Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера

І в чому полягає основне завдання менеджменту
Бути за кадром: як власнику вибрати грамотного топ-менеджера
Фото Bethany Legg

Наполеон казав, що людьми рухають страх і особистий інтерес. З людей, чий інтерес сфокусований на відданості роботі, на успіху, частиною якого вони є і яким пишаються, виходять чудові топ-менеджери. Кадри, дійсно, вирішують усе, впевнений Сергій Тарута, народний депутат України, співзасновник ІСД. І в бізнесі, і в політиці головна запорука успіху ─ люди, які поєднують в собі три основні критерії: порядність, професіоналізм, патріотизм.

У корпорації «Індустріальний Союз Донбасу» я особисто формував команду на рівні топів, а також менеджерів другого і третього ешелону. Співробітники підрозділів також проходили співбесіду, але остаточне рішення приймали керівники підрозділів, враховуючи мої рекомендації.

Звісно, сьогодні кожна компанія намагається створити сучасну і правильну систему управління, але все одно орієнтується на суб'єктивність власника. І тут багато що залежить від його позиції. Якщо говорити про власників ─ вихідців із 1990-х ─ кожен із них суб'єктивний. Безумовно, для компанії велика проблема, якщо власник не розуміє самої суті бізнесу.

Експати приїжджають заробляти гроші, а ефективний топ-менеджер працює на досягнення цілей, має високу корпоративну культуру і високу корпоративну відповідальність

Завдання менеджменту ─ донести важливість максимального залучення власника в процес, сформувати в нього увагу до таких аспектів, як конкурентоздатність компанії, потенціал і стратегія бізнесу. Тоді як завдання «правильного» власника ─ брати участь лише в розробці та затвердженні стратегії, а також у забезпеченні механізму контролю менеджменту. А далі, безумовно, брати участь в ухваленні бюджету і контролі над його виконанням.

Дійсно хороший топ-менеджер не може працювати тільки «заради грошей». Якийсь час у бізнесі існував тренд (який перекочував і в українську політику) ─ запрошувати на топові позиції експатів. Власникам здавалося, що іноземні фахівці керуватимуть компанією краще. Але експати приїжджають заробляти гроші, а ефективний топ-менеджер працює на досягнення цілей, має високу корпоративну культуру й високу корпоративну відповідальність. Тому в рамках бюджету власник повинен прив'язувати мотиваційні фактори, виходячи із середньострокових результатів, щоб менеджмент був орієнтований не на короткі результати в рамках контракту, а на капіталізацію бізнесу.

Крім того, в українських реаліях існує безліч внутрішніх факторів, які впливають на розвиток бізнесу. «Гарвардських хлопчиків» запрошують на топові позиції, вони приїжджають і стикаються з величезною кількістю проблем, пов'язаних із фіскальним, правоохоронним і адміністративним тиском, які іноді стають фатальними. І тут потрібно вибирати: спиратися у врегулюванні цих питань на потужну участь власника чи на український менеджмент. Тому що людина, яка органічно росте в компанії, має досить сильну патріотичну прив'язку до її успіхів. Вона працює не тільки заради заробітної плати, а й заради іміджу компанії.

Дійсно хороший топ-менеджер не може працювати тільки «заради грошей»

Наприклад, коли на заводі «Азовсталь» створювався відділ зовнішньоекономічних зв'язків, рівень заробітної плати суворо регулювався законодавством. Тому головною мотивацією для команди була відданість роботі й відчуття того, що ти частина загального успіху. Ми задавали тренди у зовнішній політиці, в інноваційних підходах. Наприклад, першими в Україні впровадили електронну систему управління і фінансового обліку. Вдалося створити найсильнішу команду на всьому пострадянському просторі, добра половина якої зараз ─ топ-менеджери і гендиректори найбільших компаній. Багато хто перейшов у розряд власників. Експати ж ніде не показали істотних результатів у забезпеченні зростання компанії, оскільки у них була в основному короткострокова мотивація.

Інший важливий аспект ─ особистісні якості. Ні в топ-менеджменті компанії, ні в топ-менеджменті держави не повинно бути людей з сумнівною репутацією. Репутація ─ це життєвий шлях, порядність у ставленні до роботи, професійні знання, вміння знаходити правильні рішення, не створювати нові протиріччя, а шукати компроміс. У нашій країні репутація, на жаль, питання другорядне. Але для мене, в моєму особистому виборі людей, репутація ─ критерій надважливий. Якщо хорошої репутації немає, вже ніщо не має значення.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Журнал Forbes
Екскурс в історію
Інвестиції в дохідні будинки можуть стати хорошою альтернативою банківським депозитам та іншим видам вкладень
Продавець інтелекту
Для гендиректора Google Сундара Пічаї штучний інтелект ─ це не модна фраза з фільмів про далеке майбутнє. Це те, на чому інтернет-гігант вже найближчим часом має намір заробити мільярди
На своєму місці
Знаючи особливості MBTI-психотипів підлеглих, керівник може ефективніше організувати роботу, вирішивши чимало проблем ще до їх виникнення
Усі матеріали розділу
Погляд
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
24807 переглядів
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
25647 переглядів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
40894 перегляду
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
9285 переглядів
май 2019
ПнВтСрЧтПтСбНдПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Andriy Pyvovar
Andriy Pyvovar — 08.02.2017, 20:19

Ну і до чого тут Тарута?.. Хай би розказав краще як удвох з Ахметовим злили Донбас...ефективний топ

Евгений Буравлев
Евгений Буравлев — 06.02.2017, 09:24

Прекрасные слова Наполеона: что людьми движут страх и личный интерес. Так вот наши чиновнички чрезмерно погрязли в личном интересе, а луценки, сытники и пр. под руководством президента, лишили "людей" страха. Таким образом и нарушается гармония, способствующая хорошему управлению страной.