Безпечний бізнес: як розвивалася компанія «Венбест»

Володимир Дзюба і Георгій Тупчій, які створили лідера ринку охоронних послуг, визнають, що все ще не володіють багатьма тонкощами бізнесу. Навчитися їх вони сподіваються в нових партнерів

У квітні 2014 року інвестфонд Томаша Фіали Dragon Capital влаштовував традиційну зустріч партнерів – портфельних компаній. На цьому заході, організованому для полегшення інтеграції, були присутні двоє підприємців – Володимир Дзюба і Георгій Тупчій, співвласники найбільшої у країні приватної охоронної фірми «Венбест», формально ніяк із «драконами» не пов'язані, а запрошені лише для того, щоб ближче познайомитися. Цей хід виявився вдалим. У травні 2015 року фонд Dragon Capital EVF став співвласником «Венбесту» і разом із Дзюбою та Тупчієм зайнявся реалізацією планів щодо консолідації ринку.

Безопасный бизнес
Фото: Олександр Козаченко для Forbes Україна

Відвойоване лідерство

Засновники компанії «Венбест» стояли біля витоків появи послуг приватної охорони в Україні. 1988-го в управлінні позавідомчої охорони УВС Києва було організовано робочу групу з 12 осіб, яку очолив старший лейтенант міліції Володимир Дзюба. Фахівці вивчали можливість використання комп'ютерної техніки в гарантуванні безпеки – фантастичний проект для кінця 1980-х років, коли персональний комп'ютер коштував у декілька разів дорожче за нову «Волгу» (70 000 рублів проти 15 000 за «Волга» ГАЗ-24-10).

Побачивши кошторис, у ВНДІ протипожежної оборони МВС СРСР визнали дослідження неперспективним. Але вже через два роки змінили свою думку. У міру стрімкого розвитку електроніки комп'ютеризовані системи безпеки успішно доводили свою ефективність.

Спочатку всю апаратуру паяли кустарно, у підвалі будинку на вулиці Ушинського

Після розпаду СРСР Міноборони і МВС було не до інновацій, тому розробки так і не знайшли практичного застосування. Наприкінці 1991-го кістяк команди пішов із держслужби і заснував науково-впроваджувальницьку фірму (НВФ) «Венбест-ЛТД». До статутного фонду внесли хто скільки зміг. Наприклад, Дзюба для цього продав свій фотоапарат Kodak.

Спочатку всю апаратуру паяли кустарно, у підвалі київського будинку на вулиці Ушинського. Коли вдалося налагодити випуск устаткування у виробничих масштабах на заводі Spin у Словаччині, основним споживачем пультів «Венбесту» стала Державна служба охорони (ДСО).

У середині 1990-х ДСО обладнала технікою «Венбесту» найважливіші об'єкти країни: Адміністрацію президента, склади Міноборони, сховище Банкнотно-монетного двору НБУ тощо. «Венбест» створив виробничий сектор на нашому охоронному ринку», – каже президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Сидоренко.

Разом із визнанням прийшло й розуміння, що бізнес «Венбесту» можна розширити: 1999 року Тупчій і Дзюба вирішили самі зайнятися охороною, використовуючи своє обладнання. Розрахунок виправдався: у країні активно розвивався приватний бізнес, який потребував таких послуг. Зростанню попиту сприяв і стрімкий розвиток комп'ютерної техніки, завдяки чому вона дешевшала.

До кінця 1990-х обіг «Венбесту» становив 12 млн гривень ($2,4 млн). А до 2003-го Тупчій і Дзюба викупили частки партнерів в НВФ і залишилися біля керма фірми з рівними частками. 

Андрій Носок (справа) упевнений у безпеці інвестицій у бізнес Георгія Тупчія
Фото: Олександр Козаченко для Forbes Україна

У «Венбесту» міцні позиції як у постовій, так і пультовій охороні – двох основних сегментах ринку послуг безпеки. Перший передбачає фізичну присутність охоронців на об'єкті і, за оцінками директора охоронної компанії «Статус» Сергія Кравця, займає до 90% грошового обігу ринку. Але якщо компанія працює «по-білому», рентабельність у цьому сегменті рідко перевищує 5%.

Пультова охорона потребує лише установлення спеціального обладнання і наявності спільних для всіх клієнтів груп реагування. Тут маржинальність залежить від кількості об'єктів, які перебувають під охороною, і може досягати десятків відсотків. Цей вид охоронних послуг із часткою 65% домінує в доходах «Венбесту».

Обсяг українського ринку охоронних послуг оцінюють у 8–10 млрд гривень. З них 2015 року 291 млн гривень припадав на охоронний і науково-виробничий напрямки бізнесу «Венбесту». Саме вони увійшли в периметр угоди зі спонсорованим Dragon Capital регіональним фондом прямих інвестицій Europe Virgin Fund.

Під охороною «Венбесту» перебувають 33 000, або 6%, всіх охоронюваних у країні об'єктів. На сьогодні «Венбест» представлено, крім Києва, у 14 областях. Наявність національної мережі служить додатковою перевагою, адже великі компанії, які працюють по всій країні, не хочуть у кожному регіоні наймати різні охоронні фірми.

Але є і зворотний бік медалі. «Велика корпорація стає схожою на велику держустанову з усіма властивими їй недоліками. «Венбест» підтверджує це правило», – зазначає один з учасників ринку.

Серед клієнтів компанії – мережа «Фокстрот», Metro Cash & Carry, понад 100 банків. Кількість останніх, щоправда, у зв'язку з кризою помітно зменшилася.

Компроміси і «потьомкінські села» від охорони не для «Венбесту», як запевняє керівництво фірми. Компанія не продає охоронців «по головах», а пропонує послугу, визначаючи в кожному конкретному разі необхідну кількість людей і устаткування.

Під прицілом

Із 2011 року «Венбест» регулярно отримував пропозиції від інвесторів – як портфельних, так і стратегічних, які бажали взяти участь у капіталі компанії. Претендентів було близько десятка, зокрема Horizon Capital і Russia Partners. Потенційну угоду гальмувало те, що ділитися бізнесом лише заради грошей співвласники були не готові. «Чотири роки тому нам зробили дуже привабливу пропозицію у фінансовому плані. Але підхід інвестора нас не влаштував», – згадує Тупчій, відмовляючись повідомити подробиці переговорів і суть суперечностей.

В особі майбутнього партнера власники «Венбесту» де-факто шукали фінансового й управлінського радника, який вивів би їхній бізнес на якісно новий рівень. «Група мала отримати додану вартість від участі нового інвестора в її розвитку», – пояснює Валерій Кулицький, керівник київського офісу компанії BIC Securities, яка консультує «Венбест» з інвестиційних питань. Регіональний фонд прямих інвестицій Europe Virgin Fund (EVF), який із самого спочатку визначив сервісні галузі як пріоритетні, почав цікавитися групою ще 2012 року. «Венбест» приваблював тим, що у фрагментованому секторі, в якому працюють сотні компаній із мінімальними частками, це яскраво виражений лідер, здатний його консолідувати», – зазначає Андрій Носок, керуючий директор Dragon Capital.

Переговори нинішніх партнерів починалися і припинялися кілька разів

«Лідер ринку з національним покриттям і повним спектром послуг. Прозорість компанії. Власне виробництво охоронного обладнання. Своє бачення перспектив розвитку компанії та ринку», – перераховує конкурентні переваги та фактори привабливості для інвестора Кулицький.

Проте першу пропозицію EVF «Венбест» відкинув. Переговори нинішніх компаньйонів починалися і припинялися кілька разів, було зроблено паузу в період Євромайдану, постійного характеру вони набули лише 2014 року. Всього нинішні партнери провели кілька десятків зустрічей – EVF аналізував групу не менш скрупульозно, ніж вона вибирала інвестора. Зате, як запевняють сторони, усі деталі майбутньої співпраці вони обговорили ще «по той бік річки».

Скільки вклав у «Венбест» EVF? Цю інформацію сторони не розкривають. За словами Віталія Провоторова, співкеруючого директора інвестиційної компанії Concorde Capital, класичні українські інвестфонди зазвичай не вкладають у компанії менш як $5 млн. Це поріг, за якого трансакційні витрати на вивчення бізнесу і ведення переговорів мають сенс.

 Що входить у цю суму? «Охоронна компанія загалом нічого не варта, – пояснює президент охоронної корпорації «Сіріус» Ігор Ніколенко. – Варті клієнти і в деяких випадках – бренди. Наприклад, якби я купував чужу компанію, то купував би виключно клієнтську базу, а сама компанія мені взагалі не потрібна». Провоторов наводить актуальні мультиплікатори для угод M&A: 3–4 EBITDA для капіталомістких бізнесів, 5–6 EBITDA за сервісні компанії, 8–10 EBITDA для фармацевтики, медицини, IТ. У випадку з «Венбестом» найімовірнішим він вважає 6 EBITDA.

Інвестбанкіри, з якими поспілкувався Forbes, оцінюють куплений EVF пакет цінних паперів як «близький до блокуючого». Провоторов також додає, що коли засновники компанії залишаються з міноритарною часткою, є ймовірність втрати мотивації розвивати бізнес.

Учасники ринку охоронних послуг спокійно відреагували на угоду. «Для нас вона залишилася непомітною. Усі про неї чули, але на ринок вона абсолютно не вплинула», – каже директор компанії «Статус» Сергій Кравець. «На інтерес інвесторів до ринку угода суттєво не вплинула», – погоджується Сидоренко.

Безпечне майбутнє

Нині у «Венбесті» активно наймають працівників. Насамперед EVF ввів у компанію нового фінансового директора – Наталію Калімбет, яка раніше працювала в мережі ресторанів «Піца Челентано», а до цього – у «Швидко-Україна». При цьому операційне управління залишилося за Дзюбою і Тупчієм.

Суму, яку EVF готовий вкласти у «Венбест», теж не повідомляють, але відомий бажаний ефект: протягом наступних п'яти років компанія має втричі збільшити кількість обслуговуваних об'єктів. Задля досягнення цієї мети «Венбест» сподівається не тільки на органічне зростання – у другому півріччі 2015-го компанія провела вже три M&A: у структуру «Венбесту» влилися київське «Агентство комплексної безпеки (АКБ)», черкаська «Охорона Сервіс» і «Харківська обласна охорона». «АКБ» – ні маленька, ні велика компанія. Декілька сотень об'єктів. Я б не сказав, що це сильно збільшить базу клієнтів», – зазначає Ігор Ніколенко, додаючи, що два інші гравці, які стали об'єктом поглинання, ще менш помітні.

 Весь прибуток «Венбест» реінвестує: крім M&A, гроші спрямовують на дослідження і нові розробки (не менш як 1 млн гривень щорічно). Ще один напрямок інвестицій – модернізація. Торік компанія освоїла такі нові для себе напрямки роботи, як кеш-логістика та GPS-спостереження. У короткостроковій перспективі «Венбест» фокусуватиметься на B2C-сегменті, прагнучи компенсувати втрату корпоративних клієнтів, насамперед із банківського сектору.

Ще один драйвер зростання – явне погіршення криміногенної обстановки на тлі економічної кризи. За минулий рік, за даними Генпрокуратури України, кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень зросла порівняно з 2014-м на 7%, до 565 182, при цьому кількість злочинів проти власності – на 16%, до 362 213.

Як довго триватиме союз фонду прямих інвестицій EVF і «Венбесту»? У фонді називають стандартні для портфельних інвестицій чотири-п'ять років, хоч і визнають, що горизонт «не жорсткий». За оцінкою учасників ринку, EVF закладає дохідність на рівні 20–30% річних: як за рахунок виходу, так і за рахунок поточних дивідендів.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
23357 переглядів
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
24728 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
39915 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
8819 переглядів
февраль 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар