Зірвати мільйон: хто інвестує в українські стартапи

І чому інвестори з усього світу готові вкладати в тутешні проекти шестизначні суми

Україна – країна парадоксів. На тлі глибокої економічної кризи, політичної плутанини і тотального тиску на бізнес уже декілька років поспіль спостерігається активний приплив капіталу в численні українські проекти. Селфі-додаток Looksery, який Snapchat купила за $150 млн, сервіс для бронювання і продажу квитків на автобуси Busfor, який залучив близько $4 млн інвестицій, сервіс із доставки продуктів Zakaz.ua, що отримав $2,5 млн, – це далеко не повний перелік стартапів, які змогли озолотитися за останні два роки.

Іноземні фонди готові фінансувати українські стартапи в обмін на 20–30-відсоткову частку компанії
Shutterstock

«2014-го укладено понад 60 угод. І позитивна тенденція зберігається: за моїми прогнозами, до кінця року сумарний обсяг інвестицій у стартапи може досягти $100 млн (за 2014-й ця сума становила $22 млн. – Forbes)», – вважає голова наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA ) Андрій Колодюк.

У наших підприємців ідей не бракує. Сервіс Startup Ranking веде рейтинг, ранжуючи країни за кількістю стартапів. В Україні їх сьогодні 125, і за цим показником вона випереджає Литву, Естонію, Австрію, Швецію і Південну Корею.

А от із фінансуванням усе не так просто. Класичних джерел для залучення капіталу всередині країни майже немає. «Мій перший капітал для створення Piel Cosmetics був кредитом під заставу квартири, в якій я жив. Інших варіантів знайти гроші не виявилося», – згадує власник компанії Piel Cosmetics Ярослав Процько. І так намагаються зрушити бізнес із мертвої точки дуже багато співвітчизників. Дедалі більшої популярності набирають краудфандингові майданчики. Починаючи з глобального і відомого у всьому світі ресурсу kickstarter.com і закінчуючи українськими аналогами startup.ua чи inventure.com.ua. Вони дають змогу не тільки зібрати капітал для запуску бізнесу, а й паралельно «промацати» ринок, а також потенційних споживачів. Іноді результати бувають непередбачуваними. Наприклад, справжнім одкровенням став каліфорнійський стартап OpenROV зі створення підводного дрона, який отримав у 14 разів більше коштів, ніж планувалося.

Не менш популярні так звані ангели, які вивели гроші з інших активів і перебувають у пошуку альтернативних ідей для вкладення. Ґрунтуючись на своєму досвіді в бізнесі, вони здатні оцінити, наскільки великий ризик провалу чи ймовірність успіху.

«Кожен стартапер має розуміти: його проект зобов'язаний приносити прибуток і бути бізнесом, незалежно від розміру», − упевнений засновник компанії з виробництва та продажу головоломок, конструкторів і настільних ігор «Точка Сборки» Сергій Таргоня. Саме такі інвестори і складають сьогодні фінансовий кістяк для проектів початківців. «Коли є чітке розуміння розв'язуваної проблеми, цільової аудиторії, яка буде готова платити за це рішення, тоді є і сенс шукати людей із досвідом і певними досягненнями. Вони зможуть оцінити перспективи, повірити в команду і дати перші $10 000-50 000 на перевірку product/market fit», − пояснює співзасновник агрегатора онлайн-контенту Newzmate Олексій Чашко, який у березні нинішнього року залучив $300 000 інвестицій від польського венчурного фонду Xevin Investments і відомого бізнес-ангела Баса Годска.

Питання лише в тому, яка ціна таких грошей. Як правило, інвестиції приходять в обмін на частку в компанії. Причому чим менш сприятливі ринкові умови для розвитку бізнесу − тим вища плата. «В Україні ще у відносно ситі часи фонди могли пропонувати кілька десятків тисяч доларів в обмін на частку в 20-30%. У Європі та США − більш помірні апетити на рівні частки в одиниці відсотків в обмін на сотні тисяч доларів інвестицій», − розповідає Кирило Бігай, співзасновник та керуючий партнер платформи з пошуку репетиторів Preply, яка в липні отримала $120 000 від американського бізнес-акселератора TechStars Berlin.

Втім, мета більшості проектів − аж ніяк не «ангельські» гроші. Це лише старт для того, щоб заручитися підтримкою венчурного фонду та залучити більш значні інвестиції на етапі бурхливого зростання проекту. «Наприклад, недавно інтернет підірвала новина про те, що платформа AngelList запускає найбільший в історії фонд посівних інвестицій CSC Upshot обсягом $400 млн. Це найбільший фонд, присвячений стартапам на їх ранньому етапі розвитку», − зазначає Андрій Бичковський, співвласник проектів Poptop.fm і DelFast.

Успішний стартап може розраховувати, що венчурний інвестор буде супроводжувати його до моменту досягнення певних показників (наприклад, до моменту виходу на беззбитковість). А це прекрасна можливість забезпечити стабільну ліквідність.

Не менш цінною може стати допомога венчурного фонду в освоєнні зовнішніх ринків. «Досить згадати так званий бутіковий венчурний фонд BeValue, сформований із коштів кількох підприємців, або проект UA50. Вони покликані надавати допомогу українським стартапам у виході на американський ринок», − каже Бігай.

Зірвати мільйон: хто інвестує в українські стартапи

Найвідоміший приклад такої міграції − cервіс із розпізнавання осіб для мобільних пристроїв Viewdle, створений в 2006 році українцями Єгором Анчишкіним та Юрієм Мусатенком. У 2008-му 25% проекту за $2 млн викупив фонд Anthem Venture Partners, у жовтні 2010-го в число інвесторів увійшли фонди Qualcomm Ventures, BlackBerry Partners Fund і Best Buy Capital. У підсумку в 2012 році компанію поглинув гігант Google, заплативши за неї близько $45 млн.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
24841 перегляд
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25664 перегляду
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
40911 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9298 переглядів
май 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар