Передсвяткова гривня: у новий рік – з новим курсом

Девальвація української нацвалюти вийшла на наступний виток, однак про новий валютний коридор поки що не йдеться
Передсвяткова гривня: у новий рік – з новим курсом

Минулого тижня готівковий курс гривні до долара цілком буденно переступив позначку з цифрою «26». На початку цього тижня купити іноземну валюту можна вже трохи дешевше: якщо в п'ятницю банки були готові розлучатися з нею по 25,3−25,7 грн/$, то в понеділок на готівковому ринку валюта доступна за курсом 25,3−25,5 грн/$.

Після нетривалого зростання попиту різниця між готівковим і офіційним курсом зменшується. За результатами вчорашніх торгів, середньозважений курс національної валюти по відношенню до долара склав 23,94 грн. При цьому НБУ вчора продав банкам $16,8 млн при попиті $21,8 за курсом 24 грн за долар, не дозволяючи офіційному курсу піднятися вище 24 грн/$. Схоже, що регулятор вважає цей курс «збалансованим», проте, на думку фінансистів, про новий «валютний коридор» говорити поки що зарано.

Національна валюта пережила ще один невеликий виток девальвації. Навіть незважаючи на реструктуризацію зовнішніх боргових зобов'язань України, які вважалися одним із головних факторів тиску на гривню, Національному банку доводиться виходити на ринок із продажем валюти, щоб тримати курс не вище раніше озвученого Міністерством фінансів прогнозу на 2016 рік − 24,1 грн за долар.

При цьому з вербальними інтервенціями НБУ вже не виходить і «відкатів» курсу не обіцяє. Зате публічно висловився представник Міністерства фінансів − заступник глави відомства Ігор Уманський. Так, у п'ятницю, під час «Години запитань до уряду» у Верховній Раді він зазначив, що сформовану на валютному ринку ситуацію можна пояснити як тиском зайвої гривневої ліквідності, що прийшла на ринок через виплати Фонду гарантування вкладів, так і сезонним фактором. «Але я впевнений, що ця тенденція завершиться ближче до різдвяних свят. Зараз вона має тимчасовий характер», − продовжив він.

На мою думку, не можна говорити про якийсь коридор. Складно взагалі цей термін застосувати в нинішніх реаліях. Щоб був коридор − треба, щоб НБУ тримав його якимись маяками
Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

Безумовно, частка правди в словах заступника Наталії Яресько є. У новорічний період населення традиційно продає більше валюти. Однак у поточній ситуації готівковий ринок не стільки стане фактором, який сприятиме зміцненню національної валюти, скільки допоможе зменшити розрив між офіційним курсом і готівковим ринком, який на минулому тижні перевищував 2 гривні. Але вже зараз очевидно, що до попередніх позначок курс не відкотиться.

«Враховуючи, що минулого тижня Нацбанк навіть оголосив аукціон з купівлі валюти, і рівні відсікання наближалися до 23,50 грн/$, можна сказати, що НБУ не вважає для курсу необхідним опускатися нижче 23,50. Разом з тим він і не дозволяв курсу виходити за рамки 24,0. Однак я б не називав це «новим коридором». Рамки такого коридору можуть дуже швидко змінюватися, і на них не варто орієнтуватися», − стверджує начальник відділу в роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital Юрій Товстенко.

З ним погоджується і начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank Єгор Перелигін. «На мою думку, не можна говорити про якийсь коридор. Складно взагалі цей термін застосувати в нинішніх реаліях. Щоб був коридор − треба, щоб НБУ тримав його якимись маяками», − каже аналітик.

Чекати зміцнення національної валюти не дозволяє ряд фундаментальних факторів. «Дуже довго уряд, як і керівництво центрального банку, повторювали мантру, що курс у нас і так занадто просів, що девальвація пройшла з «запасом» до інших країн, тому нам нема чого боятися. На жаль, такі «заклинання» не працюють, а швидше − погіршують ситуацію, коли населення і бізнес бачать, що заяви влади суперечать реальності», − зазначає фінансовий аналітик Іван Угляниця.

Серед факторів, які підштовхують гривню до чергового витка зниження відносно долара, аналітик виділяє чотири основних. Перший із них − це продовження інфляційної спіралі. Так, незважаючи на розмови про те, що інфляція сповільнюється, новий виток зростання цін з жовтня свідчить про зворотне, а це зберігає високі інфляційні очікування. Другий − продовжує зниження цін на сировинних ринках. Третій − це новий виток виплат вкладникам збанкрутілих банків. А четвертий − помітне зниження курсів місцевих валют у східноєвропейських сусідів і деяких інших країн. Зокрема, Чехія показала просідання в 6%, Польща − в 6,5%, а Румунія, Хорватія та ПАР − по 7%.

Дуже довго уряд, як і керівництво центрального банку, повторювали мантру, що курс у нас і так занадто просів, що девальвація пройшла з «запасом». На жаль, такі «заклинання» не працюють, а швидше − погіршують ситуацію, коли населення і бізнес бачать, що заяви влади суперечать реальності
Іван Угляниця, фінансовий аналітик

«Відсутність реформ у всіх сферах, ніяк не менший рівень корупції і продовження всіх старих схем не тільки впливає на погіршення і без того плачевної економічної та політичної ситуації, а й формує подальші негативні очікування − як щодо економічної, так і політичної ситуації в країні», − додає Угляниця.

Все менше оптимізму у фінансистів викликає і сама політика регулятора на валютному ринку − його дії, засновані на валютних аукціонах і адміністративному тиску, ринком сприймаються вкрай неоднозначно. «Проблема будь-якого адміністративного затискання ринку в тому, що тепер не можна точно спрогнозувати, наскільки великим є реальний «задавлений» адмінзаходами і відкладений попит на валюту. Тобто невідомо, на скільки тижнів чи днів вистачить резервів НБУ», − каже голова правління великого банку на правах анонімності.

Так, майбутнє національної валюти залишається під питанням. Однак те, що Національний банк на вихідних знову озвучив прогнозне значення інфляції на 2016 рік у розмірі 12%, наводить на думку, що регулятор повинен утримувати офіційний курс не вище, ніж закладений у бюджет 2016 року − 24,1 грн за долар. При цьому прийдешні різдвяні свята повинні йому допомогти утримати розрив між офіційним і готівковим курсом у діапазоні звичних 1-2 гривні.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Міністр практичних дій: що чекає бізнес від Ігоря Насалика
На конгресі «Енерговесна-2016» обговорили енергетичний прорив на Захід, ліквідацію шахт і підводні камені «зеленої» енергетики
Австрійський політичний дрифт
Кандидат ксенофобської партії, заснованої нацистами, замалим не очолив одну з найбагатших країн Європи
Давній друг: новим послом США може стати Марі Йованович
Дипломат вже була однією з глав місії США в Україні – напередодні Помаранчевої революції
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
На сторожі стабільності: як інновації допомагають вистояти під час кризи і війни
Українські інвестори та підприємці здатні розв’язувати проблеми з озброєнням, екологією й обмеженістю енергоресурсів
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
У зоні ризику: Фідобанку пророкують банкрутство
Як і чому банківський ринок України може втратити ще одного гравця
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Київський банкрут: банк «Хрещатик» оголошено неплатоспроможним
Акціонери залишили фінустанову без підтримки. Міськадміністрація Києва вимагає втручання правоохоронців
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
Зима під санкціями: кому дісталася основна частина пасажиропотоку Україна – Росія
І як українська сторона зуміла компенсувати відсутність російського ринку
Зараз на головній
Міністр практичних дій: що чекає бізнес від Ігоря Насалика
Міністр практичних дій: що чекає бізнес від Ігоря Насалика
На конгресі «Енерговесна-2016» обговорили енергетичний прорив на Захід, ліквідацію шахт і підводні камені «зеленої» енергетики
Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС
Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС
І чому деревообробники незадоволені компенсаторами, запропонованими Кабміном
Уроки Великої депресії: як відродити банківську систему України
Уроки Великої депресії: як відродити банківську систему України
До яких кроків слід негайно вдатися уряду і Нацбанку
Forbes рекомендує: куди піти 30 травня – 5 червня
Forbes рекомендує: куди піти 30 травня – 5 червня
Майстер-клас найкращого вітчизняного графіка Павла Макова, перший в Україні концерт німців Milky Chance, фестиваль вина та їжі в новому для України форматі та інші події тижня