Рейтинг Forbes: Top Economic Thinkers-2015

Forbes представляє другий рейтинг найкращих українських економістів. До нього увійшли лідери громадської думки, які визнають себе українцями й отримали освіту в Україні

Україна не усвідомлює, наскільки великий науковий потенціал має її населення. Forbes переконався в цьому, знову відправившись на пошуки українців у найкращі університети світу.

Порівняно з минулим роком коло учасників рейтингу істотно розширилося: у лонг-лісті претендентів на перемогу − понад 40 людей. Список провідних економістів країни поповнився новими іменами. У нього вперше увійшли Маріанна Кудляк, Валерій Сібільков, Валентин Панченко і Марія Алексинська.

Методологія також зазнала суттєвих змін. До критеріїв оцінки додалася впливовість наукових праць, вимірювана кількістю посилань на статті фігурантів рейтингу в роботах інших дослідників.

Серед інших факторів, які визначили результат, залишилися визнання колег по цеху, кількість публікацій у рецензованих наукових журналах і престижність цих видань, оцінена за допомогою рейтингу Academic Journal Guide Асоціації бізнес-шкіл Великобританії. Розглянутий період роботи учасників змістився на 1 рік вперед і тепер охоплює 2009-2015 роки.

Удосконалення методології, а також новий рік діяльності економістів внесли зміни до розподілу позицій між учасниками рейтингу минулого року. Вони не обійшли стороною і перші рядки рейтингу: Юрію Городниченку довелося розділити 1-е і 2-е місця з Романом Шереметою.

У підсумку, рейтинг Top Economic Thinkers 2015 року має ось такий вигляд:

Місце Економіст Бали за публікації Зважена
кількість цитувань
Голоси, отримані в опитуванні серед колег
1-2. Юрій Городніченко 29,83 (3) 115,33 (2) 16,6 (1)
1-2. Роман Шеремета 42 (2) 177,75 (1) 4 (3)
3. Павло Блавацький 71,5 (1) 67,5 (3) 1 (10)
4. Андрій Норець 26,75 (6) 38,5 (5) 3 (4)
5. Володимир Білоткач 26,93 (4) 30,25 (8) 1,4 (7)
6. Олександр Талавера 17,58 (9) 31,08 (7) 2,07 (5)
7. Вікторія Гнатковська 14,33 (10) 22,83 (11) 1,83 (6)
8. Тимофій Мілованов 12,25 (12) 18 (14) 4,77 (2)
9. Юлія Дем'яник 5,75 (15) 59,5 (4) 1 (10,5)
10-11. Маіанна Кудляк 21,25 (7) 11 (15) 1,07 (8)
10-11. Валентин Зеленюк 26,92 (5) 23 (10) 0 (15)
12. Інеса Лав 18,58 (8) 19,67 (13) 1 (10)
13-14. Марія Алексинська 12,5 (11) 20 (12) 1 (10)
13-14. Валерій Сібільков 9,5 (14) 36 (6) 0,29 (13)
15 Валентин Панченко 10,08 (13) 28,17 (9) 0,29 (13)

Дев’ять із п’ятнадцяти переможців рейтингу отримали ступінь магістра в Консорціумі економічної освіти і досліджень на базі Національного університету «Києво-Могилянська Академія» (в 2007 році ця навчальна програма трансформувалась в Київську школу економіки).

Як і рік тому, рейтинг яскраво ілюструє масштаби витоку мізків з України. Місця роботи економістів із ТОП-15 розкидані по всьому світу, і жоден із них не повернувся на батьківщину після продовження навчання за кордоном. Лише виїхавши з країни, їм вдалося розкрити свій потенціал і отримати визнання в наукових колах.

Деякі з економістів віддають належне батьківщині через свої роботи. Наприклад, Городниченко досліджував людський капітал України, Інеса Лав та Олександр Талавера − фінансовий сектор країни, Алексинська вивчала ставлення українців до мігрантів. Крім того, за останній рік топові економісти включилися в полеміку про економічну політику України в ЗМІ. З переважною більшістю із них читачі українських ЗМІ познайомилися лише після публікації першого рейтингу Top Economic Thinkers.

Паралельно з інтересом економістів-емігрантів до батьківщини зростає і попит на модернізацію освітньої системи України. У розвитку економічної науки знання переможців рейтингу можуть бути безцінними. Хороший приклад Міністерству освіти й вітчизняним вузам вже подав Національний банк, включивши Юрія Городниченка та Олексія Кривцова, респондента Top Economic Thinkers, до редколегії свого наукового журналу «Вісник НБУ».

Як ми рахували

11-2. Роман Шеремета

1-2. Роман Шеремета
Доцент Школи менеджменту імені Уезерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв
1. Роман Шеремета

Освіта в Україні: бакалавр цивільного права (Прикарпатський національний університет, 2004 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації − 2-е

Зважена кількість цитувань − 1-е

Опитування серед колег – 3-є

Спеціаліст в експериментальній економіці та теорії ігор. Знання в цих областях застосовує в багатьох інших дисциплінах: поведінковій економіці, конфліктології, теорії галузевих ринків, економіці праці й держсектору. Входить до складу редколегії видання Journal of Economic Behaviour and Organization з третьої категорії рейтингу Academic Journal Guide.

За 5,5 року з 2010-го опублікував майже 30 наукових статей у рецензованих журналах, при тому, що середній показник за той же період в інших переможців − 12. Ще одне досягнення Шеремети в рамках рейтингу − найкращий результат за кількістю зважених цитувань однієї статті (згідно з даними Web of Sciense, на роботу «Експериментальне порівняння багатоетапних і однорівневих конкурсів», написану без співавторів і опубліковану в журналі Games And Economic Behavior в 2010 році, посилалися 47 разів).

21-2. Юрій Городніченко

1-2. Юрій Городніченко
Доцент Каліфорнійського університету в Берклі
1-2. Юрий Городниченко

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2001 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 3-є

Зважена кількість цитувань − 2-е

Опитування серед колег − 1-е

Вже вдруге визнається найкращим українським економістом за версією більшості респондентів опитування Forbes. Також Городніченко − найкращий молодий економіст світу за версією проекту RePEc (Research Papers in Economics).

Досліджує широкий спектр тем − від держфінансів до ціноутворення і бізнес-циклів. Серед усіх учасників рейтингу в Городніченка найбільша кількість публікацій у журналах категорій «4» і «4*» рейтингу Academic Journal Guide − 10. Він також редагує два журнали з четвертої категорії − Journal of Monetary Economics і Review of Economics and Statistics. В Україні входить до редколегії аналітичної платформи VoxUkraine і «Вісника НБУ». Публікувався в VoxEU, Project-Syndicate та інших всесвітньо відомих виданнях.

Отримав два гранти від Національного наукового фонду США: індивідуальний на суму $420 000 і в партнерстві з доцентом Техаського університету в Остіні Олівером Коібоном у розмірі $510 000.

33. Павло Блавацький

3. Павло Блавацький
Професор Школи менеджменту та управління при університеті Мердока
3. Павел Блавацкий

Освіта в Україні: бакалавр міжнародних економічних відносин (Львівський національний університет ім. Івана Франка, 2000 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації − 1-е

Зважена кількість цитувань – 3-є

Опитування серед колег − 10-е

Експерт у теорії прийняття рішень. Досліджує також поведінкову економіку і теорію ігор, в основному за допомогою математичного моделювання та економічних експериментів.

Блавацький − творець ряду моделей імовірнісного вибору в умовах невизначеності, а серед учасників рейтингу − автор найбільшої кількості статей, написаних без співавторів. Входить до редколегії журналів Theory and Decision і Journal of Risk and Uncertainty з другої і третьої категорій рейтингу Academic Journal Guide відповідно.

У 2011 році газета Handelsblatt помістила українця на 3-е місце в рейтингу найкращих німецькомовних економістів світу у віці до 40 років.

44. Андрій Норець

4. Андрій Норець
Доцент Браунівського університету
4. Андрей Норец

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC) 2002 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації − 6-е

Зважена кількість цитувань − 5-е

Опитування серед колег − 4-е

Вивчає напрямки економіки, тісно пов'язані з математикою і статистикою − економетрику та динамічні моделі дискретного вибору. Ключова тема досліджень кількох останніх років, яка удостоїлася гранту в $200 000 від Національного наукового фонду США − об'єднання байєсовських і частотних підходів до аналізу в економетриці. При цьому Норець розробив ряд методик статистичної оцінки, які застосовуються в обох напрямках.

Ранні роботи українця фокусувалися на динамічних дискретних моделях вибору і мають практичне значення при прийнятті рішень про початок бізнесу, експорту і часу виходу на пенсію.

Редагує два наукові журналу: Journal of Business and Economic Statistics (входить у 4-у категорію Academic Journal Guide) і Econometric Journal (третя категорія).

55. Володимир Білоткач

5. Володимир Білоткач
Старший викладач економіки в Бізнес-школі при університету Ньюкасла
5. Владимир Билоткач

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2000 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації − 4-е

Зважена кількість цитувань − 8-е

Опитування серед колег − 7-е

Вивчає прикладну мікроекономіку, зокрема, регуляторні політики й обмеження конкуренції. При цьому спеціалізується на економіці авіації. У цій області Білоткач опублікував десятки наукових робіт, які досліджують теми від злиттів авіакомпаній до економічних принципів розподілу квитків на літаки.

Українець також консультував Єврокомісію та Конкурентне відомство Нідерландів у питаннях регулювання роботи аеропортів. Входить до редколегії двох спеціалізованих транспортних журналів із першої категорії Academic Journal Guide: Journal of Air Transport Management, Research of Transportation Economics.

66. Олександр Талавера

6. Олександр Талавера
Доцент Школи менеджменту при Шеффілдському університеті
6. Александр Талавера

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2001 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 9-те

Зважена кількість цитувань – 7-ме

Опитування серед колег – 5-те

Основні наукові інтереси Талавери – підприємництво, корпоративні фінанси та банківська сфера. Він частіше за інших учасників рейтингу вибирає Україну об'єктом досліджень – сім наукових статей присвятив безпосередньо вітчизняній економіці, зокрема її фінансовому сектору і корпоративному менеджменту. В інших же роботах використовував українську статистику як приклад.

Дві останні роботи про Україну – «Макроекономічна невизначеність і банківське кредитування: приклад України», а також «Вплив основного банку-кредитора, витрати переходу і результати компаній: теорія і практика в Україні» – вийшли 2012 року на сторінках визнаних на Заході журналів Economic Systems і Emerging Markets Finance and Trade відповідно.

77. Вікторія Гнатковська

7. Вікторія Гнатковська
Доцент Ванкуверської школи економіки Університету Британської Колумбії
7.  Виктория Гнатковская

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2000 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 10-те

Зважена кількість цитувань – 11-те

Опитування серед колег – 6-те

Досліджує проблеми міжнародних фінансів і макроекономіки: від формування міжнародних інвестиційних портфелів і потоків капіталу до обмінних курсів та монетарної політики.

Гнатковська також вивчає ринки, що розвиваються, здебільшого Індію. Українку вважають фахівцем з цієї країни, адже вона присвятила їй чимало наукових робіт, тимчасово викладала міжнародні фінанси в Делі, регулярно відвідує пов'язані з Індією конференції. Про роботи Гнатковської в контексті індійської економіки писали такі видання, як The Economist, The New York Times, The Wall Street Journal.

88. Тимофій Милованов

8. Тимофій Милованов
Доцент Піттсбурзького університету
8. Тимофей Милованов

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 1999 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 12-те

Зважена кількість цитувань – 14-те

Опитування серед колег – 2-ге

Один із найпомітніших в українських медіа учасників рейтингу. Із початку 2014 року публікувався у всіх лідируючих вітчизняних друкованих виданнях. Для аналітичної платформи VoxUkraine Милованов також написав найбільшу кількість матеріалів серед усіх її засновників.

Для ЗМІ найчастіше коментує питання децентралізації та боротьби з корупцією. Водночас сфера наукових інтересів Милованова – це теорія контрактів і дизайн механізмів. Про роботу на цьому терені він також не забуває: після дворічної перерви дві його нові статті готуються до публікації в найближчих номерах Journal of Economic Theory і Review of Economic Studies (категорії «4» і «4*» у рейтингу Academic Journal Guide відповідно).

99. Юлія Дем'яник

9. Юлія Дем'яник
Старший науковий співробітник Федерального резервного банку Клівленда
9. Юлия Демьянюк

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2001 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 15-те

Зважена кількість цитувань – 4-те

Опитування серед колег – 10-те

Почала працювати в дослідницькому відділі Федерального резервного банку Клівленда відразу після здобуття докторського ступеня в університеті Х'юстона 2006 року. З 2012-го паралельно з дослідженнями в ФРС викладає у Школі менеджменту ім. Везерхеда при університеті Кейс Вестерн Резерв.

Більша частина її робіт пов'язана з аналізом ринку іпотечного кредитування, ролі фінансового посередництва та банківського регулювання в американській економіці, а також фінансовою інтеграцією в США і ЄС. Хоча до рейтингу потрапили тільки три наукові праці Дем'яник, остання з яких вийшла чотири роки тому, вона на четвертому місці за кількістю цитувань. Робота «Осмислення іпотечної кризи», що побачила світ 2011 року в Review of Financial Studies (журнал із найвищої категорії рейтингу Academic Journal Guide), – найбільш цитована публікація в рамках Top Economic Thinkers 2015.

1010–11. Маріанна Кудляк

10–11. Маріанна Кудляк
Економіст Федерального резервного банку Річмонда
10-11. Марианна Кудляк

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2002 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 7-ме

Зважена кількість цитувань – 15-те

Опитування серед колег – 8-ме

Макроекономіст, що спеціалізується на ринках праці та споживчому кредитуванні. Публікується здебільшого у виданнях ФРС – як рецензованих, так і науково-популярних. Із дев'яти статей Кудляк, які потрапили до рейтингу, дві третини видано в журналах Федерального резервного банку Річмонда. Її роботи згадували в багатьох американських ділових виданнях, зокрема і Forbes.

Найбільш цитована стаття українки в академічних колах – «Дефолт за житловими іпотеками та іпотеками з правом регресу: докази штатів США». 2011 року її опублікував журнал Review of Financial Studies, що входить до вищої категорії рейтингу Academic Journal Guide.

1110–11. Валентин Зеленюк

10–11. Валентин Зеленюк
Доцент Квінслендського університету
10-11. Валентин Зеленюк

Освіта в Україні: спеціаліст в сфері економіки і менеджменту (Донецький національний університет економіки і торгівлі, 1996 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 5-те

Зважена кількість цитувань – 10-те

Опитування серед колег – 15-те

Здобувши 2002 року докторську ступінь в Орегонському університеті, повернувся в Україну, де протягом восьми років викладав у Київській школі економіки. У цей же час він встиг протягом року попрацювати економістом інвестбанку Millenium Capital, а також заснувати свою консалтингову фірму Advisors LLC, яка, втім, проіснувала лише декілька років.

Більшість робіт науковця має суто теоретичний характер і стосується розроблення нових методів математичного оцінювання у сфері теорії виробництва, економетрики та дослідження операцій.

Зеленюк входить до редколегії видання Journal of Productivity Analysys, яке належить до другої рейтингової категорії рейтингу Academic Journal Guide.

1212. Інеса Лав

12. Інеса Лав
Доцент Гавайського університету в Маноа
12. Инесса Лав

Освіта в Україні: бакалавр математики (Запорізький національний університет, 1992 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 8-ме

Зважена кількість цитувань – 13-те

Опитування серед колег – 10-те

До приходу в Гавайський університет у Маноа 2012 року одинадцять років пропрацювала економістом Світового банку, беручи участь у проектах банку в Єгипті, Кенії, Йорданії, Тринідаді-і-Тобаго. Досліджує широке коло тем у сфері фінансів та підприємництва.

Незважаючи на те що за період, який ми розглядаємо в нашому рейтингу, Інеса Лав не входить до числа лідерів за балами за публікації та кількістю цитувань, жодному з інших фігурантів списку не зрівнятися з нею за кількістю цитувань за весь час. Згідно з інформацією бази даних Web of Science, відразу три статті українки, опубліковані в 2003–2004 роках, набрали понад 100 цитувань. Для інших учасників рейтингу це поки що недосяжний результат.

1313–14. Марія Алексинська

13–14. Марія Алексинська
Економіст Міжнародної організації праці
13-14. Мария Алексинская

Освіта в Україні: магістр економіки (Київська школа економіки (EERC), 2003 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 11-те

Зважена кількість цитувань – 12-те

Опитування серед колег – 10-те

Основні наукові інтереси – економіка ринків праці та країн, що розвиваються, а також проблеми міграції. До того як 2012-го долучилася до команди економістів Міжнародної організації праці, протягом чотирьох років працювала у французькому дослідницькому центрі CEPII (Centre d'Etudes Prospectives et d'Informations Internationales).

Алексинська – одна з небагатьох учасників рейтингу, які використовували Україну як центральну тему своїх досліджень. 2011 року в журналі Economic Systems (категорія «3» рейтингу Academic Journal Guide) вийшла її стаття «Відносна депривація, відносна задоволеність і ставлення до іммігрантів: приклад України».

1413–14. Валерій Сібільков

13–14. Валерій Сібільков
Доцент Школи бізнесу ім. Шелдона Любара при Вісконсинському університеті в Мілуокі
13-14. Валерий Сибильков

Освіта в Україні: бакалавр міжнародних фінансів (Львівський національний університет ім. Івана Франка, 2000 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 14-те

Зважена кількість цитувань – 6-те

Опитування серед колег – 13-те

Викладає і вивчає здебільшого корпоративні фінанси. У своїх роботах фокусується на таких темах, як структура капіталу, управління потоками готівки та менеджмент у приватних компаніях.

Потраплянням до числа переможців Top Economic Thinkers Сібільков багато в чому завдячує своїй статті «Фінансові обмеження, інвестиції та вартість готівкових заощаджень». Цю роботу було опубліковано у співавторстві з професором Піттсбурзького університету Девідом Денісом 2011 року в Journal Of Financial And Quantitative Analysis. За кількістю цитувань вона входить до трійки найкращих у рамках нашого рейтингу: згідно з даними Web of Science, інші економісти використовували її у своїх дослідженнях 64 рази.

1515. Валентин Панченко

15. Валентин Панченко
Доцент Школи економіки Університету Нового Південного Уельсу
15.  Валентин Панченко

Освіта в Україні: бакалавр міжнародних фінансів (Львівський національний університет ім. Івана Франка, 2000 рік)

Місця в категоріях:

Бали за публікації – 13-те

Зважена кількість цитувань – 9-те

Опитування серед колег – 13-те

У своїх наукових роботах досліджує економетричні та статистичні методи аналізу, фінанси і макро-економетрику, а також структурне моделювання. Восени 2011 року отримав від Австралійської наукової ради, яку фінансує місцевий уряд, два трирічні гранти на загальну суму понад $1 млн.

В університеті Нового Південного Уельсу, де починав із позиції лектора, проходить майже вся наукова кар'єра Панченка – в Австралію він переїхав відразу після здобуття докторського ступеня в Амстердамському університеті 2006 року.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів