Фіскальні нововведення: які податки планують стягувати з українців

На розгляд подано два варіанти податкової реформи – від Кабміну і від парламенту

Учора Національна рада реформ при президентові України розглянула два варіанти податкової реформи. На обговорення було винесено проект реформи від Мінфіну і проект Податкового комітету ВР. Активну участь у розробленні проекту брали також експерти Реанімаційного пакету реформ. Проте вчора Національна рада реформ не приділила їхньому проекту належної уваги, хоча частину їхніх пропозицій було враховано як у версії Податкового комітету ВР, так і Мінфіну. Більшість експертів відразу охрестила проект Мінфіну «консервативним», а проект комітету ВР – «радикальним» чи «прогресивним».

Позиція Адміністрації президента наразі полягає в тому, щоб знайти консенсус між двома проектами. При цьому Петро Порошенко вчора повідомив, що домовлятиметься з головою Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард про фінансування Пенсійного фонду та дефіциту бюджету, проблеми наповнення яких можуть бути викликані нововведеннями в податковому законодавстві.

Налоговая реформа
Міністр фінансів України Наталія Яресько
Фото УНІАН

Усі по 20

Міністерство фінансів запропонувало з 1 січня зробити всі основні чотири податки по 20%. Ставку ЄСВ знизити з нинішнього 41% (середній 36%) до 20%, а податок на прибуток пропонують підвищити з 18% до 20%. Також до 20% може зрости податок із доходів фізичних осіб. ПДВ у фінансовому відомстві пропонують залишити без змін.

Кінцева мета Мінфіну – об'єднати ЄСВ та ПДФО і знизити цим – до 20% – загальний податок на зарплату. Перехідний період для двох податків триватиме до 2018 року. До цього часу ЄСВ поступово знизиться до 20%, при цьому також ліквідують сплату 3,6% єдиного соціального внеску з працівника. Також у Мінфіні хочуть знизити податкове навантаження для найменш захищених верств населення за рахунок того, що не оподатковуватиметься 1-й рівень мінімальної зарплати (із 1 січня 2016 року – 1318 гривень).

У проекті Податкового комітету реформ Верховної ради запропоновано знизити ПДФО – до 10%, ЄСВ – до 20%, ПДВ і податок на прибуток – до 15%, при цьому прибуток, реінвестований в основні кошти чи капітальне будівництво, не оподатковуватиметься.

«Проект Мінфіну дуже добре прорахований. Їхня концепція – всі по 20% – хороша, але об'єднання ЄСВ та ПДФО прийнятніше. Зниження ставок – це добре, та тільки якщо паралельно буде проведена реформа ПФ, освіти та боротьба з корупцією. У цьому разі бізнес за те, щоб знижувати ставки, але поки що можна спростити адміністрування», – вважає директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко.

За її словами, бізнес підтримує спрощену систему оподаткування. «Податковий комітет ВР говорив про речі, популярніші для бізнесу. Наприклад, радикальніше зниження ЄСВ. Це не принципово, але бізнес радий», – додає Дерев'янко.

Автори 

Спрощена модель 

Податок на прибуток

ПДВ

Прибутковий податок 

ЄСВ

Військовий збір

Податок на розкіш 

Сьогоднішня податкова система 

I  група до 300 000 (ЄП) без працівників, II  група до 1,5 млн (ЄП), III  група до 20 млн (2% податок з обороту з ПДВ і 4% податок з обороту без ПДВ) + ЄСВ 1 мін. зарплата 

18%

20%

15%, податкова пільга 0,5 мін. з/п до 1,4 мін. з/п 

3,6% з працівника, 26,76–49,7% з підприємства

1,50%

24 грн/кв. м, комерційна нерухомість, податок на нові автомобілі з двигуном понад 3000 куб. м – 25 000 грн на рік

Проект Міністерства фінансів 

I  група до 300 000 (ЄП), об'єднати II та III групи, а оборот зміниться з 1,5 і 20 млн грн до 2 млн грн з правом працювати з юрособами. Пропонують знизити поріг для роботи на IV групі для тих, хто платить фіксований сільськогосподарський податок, а також на рівні обороту 2 млн грн на рік. Тепер цю групу буде перейменовано в C

20%

20%, скасування пільг с/г

20% + под. пільга 1 мін. з/п

20% з підприємства, скасування ЄСВ 3,6% працівника 

1,50%

Підвищення максимальної ставки податку на нерухомість до 3%, також вводять податок у розмірі 25 000 грн на рік на будинки та квартири, площа яких понад 500 кв. м і 300 кв. м відповідно, на авто вартістю понад 1 млн грн

Проект громадянської організації 

Без змін. Без ЄСВ, зі збільшенням ЄП

Податок на розподілений прибуток

20%, скасування пільг с/г, крім тваринництва

20%, скасування пільг

немає

немає

-

Проект Податкового комітету ВР 

Для I групи залишити все так, як і є, у ІІ зменшити кількість найманих працівників до 5 осіб (було 10). У III групі комітет пропонує встановити кількість найманих працівників для фізосіб до 10, для юросіб – до 25. Також зменшують максимальний річний оборот з 20 млн грн до 5 млн грн і підвищують ставки від доходу залежно від діяльності компанії з 2% + ПДВ і 4% без ПДВ до 4% і 10% відповідно, наступного року – 6% і 2017-го – 8%. У IV групі сільгоспвиробників пропонують обмежити оборот 100 млн грн, а площа земель тепер буде 3 000 га

15%

15%

10%

20%

1,50%

Введення податку на вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінних каменів, брендові годинники, мобільні телефони, одяг і взуття, зброю, вироби з хутра, предмети мистецтва, колекціонування та антикваріату

Нововведення для ФОП

У новому проекті Податкового кодексу від Мінфіну суттєві зміни торкнуться спрощеної системи оподаткування. Із чотирьох груп залишаться тільки три. Права на використання цієї системи позбавляють юридичних осіб та СПД, оборот яких перевищує 2 млн грн.

У презентації наголошено, що від цього нововведення виграє малий бізнес і що воно має служити «чесним підприємцям, а не великому бізнесу». Група I перетвориться на групу А і збереже граничний річний оборот 300 000 гривень; група В об'єднає II і III групи, а оборот зміниться з 1,5 і 20 млн грн до 2 млн гривень, але залишається право працювати з юрособами.

«Нова система дасть змогу значно зменшити оподаткування для тих підприємців, які заробляють незначні кошти. Наприклад, власник невеликої майстерні з пошиття сорочок на Західній Україні, заробляючи близько 36 000 гривень на рік, сьогодні платить 25,1% податків із цього доходу, а платитиме лише 4%», – розповіла Наталія Яресько.

Також пропонують знизити поріг для роботи на IV групі для тих, хто платить фіксований сільськогосподарський податок, а також на рівні обороту 2 млн гривень на рік. Тепер цю групу буде перейменовано в «C».

Зниження «стелі» стосуватиметься тільки 15% платників ФСП.

У податковому комітеті ВР пропонують для I групи залишити все так, як і є, у другій зменшити кількість найманих працівників до 5 осіб (було 10). У III групі комітет планує встановити кількість найманих працівників для фізосіб до 10, для юросіб – до 25.

Налоговая реформа
Засідання Національної ради реформ
Фото УНІАН

Також зменшують максимальний річний оборот з 20 млн грн до 5 млн грн і підвищують ставки доходу залежно від діяльності компанії з 2% + ПДВ і 4% без ПДВ до 4% і 10% відповідно, наступного року – 6% і 2017 року – 8%. У четвертій групі сільгоспвиробників пропонують обмежити оборот 100 млн грн, а площа земель тепер буде 3 000 га. У презентації вказано, що запропоновані зміни діятимуть тільки до 2018 року.

Фискальные новшества: какие налоги собираются взимать с украинцев

Компенсатори

За словами заступника міністра фінансів Олени Макеєвої, втрати доходів ПФ лише після зниження ЄСВ становитимуть понад 70 млрд гривень. Хоча в міністерстві чомусь не враховують ефекту від виходу зарплат із тіні. Як компенсатори Міністерство фінансів пропонує підвищити максимальну ставку податку на нерухомість до 3%, а також ввести податок у розмірі 25 000 гривень на рік на будинки та квартири, площа яких – понад 500 кв. м і 300 кв. м відповідно, а також на авто вартістю більш як 1 млн грн. Наталія Яресько, за даними джерела Forbes, вчора розповіла, це може принести до місцевих бюджетів додатково 6,9 млрд грн.

«Будь-який податок – це дискомфорт для власника нерухомості, незалежно від розміру. Якщо брати елітну нерухомість, то 25 000 грн – це півроку оплати експлуатаційних витрат за ставки 15 грн за метр квартири на 300 м кв. Звичайно, це неприємно. З другого боку, це лише $1000 на рік – для власника преміальної нерухомості це маленька сума. Для айтішника це може бути п'ята частина місячної зарплати, наприклад. Це не «витратна» частина, у такому сегменті люди ці суми відкладають. Буде менше накопичень», – каже Олег Перегінець, керуючий партнер компанії KievStandard.

За його словами, все одно квартири купуватимуть. І платитимуть податок. Адже це стиль життя. З другого боку, квартири площею понад 300 м кв. і будинки – більш як 500 м кв. за останні два роки не мають великого купівельного попиту. Він змістився на квартири від 160 до 240 квадратних метрів, а будинки – до 350 кв.

Якщо оподаткування нерухомості в низці випадків знаходить виправдання серед експертів, то податок на авто викликає більше скепсису, ніж позитиву. «Податок на автомобілі вартістю понад 1 млн гривень не може бути введено. Тому що адміністрування цього податку коштує дорожче, ніж надходження від нього. Також автомобілі – це не розкіш, а засіб пересування. Наприклад, кожна вантажівка коштує більш як 1 мільйон гривень. Також не можна оподатковувати машини, молодші за 5 років, тому що ринок узагалі зупиниться», – вважає Олег Назаренко, голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.

Податковий комітет ВР пропонує ввести податок на розкіш. До нього не входять автомобілі й нерухомість, але платити доведеться за вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінних каменів, брендові годинники, мобільні телефони, одяг і взуття. Також у переліку розкішних речей – зброя, вироби з хутра, предмети мистецтва, колекціонування й антикваріату.

Крім цього, комітет наводить і інші компенсатори. Як зазначено в презентації, у вигляді компенсаторів також може бути акцизний податок на алкоголь, тютюн і на пальне. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, рентна плата й екологічний податок сукупно можуть дати понад 9 млрд грн.

Однозначних оцінок податковим нововведенням бізнес поки що давати не готовий. «Це тільки проект. Не відомо, які підводні камені очікують на нас після ухвалення податкової реформи», – каже Олена Сапунова, генеральний керуючий сім'ї ресторанів Діми Борисова. Із нею погоджується Дмитро Боярчук, директор CASE-Україна. За його словами, концепція зовсім сира, а найголовніше, що ніхто не може сказати, як вона спрацює в реальності.

При цьому Дерев'янко зауважує, що значних розбіжностей між проектами не було. «Хіба що в ставках, але ідеологія в них однакова. У цьому разі досить легко виробити компромісний варіант», – каже директор ЄBA.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Австрійський політичний дрифт
Кандидат ксенофобської партії, заснованої нацистами, замалим не очолив одну з найбагатших країн Європи
Давній друг: новим послом США може стати Марі Йованович
Дипломат вже була однією з глав місії США в Україні – напередодні Помаранчевої революції
«План Гройсмана»: чого не вистачає програмі дій нового уряду
Лише в деяких сферах новий Кабмін зможе опиратися на реальні напрацювання, в більшості ж галузей міністри поки що обмежилися популізмом
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
pravoconsult
pravoconsult — 13.09.2015, 21:08

До речі, у 2015 році в Україні вирішили змінити норми оподаткування та ЗОБОВ'ЯЗАТИ фрілансерів платити податки!

Тут пишуть: http://www.pravoconsult.com.ua/ya k-frilanseru-ne-platiti-podatky, що можуть ще й під дію закону підпасти лікарі, художники, приватні нотаріуси, артисти, адвокати, бухгалтери і аудитори, і навіть місіонери.

Roman Jakym
Roman Jakym — 05.09.2015, 12:19

З нашою інфляцією зменшувати межу річного обороту - повний абсурд. А підвищення ставки податку з 4 до 10% для групи В (колишні ІІ і ІІІ групи) обернеться катастрофою для малих підприємців. Щодо оподаткування нових авто - це вже взагалі знущання з людей.

Єдиний плюс це прогресивне оподаткування для ф/о і зменшення ЄСВ.

Вибір редактора
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
Українські інвестори та підприємці здатні розв’язувати проблеми з озброєнням, екологією й обмеженістю енергоресурсів
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
Як і чому банківський ринок України може втратити ще одного гравця
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Акціонери залишили фінустанову без підтримки. Міськадміністрація Києва вимагає втручання правоохоронців
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
І як українська сторона зуміла компенсувати відсутність російського ринку
Зараз на головній
Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень
Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень
Чи можна побудувати в Україні європейську систему гарантування вкладів
Вірю – не вірю: Біотех-реабілітація поранених
Вірю – не вірю: Біотех-реабілітація поранених
Використовуючи клітинні технології, українські медики навчилися відновлювати пошкоджені кінцівки. Офіційна медицина вперто не визнає цей метод. Але факти говорять самі за себе
Чому автоконцерни активно інвестують у сервіси таксі
Чому автоконцерни активно інвестують у сервіси таксі
Для виробників авто це вклад у майбутнє
У гостях у Кафки: 7 фільмів Тіма Бертона
У гостях у Кафки: 7 фільмів Тіма Бертона
Які фільми цього режисера варто подивитися, щоб перейнятися його естетикою