Ціна війни: у що обходиться утримання сепаратистів

За оцінкою Forbes, у східних регіонах на бойовиків щодня витрачають мінімум $3 млн

«Найманці за ідею не працюють. Блокування надходження їм грошей могло б «розвіяти» сепаратистські настрої на Сході», − підкреслив у розмові з Forbes один із військових експертів, який побажав залишитися неназваним. СБУ, МВС і Держприкордонслужба періодично повідомляють про затримання цінного «вантажу», який завозять із території РФ та Криму.


Фото GettyImages/fotobank.ua

Цього тижня співробітники ДАІ МВС взяли громадян Росії на Ізюмському блокпосту з 200 000 гривень. У середині травня СБУ заблокувала банківський рахунок, з якого намагалися перерахувати 3,93 млн гривень «для підготовки масових заворушень і терористичних актів». У квітні Держприкордонслужба затримала жителів Севастополя, які везли з Криму на Схід України близько 5 млн гривень у подвійних днищах валіз. За кілька днів до цього СБУ взяла «кур'єрів» із 1,8 млн гривень. Гроші, за даними відомства, призначалися для підтримки виступів на Сході України. В цілому, за даними групи «Інформаційне опір», завдяки перекриттю ряду каналів у травні обсяги фінансування з Росії серйозно зменшилися.

Однак значні «інвестиції» продовжують надходити і з території України. Одним із місць, звідки вивозять готівку, стала Святогірська Лавра, вважає джерело Forbes. Територію обителі, яку останнім часом ЗМІ частіше називають «базою диверсантів», не заблоковано. Чи були спроби це зробити? Дане питання міністр МВС Арсен Аваков залишив без відповіді.

Перехоплені силовими відомствами суми − лише мала частина реального фінансування бойовиків. За оцінкою Forbes, тільки два місяці підтримки військового конфлікту на Сході країни коштували понад $248 млн. У розрахунок було включено мінімальні суми за основними статтями витрат: оплата «праці» бойовиків, участі в акціях місцевих «протестувальників», забезпечення зброєю, утримання баз підготовки диверсантів.

Оплата «праці» бойовиків

Підрахувати точну кількість найманців, які постійно мігрують через кордон, сьогодні практично неможливо. За приблизною оцінкою директора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, кордон перетнули близько 5000 іноземних «туристів». Серед них − кадирівці, козаки, найманці, співробітники кримських «Альфи» і «Беркута». До їх кількості потрібно додати місцевих сепаратистів.

«Їх склад дуже неоднорідний. Суміжна Росії територія напхана цивільними організаціями, які роками спонсорувалися російською стороною, − вважає ідеолог проекту Razvedka.in.ua Дмитро Золотухін. − Також потрібно враховувати напівкримінальні організації (охоронні структури) під керівництвом місцевих «авторитетів». Вони можуть брати участь в конфлікті як добровільно, так і за наказом власника таких охоронних фірм».

За даними радника міністра МВС України Антона Геращенка, минулого тижня на Сході вже діяло «до 10 тисяч терористів». Цього тижня в інтерв'ю Forbes голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін оцінив кількість бойовиків у 15-20 тисяч.


Фото GettyImages/fotobank.ua

На думку радника міністра внутрішніх справ Станіслава Речинського, їм платять близько $300 на день. Однак оплата «праці» кадирівця та місцевого гопника-ополченця істотно відрізняється. Також, безумовно, відрізняються ставки рядових бійців та їхніх керівників. Екс-голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж вважає, що Ігор Гіркін (позивний − «Стрілок») отримує від декількох десятків тисяч доларів на місяць. «Думаю, корупція в рядах бойовиків теж присутня. Напевно, не всі гроші доходять до рядових», − вважає Мельник.

Якщо припустити, що в середньому ополченцям «нараховується» близько $200, то утримання нинішніх 15 000 бойовиків обходиться в $3 млн на день. За орієнтовними підрахунками, з початку квітня, враховуючи зростання загонів ополченців, їм було виплачено мінімум $45 млн. До цієї суми потрібно додати преміальні за викрадення, вбивства, збиті вертольоти та іншу «благу активність в ім'я ідеї».

На думку експерта, який побажав залишитися неназваним, найманці беруться до «роботи» тільки після отримання авансу. Побоювання небезпідставні. «Всі учасники бойових дій на боці сепаратистів поза правовим полем», − каже Мельник. Із ними можуть зробити що завгодно, у тому числі й свої ж можуть «прибрати». Тут доречно згадати, що багато хто з місцевих ополченців, на відміну від їхніх російських «колег», часто йдуть у бій без бронежилетів. Після цього відео «по-звірячому розстріляних мирних протестувальників» широко транслюється на російських каналах.

«Мирні» протестувальники

Окрема стаття витрат − оплата так званих мітингувальників. На думку координатора групи «Інформаційний опір» Дмитра Тимчука, деякі місцеві жителі, які залишилися без роботи, не гребують цим способом заробітку. Розцінки різні: від 400 гривень за блокування військ до 1 000 гривень за участь у «живому щиті».

За дуже приблизними оцінками, за час конфлікту на Сході було залучено не менше 10 000 осіб. Безкоштовно − за ідею − виходили на мітинги максимум 20% із них. Якщо взяти до уваги мінімально пропоновані суми − «праця» мітингувальників коштувала близько $300 000.

Вартість зброї

За даними СБУ, за березень-травень вилучено 877 одиниць зброї, 1,055 млн патронів до неї, понад 322 кг вибухових речовин, 1169 гранат, мін і т.п. «Скільки зброї у найманців, не знає навіть їхнє керівництво», − розповідає Forbes джерело.

На думку директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентина Бадрака, на одного бійця, як правило, припадає автомат або снайперська гвинтівка, гранатомет одноразового застосування (наприклад, РПО «Шмель»), приціл нічного бачення, два ріжки патронів, дві ручні гранати − Ф1 (оборонна) і РГД-5 (наступальна), дві-три гранати для підствольного гранатомета. На кожен відділ (7 осіб) − один багаторазовий гранатомет (РПГ-7). Загін (еквівалент роти 80-100 осіб) зазвичай оснащений двома-трьома переносними протитанковими ракетними комплексами (типу «Фагот»), двома-трьома протиповітряними ракетними комплексами, одним автоматичним гранатометом (АГС-17 або АГС-30) і великокаліберним кулеметом (ДШК).


Фото GettyImages/fotobank.ua

Оцінка вартості цього озброєння залежить від численних факторів: скільки в день відстрілюють патронів, як часто використовують одноразові гранатомети, за якою вартістю «виділено» важке озброєння і т.п.

За приблизними оцінками Георгія Учайкіна, зараз у 15-20 тисяч бойовиків, які перебувають у зоні конфлікту, знаходиться в розпорядженні мінімум 200 тисяч одиниць легкої стрілецької зброї. За середніми цінами чорного ринку, це $400 млн. Важливо враховувати, що чимало зброї дісталося бойовикам безкоштовно − шляхом грабежу відділень МВС, СБУ, військових частин. За оцінкою Учайкіна, близько 50-60% зброї − російського походження. З ним солідарний Мельник: «Співробітники силових відомств вже багаторазово фіксували номери, серії, які свідчать, що використовується зброя, якої не було на території України». Виходячи з цих орієнтовних даних, російську зброю можна оцінити мінімум у $200 млн. У розрахунок не включено вартість патронів, гранат, крупного озброєння.

Також, за даними групи «Інформаційний опір», бойовики оснащені зброєю, захопленою російськими військовими в Криму. «На півострові наші залишили кілька мільйонів одиниць української зброї. Її вже зафіксовано на Сході», − коментує Учайкін. Польські військові експерти упізнали свій ПЗРК Grom, який було продано Грузії та «вилучено» росіянами в 2008 році.

Підтверджуються дані експертів і численними відео-свідченнями використання «неукраїнської» зброї. Наприклад, автоматів АК-100. Російська влада, заявляючи про непричетність до підтримання збройного конфлікту, сама себе заганяє в чергову пастку. Якщо зброя, яка стоїть на балансі армії або «вилучена» в минулих військових конфліктах, не видається за згодою керівництва силових відомств, отже, українські мирні протестувальники періодично грабують військові частини РФ. Логічно було б припустити, що російська сторона негайно мала б вимагати від України повернути награбоване й заарештувати людей, які здійснили кримінальний злочин. Поки що РФ вимагає зворотного − припинити АТО, мета якої − зупинити злочинців.

На думку Учайкіна, надалі кількість зброї буде тільки збільшуватися: «Недалеко від Артемівська в соляних шахтах Соледара знаходяться великі склади фактично «неврахованої» стрілецької зброї − від 5 до 15 млн одиниць. Поки що немає достовірної інформації, чи їх захоплено. Але мені вже траплялися фотографії бойовиків зі зброєю із цих складів».

Утримання баз підготовки диверсантів

За даними української розвідки, перед закиданням в Україну диверсантів готують на військовій базі під Ростовом-на Дону. Секретар РНБО Андрій Парубій вважає, що на базі перебуває до однієї тисячі бойовиків. Утримання подібної «школи» може обходитися до $40 000 на день (враховувалися лише оплата інструкторів, витратні матеріали, харчування). Виходить, що тільки за останні два місяці на підготовку бойовиків пішло близько $2,4 млн.

«Всі ці гроші могли б бути спрямовані на розвиток більш важливих для росіян галузей − охорона здоров'я, освіта, якість доріг тощо», − підсумовує Мельник. Але, схоже, їх потреби враховуються в останню чергу.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 11
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
dark135711 dark1357
dark135711 dark1357 — 30.12.2014, 12:21

Почему вы думаете, что за все платит Россия... А Ефремов, Королевская, Колесников и др. они никуда не делись, а денег было украдено довольно много...

Сергей Чесноков
Сергей Чесноков — 12.06.2014, 16:37

Что за чушь кто будет перечислять бабло олени Если Россия захочет закинуть бобла в украину так ваших гривен с Крыма 3 миллиарда куда их девать

Pashka Geraskin
Pashka Geraskin — 12.06.2014, 07:56

Как всё это надоело!
Люди, вспомните, что вы разумные существа! Прекратите насилие!

Андрей Еременко
Андрей Еременко — 11.06.2014, 08:39

сколько пупин еще ботов проплачивает. огого

Антон Кротов
Антон Кротов — 11.06.2014, 02:42

Лали Рыжая, 2 друга в контакте у этих друзей тоже по 2 друга)) Игорь Кретов, 1 друг в контакте и куча пропагандистской херни. Вот вам друзья и все недовольные жители донбаса. Статья только появилась а московские троли уже работают))))
Интересно, как вам ваша работа, пиз...ть и разхжигать войну???? не ужели совесть не мучает??? Ведь вашей пропаганде многие верят и много кто погибает... тошно от вас

Вита Савельева
Вита Савельева — 08.06.2014, 21:49

У меня подруга в Донецке сначала радовалась, что отсоединятся в Россию, а теперь жалеет что поддерживали этих проплаченных негодяев! почему же янык их не услышал,а программа у него была ПОЧУЮ КОЖНОГО!

Виктор Савельев
Виктор Савельев — 07.06.2014, 09:22

Vitaliy Dolbin -правельно и делают что уничтожают эту мразь, ты посмотри на шахтеров. люди сразу поняли что им в раше нечего не светит, и не быкуют а работают(молодцы). А та шваль гопников с оружием- под корень уничтожить!

Михаил Лукашенков
Михаил Лукашенков — 06.06.2014, 18:08

Нельзя дать официальный запрос на завод производитель тех же АК-100? Так чтоб об этом знал весь мир, в том числе россияне и граждане ДНР/ЛНР. Продиктовать в прямом эфире серийные номера оружия. И пусть они в прямом эфире покажут документы. Кто покупал это оружие и какова его дальнейшая судьба

Евгения Подгайная
Евгения Подгайная — 06.06.2014, 20:26

Идея хорошая. Только официальный запрос 100% отправят в корзину...

genakozak
genakozak — 06.06.2014, 17:05

Війну між Україною та Рашею проплачує Путлєр і колишній президент проФФесор зек Януковощ.Кров і смерть на руках цих нелюдів.

viktor davidov
viktor davidov — 06.06.2014, 13:45

рядовой боец получает ежедневно 3000 евро

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів