Гіркі «фініки»: як вмирають найбільші банки

А фіналом банківської кар'єри стають кримінальні справи і вимушена еміграція
Гіркі «фініки»: як вмирають найбільші банки
Володимир Хливнюк
Фото: Анна Наконечна для "Forbes Україна"

З квітня 2015 року Володимир Хливнюк, екс-голова правління найбільшого банку «Фінанси та Кредит», разом із сім'єю проживає в одній з країн Євросоюзу. В Україні на нього заведено кримінальну справу, пов'язану із закриттям фінустанови. Водночас екс-власник банку нардеп Костянтин Жеваго знаходиться під захистом депутатської недоторканності. На момент визнання банку неплатоспроможним, у вересні 2015 року, на рахунках «Фініків», як банкіри називають «Фінанси та Кредит», знаходилося 16,8 млрд гривень фізосіб і понад 4,2 млрд гривень юросіб. Банк став одним із 87 неплатоспроможних установ, виведених з ринку на початку 2014 року.

Хливнюк вважався в Україні успішним банкіром. Він прийшов на роботу в «Фінанси та Кредит» у 1996 році, отримавши посаду начальника відділу активно-пасивних операцій. А вже в 2002-му очолив установу. Коли в 2008-2011 роках банк уникнув як введення тимчасової адміністрації, так і націоналізації, багато хто бачив у цьому заслугу саме Хливнюка. «Він зростав разом із банком, спочатку як начальник відділу, потім як заступник голови та як глава правління. Банк був дитиною і його, і Жеваго», ─ відгукуються про нього колеги.

У 2012 році Володимир Хливнюк заявив про намір піти. «Під час кризи 2008-2009 років я підірвав здоров'я і почав замислюватися про звільнення», ─ розповів банкір в ексклюзивному інтерв'ю Forbes.

З проблемами зіткнулися і багато інших банків. З серпня 2008 року, на тлі розгортання кризи, НБУ став підвищувати вимоги до позичальників і капіталу фінустанов. Не всі акціонери були готові витрачати гроші на свої банки. Між двох вогнів опинилися топ-менеджери: НБУ вимагав докапіталізації, акціонери не мали такої можливості або вже не хотіли підтримувати банківський бізнес. В одних фінустановах почалося виведення грошей через кредитування пов'язаних бізнесів. В інших ─ правління пішло на трюки, щоб формально виконати вимоги Нацбанку. «Що залишається голові правління? Або звільнятися, або спробувати знайти вихід. Девізом акціонерів було «з грошима кожен зможе банк докапіталізувати», ─ ділиться один із банкірів.

Серйозним аргументом для топ-менеджерів був високий рівень зарплат. У 2013-му річні винагороди членів правлінь банків, згідно з рейтингом зарплат Forbes, становили від $100 000 до $1млн, а річний бонус в окремих випадках перевищував 100% окладу. Екс-член ради НБУ Василь Горбаль так описує причини конфліктів: «Якщо поїзд зупиняється на повному ходу, люди хапаються за падаючі з полиць валізи. І часто беруть не свої. Така людська природа: під час кризи люди можуть поводитися дуже по-різному».

В умовах падіння прибутку Хливнюк почав розвивати кредитування фізосіб через нові моделі оцінки ризику. Йшлося про невеликі, до 5000 гривень, кредити. Але ця модель банк не врятувала. «Я працював над новими ринками, клієнтами, професійно покращував банкінг, зробив його досить технологічним. Але пережити те, що сталося з економікою, без капітальних вливань власників було важко. Багато позичальників припинили платити, частина клієнтів опинилася у «відсічених» регіонах», ─ каже Хливнюк.

«З грошима кожен зможе банк докапіталізувати»

Те, що відбувалося в банку в дні Революції гідності, анексії Криму та початку АТО описано в кримінальних справах (їх більше 10). З рахунків банку було знято понад 2 млрд гривень, причому НБУ вважає зарахування грошей на рахунки і їх переведення в готівку порушенням. «65 клієнтів-юросіб і 20 клієнтів-фізосіб в період з 3 лютого 2014-го по 30 грудня 2014 року одержали зі своїх поточних рахунків у готівковій формі через касу банку понад 2 млрд гривень», ─ значиться в справі №761/6012/16 -К. Крім того, банк «Фінанси та Кредит» розміщував на рахунках у банку Meinl Bank AG близько 600 млн гривень, понад 200 млн гривень ─ в банку Frick. «Топ-менеджер ─ людина на премії. Йому створюють умови, в яких він нібито господар становища й управляє процесом. Насправді всім керують зовсім інші люди. А в разі проблем можна скинути всі угоди на топа», ─ вважає партнер практики безпеки бізнесу компанії Juscutum Денис Овчаров.

Акціонери беруть аудиторські звіти, стверджують результати року, бачать кожну угоду, проводять перевірки. З кінця 2014 року банк перестав виплачувати кошти юрособам: у підприємств, які вели в ньому зарплатні проекти, почалися проблеми з платежами. На зустрічах з обуреними власниками цих підприємств пояснювали, що НБУ відмовляє банку в рефінансуванні.

«Він зрозумів весь жах ситуації і поїхав ще в квітні 2015 року», ─ пояснюють банкіри вчинок Хливнюка. В. о. голови правління був призначений Віктор Голуб. За даними Forbes, до нього і ще кільком членів правління банку є питання з боку правоохоронних органів. Крім Хливнюка, ще кілька членів правління покинули Україну. Forbes намагався зв'язатися з Голубом, а також екс-членом правління банку «Фінанси та Кредит» Світланою Лотоцькою (вона відповідала за ризики) та Ігорем Копертіхіним, колишнім членом правління банку, який відповідав за роботу казначейства і проблемні кредити. Також в правління входив Олег Шапкін, який курирував великі корпоративні кредити. Однак екс-керівники банку вирішили зберігати мовчання.

Гіркі «фініки»: як вмирають найбільші банки

Кейс банку «Фінанси та Кредит» ─ далеко не єдиний. У базах даних силовиків на жовтень 2016 року нараховувалося понад 3214 кримінальних справ щодо доведених до банкрутства фінустанов на загальну суму 256 млрд гривень. Частину заяв подано Фондом гарантування вкладів фізосіб: 419 ─ в зв'язку з діями акціонерів, які завдали сумарного збитку в розмірі понад 187 млрд гривень, і 224 заяви на топ-менеджерів ─ загальний збиток понад 3,2 млрд гривень. Банкіри практично з кожного закритого банку ─ як власники, так і керівники, або і ті, й інші ─ перебувають під слідством. Не всі топ-менеджери банків витримали психологічне навантаження, деякі наклали на себе руки. Трагічно загинули, за даними ЗМІ, топ-менеджери і директори харківського банку «Золоті ворота», а також найбільшого банку «Надра». Розлучилися з життям два молодих банкіри зі Львова. Також під час нинішньої банківської кризи загинули банкіри з ING Bank.

Люди, які вважалися найкращими банкірами країни, виявилися втікачами. Так, колишній глава Укрсоцбанку Борис Тимонькін знаходиться під слідством за фактом банкрутства Брокбізнесбанку і вже кілька років живе в Німеччині. «Мене, як відому людину, використовували в якості «громовідводу». Думаю, що в інших випадках з судами проти екс-топів банків ─ ситуація схожа», ─ вважає він. «Перші особи країни обіцяли мені допомогти. Потім від мене вимагали заплатити $500 тисяч за звільнення. Коли я відмовився, на мене почали розписувати кримінальну справу. Написали, що я керував «групою невстановлених осіб». Як у банку можна виконати операцію з «групою невстановлених осіб», якщо під кожним чеком ставиться кілька підписів?» ─ дивується Тимонькін.

Forbes досліджував зміст кримінальних справ за фактами доведення до неплатоспроможності українських банків. Формулювання про «невстановлених осіб» фігурує в справах про Інтербанк, Терра Банк, Актив-Банк, банк Форум і т. д. Наприклад, у справі щодо Південкомбанку йдеться про «невстановлених осіб з числа виконувачів обов'язки директора регіонального управління». «Кримінальна справа проти топ-менеджера ─ це дуже зручно для власників. У топи часто брали людей, на яких в разі чого можна скинути відповідальність», ─ каже Овчаров. Голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек вважає інакше: «Члени правління могли сказати «Ні!» на непорядну пропозицію акціонерів, могли піти й не брати участі у схемах».

«Від мене вимагали заплатити $500 тисяч за звільнення»

«На початку 2012 року ми з Жеваго домовилися, що я йду. Але пошуки нового керівника затягнулися до початку 2015-го», ─ розповідає Хливнюк. «Кримінальну справу стосовно Хливнюка ініційовано тимчасовим адміністратором банку і підтримано акціонерами з причини незаконних дій, вчинених під час розгляду і видачі кредитів», ─ прокоментували акціонери. Хливнюк же сказав Forbes, що не чув про те, що Жеваго підтримує позови проти нього.

А ось що заявляють в НБУ: «Левова частка активів банку була пов'язана з кредитуванням бізнесу самого акціонера».

За даними Forbes, наприклад, «АвтоКрАЗ» отримав від банку кредит у розмірі близько 300 млн гривень, «Торговий дім Вагонзавод» ─ понад 400 млн гривень і т. д. На момент здачі номера в друкарню Жеваго не відповів на питання Forbes, чи знав він про схеми, які використовуються банком. «Коли довелося розраховуватися з боргами і продавати активи, акціонер у встановлений термін цього не зробив», ─ заявила у вересні 2015 року глава НБУ Валерія Гонтарева.

«У членів правління за останні 10 років не було практично жодного вихідного без зустрічей із Жеваго. Він дуже добре знав, що відбувається. Я готовий в судах, в тому числі й міжнародних, відстоювати свою позицію, і в мене є достатні аргументи на користь моєї невинності», ─ стверджує Хливнюк.

Неофіційно співрозмовники Forbes визнають, що така ж ситуація склалася ще в десятках банків: акціонери не підтримують своїх екс-керівників, намагаючись покласти на них відповідальність за крах установ. «Виведення коштів із банків відбувається в основному через пов'язаних осіб. Але в НБУ є департамент нагляду, який може відстежувати і контролювати ці операції. Якщо правління НБУ видає рефінанс, воно може встановити певні обмеження», ─ розповідає екс-глава департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Олександр Завадецький.

«Замість того, щоб бути другом і помічником банкам, які опинилися в складній ситуації, НБУ займається протилежним. У кожному випадку можна було знайти своє рішення», ─ резюмує екс-голова Ради НБУ Анатолій Гальчинський.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
І в чому полягає основне завдання менеджменту
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
19063 перегляду
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
21227 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
35059 переглядів
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
7197 переглядів
июнь 2018
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар