Мінфін на допомогу: ФГВ знову попросив грошей у держави

Для виплат вкладникам неплатоспроможних банків Фонд візьме 7,9 млрд грн
Мінфін на допомогу: ФГВ знову попросив грошей у держави
Фото shutterstock

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звернувся до Міністерства фінансів України по підтримку у вигляді кредитів на 7,9 млрд грн. Це половина від суми, яку було передбачено у бюджеті на 2016 рік для цього відомства. Водночас ще на початку року були передумови до того, що Фонд справиться з виплатами без підтримки уряду, але оптимістичні сценарії поки що не виправдовуються.

«Потреби в додатковому фінансуванні Фонду 2016 року можуть становити, згідно з Держбюджетом на 2016 рік, 16 млрд гривень. Це за песимістичним сценарієм. За оптимістичним сценарієм Фонд не потребуватиме додаткового фінансування 2016 року», – так раніше відповідали у Фонді на запитання про потреби у фінансуванні з бюджету.

Оптимістично була налаштована і голова НБУ. «Ми очікуємо, що Фонд задовольнятиме потреби у фінансуванні власними силами. За оцінками ФГВФО, продаж майна банків, які підлягають ліквідації, принесе йому 7 млрд гривень», – казала ще на початку року Валерія Гонтарева. Але «очищення» банківської системи тривало. На плечі Фонду лягли значні виплати вкладникам банку «Хрещатик», «Михайлівського», Укрінбанку, Євробанку, Фідобанку.

Водночас продажі з початку року ледь досягли 1,5 млрд гривень. Банки, як і раніше, виявляють слабкий інтерес до активів Фонду, незважаючи на надлишкову ліквідність банківської системи. «Інтерес слабкий, тому що багато неліквіду, багато у портфелі залишали того, що не можна продати», – констатує член УТФА Віталій Шапран.

У результаті Фонд зіткнувся з потребами в додатковому фінансуванні. За словами прес-служби ФГВ, поки що Фонд справляється з виплатами, проте якщо до лав «неплатоспроможних» до кінця року потраплятимуть нові банки, то можуть знадобитися додаткові кошти. При цьому ФГВ отримуватиме їх планомірно, декількома траншами і тільки якщо виникатиме реальний дефіцит.

Інтерес слабкий, тому що багато неліквіду, у портфелі багато того, що не можна продати
Віталій Шапран, член УТФА

На думку опитаних Forbes експертів, оптимістичний сценарій влади щодо самозабезпечення Фонду 2016 року не виправдався з кількох причин. Одна з них полягає в тому, що ФГВ так і не зміг налагодити ефективну роботу з управління майном та іншими активами фінансових установ, котрі проходять ліквідацію. «Як наслідок, ті джерела, які мають покривати витрати Фонду з відшкодування втрачених вкладів, фактично не забезпечують надходжень», – каже Євген Олейніков, експерт Економічного дискусійного клубу.

Ще однією причиною стало те, що правоохоронні органи так і не навчилися своєчасно викривати і припиняти різні схеми з виведення активів із фінансових установ. «Як показує практика, правоохоронці починають працювати тільки після того, як банки офіційно оголошують неплатоспроможними, тобто коли активи вже виведено. Відповідно, особи, які є бенефіціарами того чи іншого банку, вже встигають надійно приховати виведені кошти, і від банку залишається фактично тільки оболонка, яка ніяк не здатна задовольнити вимоги вкладників за рахунок решти активів», – наголошує Олейніков.

Правоохоронці починають працювати тільки після того, як банки офіційно оголошують неплатоспроможними, тобто коли активи вже виведено
Євген Олейніков, експерт Економічного дискусійного клубу

Зазначмо, що Фонд гарантування подав до правоохоронних органів понад дві тисячі заяв проти власників і топ-менеджерів фінустанов, а загальна сума претензій перевищує 130 млрд гривень. Проте похвалитися реальними доходами за цими статтями він навряд чи зможе.

Так, якщо робота Фонду з активами неплатоспроможних банків не налагодиться, а правоохоронці й надалі будуть такими пасивними, Фонд напевно потребуватиме підтримки з бюджету і наступного року, тому що йому належить погашати позику обсягом 9 млрд гривень від НБУ.

А Нацбанку, своєю чергою, доведеться знову збільшувати портфель ОВДП, незважаючи на обіцянки керівництва більше цього не робити.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів