Вони − інші, за вдалого збігу обставин гідно впишуться в світовий контекст», − каже Кавицький. Серйозно придивляється Михайло і до відеоарту.

24Юрій Небесник

Юрій Небесник
56 років, лікар
Кількість робіт: понад 1000
Найдорожча робота: робота Анатолія Криволапа, близько $70 тисяч
Юрій Небесник

Юрій Небесник почав купувати перші картини, коли йому було ще 18 років. Сьогодні в його колекції понад 1000 робіт. Першими авторами, чиї твори зацікавили тоді ще юного колекціонера, були його земляки − закарпатські живописці Адальберт Ерделі, Йосип Бокшай, Федір Манайло, Гаврило Глюк, Ференц Семан і Андрій Коцка, чия картина «Верховинка» стала найпершим придбанням колекціонера. Умовляти автора продати твір Небеснику довелося півроку.

Сьогодні в ужгородського колекціонера − найбільше зібрання робіт авторів закарпатської школи, а також найбільша кількість картин Криволапа серед усіх українських колекціонерів − не менше 70 полотен. Не залишає без уваги Небесник й інших яскравих авторів, в його колекції представлені роботи Тістола, Сільваші, Романишина і Бабака.

25Євгенія та Сергій Шудра

Євгенія та Сергій Шудра
обом по 42 роки, підприємці
Кількість робіт: близько 400
Найдорожча робота: три картини з циклу «Пам'яті Брата» Олександра Животкова, $60 000
Євгенія та Сергій Шудра

Основа колекції Євгенії та Сергія Шудра − роботи художників з групи «Живописний заповідник»: Олександра Животкова, Марко Гейко, Тіберія Сільваші, Анатолія Криволапа та Миколи Кривенка. У колекції подружжя, яку вони почали формувати ще в 2000-і роки, сьогодні близько 400 картин, з них понад 50 − роботи Животкова. Колекціонери цінують дружні стосунки з художниками і вважають за краще купувати роботи особисто в авторів.

Два роки тому Стелла Беньямінова запустила проект «Білі ночі», в рамках якого колекціонери проводять міні-презентації своїх зібрань: «Так ми можемо краще дізнатися, що в кого є». Подружжя активно бере участь у проекті. Найцікавіша «ніч» була в Ігоря Воронова. «Такої кількості творів мистецтв на квадратний метр я ніколи не бачила», − захоплюється Євгенія.

26Тетяна і Валерій Миронови

Тетяна і Валерій Миронови
обом по 52 роки, Тетяна - галерист, Валерій - підприємець
Кількість робіт: понад 200
Найдорожча робота: фоторобота Кулика, близько $20 000
Тетяна і Валерій Миронови

Першим власним придбанням були картини неоекспресіоніста Сергія Гая, роботи якого досі займають особливе місце в зібранні Миронових. Із 2003 року вони як галеристи почали співпрацю з топовими авторами, роботи яких згодом поповнили їхню колекцію. Зокрема, це полотна Анатолія Криволапа, Арсена Савадова, Оксани Мась, Олега Кулика, Віктора Сидоренка, а також роботи Олени та Віталія Васильєвих. Ім'я автора − не останній критерій при виборі творів для особистої колекції: «Це роботи тих авторів, які виставляються по всьому світу і здатні прикрасити будь-яке зібрання». Миронова додає, що культурна та історична цінність для неї важливіша за комерційну. Колекціонери впевнені, що одне з головних завдань − підтримувати молодих художників.

27Валерій Нілов

Валерій Нілов
52 роки, інвестменеджер
Кількість робіт: 120
Найдорожча робота: з циклу «канівські мотиви» Анатолія Криволапа, $25 000-40 000
Валерій Нілов

На колекціонування Валерій Нілов дивиться в першу чергу з професійної точки зору − як на інвестиційний проект. «На певних авторів у мене встановлені ліміти. Мені достатньо однієї роботи, щоб уявити художника в колекції. А є «безлімітні» творці. Ось, наприклад, Анатолій Криволап відноситься до «безлімітних», − розповідає Нілов. Перевагу колекціонер, за його словами, надає «блакитним фішкам». У зібранні Нілова зараз понад 120 робіт. В основному це картини Анатолія Криволапа, Олександра Ройтбурда, Віктора Дейсуна, Михайла Деяка, Михайла Демцю, Максима Мамсікова та Олега Тістола. «Першого Криволапа я придбав у 2010 році», − згадує Нілов. Сьогодні у нього не менше 20 творів художника. Один зі своїх головних принципів Нілов формулює так: «Не треба триматися за картини, нехай краще їх залишиться п'ять, але таких, із якими ти будеш рости».

28Юлія та Максим Волошині

Юлія та Максим Волошині
Обом по 30 років, галеристи
Кількість робіт: близько 120
Найдорожча робота: Cliffs near Dieppe Олександра Ройтбурда, близько $40 тисяч
Юлія та Максим Волошині

Колекція Юлії та Максима Волошиних почалася в 2005 році з роботи «Андріївська церква» Івана Хворостецького (1935 рік). Через кілька років пара усвідомила, що твори мистецтва радянської епохи себе вичерпали. До того часу галеристи вже були знайомі з багатьма сучасними художниками і в 2008-му придбали пейзаж «Вечір» Криволапа. Майже відразу Волошини купили ще одну роботу художника. Подружжя активно підтримує молодих українських авторів, які «не бояться ризикувати».

У колекції Волошиних багато робіт Михайла Деяка, Анни Валієвої і Степана Рябченка. «Звичайно, у нас є роботи відомих майстрів, але особливе задоволення приносить спостереження за розвитком автора − як формується і відточується його стиль», − пояснює Максим. У планах галеристів придбати роботи Артема Волокітіна та Назара Білика.

29Геннадій Козуб

Геннадій Козуб
46 років, ресторатор
Кількість робіт: близько 100
Найдорожча робота: фотографія на склі Сергія Браткова «Мобі Дік», $25 000-30 000
Геннадій Козуб

Першу картину Козуб знайшов у підвалі. Наприкінці 1990-х його товариш орендував під магазин аудіотехніки приміщення в запорізькому виставковому центрі. Для того щоб перевірити стан будівлі, друзі спустилися в напівзатоплений підвал. «Там було безліч книг і картин. Зверху лежала класна робота в стилі французького імпресіонізму. Вона в мене досі висить на дачі», − розповідає Козуб.

Зараз у нього близько 100 робіт. 80% колекції − твори сучасних українських художників, виконані в різній техніці: полотно-олія, принти, шовкографія, графіка, фотографії. Багато картин Козубу подарували художники, які відвідують організовану ним арт-резиденцію на косі Бирючий Острів (Азовське море). Деякі роботи він купує. Вибрати улюблену картину Козубу складно. «Як я можу їх порівнювати. Це як вибирати між борщем і малиновим варенням», − каже він.

30Євген Шаломєєв

Євген Шаломєєв
49 років, підприємець
Кількість робіт: близько 50
Найдорожча робота: диптих Марко Гейко, близько $20 000-25 000

Захоплення сучасним мистецтвом у Євгена Шаломєєва почалося з побутових питань. «Після купівлі квартири з'явилося бажання мати щось на стінах. Почав ходити по виставках, поступово вникати, так і втягнувся», − розповідає Шаломєєв. Серед улюблених авторів Шаломєєв відзначає Василя Бажая та Марко Гейко. «Мені важлива енергетика робіт. Я завжди звертаю увагу на те, що відчуваю, ці автори мають для мене особливе значення», − ділиться колекціонер.

Емоційна складова − основний принцип Шаломєєва. Колекціонер намагається купувати роботи сам і навіть виробив правило: «Я або вчасно приходжу на виставку, або йду просто в майстерню художника − так простіше». Одне з бажань колекціонера − поповнити колекцію натюрмортами Олександра Ройтбурда. «Дуже подобається ця серія − великі, горизонтальні. Пропонували, упустив − тепер чекаю, може, з'являться», − сподівається Шаломєєв.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
24358 переглядів
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25345 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
40576 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9135 переглядів
апрель 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар