Продати з вигодою: кому довірять реалізацію активів збанкрутілих банків

І як налагодити ефективну торгівлю активами неплатоспроможних банків в Україні
Продати з вигодою: кому довірять реалізацію активів збанкрутілих банків
Фото Shutterstock

Балансова вартість активів банків-банкрутів, які має продати Фонд гарантування вкладів, наближається до 500 млрд гривень. І хоча в цієї цифри мало спільного з оціночною вартістю – вона навряд чи перевалить за 100 млрд гривень, – це все одно досить значна кількість активів, за право продати які розгорається боротьба.

З урахуванням того, що цьогоріч уряд не планував фінансово підтримувати ФГВ, а «банкопад» триває, Фонду пора б і подбати про продаж активів банків-банкрутів, щоб не змушувати Міністерство фінансів до нової емісії. З метою підвищення ефективності реалізації цього завдання всередині Фонду розпочав свою роботу Офіс консолідованих продажів, що наразі, втім, ніяк не посприяло пришвидшенню процесу.

Разом із тим ФГВ планує переглянути критерії для добору майданчиків, через які реалізовуватимуть активи. «Сьогодні ми розробляємо нові критерії для бірж. Після цього за ними буде проведено нову акредитацію бірж», – розповіла вчора на прес-конференції директор департаменту консолідованого продажу та управління активами Фонду гарантування вкладів фізосіб Юлія Берещенко.

Ці два роки ФГВ був передусім дуже зайнятий процесами виплат, зокрема депозитів, і прекрасно впорався із завданням у непростих умовах. Упевнена: професійно він зуміє налагодити і реалізацію майна
Олена Лук'янчук, операційний директор Альфа-Банку Україна

Учасники ринку побоюються, що до реалізації активів буде допущено лише ДП «СЕТАМ» і двох нерезидентів. Відповідно, вчора вони організували з цього приводу прес-конференцію. Нинішні учасники ринку бачать вихід в уніфікації правил для всіх електронних майданчиків, які буде зібрано в організацію «Біржові та електронні майданчики».

«Ми зібрали учасників, для яких це бізнес. Ми всі об'єдналися навколо Асоціації торговельних майданчиків і ухвалили рішення затвердити єдині правила, які до п'ятниці надамо Фонду. Наразі розглядається питання щодо використання певного програмного коду, який би захистив права всіх учасників. Ми готові працювати з ФГВ», – наголошує директор порталу UBIZ.ua Дмитро Бойко.

За його словами, всі охочі професійні учасники ринку можуть долучитися до асоціації і підключитися до загальної системи, щоб на рівних умовах отримувати інформацію про об'єкти продажу та здійснювати їхній продаж. «Ми готували цей продукт для Фонду гарантування вкладів, але там вирішили, що це неробоча модель. Однак це єдиний спосіб уникнути всіх звинувачень і питань. І ринок вирішив реалізувати цю модель у себе. У цьому випадку не потрібні жодні зміни до законодавства, не потрібна жодна нормативно-правова база», – запевняє Бойко.

У свою чергу, ФГВ поки що не поспішає оголошувати, скільки майданчиків він планує залишити на ринку. При цьому серед банкірів щодо продажу активів побутують різні думки.

Наш ринок не готовий до тих комісійних, які можуть вимагати за використання іноземних майданчиків. З погляду кількості учасників що більше їх, то вища і краща конкуренція
Вадим Березовик, голова правління банку «Вектор»

«Банки ліквідовують уже два роки, очевидно, є майно для реалізації, яке можна і потрібно активно пропонувати на ринок. Ми покладаємо великі сподівання на ФГВФО щодо організації процесів. Ці два роки Фонд був передусім дуже зайнятий процесами виплат, зокрема депозитів, і чудово впорався із завданням у непростих умовах. Упевнена: професійно він зуміє налагодити і реалізацію майна», – каже Олена Лук'янчук, операційний директор Альфа-Банку Україна.

Дехто вважає, що, можливо, майданчики-нерезиденти навряд чи допоможуть поліпшити процеси продажу активів. «Звичайно ж, питання дискусійне – щодо використання міжнародних майданчиків, оскільки наш ринок не готовий до тих комісійних, які можуть вимагати за використання іноземних майданчиків. У мене є інформація, що якщо наші можуть працювати за 1%, то іноземні – за 10–15%. З погляду кількості учасників що більше їх, то вища і краща конкуренція. Компанія не зможе використати своє монопольне право і диктувати умови», – пояснює Вадим Березовик, голова правління банку «Вектор».

Мало хто сумнівається, що уніфікація правил для всіх майданчиків уже давно назріла. Партнер юридичної фірми Ario Юліан Хорунжий упевнений, що в цілому українські електронні майданчики справляються з поставленими завданнями – продавати активи. «Відомих порушень з боку організаторів торгів на ринку реалізації активів банків-банкрутів значно менше, ніж на суміжних ринках. Скажімо, у процедурах банкрутства чи торгівлі арештованим майном. Не справляється з організацією процесу ФГВФО, якому регулярно не справляється із завданням «допомагає» НБУ. Наприклад, затягуючи узгодження умов продажу активів, під заставу яких банки, що проходять ліквідацію, раніше залучали рефінансування», – зазначає Хорунжий.

За його словами, коли мова йде про викуп проблемного активу (прав вимоги, які і є основними активами банків-банкрутів), головною в таких процедурах є ідентифікація активу.

Основні труднощі у процесі продажу активів неплатоспроможних банків полягають у своєчасності інформування про проведення торгів і прозорості процедури самих торгів. Справді, є потреба в доопрацюванні чинних правил роботи електронних майданчиків
Віктор Мороз, адвокат, керуючий партнер АО Suprema Lex

«Знайти його в ФГВ, знайти майданчик, на якому актив продається. Вивчити правила, за якими майданчик продаватиме його. Чи не в кожного майданчика вони свої. І сподіватися, щоб після реєстрації в інтересах клієнта цей лот узагалі не зняли з торгів, побачивши, що купити об'єкт хоче «чужий» учасник. А такі випадки були», – нагадує Хорунжий. Він вважає, що в таких умовах варто погодитися з ФГВФО: така кількість майданчиків – понад 30 – однозначно впливає на ефективність зі знаком мінус. Виходом може бути або зменшення кількості майданчиків, або впровадження принципів ProZorro, щоб усі могли торгувати всім, тільки на підвищення ціни, а не на зниження.

Крім цього, покупці часто нарікають і на брак часу для ознайомлення з активами. «Варто сказати, що основні труднощі у процесі продажу активів неплатоспроможних банків полягають у своєчасності інформування про проведення торгів і прозорості процедури самих торгів. У цьому аспекті справді є потреба в доопрацюванні чинних правил роботи електронних майданчиків», – пояснює Віктор Мороз, адвокат, керуючий партнер АО Suprema Lex. За його словами, поки що торгівлю активами неплатоспроможних банків в Україні лише з великою натяжкою можна назвати ефективною. «Але в цілому той, хто хоче придбати такі активи, має можливість здійснити цікаву купівлю», – визнає Мороз.

Олег Падалка, директор нещодавно створеної асоціації «Біржові та електронні майданчики», наголошує, що ні в кого немає заперечень ні щодо нерезидентів, ні держпідприємств, водночас для всіх учасників ринку мають існувати однакові конкурентні правила. «Ми не проти держпідприємства «СЕТАМ», не проти американських торговельних майданчиків чи будь-яких інших. Усім учасникам ринку, незалежно від країни і форми власності, треба створити єдині і прозорі конкурентні правила. Тільки конкурентний ринок призведе до ефективної реалізації активів», – резюмує Падалка.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів