Венесуела на межі соціального вибуху

У Боліварській республіці руйнується соціалістична система, закладена Уго Чавесом 17 років тому
Венесуела на межі соціального вибуху
Фото AVN

Непопулярний президент Венесуели Ніколас Мадуро введенням НС, військовими навчаннями і погрозами намагається утримати за собою владу на тлі загострення дефіциту основних продуктів харчування і медикаментів, віялових відключень електрики та галопуючої інфляції.

Коментуючи новини з Венесуели, міжнародні ЗМІ дедалі частіше малюють картини антиутопії й апокаліпсису. «Венесуельці вже вбивають кішок, собак і птахів заради їжі», «Двоє загинуло і безліч поранено внаслідок розграбування 5-тисячним натовпом супермаркету, в якому з'явилися дефіцитні продукти», «Немовлята мруть, оскільки в госпіталях закінчилися медикаменти», «Венесуела розвалюється, і президент посилає війська для «захисту» людей».

Венесуэла на грани социального взрыва
Черга до супермаркету
Фото telesurtv.net

Як стверджує венесуельське державне видання Telesur, ситуація в країні не така катастрофічна, як її описують міжнародні ЗМІ. У магазинах Венесуели справді дуже важко знайти деякі базові продукти харчування і товари першої необхідності, а на чорному ринку багато громадян не в змозі заплатити за них. Проте іноземні журналісти помиляються, коли описують ці проблеми, керуючись своїм «здоровим глуздом». Наприклад, люди біля супермаркетів Каракаса шикуються в довгі черги по сухе молоко чи свинячі відбивні не тому, що хочуть їсти, а тому, що ці дефіцитні товари вони можуть перепродати в 50 разів дорожче.

Гігантський імпортний обман

Венесуельські опозиціонери називають нинішній дефіцит товарів першої необхідності гуманітарною кризою і звинувачують соціалістичний уряд у тому, що він не піклувався про розвиток внутрішнього виробництва в період високих цін на нафту. Коли був надлишок валюти, імпортувати все необхідне було легко. Тепер, коли нафта подешевшала, нездатність самостійно виготовляти базові товари обернулася серйозним торговельним дисбалансом.

Опоненти соціалістів критикують венесуельську систему контролю над цінами, яка в періоди високої інфляції давала ритейлерам можливість отримувати надприбутки, притримуючи товари на складах. У свою чергу нерозумна політика обміну валюти за кількома курсами створювала лазівки, крізь які корумповані чиновники і їхні наближені переганяли долари на свої особисті офшорні рахунки з такою ж швидкістю, з якою вони надходили в країну.

У Венесуелі сформувалася гігантська обманна схема, за допомогою якої імпортери – від малих приватних підприємців до великих корпорацій – перенаправляли валютні прибутки держави від експорту нафти собі в кишені.

Великі приватні компанії в Боліварській республіці проганяли цією схемою величезні обсяги грошей. 2013 року голова Центробанку Венесуели Едмі Бетанкорт повідомляв, що країна втрачає $15–20 млрд на рік через обманні імпортні операції

Видання Telesur називає цю схему першопричиною нинішньої кризи і пояснює її на простому прикладі. Припустімо, приватний імпортер А попросив у держави $1000 для придбання за кордоном 100 одиниць товарів. Це коштувало йому 6300 боліварів (до початку нинішнього року головний обмінний курс уряд утримував на рівні $1 = Bs.6,3). Після отримання $1000 перед імпортером А відкривалося кілька шляхів збагачення. Він міг ввезти до Венесуели 100 одиниць товарів, але не здавати їх оптовикам за офіційною ціною, сформованою на основі курсу $1 = Bs.6,3, а реалізувати на чорному ринку, де курс торік перевищував $1 = Bs.500, а сьогодні становить близько $1 = Bs.1200. Іншими словами, імпортер А міг зірвати величезний куш у боліварах. Проте він міг вчинити ще хитріше – купити лише 50 одиниць товарів за $500 і все одно отримати надприбуток у боліварах за рахунок перепродажу цих 50 одиниць на чорному ринку, а решту $500 покласти на особистий доларовий банківський рахунок чи інвестувати у щось за кордоном.

Венесуэла на грани социального взрыва
Порожні полиці в супермаркеті
Фото telesurtv.net

Великі приватні компанії в Боліварській республіці проганяли цією схемою величезні обсяги грошей. 2013 року голова Центробанку Венесуели Едмі Бетанкорт повідомляв, що країна втрачає $15–20 млрд на рік через обманні імпортні операції.

Як зазначає Telesur, найбільший у Венесуелі виробник напоїв і продуктів харчування Polar протягом останніх кількох тижнів кілька разів зупиняв виробництво, скаржачись на неможливість обміняти болівари на долари для імпорту сировинних матеріалів. Однак протягом останніх років Polar був найбільшим одержувачем валюти за пільговим курсом від держави і зміг знайти достатню кількість доларів для відкриття нових виробництв у США і Колумбії.

Симптоми економічної кризи

Економіка Венесуели зменшилася на 5,7% 2015 року і, за прогнозом Міжнародного валютного фонду (МВФ), цьогоріч вона зменшиться ще на 8%. Наприкінці 2015-го інфляція, за офіційними даними уряду, становила 180%. А нинішнього року, за оцінкою МВФ, ціни у Венесуелі зростуть на 720%.

 Економічні труднощі поглиблюються енергетичною кризою. Влада змушена проводити віялові відключення електрики, тому що через тривалу посуху гідроелектростанції не можуть працювати на повну потужність. Для заощадження енергії минулого місяця у Венесуелі робочий тиждень для працівників бюджетної сфери було скорочено до двох днів (понеділок-вівторок). У школах також введено урізаний навчальний тиждень – із понеділка по четвер.

На вулицях венесуельської столиці – Каракаса – проходять масові демонстрації як супротивників, так і прихильників соціалістичного уряду. Хоча відкритих конфліктів між ними поки що не виникає, Венесуелу порівнюють із пороховою бочкою, здатною вибухнути в будь-який момент. Аналітики вважають, що владу в Боліварській республіці до кінця нинішнього року може бути повалено народною революцією чи військовим переворотом.

Політична боротьба

Минулої п'ятниці Ніколас Мадуро оголосив у Венесуелі надзвичайний стан строком на 60 днів, а також розпорядився провести військові навчання на кордоні з Колумбією, щоб дати відсіч у разі іноземного військового вторгнення. За його словами, Захід, а також праві політики та бізнесмени Венесуели, розв'язали проти країни «економічну війну» і можуть спробувати силою повалити соціалістичний лад.

Венесуэла на грани социального взрыва
Фото Ultimas Noticias

Експерти вважають, що справжня мета введення НС і демонстрації військової потужності – залякати населення і запобігти народним заворушенням. Згідно з соцопитуванням, проведеним у березні компанією Datanalisis, Ніколаса Мадуро підтримує тільки кожен четвертий виборець, і близько 70% громадян країни хочуть змінити нинішній уряд.

Аналітики вважають, що владу в Боліварській республіці до кінця нинішнього року може бути повалено народною революцією чи військовим переворотом

Венесуельські опозиціонери, які перемогли на грудневих виборах і зайняли більшість місць у парламенті, намагаються законним шляхом усунути Ніколаса Мадуро від президентства. Вони зібрали 1,8 млн підписів під вимогою провести референдум з питання відставки президента.

Якщо опозиціонерам удасться подолати спротив влади й організувати народне волевиявлення до 10 січня (середини президентського терміну Ніколаса Мадуро), то, згідно з Конституцією, після одержання необхідної кількості голосів мають відбутися дострокові президентські вибори. Якщо президент протримається до 10 січня, соціалісти уникнуть дострокових виборів. У гіршому разі місце непопулярного президента займе віце-президент, і послідовники Уго Чавеса зможуть на законній основі керувати країною ще два роки, до початку 2019-го.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів