Покарати гривнею: Київ готує економічну блокаду Донбасу

Але реалізувати це складніше, ніж пообіцяти

Донбасу, який вперто не бажає рухатися загальноукраїнським курсом, можливо, доведеться заплатити за це − в прямому сенсі. За підсумками вчорашнього засідання РНБО було прийнято рішення про введення економічних обмежень щодо непідконтрольних Україні територій − ЛНР і ДНР. За словами заступника секретаря РНБО Олександра Литвиненка, Рада запропонувала скасувати особливий статус Донбасу і підготувати законодавчі акти, які регулюватимуть економічну і податкову діяльність на цій території. Українська держава зобов'язується забезпечити постачання гуманітарної допомоги мирному населенню.

Покарати гривнею: Київ готує економічну блокаду Донбасу
Фото УНІАН

Одним зі способів впливу Петро Порошенко назвав можливе припинення поставок газу та електроенергії, за які самопроголошені республіки й так заборгували. «Я не виключаю, що економічний режим ми будемо змушені зробити більш жорстким, − сказав він у ході засідання Ради національної безпеки і оборони. − За законом, ми вже давно мали відключити і опалення, і енергію». Серед ресурсів, які потенційно може обмежити Київ, електроенергія, вода, газ, продукти харчування і соціальні виплати.

Але результат цих обмежень може виявитися менш ефектним, ніж розраховує українська влада. На відміну від Криму, вразливого в силу свого півострівного положення, Донбас самодостатній у багатьох напрямках − у тому числі й частково тих, які згадав президент України.

Джерела напруги

Сьогодні під контролем самопроголошених республік перебувають достатні для локальних потреб обсяги генерації. «Я чітко розумію, що в нас є надлишок по електроенергії, ми завжди генерували більше, ніж споживали, при цьому працювали всі підприємства на повну потужність», − каже Анатолій Близнюк, екс-голова Донецької обласної державної адміністрації.

Я не виключаю, що економічний режим ми будемо змушені зробити жорсткішим. За законом, ми вже давно мали відключити і опалення, і енергію
Петро Порошенко, президент України

Світлана Голікова, директор компанії «ТрансЕнергоКонсалтинг», підтверджує − райони Донбасу, які зараз окуповані, мають достатню кількість ліній електропередач і генеруючих потужностей. Наприклад, Зуївська ТЕС (ДТЕК Східенерго) і Старобешівська ТЕС (ПАТ «Донбасенерго», контролюється Ігорем Гуменюком). Ці об'єкти можуть працювати як автономно, так і в синхронному режимі з Росією, що було передбачено ще в часи СРСР. «Знадобиться, звісно, певний час і зусилля, щоб все це здійснити фізично, але з технічної точки зору можливість така є», − визнає вона.

На думку Олексія Данилова, екс-губернатора Луганської області, мера Луганська в 1994 − 1997 роках, активні атаки ЛНР на місто Щастя пов'язані саме з наявністю там великої ТЕС. Голова Луганської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль каже, що зараз великі проблеми з електроенергією відчувають контрольовані Україною території Луганщини.

«У нас нестача електроенергії. ДТЕК, яка, на щастя, має в місті енерговиробничу компанію, виробляє 350 мегават при необхідних 500 мегават для потреб області», − сказав він. За його словами, найчастіше в ЛНР світло є, а в українській частині області – немає.

Куди критичнішим є питання водопостачання. Ключовим джерелом води є річка Сіверський Донець, але її подача вимагає колосальних енергоресурсів. «З усіх областей тут найважча ситуація, тому що воду потрібно доставити на відстань 300 кілометрів, − пояснює Данилов. − Особливо це стосується «шахтарських» міст − Антрацит, Красний Луч, там дуже велике плече подачі, прокачування води по трубопроводах». «Ми відчуваємо страшний дефіцит води», − визнає Анатолій Близнюк.

Забезпечення продовольством цих регіонів навряд чи може стати проблемою в короткостроковій перспективі, навіть незважаючи на те, що значна частина території належить до зони ризикованого землеробства. Населення двох областей істотно скоротилося через вимушених переселенців. Данилов оцінює зменшення кількості мешканців Луганщини в 30% від 2,3 млн осіб, які проживали в області на початку конфлікту. За словами екс-губернатора Донецької області Сергія Тарути, тільки Донецьк покинули близько 300 000 чоловік. За даними Міжвідомчого координаційного штабу, загальна кількість переселенців − 884 000 осіб. З урахуванням зменшеного попиту і запасів продовольства питання харчової безпеки не є критичним. «Але якість продуктів харчування під питанням», − каже Данилов.

Тиск газу

А ось газопостачання − це та сфера, де Україна дійсно здатна ввести значні обмеження. Центр контролює газорозподільні станції та підземні сховища на цій території і може перекрити до них доступ. Теоретична можливість постачання з Ростовської області впирається у відсутність там інфраструктурних потужностей і власне самого надлишку газу.

Споживання і дефіцит газу в Донецькій області такі ж, як по країні. Але є ключова відмінність: левову частку його тут споживала промисловість. Якщо не працюють металургійні підприємства і все, що пов'язано з машинобудуванням, то ми споживаємо газу дуже небагато
Анатолій Близнюк, екс-губернатор Донецької області

«На Донбасі є перемичка з Ростовською областю, трохи газу звідти може надходити, але хто за нього платитиме і з яких коштів?» − коментує економіст Валерій Гладкий. За його словами, не маючи фінансової можливості купувати в Росії газ на ринкових умовах, самопроголошені республіки будуть повністю залежні від позиції «Газпрому» і готовності останнього «дарувати» паливо.

«Споживання і дефіцит газу в Донецькій області такі ж, як по країні», − каже Анатолій Близнюк. Але є ключова відмінність: левову частку газу тут споживала промисловість. «Якщо не працюють металургійні підприємства і все, що прямо чи побічно пов'язане з машинобудуванням, то ми споживаємо газу дуже небагато», − зазначає він.

При цьому Близнюк підкреслює, що Україна має технічну можливість обмежити постачання палива: «У системі магістральних газопроводів зробити можна все, що завгодно − перекинути газ з одного району в інший, одну засувку закрити, іншу відкрити і зменшити тиск на Донбасі, − пояснює він. − Якщо тиск скинуть до 2 кг, жодне промислове підприємство, навіть теплокомуненерго, практично не зможе працювати. На плиті буде не газ, а щось незрозуміле».

Грошовий важіль

Залучення коштів від профільної для Донбасу діяльності як мінімум ускладнить особливий статус цих територій. «Підприємства на території ДНР і ЛНР переважно орієнтовані на експорт. Але хто буде купувати в них вироблену продукцію? Відірвавши себе від зовнішнього світу, вони не зможуть торгувати, для цього будуть потрібні фірми-посередники», − пояснює Гладкий. Колишні державні вугільні шахти субсидувалися з держбюджету. А без цієї підтримки вони не зможуть ні продавати продукцію, ні виплачувати зарплати своїм працівникам.

Ніяких важелів економічного впливу в центру немає. Моя думка − якнайшвидше їх потрібно залишити в спокої, вони самі розберуться між собою, і відбудеться це дуже швидко. Росія їх годувати не буде
Олексій Данилов, екс-губернатор Луганської області

На думку Гладкого, найбільш смертоносна для економіки Донбасу зброя в руках київської влади – це можливість впливати на оборот гривні на цій території, припиняючи соціальні виплати. «Зараз основа економіки цих регіонів − одержувачі соціальної допомоги від України, пенсіонери, − каже він. − Як економіст можу сказати − при бажанні Донбас можна буде знищити економічними методами, припинивши фінансувати з українського бюджету одержувачів соціальної допомоги, це підірве економіку цих територій».

Імовірність того, що Київ вдасться до таких заходів, досить висока − поки сторони не виявляють жодного бажання йти назустріч один одному й домовлятися. Україна не визнала вибори 2 листопада в самопроголошених республіках, а Петро Порошенко запропонував цим регіонам децентралізацію, в тому числі бюджетну, і в перспективі − створення вільної економічної зони зі спеціальним режимом торгівлі з ЄС і РФ. У ДНР цю пропозицію відкинули ще на етапі обговорення, заявивши, що діалог може вестися тільки «на рівних».

Олексій Данилов не вірить в ефективність таких дій. «Ніяких важелів економічного впливу у центру немає. Моя думка − якнайшвидше їх потрібно залишити в спокої, вони самі розберуться між собою, і відбудеться це дуже швидко, − каже він. − Росія їх годувати не буде».

Приблизно такі ж погляди озвучує і офіційна українська влада на цих територіях. Олександр Кіхтенко, губернатор Донецької області, впевнений: після настання холодів українці, які проживають у ДНР, відчують суттєву різницю в рівні життя в порівнянні з їх сусідами з України.

Анатолій Близнюк наголошує − відносини сторін можуть будуватися тільки в форматі переговорів, але не погроз і шантажу. За його словами, між територіями є багато точок дотику і взаємних інтересів, які дають надію на конструктивний діалог. «Ви споживаєте електроенергію? Платіть за неї! Ви берете газ? Платіть за нього! Треба сідати і домовлятися − ви сьогодні віддаєте нам вугілля, ми з вами домовляємося, за якою ціною і скільки, а на цю суму ми вам постачаємо необхідні ресурси», − каже він.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів