15 тез Міхеїла Саакашвілі про боротьбу з корупцією

Чому ризик фізичної розправи – не найбільша загроза
15 тез Міхеїла Саакашвілі про боротьбу з корупцією
Фото: УНІАН

У Києві відбулася міжнародна антикорупційна конференція, у рамках якої бізнес, представники держсектору та громадських інститутів підбили проміжні підсумки реформ у сфері боротьби з корупцією. За загальною мовчазною згодою більшість спікерів дотримувалася дипломатичних формулювань, зосереджуючись на глобальних завданнях, які ще належить розв’язати, і не заглиблювалася в аналіз ефективності роботи, проведеної за останні два роки. За єдиним винятком: губернатор Одеської області, екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі вживав виключно точні формулювання, описуючи успіхи українських реформаторів у боротьбі з корупцією.

Forbes наводить основні тези з виступу Міхеїла Саакашвілі.

1. Потрібно набирати нових людей. Не можна кидати в бочку із солінням свіжі огірки і чекати, що вся бочка стане свіжою.

2. У нас є дуже хороші чесні міністри. Але в нас немає уряду. У нас є воля окремих міністерств, але немає урядової волі. Точніше вона є, але вона повністю корупційна, і вона руйнує Україну.

3. Був би в Україні уряд, який має волю, який сам не краде і при якому друзі прем'єра не стають мільярдерами першого ж року його роботи, усе було б дуже просто. Заходиш і кажеш: я сам не роблю гроші і вам не дам – ось правила, нічого не треба вигадувати.

4. Я регулярно ходжу на Нацраду реформ, і там регулярно порушують питання про те, що нам треба змінити регламент уряду. Я чув це на восьми засіданнях п'ять разів! Так, їх там можна замкнути, і вони можуть змінити регламент, це ж навіть через парламент не треба провести. Просто дурять.

5. В умовах наскрізь корумпованої судової системи без прокуратури не можна нічого зробити.

У 1990-х я займався реформуванням судової системи в Грузії. [Едуард] Шеварднадзе сказав: дамо кістку цим маленьким хлопцям [опозиції], раз вони хочуть пограти в реформи. Дамо їм судову систему, все одно вона нікому не потрібна, тому що все вирішується на рівні міліції та прокуратури. Ми провели глобальний тендер, Світовий банк визнав нашу реформу найкращою у світі. Мені було 26 років і я був весь у пошані, мене возили розповідати про грузинський досвід усьому світу. Але реформа повністю провалилася.

Ми поміняли 100% суддів, дали хороші зарплати, звели нові будівлі, але що вийшло? Прокуратура не змінилася, міліція не змінилася, і було достатньо на кілька місяців затримати зарплату, щоб через шість місяців реформа провалилася, оскільки судді або скурвились, або втекли.

Після Революції троянд єдина система, яку ми не могли змінити, – це була судова система, оскільки вона була повністю дискредитована. Один раз провалившись, другого шансу не було. На це очікує й українське суспільство – на глобальні зміни. Якщо протягом 4–5 місяців усе не зміниться, другого шансу ніхто не дасть.

6. Я чотири ночі патрулював із новою поліцією. Дізнався багато цікавого. Наприклад, про те що в поліції [в Одесі] служить багато киян, і ці кияни не мають квартир – вони живуть по 6–7 осіб в одній кімнаті. Скільки ця поліція протягне? Бек-офіс у них просто катастрофічний.

7. Єдине, що ми робимо в Одесі, – будуємо аеропорт. Ну не ми будуємо, інвестор будує – у держави немає грошей. Якими шляхами цей інвестор туди зайшов – окреме питання, багато аферизму, напевно, там було, як зазвичай.

У нас є два шляхи: або ми швидко все поліпшуємо, або все швидко погіршується, а потім знову поліпшується. Але вже не з нашою участю

[Ігор] Коломойський через Державіаслужбу контролював аеропорт «Бориспіль», і він не хотів, щоб було побудовано хаб в Одесі, який буде значно більшим, ніж у Києві. У нас величезний потенціал для польотів в Азію й Америку, нарешті почали будувати – і що? Прокуратура подала позов, щоб зупинити будівництво аеропорту. Єдине, що будується! Усі питання вже вирішили, залишилося тільки аеропорт зупинити.

8. На Одеській митниці ми відмовляємося приймати документи з Києва, де вони наказують зупинити той чи інший вантаж. Я публічно ці папери розкидав: ідіть ви всі до біса, ми нічого не зупинятимемо.

Нині готується велика кампанія – що на Одеській митниці зменшилися надходження. Звичайно, зменшилися! Я зайшов і запитав перших п'ятьох митників, які у них зарплати: перші четверо дали радикально різні цифри. П'ятий сказав, що не пам'ятає, бо був у відпустці.

9. Мені на [автодорогу] Одеса – Рені дали стільки грошей, скільки ми в Грузії витрачали на одне село – 4,5 млн євро проти 9 млн євро. А Одеса – Рені – це одна з двох стратегічних доріг України.

10. Вважають, що передання функцій ДАБІ (Державної архітектурно-будівельної інспекції) на місця – великий прорив у боротьбі з корупцією. Яка краса! Міжсобойчик, який сидить в Одеській мерії, руки потирає в очікуванні, коли до них прийдуть усі будівельні дозволи. Це вони з корупцією боротимуться? Та в нас корупція десятикратно зросте, після того як із ДАБІ ця корупція перейде на місцевий рівень.

11. Ми маємо все змінити радикально. У нас відбулася революція. Після неї потрібні революційні зміни в управлінні країною. Або це зробить уряд, або це зробить народ України. Немає третього варіанту, хай як би на це розраховували ті, хто поділив сфери впливу.

Скільки разів народ має прийти і нагадати, що він існує? І щоразу він нагадує дедалі суворіше і суворіше. І третього разу це буде дуже суворо.

12. Даремно всі думають, що пару випущено на місцевих виборах – нічого не випустили. Щодня люди сердиті, і правильно сердиті. Вони ж бачать, що реально нічого не змінилося. Поміняли систему закупівель, є кілька порядних міністрів… і? Що для людей змінилося? Гараж, наприклад, важко було побудувати. А тепер хіба легше?

Я не відкриваю ніяких великих таємниць. Усі це знають.

13. Держапарат уже не має корупційних доходів. Наш автопарк такий розвалений, що на ньому неможливо пересуватися. Бензин нам майже не заливають. Престижу немає, тому що всі лають. І при цьому 10, 20 чи 100 осіб у Києві забирають собі все. За Януковича в них і зарплата була, і гроші перепадали, ними ділилися за визначенням – а тут ні того, ні іншого.

14. Загрози фізичної розправи – це все нісенітниця. У Грузії була значно сильніша мафія. Як тільки держава виявляє волю, вони всі розбігаються. І коли один олігарх спробував натякнути, і коли СБУ провела розслідування, що мені щось загрожує, я посміявся їм в обличчя. Сказав, що нехай інших лякають.

Я не боюся розправи. Я боюся реакції народу, дуже швидкої реакції. Ось це загроза, а не те, що «беня», «сеня» чи хтось ще зі мною щось зробить.

15. У нас є два шляхи: або ми швидко все поліпшуємо, або все швидко погіршується, а потім знову поліпшується. Але вже не з нашою участю.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 6
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Мурат Мудрый
Мурат Мудрый — 29.11.2015, 19:01

Жалко Мишку. Он там один, прямо как Дон-Кихот против ветряков

g_vasily
g_vasily — 23.11.2015, 13:14

хорошая статья , Виталий, пищите ещё.

Владимир Казимирский
Владимир Казимирский — 18.11.2015, 16:33

Должна быть эффективная финансово - экономическая и административная самостоятельность регионов. Стоимость труда ( зарплата) должна быть повышена в разы. Инфляции не будет, так как товаров в разы больше, чем денег.

JohnJoh28424949
JohnJoh28424949 — 18.11.2015, 16:14

хмм. Например, о том что в полиции [в Одессе] служит много киевлян, и эти киевляне не имеют квартир – они живут по 6-7 человек в одной комнате.
Во первых, по моему у них уровень зарплаты который должен позволить снять жилье.
Во вторых, надо было брать местных.
В главных, управленец который берет иногородних и не продумывает пр этом их обеспечение жильем (в т ч за их счет) и в частной и в государственной компании, и в СССР и в европе элементарно не компетентен

Bogdan Ecaf
Bogdan Ecaf — 18.11.2015, 13:39

Mixail, beregite sebia! Eti ludi gotovi poiti na vse, chtibi ostanovit reformi v Ukraine. Korrumpirovannim chinovnikam i oligarxam, reforma ne nuzhna. Oni xotiat i dalshe grabit gosudarstvo i narod.

Владимир Кравченко
Владимир Кравченко — 18.11.2015, 09:39

Многие понимают сказанное Михаилом Саакашвили, разделяют его позицию. Но есть понятие того, что "происходящие реформы" отнюдь не направлены на обеспечение выполнений функций государства. это есть признание бессилия центральной власти и признание права выросших из коротких штанишек местных царьков на свою долю пирога, на свои территориальные наделы с крепостными, свои суды, милицию ... . История развивается по спирали, мы это уже проходили. Никогда Украина при таком раскладе не выйдет из тупика. Никогда цари и царьки не поставят интересы государственности, людей выше собственных шкурных интересов. Одним - рулить, другим рассчитываться по счетам за бездарность и алчность кормчих.

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів