Рейтинг Forbes: найперспективніші художники України

Вони сміливі й амбітні, готові експериментувати з матеріалами, змішувати жанри, а головне ─ вони швидко реагують на те, що відбувається в соціумі. Перед вами ─ рейтинг молодих українських художників ─ тих, за ким майбутнє сучасного українського мистецтва
Рейтинг Forbes: найперспективніші художники України

У рейтингу Forbes ─ найуспішніші представники сучасного українського мистецтва у віці до 40 років. Наші експерти ─ галеристи, колекціонери, мистецтвознавці ─ оцінювали молодих авторів, беручи до уваги чотири критерії: значні події в творчості художника (персональні і групові виставки); участь у міжнародних проектах (виставках, бієнале, арт-ярмарках); відкриті і приватні продажі, а також наявність робіт художника в музейних та приватних колекціях. Максимальна оцінка за кожним з критеріїв становила 10 балів, і сума балів визначила місця художників у рейтингу. Редакція проаналізувала відкриті продажі й вибрала найуспішніші для художника. У разі якщо роботи автора не виставлялися на аукціонні торги або ярмарки, в якості додаткової інформації вказувалася знакова робота художника (дивiться фотогалерею Forbes).

У світовому контексті сучасне українське мистецтво саме по собі молоде ─ йому всього 25 років. Але навіть зараз добре проглядаються кілька генерацій вітчизняних художників. «Молоді художники сміливіше вибирають сюжети для робіт, часто використовують соціальні та політичні теми, яскраві й викличні кольори в живописі, частіше звертаються до концептуального мистецтва», ─ стверджує співвласник аукціонного дому «Золотое Сечение» Михайло Василенко. Дорослі ж автори, за його словами, найчастіше сконцентровані на демонстрації своєї майстерності в техніці, вони звертаються до більш серйозних і глибоким тем, які виношують роками.

Останні рік-півтора інтерес до молодого мистецтва в Україні значно виріс. Кількість виставок порівняно з 2014-м збільшилася більш ніж удвічі. Крім того, вітчизняні інституції проводять спеціальні конкурси та засновують різні премії. «PinchukArtCentre», «МУХі», Feldman Art Park, Firtash Foundation, «Київська школа», «Діалогія», «Де не де», «Килим»… У центрі всіх цих проектів ─ мистецтво молодих», ─ підкреслює куратор сучасного мистецтва Олександр Соловйов.

Багато в чому завдяки більш активній позиції молодих художників вони охочіше беруть участь в закордонних виставках, різних міжнародних конкурсах і проектах ─ з кожним роком у світі зростає інтерес до українського мистецтва

Арт-активність виходить за межі розкручених майданчиків. Зростання попиту на нові роботи, нових авторів логічно призвело до появи нових галерей, площадок, зокрема 32 Vozdvizhenka Arts House, Sklo, Bereznitsky Aesthetics, а також таких фондів, як Unlimited Art Foundation, Zenko Foundation, Sky Art Foundation, діяльність яких у першу чергу спрямована на підтримку і популяризацію сучасного українського мистецтва.

Імена деяких авторів, які опинилися за межами списку Forbes, але водночас отримали високі оцінки експертів видання, теж заслуговують на увагу: це Юрій Коваль, Анна Криволап, Юрій Мусатов і Антон Логов. Відзначили експерти й одеського художника Дмитра Ерліха, як «зовсім нове, але перспективне ім'я на ринку сучасного українського арту».

Багато в чому завдяки активнішій позиції молодих художників вони охочіше беруть участь в закордонних виставках, різних міжнародних конкурсах і проектах ─ з кожним роком в світі зростає інтерес до українського мистецтва. Це підтверджують успішні продажі робіт молодих авторів на торгах найбільших аукціонних домів світу. «Молоді художники більш відкриті до чогось нового, не зациклені на етнічному, національному мистецтві, ─ зазначає Максим Волошин, співвласник Voloshyn Gallery. ─ Вони говорять інтернаціональною мовою творчості, адже в епоху глобалізації кордонів для мистецтва не існує».

ЕКСПЕРТИ:

ІГОР АБРАМОВИЧ, арт‑дилер
ОКСАНА БАРШИНОВА, заввідділом мистецтва ХХ – початку ХХI століття Національного художнього музею України
ЛЮДМИЛА БЕРЕЗНИЦЬКА, засновник Bereznitsky Aesthetics
ЄВГЕН БЕРЕЗНИЦЬКИЙ, куратор Kyiv Art Week
ЮРІЙ ВАКУЛЕНКО, директор Київського національного музею російського мистецтва
ОЛЕКСІЙ та МИХАЙЛО ВАСИЛЕНКО, співвласники аукціонного дому «Золотое Сечение»
ЮЛІЯ та МАКСИМ ВОЛОШИНИ, власники Voloshyn Gallery (колишня «Мистецька збірка»)
КОСТЯНТИН ДОРОШЕНКО, арт‑критик, куратор, ведучий «Радио Вести»
ЕДУАРД ДИМШИЦ, мистецтвознавець, куратор приватних колекцій
НАТАЛІЯ ІВАНОВА, директор Центру сучасного мистецтва «ЕрмиловЦентр»
ЄВГЕН КАРАСЬ, галерист, куратор «Карась Галереї»
ТАМІЛА КЕРИМОВА, директор торгів New Now аукціонного дому Phillips
ГЕНАДІЙ КОЗУБ, комісар Міжнародного симпозіуму  мистецтва «Бірючий»
ЮРІЙ КОМЕЛЬКОВ, галерист, засновник платформи «Культпростір»
АЛІСА ЛОЖКІНА, головний редактор журналу ART UKRAINE
ТЕТЯНА МИРОНОВА, арт‑експерт, директор галереї «Лавра», засновник фонду Unlimited Art Foundation
ЄВГЕНІЯ СМІРНОВА, ArtinUkraine.com, співзасновник платформи арт‑ініціатив Pymonenko Family Art Projects
ОЛЕКСАНДР СОЛОВЙОВ, куратор сучасного мистецтва, арт‑критик
РУСЛАН ТАРАБУКІН, засновник Art Capital Partners
КАТЕРИНА ТЕЙЛОР, арт‑менеджер, засновник платформи Kadygrob_Taylor Platform for Contemporary Art
МАРИНА ЩЕРБЕНКО, куратор, засновник Bottega Gallery та Shcherbenko Art Centre

1Микита Кадан

Микита Кадан
33 роки
Микита Кадан

Найдорожча робота: «Без назви» (проект «Місце дії») (2009), продана 17 жовтня 2009 року на лондонських торгах Phillips de Pury&Co за $7100.

Микита Кадан заявив про себе у 2004 році як учасник арт-групи «Р.Е.П.» («Революційний експериментальний простір»). Два роки художник у складі групи виставлявся в Центрі сучасного мистецтва при НаУКМА, а вже в 2006-му колектив вирушив з проектами у Варшаву, Відень, Стокгольм і Нью-Йорк.

Никита Кадан
«Без назви» (проект «Місце дії») (2009)

У 2009 році Кадан потрапив у шорт-ліст номінантів на щойно засновану премію PinchukArtCentre, в 2011-му він її виграв, в 2013-му вирушив на Венеціанську бієнале, а наступного року отримав спеціальний приз у міжнародному конкурсі від PinchukArtCentre ─ Future Generation Art Prize. Втім, дебют Кадана у Венеції відбувся ще в 2011 році ─ він брав участь у міжнародному проекті Atlantis 11. Був українець в списку учасників Венеціанської бієнале і минулого року. Кадана цікавлять проекти з соціальним та політичним підтекстами. Один із знакових ─ «Процедурна кімната», в якому автор розмірковує про проблему тортур. Навесні цього року проект експонувався в Freiraum Q21 International. Художник регулярно бере участь у закордонних резиденціях і виставляється по всьому світу.

2Михайло Деяк

Михайло Деяк
32 роки
Михайло Деяк

Найдорожча робота: із серії «Стільці» (2015), продана на лондонських торгах Phillips 13 квітня 2016 року за $16 000.

Уже в 14 років Михайло Деяк твердо знав, що буде художником. Вихованець західноукраїнської школи сміливо експериментує з кольором і формою. Причому з кольором художник експериментує не тільки на полотнах. Деяк використовує фарби, які сам же і виробляє. До нього художні фарби в Україні не випускали. Він розробив унікальну палітру і вивів кілька відтінків, які не представлені в інших гамах.

Михаил Деяк
Робота з серії «Стільці» (2015)

Одним із перших колекціонерів робіт Деяка став Михайло Василенко, який навчався разом з художником в академії. «Уже тоді він сильно виділявся серед студентів особливим відчуттям кольору», ─ згадує співвласник аукціонного дому «Золотое Сечение». Останнім часом Деяк все більше переходить до концептуального мистецтва. «Роботу не закінчую доти, доки вона повністю не задовольняє мене», ─ зізнається художник. Одні з його останніх проектів ─ живопис на склі та зім'яті листи металу із серії Genesis. Вони цього року представлені на SCOPE Basel ─ сателіті найпрестижнішого арт-ярмарку в світі Art Basel.

3Олексій Золотарьов

Олексій Золотарьов
31 рік
Олексій Золотарьов
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: «Час і простір» (2014 року), продана на торгах «Золотого Сечения» за $6000.

Звання «Найкращий молодий скульптор» Олексій Золотарьов отримав відразу ж після того, як вперше представив свої роботи на суд публіки ─ в 2012 році на Міжнародному фестивалі сучасної скульптури Kyiv Sculpture Project. Після цього Золотарьов не раз брав участь у міжнародних виставках, наприклад, у Лондоні й Берліні. Наприкінці минулого року скульптуру «Роза вітрів» було продано на аукціоні New Now Phillips за 2500 фунтів.

Алексей Золотарев
«Час і простір» (2014)

Найважливіше, за визнанням Золотарьова, в його роботі ─ процес реалізації ідеї. «Як тільки я закінчую роботу, вона відразу відходить для мене на другий план», ─ ділиться Золотарьов. Його скульптури органічно вписуються в міський простір. Роботу зі сталі й бетону «Рух супрематизму» встановлено біля київського ТРЦ «Космополіт», а дзеркальний фонтан «Груша» ─ в столичному районі Позняки. Зараз скульптор разом з архітектором Владиславом Голдаківським і колегою по групі GAZ Василем Грубляком працює над новим проектом: скульптурами мамонтів, які незабаром з'являться поруч з одним із торговельних центрів під Києвом. На питання, чи вважає Золотарьов себе успішним художником, він відповідає: «Як тільки я назву себе успішним, відразу перестану існувати як художник».

4Андрій Сидоренко

Андрій Сидоренко
33 роки
Андрій Сидоренко
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: Trade Secret (2015), продана на благодійному аукціоні «Мистецтво заради життя» за $2500.

Яскраві фарби й елементи стилю поп-арт, які Андрій Сидоренко часто використовує в своїх картинах, тільки на перший погляд можуть здатися життєрадісними чи навіть легковажними.

Андрей Сидоренко

Насправді ж художник розмірковує на складні й суперечливі теми: пропаганда, вплив мас-медіа на сприйняття реальності, криза ідентичності, а останнім часом ─ події на Майдані і війна. Мистецтво з соціальним підтекстом зараз актуальне і в Україні, і в світі загалом, тому Сидоренко ─ частий гість на західноєвропейських та американських арт-фестивалях. Минулого року він потрапив у шорт-ліст конкурсу UK/raine, який проводила лондонська Saatchi Gallery спільно з українським благодійним фондом Firtash Foundation. В Україні роботи художника найчастіше можна побачити в масштабних групових виставках у «Мистецькому Арсеналі», а також в проектах Інституту проблем сучасного мистецтва. Причому нерідко Сидоренко є не тільки їх учасником, а й куратором.

5Сергій Петлюк

Сергій Петлюк
35 років
Сергій Петлюк

Найдорожча робота: немає даних про відкриті продажі.

Сергій Петлюк закінчив кафедру монументального живопису Львівської національної академії мистецтв. Але за фахом реалізував тільки один проект «Кросворд»: у 2008 році розписав бічну стіну однієї з дев'ятиповерхівок у Львові. І хоч взятися за фарби його періодично тягне і зараз, ім'я собі Петлюк зробив в іншому напрямку ─ медіа-арті.

Сергей Петлюк

Частіше, ніж в Україні, інсталяції та відео львів'янина можна побачити за кордоном. У 2009 і 2011 роках художник отримував стипендію Gaude Polonia від Міністерства культури Польщі, потім географія його виставок розширилася до Грузії та Румунії, Великобританії, Франції і США. У 2011-му і 2015-му художник увійшов у шорт-ліст премії PinchukArtCentre. Минулого року Петлюк отримав 20 тисяч фунтів стерлінгів призових на конкурсі UK/raine для молодих художників України і Великобританії, який проводили лондонська Saatchi Gallery й український фонд Firtash Foundation: українець переміг у категорії «Нові медіа», а також отримав головний приз.

6Лада Наконечна

Лада Наконечна
35 років
Лада Наконечна

Найдорожча робота: проект «Перспектива», проданий за $26 500.

Лада Наконечна ставиться до сучасного мистецтва вкрай серйозно: це не розвага, впевнена художниця, а спосіб осмислити соціальні та політичні процеси, що відбуваються в суспільстві. Власне, з політики в мистецтві вона починала свою кар'єру понад 11 років тому ─ в 2004 році Наконечна була одним із засновників групи «Р.Е.П.» («Революційний експериментальний простір»). Участь у проектах арт-групи ─ досі важлива частина творчого життя художниці. Більше того, свою досить активну персональну діяльність (художниця багато виставляється і в Україні, і за кордоном ─ у Польщі, Німеччині, Австрії, Норвегії, Франції та інших країнах) Наконечна сприймає як продовження роботи «Р.Е.П.».

Лада Наконечная
Проект «Перспектива»

Художниця вважає за краще не створювати твори для експозицій заздалегідь, а щоразу взаємодіяти з локацією: наприклад, у 2010-2011 роках в рамках проекту «Перспектива» для університетської бібліотеки в Лейпцигу розфарбувала стіни приміщення читального залу олівцем. Наконечна тричі номінувалася на премію PinchukArtCentre (в 2009-му, 2011-му і 2013-му) для молодих художників і тричі ─ на премію ім. Казимира Малевича, яку отримала в 2014-му.

7Єгор Зігура

Єгор Зігура
32 роки
Єгор Зігура

Найдорожча робота: «Повсталий колос» (2015), продана на лондонських торгах Phillips 13 квітня 2016 року за $4600.

У квітні цього року роботу Єгора Зігури вперше було виставлено на міжнародному майданчику.

Егор Зигура
«Повсталий колос» (2015)

Перші для молодого скульптура торги New Now одного з найбільших у світі аукціонних домів Phillips пройшли досить успішно. За роботу «Повсталий колос» (2015) брунейський султан заплатив $4600, що більш ніж у півтора рази перевищує верхній естімейт. До речі, на торги Зігура потрапив після першої у своїй кар'єрі закордонної виставки. Саме на Лондонській International Contemporary Art Fair ARTROOMS 2016 його роботи помітила куратор Phillips, після чого й запросила брати участь у New Now. У своїх роботах скульптор використовує найрізноманітніші матеріали ─ бронзу, камінь, полімерні матеріали та навіть вугілля. Художник вважає, що матеріал має значення тільки в контексті ідеї. За його словами, ідея і її формальне вираження ─ невід'ємні складові твору. А ідеї Зігура знаходить всюди. Так, кілька років тому він разом із братом-близнюком Микитою перетворив зламане грозою дерево на скульптуру у вигляді стопки книг.

8Леся Хоменко

Леся Хоменко
35 років
Леся Хоменко
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: частина малюнків з проекту «Малювання на Майдані» була продана в колекцію Deutsche Telekom за $15 100 (13 500 євро).

Кар'єру Лесі Хоменко запустила її участь у групі «Р.Е.П.», одним із засновників якої художниця виступила в 2004 році. При активній груповій діяльності Хоменко не втратила індивідуальний впізнаваний стиль.

Леся Хоменко

З проекту «Малювання на Майдані»

Вона займається переважно монументальним живописом, за допомогою якого досліджує історію вітчизняного мистецтва: бере за основу соцреалізм із його реалістичною манерою й ідеологічним підтекстом і доводить до абсурду. Те, що в неї виходить, ─ серії «Велетні», «Моржі» та інші ─ затребуване і в Україні, і за кордоном. Художниця тричі потрапляла у шорт-ліст номінантів на премію PinchukArtCentre (у 2009, 2011 і 2013 роках) і номінувалася на Художню премію імені Казимира Малевича, брала участь в 54-й і 55-й венеціанських бієнале і в обох Київських бієнале. Під час подій на Майдані Хоменко малювала портрети олівцем людей, які брали участь у них, цю серію вона потім показала на Vienna Art Week. У цьому році роботи Хоменко знову побували в Австрії, а в Україні їх можна побачити в PinchukArtCentre в рамках масштабного проекту «Вина».

9Микита Шаленний

Микита Шаленний
34 роки
Микита Шаленний

Найдорожча робота: принт, зроблений із полотна із серії «Самотність» (2015), проданий на благодійному аукціоні фонду Бориса Ложкіна за $6000.

Микита Шаленний ─ один з небагатьох молодих українських художників, які можуть похвалитися наявністю власного міжнародного агента. Тому не дивно, що більшість робіт Шаленного знаходиться в приватних колекціях іноземних збирачів мистецтва, зокрема, у Великобританії і Данії.

Никита Шаленный
Із серії «Самотність» (2015)

На рахунку художника ─ чотири персональні виставки, а також участь у багатьох престижних проектах у Відні, Чикаго, Братиславі, Любліні, Києві, Кракові. Шаленний ─ переможець ArtVilnius-2015 категорії «Найкраща інсталяція» і володар премії PinchukArtCentre-2011 в номінації «Приз глядацьких симпатій». Найуспішніша приватна продаж ─ інсталяція «Альбом про війну», яка була представлена на Cosmoscow International Contemporary Art Fair (Москва, 2014 року). Її в 2014 році придбав великий датський фонд Faurschou Foundation за $10 000. З 2016-му повну серію Микити Шаленного «Де брат твій?» купив краківський Музей сучасного мистецтва МОСАК. Зараз художник працює над кількома проектами одночасно ─ в графіці, фото й інсталяціях.

10Микола Рідний

Микола Рідний
31 рік
Микола Рідний
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: цикл робіт «Платформи», проданий за $12 600.

У роботах харківського художника Миколи Рідного дуже добре простежуються громадянська позиція і його рефлексія на події в Україні. У 2005 році бажання розвивати харківське культурне середовище привело художника до створення галереї-лабораторії SOSka, яка до 2012-го була центром сучасного мистецтва міста.

Николай Ридный
Цикл робіт «Платформи»

Рідний тричі номінувався на премію PinchukArtCentre (у 2011, 2013, 2015 роках), двічі представляв Україну на Венеціанському бієнале (в 2013-му, 2015-му), а минулого року брав участь в українському аналогу ─ проекті «Київська школа». У Рідного також були спільні проекти з такими відомими харківськими діячами, як Сергій Жадан (проект «Сліпа пляма», 2014) і Борис Михайлов (проект «Ігри патріотів», 2007). За комерційним успіхом художник не ганяється і без особливого ентузіазму відгукується про участь в аукціонах. На даний момент автор працює над фільмом про свого прадіда, який був главою загону українських анархістів під час громадянської війни. Крім відео, художнику цікаво працювати з фотографією і робити проекти в публічному просторі міста. До живопису, як підкреслює Рідний, повертатися він не планує.

11Марія Куликовська

Марія Куликовська
28 років
Марія Куликовська
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: Fornarina, продана на торгах «Золотого Сечения» в Києві 9 квітня 2011 року за $5775.

Марія Куликовська починала з експериментальної скульптури. Так, у 2012 році на території арт-центру «Ізоляція» в Донецьку вона розмістила серію Homo Bulla ─ оголені жіночі фігури в повний зріст, створені з натурального мила.

Мария Куликовская
Fornarina

Моделлю для скульптур виступила сама Куликовська. А вже на наступному етапі творчості художниця стала використовувати в якості матеріалу власне тіло. У 2015-му на виставці молодих українських художників в лондонській Saatchi Gallery вона, протестуючи проти захоплення сепаратистами в Донецьку «Ізоляції» і руйнування мильних скульптур, спочатку створила ще одну жіночу фігуру, а потім сама ж її і розбила, попередньо роздягнувшись.

Весь 2014 рік художниця присвятила проекту «Тіло і кордони»: в Швеції вона познайомилася зі шведською колегою Жаклін Шабо і вступила з нею в шлюб. Ставши першою українкою, яка офіційно зареєструвала одностатевий шлюб, художниця прагнула зламати існуючі в Україні стереотипи. Але визнання отримала від європейської спільноти: від Швеції і Данії до Німеччини і Великобританії провокаційне мистецтво Куликовської можна побачити набагато частіше, ніж в Україні.

12Маша Шубіна

Маша Шубіна
35 років
Маша Шубіна
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: об'єкт із проекту Аrtefuck's (2011), проданий за $16 000.

Уже понад 10 років Маша Шубіна пише переважно автопортрети ─ жіночні і провокаційні.

Маша Шубина

Картини Шубіної ─ своєрідний виклик глядачам вивчити і полюбити себе. «Ми самі для себе і експеримент, і натхнення, і практика», ─ пояснює Шубіна. У 2009 році вона виграла спеціальну премію PinchukArtCentre, в 2011-му знову потрапила в шорт-ліст. Серед знакових проектів художниці ─ ARTeFUCK'S, The face of surface (обидва ─ 2009-2011), а також персональні виставки LOSTandFound (2012-2014). Щозими Шубіна разом з чоловіком, художником Іллею Чичканом, їде в Індію, в Гоа. «Там однозначно все кольори яскравіші, і можливість працювати на свіжому повітрі при природному освітленні заворожує», ─ каже художниця. Індія ─ Індією, але іноді на її картинах все одно зустрічаються українські мотиви, як, наприклад, серія автопортретів у яскравих традиційних хустках. Часом художниця відходить від живопису і експериментує з матеріалами: на Arsenale 2012 вона представила роботу під назвою «Недовговічна краса», виконану з живих, з часом зів'ялих, квітів. Наприкінці 2015-го Шубіна презентувала проект Flower of Power, головна тема якого ─ боротьба жінки за мир.

13Юрій Пікуль

Юрій Пікуль
32 роки
Юрій Пікуль

Найдорожча робота: «Зелені дерева», продана на постаукціонних продажах будинку «Золотое Сечение» в 2011 році за $2500.

Представник київської школи живопису Юрій Пікуль регулярно виставляє свої роботи в Україні і за кордоном. Живописом, як зізнається сам художник, він захопився під впливом робіт Ван Гога і Левітана. За останні дев'ять років Пікуль брав участь більш ніж у півтора десятках групових експозицій і провів близько 10 персональних виставок. Українець може похвалитися співпрацею c паризькою Galerie Stanislas Bourgain, участю в масштабному проекті «Передчуття: українське сучасне мистецтво сьогодні» в Saatchi Gallery в Лондоні.

Юрий Пикуль
«Зелені дерева»

Крім того, минулого року молодий художник потрапив у шорт-ліст конкурсу UK/raine, який також проводила лондонська Saatchi Gallery. На його рахунку неодноразові продажі робіт на українських аукціонних торгах. Зокрема, за словами аукціоністів, роботи Пікуля продаються приблизно в 60% випадків з торгами. Середня вартість його картин в Україні ─ $2000-3000. Останнім часом автор все більше тяжіє до мінімалізму і створює абстрактні твори в чорно-білій гамі.

14Гамлет Зіньковський

Гамлет Зіньковський
29 років
Гамлет Зіньковський
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: проект «Наодинці з собою» (450 малюнків кульковою ручкою, 2012 рік), проданий за $15 000.

Гамлет Зіньковський ─ представник харківської школи живопису, перш за все, відомий як стріт-артист.

Гамлет Зиньковский
Проект «Наодинці з собою»

Що стосується його живопису і графіки, яка практично завжди супроводжується авторським текстом, то вони рідкісні учасники аукціонних торгів, зате часті експонати виставок в Україні та за кордоном. Проте роботи Зіньковського, вартість яких в середньому становить $1500, знайшли своє місце в багатьох зборах вітчизняних колекціонерів. Художник два рази опинявся серед претендентів на премії PinchukArtCentre для молодих художників (в 2009 та 2011 роках), в 2012-му був учасником Київської бієнале. Три роки тому харків'янин разом із Жанною Кадировою (№3 у рейтингу Forbes) і Миколою Рідним (№15) представляв Україну на Венеціанській бієнале.

У 2014-2015 роках Зіньковський брав участь у кількох групових виставках в Європі ─ Граці, Відні, Парижі, Нюрнберзі і Лондоні. Свіжий масштабний проект ─ Polaroid.Diаry-2015 ─ 365 малюнків, виконаних тушшю. У найближчому майбутньому художник має намір представити його в Парижі й Лісабоні.

15«Відкрита група»

«Відкрита група»
Юрій Білей, 28 років, Павло Ковач, 28 років, Антон Варга, 26 років
«Відкрита група»
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: немає даних про відкриті продажі.

Об'єднання «Відкрита група» організували в 2012 році у Львові шестеро художників: Юрій Білей, Антон Варга, Павло Ковач, Євген Самборський, Станіслав Туріна і Олег Перковський. За час існування арт-групи її склад змінювався: то скорочувався, тому що хтось із засновників зайнявся сольною творчістю і досяг у цьому значних успіхів, як Євген Самборський, то розширювався ─ взяти участь в деяких проектах, наприклад, «Біографія», художники запрошували всіх охочих.

«Відкрита група»
Фото Сергій Ільїн / pinchukartcentre.org

У 2013 році група увійшла в шорт-ліст PinchukArtCentre та отримала спеціальну премію. У минулому році художники знову номінувалися і цього разу виграли головний приз. Ще одним минулорічним досягненням стала участь у Венеціанській бієнале: роботи групи були представлені в національному українському павільйоні. Художники поєднують роботу над проектами, яких на рахунку групи вже близько десятка, з кураторської діяльністю: в рідному Львові приблизно п'ять років тому вони заснували галерею Detenpula, яка досі активно діє.

16Анна Миронова

Анна Миронова
39 років
Анна Миронова
Фото DR

Найдорожча робота: немає даних про відкриті продажі.

У своїх роботах Анна Миронова часто піднімає питання цілісності, гармонії з природою і дисгармонії з навколишнім світом. У лютому 2016-го художниця представила виставку «Фрагменти?», в яку увійшли розрізані на квадрати картини, написані з 2008 по 2016 рік.

Анна Миронова

Багато з цих робіт були створені під враженням від поїздок до Криму, куди художниця часто їздила на пленери відразу після закінчення навчання. Головна ідея цього проекту в тому, що правильно відібраний фрагмент може більш ємко розповісти історію, ніж щось ціле. У своїй творчості Миронова використовує різні техніки: олівець і папір, прозорий пластик і маркер, полотно й акрил, у неї також є скульптури з бронзи і арт-об'єкти з фанери.

Двічі Анна Миронова брала участь в Аrt-Kyiv Contemporary: в проекті Олександра Соловйова «Елементи дійсності» з серією «Геральдика бідних» у 2014-му і в рамках спецпроекту Dialogia з роботою «Прості речі, прості дії» в 2015-му. На її рахунку і кілька яскравих персональних виставок, таких як «Дезорієнтири» (2014) і «Тихий проект» (2015).

17Іван Cвітличний

Іван Cвітличний
27 років
Іван Cвітличний
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: немає даних про відкриті продажі.

Харків'янин Іван Світличний ─ художник у п'ятому поколінні, але його творчість навряд чи можна назвати традиційною. Якщо на початку творчого шляху він створював скульптури в класичному розумінні, то зараз автор робить акцент на тому, щоб представити звук як скульптурний об'єкт.

Иван Cветличный
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Як пояснює сам Світличний, звук ─ це така ж мова, як живопис або скульптура. Посилити вплив звукових потоків на глядача художнику вдається за допомогою перформансів. Світличний тричі потрапляв у шорт-ліст премії PinchukArtCentre (у 2011, 2013, 2015 роках) для молодих художників. У 2014-му автор брав участь у виставці «Передчуття: українське мистецтво сьогодні», яка проходила в лондонській галереї Saatchi. Восени того ж року в рамках проекту «PAC-UA Переосмислення» Світличний представив інсталяцію «Субобраз», для якої провів серію бактеріологічних проб і генетичних тестів, щоб краще зрозуміти і проаналізувати чинники, які сформували його як художника.

18Данило Галкін

Данило Галкін
30 років
Данило Галкін
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Найдорожча робота: немає даних про відкриті продажі.

Кар'єра дніпропетровського художника Данила Галкіна почала стрімко розвиватися в 2011-му, коли він отримав гран-прі конкурсу «МУХі» і став номінантом премії PinchukArtCentre. Через два роки Галкін ─ лауреат спеціальної премії PinchukArtCentre. Для участі в конкурсі він створив «Турнікет», що складається з безлічі металевих конструкцій, які утворюють своєрідний лабіринт.

Даниил Галкин
Фото Сергій Ільїн/pinchukartcentre.org

Така «карусель», з одного боку, регулює рух публіки, з іншого ─ ускладнює, змушуючи проходити по одному. За визнанням самого художника, він готовий іти на провокації, щоб викликати внутрішній конфлікт у глядача. В цьому ж році експериментальний одноосібний колектив «2222», який «складається» з альтер-особистостей самого Галкіна, було номіновано на премію Кандинського. У назві кожна з двійок символізує міністерства (Міністерство Миру, Духовності, Здоров'я і Любові). У 2015-му Галкін знову опинився в числі номінантів на премію PinchukArtCentre. На рахунку молодого художника ─ десятки групових і персональних виставок як в Україні, так і за кордоном.

19Микита Кравцов

Микита Кравцов
28 років
Микита Кравцов
Фото DR

Найдорожча робота: «Звір після парування завжди сумний» (2013), продана за $5000.

Після переїзду до Франції творче життя Микити Кравцова б'є ключем. Минулого року в Парижі пройшла його персональна виставка Je m'appelle l'etranger. У січні 2016-го в галереї вдови французького шансоньє Клода Нугаро у Парижі ─ у Кравцова знову персональна експозиція. В травні цього року художник знову виставився в столиці Франції ─ цього разу в рамках групового проекту кримсько-львівських авторів Crimeа – Lviv: ENJOY!

Никита Кравцов
«Звір після парування завжди сумний»

Зараз Кравцов готується ще до двох закордонних виставок: у Женеві та Цюріху. Один з останніх проектів художника в Україні ─ 33 ілюстрації до Кримінального кодексу України, виконані кульковими ручками червоного і чорного кольорів. Графіка була презентована під час нещодавнього «Книжкового Арсеналу». Попит на картини Микити Кравцова в Україні та за її межами стабільно високий. Роботи художника успішно продаються як на аукціонних торгах, так і через галереї. Їх вартість складає від $2500 до $4000.

20Роман Михайлов

Роман Михайлов
26 років
Роман Михайлов
Фото DR

Найдорожча робота: із серії «Чорне море», продана в 2015 році на благодійному аукціоні за $4000.

Роман Михайлов не обмежує себе ні в техніках, ні в жанрах: він займається живописом, графікою, скульптурою, відеоартом, робить інсталяції і проводить перформанси.

Роман Михайлов
Із серії «Чорне море»

Перші проекти Михайлов зробив у 2010 році, а перша серйозна виставка, в якій взяв участь, ─ Одеська бієнале сучасного мистецтва в 2013-му. У свої 26 років Михайлов встиг стати фіналістом премії PinchukArtCentre і перемогти в конкурсі для молодих британських і українських художників UK/raine в номінації «Інсталяції». Крім того, минулого року Михайлов у рамках проекту «Декомпресія» презентував у центрі Парижа масштабні інсталяції на фасаді середньовічного храму. Його «Дух волі 4» і «Крихкість» стали першими проектами, які отримали всі дозволи паризької мерії.

У серпні на запрошення посла України в Польщі Андрія Дещиці молодий художник представив інсталяцію на фасаді посольства в центрі Варшави. За словами Михайлова, найважливіше для нього в роботі ─ бути кращим, ніж учора: «Мій найголовніший конкурент ─ попередній проект». Найуспішніший приватний продаж Михайлова ─ робота із серії «Опік реального», яку придбали в цьому році за $5000.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
22172 перегляду
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
23842 перегляду
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
38959 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
8379 переглядів
декабрь 2018
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар