«Панамські документи»: в чому полягають порушення Петра Порошенка

Український президент потрапив в епіцентр грандіозного міжнародного скандалу
«Панамські документи»: в чому полягають порушення Петра Порошенка

Понад рік 380 журналістів із 78 країн вели найбільше в історії журналістське розслідування, вивчаючи діяльність офшорного оператора Mossack Fonseca. Вчора вони приступили до публікації викривальних статей, одна з яких розповідає про секретний офшор і «моральний злочин» Петра Порошенка.

Панамська юридична фірма Mossack Fonseca протягом 45 років допомагала тисячам багатих клієнтів створювати офшори для відмивання грошей, проведення шахрайських операцій, приховування власності та ухилення від податків.

Внутрішні дані цієї фірми журналістам «злило» анонімне джерело. На початку 2015 року редакція німецької газети Süddeutsche Zeitung отримала 11,5 млн документів з інформацією про 214 488 офшорних компаній, створених Mossack Fonseca для багатих і впливових людей із 200 країн і територій.

Злив отримав назву «Панамські документи». Він дозволив журналістам отримати уявлення про підпільний світ податкових гаваней, в які стікаються величезні капітали з дірок світової фінансової системи.

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) обіцяє на початку травня опублікувати повний список офшорів, які фігурують у «Панамських документах», і пов'язаних з ними осіб. У цьому списку будуть творці фінансових пірамід, мексиканські наркоторговці, італійські мафіозі, корупціонери з футбольної асоціації ФІФА, податкові ухильники і безліч інших правопорушників.

Mossack Fonseca відмовилася співпрацювати з журналістами та підтверджувати справжність «Панамських документів». Однак у листі своїм клієнтам компанія підтвердила витік даних, який назвала «кримінальним злочином» і «нападом» на Панаму

Вчора були опубліковані імена найвідоміших політиків, знайдених у базі даних Mossack Fonseca, серед яких опинилися президенти Аргентини і України, прем'єр-міністри Ісландії та Пакистану, король Саудівської Аравії, племінник президента ПАР, брати Башара Асада і друзі дитинства Володимира Путіна.

Mossack Fonseca відмовилася співпрацювати з журналістами та підтверджувати справжність «Панамських документів». Однак у листі своїм клієнтам компанія підтвердила витік даних, який назвала «кримінальним злочином» і «нападом» на Панаму. За словами засновника Mossack Fonseca Рамона Фонсека, деяким країнам не подобається успішність панамської юридичної фірми в залученні клієнтів, і вони намагаються знищити її бізнес.

В інтерв'ю панамському телебаченню Рамон Фонсека заявив, що його компанія не несе відповідальності за дії своїх клієнтів у тих офшорах, які вона допомагає їм створити. За твердженням Рамона Фонсеки, звинувачувати Mossack Fonseca в тому, що люди провертають фінансові махінації в податкових гаванях − усе одно, що сварити автомобілебудівну корпорацію в тому випадку, якщо випущений нею автомобіль було використано для пограбування.

Учасники журналістського розслідування вважають інакше. За словами економіста Габріеля Зукмана, розслідування ICIJ показало, наскільки глибоко злочинність і корупція вкоренилася в податкових гаванях, і публікації «Панамських документів» повинні підштовхнути уряди до запровадження серйозних санкцій проти тих країн, де реєструються офшори, а також проти фірм, які спеціалізуються на приховуванні незаконної діяльності.

Скандальних історій, заснованих на «Панамських документах», у найближчі тижні з'явиться багато. Вчора організації журналістів опублікували першу порцію розслідувань, приділивши особливу увагу опису офшорної імперії президента Росії Володимира Путіна і «податковому маневру» президента України Петра Порошенка.

Хранитель мільярдів Путіна

Завдяки витоку з Mossak Fonseca журналісти дізналися, що друг дитинства Путіна − народний артист Росії віолончеліст Сергій Ролдугін оперував мільярдами доларів через мережу офшорів. Відповідне розслідування опублікувала «Новая Газета».

Згідно з «Панамськими документами», Сергію Ролдугіну належав офшор Sonnette Overseas на Віргінських островах, загальний оборот якого склав близько $2 млрд. На віолончеліста було зареєстровано також і інші компанії, через які проходили сотні мільйонів доларів.

Офшори Сергія Ролдугіна заробляли на сумнівних позабіржових угодах з акціями найбільших держкомпаній Росії − «Роснєфті» і «Газпрому». Також у його податкові гавані вливалися «пожертвування» у вигляді безповоротних позик від великих російських бізнесменів. Отримані кошти офшори Сергія Ролдугіна інвестували в купівлю стратегічних активів у Росії, а також у «дозвільні» проекти, пов'язані з родичами і друзями президента.

Музиканту, судячи зі звітів Mossack Fonseca, несказанно щастило в торгівлі акціями. Його компанії купували папери російських підприємств, а наступного дня продавали точно ті ж пакети точно тим, у кого їх купили вчора, але зі значним прибутком, що дозволяло їм заробляти по $500 000 за угоду.

«Менеджери Сергія Ролдугіна ніби наперед знали, як поведе себе ринок і як буде змінюватися вартість акцій. Але ніякої магії тут немає. Опитані нами експерти вважають, що в реальності ці угоди могли не проводитися і, мабуть, лише служили документальною підставою для платежів з інших джерел... договори закривалися заднім числом, коли коливання ринку були вже відомі», − пише «Новая Газета».

«Податковий маневр» Петра Порошенка

У «Панамських документах» журналісти знайшли дані про офшорну компанію Prime Asset Partners Ltd., яку Mossack Fonseca в серпні 2014 року заснувала в юрисдикції Британських Віргінських Островів для Петра Порошенка.

«Гірка іронія цієї історії полягає в тому, що новина про «президентський офшор» з'являється в той момент, коли український уряд активно бореться з використанням «податкових гаваней», через які країна недоотримує щороку $11,6 млрд... Ще більш трагічна іронія в тому, що, судячи з наявних документів, Порошенко щосили намагався захистити свої фінансові активи в «податковій гавані» в той момент, коли градус конфлікту між Україною і Росією досяг найвищої точки», − пише Центр із дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

У даних Mossack Fonseca сказано, що віргінському офшору відведено роль холдингової компанії для українських та кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen. Журналісти-розслідувачі вважають, що Петро Порошенко мав намір за допомогою цього офшору заощадити мільйони доларів податків, які в інакшому випадку він мав платити в Україні.

На думку опитаних Forbes юристів, якщо ті копії документів, які викладені на загальний огляд, є достовірними, то порушення криються в кількох нюансах не пов'язаних з оподаткуванням операцій з продажу/непродажу активів, чого поки що не відбулося.

Згідно з Декретом про валютне регулювання і валютний контроль будь-який резидент України, який хоче придбати акції (корпоративні права) іноземних компаній, повинен отримати індивідуальну ліцензію НБУ на таку операцію. При цьому, згідно з Постановою НБУ №122 від 16.03.1999 (зі змінами та доповненнями), не встановлена мінімальна сума інвестиції, при якій настає обов'язок отримати таку ліцензію. Тобто придбання навіть однієї акції вартістю $1 вимагає отримання такої ліцензії.

Дуже часто цю норму українці обходять шляхом фіктивного отримання акцій (корпоративних прав) у дар. Таким чином, якщо індивідуальна ліцензія НБУ на інвестування за кордон не була отримана особою, яка одержала у власність акції не шляхом дарування або спадкування, то ця особа порушила Декрет про валютне регулювання і Постанову НБУ (що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100% вартості таких активів). Якщо ж акції завбачливо були «подаровані» особі, то необхідно було задекларувати вартість акцій як дар і заплатити відповідний податок.

Петро Порошенко не задекларував активи свого віргінського офшору ні в 2014 році, ні в 2015 році, що може бути порушенням закону. Він мав відзвітувати про $3085 ($1000 коштують акції Prime Asset Partners, $2000 − акції її кіпрської «дочки» CEE Confectionary і $85 − акції нідерландського підрозділу Roshen Europe B.V.)

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Иван Шаройко
Иван Шаройко — 04.04.2016, 17:23

Веселуха началась. Дальше - больше. Есть же еще законопроект о спецконфискациях. Чувствую, быстренько его примут и используют против Пороха и Ко. А что? внесудебная конфискация упрощает жизнь. Зачем расследование, суд? Взял и отжал.

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів