Присмерки камікадзе: три варіанти переформатування уряду Яценюка

І чим загрожує збереження статус-кво в керівництві Кабміну
Присмерки камікадзе: три варіанти переформатування уряду Яценюка
Фото shutterstock

Ще два тижні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк може не хвилюватися за свою кар'єру. Імунітет, який захищає його від звільнення, закінчується 11 грудня, після чого є ймовірність, що буде поставлено питання про відставку уряду. На цю дату з різним ступенем нетерпіння чекає значна частина представників влади, пов'язуючи з нею як можливість взяти участь у змаганні за портфелі, так і надії на активізацію структурних змін в економіці.

Прогнози розвитку подій діаметрально протилежні: від представників різних політичних сил Forbes чув не тільки версію, що Арсеній Яценюк подасть у відставку після завершення презентації у Верховній раді звіту уряду про рік роботи (наразі цей документ активно готують), а й запевнення у збереженні статус-кво, зважаючи на відсутність узгодженої кандидатури наступника. «Ми не підтримуємо жодної іншої кандидатури», – каже Максим Бурбак, лідер фракції «Народного фронту» в парламенті. «Чи голосуватиме [за відставку Кабміну] коаліція, мені важко сказати. Я, звичайно, голосував би», – ділиться представник Опозиційного блоку Микола Скорик.

Forbes проаналізував найімовірніші сценарії, які може запустити втрата невразливості Кабінетом міністрів.

Варіант 1: півзаходи

Найбільш «щадний» із можливих сценаріїв – точкові відставки та переформатування уряду в частині окремих міністерств. Претендентів на звільнення Арсеній Яценюк перерахував у нещодавньому інтерв'ю виданню Politico: міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі, міністр освіти та науки Сергій Квіт (пізніше щодо останнього прем'єр уточнив, що сталося непорозуміння, пов'язане з неточним перекладом його слів).

Відставка окремих міністрів, частини складу уряду чи зміна міністерств не є відставкою уряду
Тарас Чорновіл, у минулому – народний депутат України

Незважаючи на компромісність такого варіанту, він не бездоганний у процедурному аспекті й малоймовірний із погляду відповідності громадському запиту. «Тут є певний конституційний нюанс, який визначає, що відставка окремих міністрів, частини складу уряду чи зміна міністерств не є відставкою уряду. Відставка уряду – це або колективна відставка, або відставка прем'єра, яка, у свою чергу, тягне за собою відставку всього Кабміну», – каже колишній нардеп Тарас Чорновіл. Крім того, наголошує він, виходячи з настроїв у суспільстві, півзаходи навряд чи задовольнять запит на зміни.

Максим Бурбак нагадує, що прем'єр-міністр ще два місяці тому висловлював ідею запропонувати свої кандидатури від кожної фракції для переформатування і посилення Кабміну. «Але вони [пропозиції] так і не надійшли. Ми пропонуємо зібрати раду коаліції з участю прем'єр-міністра, голови Верховної ради і відверто обговорити перезавантаження уряду та план коаліції», – каже він, зауважуючи, що у президента і прем'єра має бути спільне бачення актуальних змін, зокрема в галузі освіти, охорони здоров'я, податкових реформ.

Варіант 2: усі на вихід

Арсеній Яценюк виходить на трибуну, звітує про проведені реформи, порятунок країни від дефолту та забезпечення початку зростання економіки, тобто ретранслює всі обов'язкові складові прем'єрської риторики останніх місяців. А потім – у контексті того, що найважчий період у країни вже позаду і його місія виконана – заявляє про відставку. Цей сценарій дає змогу зберегти обличчя всім учасникам коаліції та видимість згуртованої команди. Але навіть народні депутати, які ретранслюють цю версію, визнають: її реалізація буде непростою, незважаючи на гостре бажання більшості представників влади, крім самого фігуранта.

Те, що в нас є величезна кількість агентств, які борються з корупцією, не означає, що корупції поменшало
Микола Скорик, нардеп від Опоблоку

За словами Тараса Чорновола, наразі більшість політичних сил, зокрема і представники пропрезидентської фракції, досить жорстко ставить питання про відставку уряду. «Тобто поки що політична воля є. Єдине, що є дуже велика вірогідність, що питання «відповідальності уряду» може бути перенесено на пізніший термін – після затвердження бюджету», – каже він. Враховуючи, що відставка Кабміну дорівнює достроковим парламентським виборам («НФ» уже анонсував, що вийде з коаліції, якщо Арсенія Яценюка буде відправлено у відставку), то позитивний результат голосування не гарантований.

Микола Скорик зазначає, що це рішення давно назріло через провальні показники з більшості ключових напрямків роботи Кабміну, насамперед з боротьби з корупцією. «Уряд нічого не зробив для бізнесу, не відбулися реформи у сфері держуправління, у сфері боротьби з корупцією, – зазначає він. – Те, що в нас є величезна кількість агентств, які борються з корупцією, не означає, що корупції поменшало».

Серед затверджених програмою Кабміну кроків, терміни реалізації яких минули і виконання яких можна поставити під сумнів, – старт «великої» приватизації 1200 держкомпаній, приватизація 37 вугільних шахт, реформа НАК «Нафтогаз України», створення сховища ядерних відходів і завершення проекту «Стіна» на кордоні з Росією.

«Кабміну потрібно піти і дати місце іншим, – упевнений Скорик. – «Народний фронт» як основа коаліції не має сьогодні підтримки в населення. А в нормальній країні, мені здається, не буває прем'єра, якого не підтримують громадяни», – зазначає він.

Варіант 3: збереження статус-кво щодо прем'єр-міністра, реформа структури Кабміну

Ще одна можлива конфігурація уряду – прем'єр залишиться на своїй посаді, але зміниться сама структура Кабінету міністрів. Про реформування уряду Арсеній Яценюк також може заявити в рамках звіту перед парламентом у блоці «плани на майбутнє».

За інформацією видання «LB», обговорюють варіанти скасування Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, об'єднання Мінагрополітики з Міністерством екології та злиття трьох навколосоціальних міністерств – Мінкульту, МОЗ і Мінспорту. Forbes зв'язався із представниками зазначених відомств: вони запевняють, що жодних процесів, які вказують на можливість злиття/скасування, наразі не відбувається. Більше того, усі ці відомства залучено до бюджетного процесу на наступний рік.

Чи оптимальна структура уряду?

«В принципі я вважаю, що потрібно оптимізувати систему міністерств і органів центральної влади. Але в цьому випадку культуру не зовсім можна пов'язати з медициною, – каже Ігор Шевченко, екс-міністр екології. – Але з погляду функціоналу, звичайно, обережно до цього ставитися. Не просто фізично об'єднувати міністерства, а дивитися, куди і яку функцію передати».

Також ведуться дискусії про можливість об'єднання Мінекономіки та Мінпаливенерго. «Сьогодні Мінекономіки – це віртуальне міністерство. Я багато разів про це казав: поки воно не почне працювати над так званим «бюджетуванням» державних програм, воно нікому не потрібне», – зазначав у коментарі Forbes екс-міністр економіки Сергій Терьохін.

У нас 80 із чимось центральних органів влади – це ненормально. Потрібно скорочувати й оптимізувати. Кількість міністерств теж зашкалює, треба також зменшувати – утричі
Ігор Шевченко, екс-міністр екології

Для ефективної роботи галузі наявність профільного міністерства не є принциповою. «Я вчора бачив коментар Олексія Ботвінова (український піаніст, відомий у всьому світі) про те, що якщо Міністерства культури не буде, то культури в Україні не буде. Я вважаю, це неправильно. Культура або є, або немає, незалежно від того, чи є міністерство. Усе залежить від того, яка в загальному політика держави в цьому напрямку, – каже Шевченко.

За його словами, у Британії – до десяти міністерств, у складі яких є структурні підрозділи, що займаються певними напрямками.

Юрій Павленко, колишній міністр молоді та спорту, називає ініціативи щодо реформи Кабміну спробою відвернути увагу від реального стану справ і повного провалу в політиці Кабміну. «Кабінет міністрів, який довів країну до соціальної, економічної та фінансової кризи і при цьому не має жодної відповіді, як вийти з цієї кризи, взявся замилювати очі, придумуючи якісь структурні реформи. А вони нічого спільного з реформами не мають, – каже він. – Усі пропозиції – це зміна вивісок. Заміна вивіски Міністерства спорту на вивіску Міністерства культури і спорту не допоможе ні спорту, ні культурі».

У кожній країні структура Кабміну своя. У нормальних країнах, коли проводили реформу, ґрунтувалися не на назві, яка виходить, а на функціях
Юрій Павленко, екс-міністр молоді та спорту

Політолог Сергій Таран також визнає, що державний апарат роздутий і Україні явно не по кишені. «Саме собою скорочення кількості чиновників – це позитивна тенденція, але за однієї умови: якщо це супроводжується зменшенням функцій держави та лібералізацією економічних відносин», – зазначає він.

«Наприклад, багато функцій Мінкульту можна передати на рівень професійних культурних організацій. Саме собою міністерство має лише задавати політику, але в жодному разі не керувати культурою. Та якщо буде тільки механічне об'єднання міністерств, і при цьому кількість чиновників і функцій не зменшать, це ні до чого не призведе», – упевнений Таран.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів