Директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові: «Не варто очікувати, що виведені гроші вже завтра повернуться в країну»

Чімяо Фан − про ініціативи СБ в Україні, політичну волю, нетерпимість до корупції та про те, чому часта зміна чиновників шкодить державі

Чімяо Фан − директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові з лютого 2012 року. До цього він робив кар'єру в Групі Світового банку і в приватному секторі КНР. Чімяо Фан також займався науковими дослідженнями в Лондонській школі економіки та Інституті фінансів та економіки Цзянсі в Китаї. Під його керівництвом Світовий банк реалізує в Україні цілу низку стратегічних як для країни, так і для організації проектів. У 2015 році повинні бути реалізовані 10 проектів із сумарним фінансуванням у $2,5 млрд, в тому числі у сферах фінансів, інфраструктури, безпеки дорожнього руху та енергоефективності. Всього з 1992-го банк запустив в Україні 45 проектів і програм із кредитним фінансуванням у $9 млрд.

У розмові з Forbes Чімяо Фан оцінив ефективність цих проектів і розповів, що може зробити уряд України для більш успішної співпраці з його організацією.

«Там, где есть воля, есть и способ достижения цели»
Чімяо Фан: «Україна тільки на початку шляху»
Олександр Козаченко для Forbes Україна

− Як ви оцінюєте швидкість реформ в економіці України, і які з них можна вважати пріоритетними?

− Україна зіткнулася з безпрецедентними викликами: спад економіки, зростання бюджетних і квазіфіскальних дефіцитів, значна девальвація валюти, тиск у банківському секторі, конфлікт на сході країни...

Багато з сьогоднішніх проблем в Україні обумовлені саме відсутністю реформ, які не проводилися два останні десятиліття. А конфлікт на сході підірвав промислове виробництво та експорт, додавши державі широких непрямих витрат, підірвавши довіру споживачів, інвесторів. Конфлікт набагато поглибив і посилив економічну кризу.

Зіткнувшись із такими безпрецедентними проблемами, українська влада зробила багато важливих кроків для стабілізації і реформування економіки. Ці кроки в багатьох сферах включають у себе підвищення прозорості, зміну тарифів на електроенергію та опалення, дерегуляцію для бізнесу, стабілізацію банківського сектору, перехід до гнучкого обмінного курсу і т. д. Це важливі кроки, але це тільки початок.

− Що Україні необхідно зробити в першу чергу?

− У вас має бути набагато більше узгоджених зусиль для боротьби з корупцією, у тому числі в судовій системі. Ми знаємо, що в Україні силовики, як і раніше, проводять рейди по приватних компаніях. Вони повинні бути припинені.

Важливо, щоб реформи були справедливими по відношенню до всього народу України

Реформу енергетичного сектору, зокрема реструктуризацію газового сектору, необхідно продовжити і пришвидшити, оскільки ці зміни важливі з фіскальної та управлінської позицій, а також виходячи з питань ефективності та перспектив безпеки країни.

Продовження реформи банківського сектору має вирішальне значення. Здорова фінансова система дуже важлива для відновлення фінансування. Нарешті, проведення дерегуляції повинно усувати перешкоди для розвитку і зростання приватного підприємництва.

Важливо, щоб реформи були справедливими по відношенню до всього народу України.

− Чи є у вас якісь специфічні проекти для боротьби з відмиванням грошей і поверненням капіталу в Україну?

Директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові: «Не варто очікувати, що виведені гроші вже завтра повернуться в країну»

− У нас є проект щодо фінансового сектору, який допомагає владі покращити якість роботи банківського сектору, підвищити його прозорість, що, у свою чергу, допоможе в боротьбі з відмиванням грошей. Також ми надаємо відповідну технічну допомогу.

У Світового банку є спільна з ООН програма для сприяння поверненню вкрадених активів. Згідно з цим проектом, ми надаємо консультації й можемо сказати, що йдеться про дуже складні речі. Повернення активів – це робота в різних країнах, з різними законодавчими системами, адже для повернення грошей потрібно подолати дуже складний юридичний процес. Ми надаємо Україні допомогу у вигляді всебічних рекомендацій і методик для роботи у сфері боротьби з відмиванням.

Багато чого залежатиме від того, чи зможе українська влада, включно з прокуратурою, Міністерством юстиції, СБУ, банківським регулятором, представити та підготувати нормальні й обґрунтовані кейси для країн, у які було виведено українські гроші.

– Чим, на вашу думку, завершиться спроба України повернути у країну виведені кошти?

– На це піде багато часу, у процесі беруть участь не тільки такі організації, як Світовий банк, а й держави, що мають двосторонні угоди: Великобританія, США.

Будь-яку фірму або осіб, які намагалися вступити у змову або вчинити корупційні дії, усувають від участі в будь-яких майбутніх проектах Групи Світового банку

Я можу рекомендувати ставитися до процесу повернення виведених за кордон коштів дуже обережно й не ставити високу планку, тому що йдеться про дуже непросту справу. Але влада має спробувати досягти прогресу і звітувати перед народом, щоб суспільство загалом розуміло, що відбувається в цьому напрямі. Проте не варто очікувати, що гроші вже завтра повернуться у країну – такого не буває.

– Як ви можете переконатися, що гроші, надані на українські проекти, використовуються за призначенням?

– Світовий банк має нульову терпимість до корупції і є світовим лідером у боротьбі з нею. Ми ведемо за нашими проектами суворий контроль закупівель, політики і процедури фінансового управління, які мають гарантувати, що кошти використовуються за призначенням. Будь-яку фірму або осіб, які намагалися вступити у змову або вчинити корупційні дії, усувають від участі в будь-яких майбутніх проектах Групи Світового банку.

– Якими є основні перешкоди для успішної реалізації ваших проектів в Україні?

– Світовий банк постійно стежить за тим, щоб усе фінансування використовувалося за призначенням і проекти відповідали своїм цілям. Якщо реалізація проекту ускладнюється, ми разом із владою завжди знаходимо розв’язання проблеми.

Часта зміна чиновників, відповідальних за реалізацію проектів, шкодить. Це впливає на їхній розвиток, призводить до затримки створення груп підтримки з реалізації проекту й набору персоналу для нових проектів

Із труднощів можу назвати такі. Перше – брак фінансування з боку українського бюджету для спільних проектів. Друге – часта зміна чиновників, відповідальних за реалізацію проектів. Це впливає на їхній розвиток, призводить до затримки створення груп підтримки з реалізації проекту й набору персоналу для нових проектів. По-третє, вкажу як і раніше громіздку й іноді заплутану систему організації внутрішніх державних процесів і процедур для затвердження проекту та реструктуризації.

Ми сподіваємося на певну стабільність службовців і співробітників, відповідальних за реалізацію проектів. Також ми розраховуємо, що український уряд знайде фінансування для спільної підтримки проектів.

– Якою є ваша порада українському бізнесу – на що сподіватися у важкі часи?

– Бізнес має побачити, що ініційовані владою реформи є реальними й матимуть позитивний вплив. Так, Україна отримала допомогу міжнародної спільноти, але в кінцевому підсумку майбутнє країни перебуває в руках українського народу. Ми тут для того, щоб підтримати вас. Але й вам доведеться виконати важку роботу. Як кажуть, там, де є воля, є і спосіб досягнення мети. І криза не триватиме вічно – вона закінчується, і вона також створює можливості для досягнення успіху

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
19072 перегляду
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
21236 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
35079 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
7200 переглядів
июнь 2018
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар