Передсвяткова гривня: у новий рік – з новим курсом

Девальвація української нацвалюти вийшла на наступний виток, однак про новий валютний коридор поки що не йдеться
Передсвяткова гривня: у новий рік – з новим курсом

Минулого тижня готівковий курс гривні до долара цілком буденно переступив позначку з цифрою «26». На початку цього тижня купити іноземну валюту можна вже трохи дешевше: якщо в п'ятницю банки були готові розлучатися з нею по 25,3−25,7 грн/$, то в понеділок на готівковому ринку валюта доступна за курсом 25,3−25,5 грн/$.

Після нетривалого зростання попиту різниця між готівковим і офіційним курсом зменшується. За результатами вчорашніх торгів, середньозважений курс національної валюти по відношенню до долара склав 23,94 грн. При цьому НБУ вчора продав банкам $16,8 млн при попиті $21,8 за курсом 24 грн за долар, не дозволяючи офіційному курсу піднятися вище 24 грн/$. Схоже, що регулятор вважає цей курс «збалансованим», проте, на думку фінансистів, про новий «валютний коридор» говорити поки що зарано.

Національна валюта пережила ще один невеликий виток девальвації. Навіть незважаючи на реструктуризацію зовнішніх боргових зобов'язань України, які вважалися одним із головних факторів тиску на гривню, Національному банку доводиться виходити на ринок із продажем валюти, щоб тримати курс не вище раніше озвученого Міністерством фінансів прогнозу на 2016 рік − 24,1 грн за долар.

При цьому з вербальними інтервенціями НБУ вже не виходить і «відкатів» курсу не обіцяє. Зате публічно висловився представник Міністерства фінансів − заступник глави відомства Ігор Уманський. Так, у п'ятницю, під час «Години запитань до уряду» у Верховній Раді він зазначив, що сформовану на валютному ринку ситуацію можна пояснити як тиском зайвої гривневої ліквідності, що прийшла на ринок через виплати Фонду гарантування вкладів, так і сезонним фактором. «Але я впевнений, що ця тенденція завершиться ближче до різдвяних свят. Зараз вона має тимчасовий характер», − продовжив він.

На мою думку, не можна говорити про якийсь коридор. Складно взагалі цей термін застосувати в нинішніх реаліях. Щоб був коридор − треба, щоб НБУ тримав його якимись маяками
Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

Безумовно, частка правди в словах заступника Наталії Яресько є. У новорічний період населення традиційно продає більше валюти. Однак у поточній ситуації готівковий ринок не стільки стане фактором, який сприятиме зміцненню національної валюти, скільки допоможе зменшити розрив між офіційним курсом і готівковим ринком, який на минулому тижні перевищував 2 гривні. Але вже зараз очевидно, що до попередніх позначок курс не відкотиться.

«Враховуючи, що минулого тижня Нацбанк навіть оголосив аукціон з купівлі валюти, і рівні відсікання наближалися до 23,50 грн/$, можна сказати, що НБУ не вважає для курсу необхідним опускатися нижче 23,50. Разом з тим він і не дозволяв курсу виходити за рамки 24,0. Однак я б не називав це «новим коридором». Рамки такого коридору можуть дуже швидко змінюватися, і на них не варто орієнтуватися», − стверджує начальник відділу в роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital Юрій Товстенко.

З ним погоджується і начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank Єгор Перелигін. «На мою думку, не можна говорити про якийсь коридор. Складно взагалі цей термін застосувати в нинішніх реаліях. Щоб був коридор − треба, щоб НБУ тримав його якимись маяками», − каже аналітик.

Чекати зміцнення національної валюти не дозволяє ряд фундаментальних факторів. «Дуже довго уряд, як і керівництво центрального банку, повторювали мантру, що курс у нас і так занадто просів, що девальвація пройшла з «запасом» до інших країн, тому нам нема чого боятися. На жаль, такі «заклинання» не працюють, а швидше − погіршують ситуацію, коли населення і бізнес бачать, що заяви влади суперечать реальності», − зазначає фінансовий аналітик Іван Угляниця.

Серед факторів, які підштовхують гривню до чергового витка зниження відносно долара, аналітик виділяє чотири основних. Перший із них − це продовження інфляційної спіралі. Так, незважаючи на розмови про те, що інфляція сповільнюється, новий виток зростання цін з жовтня свідчить про зворотне, а це зберігає високі інфляційні очікування. Другий − продовжує зниження цін на сировинних ринках. Третій − це новий виток виплат вкладникам збанкрутілих банків. А четвертий − помітне зниження курсів місцевих валют у східноєвропейських сусідів і деяких інших країн. Зокрема, Чехія показала просідання в 6%, Польща − в 6,5%, а Румунія, Хорватія та ПАР − по 7%.

Дуже довго уряд, як і керівництво центрального банку, повторювали мантру, що курс у нас і так занадто просів, що девальвація пройшла з «запасом». На жаль, такі «заклинання» не працюють, а швидше − погіршують ситуацію, коли населення і бізнес бачать, що заяви влади суперечать реальності
Іван Угляниця, фінансовий аналітик

«Відсутність реформ у всіх сферах, ніяк не менший рівень корупції і продовження всіх старих схем не тільки впливає на погіршення і без того плачевної економічної та політичної ситуації, а й формує подальші негативні очікування − як щодо економічної, так і політичної ситуації в країні», − додає Угляниця.

Все менше оптимізму у фінансистів викликає і сама політика регулятора на валютному ринку − його дії, засновані на валютних аукціонах і адміністративному тиску, ринком сприймаються вкрай неоднозначно. «Проблема будь-якого адміністративного затискання ринку в тому, що тепер не можна точно спрогнозувати, наскільки великим є реальний «задавлений» адмінзаходами і відкладений попит на валюту. Тобто невідомо, на скільки тижнів чи днів вистачить резервів НБУ», − каже голова правління великого банку на правах анонімності.

Так, майбутнє національної валюти залишається під питанням. Однак те, що Національний банк на вихідних знову озвучив прогнозне значення інфляції на 2016 рік у розмірі 12%, наводить на думку, що регулятор повинен утримувати офіційний курс не вище, ніж закладений у бюджет 2016 року − 24,1 грн за долар. При цьому прийдешні різдвяні свята повинні йому допомогти утримати розрив між офіційним і готівковим курсом у діапазоні звичних 1-2 гривні.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
powered by lun.ua
Держава
Зімбабве налякало населення «зомбі-валютою»
Президент країни Роберт Мугабе випустив замінники грошей, ризикуючи створити революційну ситуацію
Продати банкрута: СЕТАМ втрачає монопольне становище
Але у Фонду гарантування вкладів все одно залишаються проблеми з цим майданчиком
Погоня за тінню: в держбюджеті-2017 доведеться врахувати нові економічні реалії
За рахунок чого і кого уряд фінансуватиме підвищення мінімальної зарплати наступного року
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
52% за Brexit: британці підтримали вихід із ЄС
52% за Brexit: британці підтримали вихід із ЄС
Рішення Об’єднаного королівства про вихід із Євросоюзу сколихнуло світові ринки
Зараз на головній
Аеропорт «Бориспіль» очолить однокурсник Петра Порошенка
Аеропорт «Бориспіль» очолить однокурсник Петра Порошенка
Екс-заступник міністра транспорту Павло Рябікін обіцяє, що буде дружити з МАУ
Вагони за тарифи: чому бізнес не вірить «Укрзалізниці»
Вагони за тарифи: чому бізнес не вірить «Укрзалізниці»
І чи будуть все-таки підвищені ціни на вантажоперевезення
Чим загрожує ринку прийняття нового закону «Про поштовий зв'язок»
Чим загрожує ринку прийняття нового закону «Про поштовий зв'язок»
І чому він викликав невдоволення серед представників онлайн-торгівлі
Ткана робота: як у проекті «Килим. Сучасні українські митці» поєднуються традиційне і сучасне мистецтво
Ткана робота: як у проекті «Килим. Сучасні українські митці» поєднуються традиційне і сучасне мистецтво
І які ще смисли вклали в нього куратори Ігор Абрамович і Олександр Соловйов