Монако: відібрати в моря і віддати багатим

Монако почало $2,2-мільярдний проект з розширення своєї території на 60 000 кв. м
Монако: відібрати в моря і віддати багатим
Фото shutterstock

Князівство Монако «відвоює» в моря територію розміром сім футбольних полів, щоб розмістити на ній елітне житло для мільйонерів. Задля створення насипу доведеться завезти з Сицилії мільйони тонн піску і спорудити гігантську підводну стіну заввишки 26 метрів.

Монако – найменша після Ватикану і найбільш густонаселена держава світу. Вона лежить на березі Середземного моря на 202 га території, що примикає до Франції. Мальовничі пейзажі європейського князівства, курортний клімат із трьома сотнями сонячних днів на рік і знамените казино в Монте-Карло приваблюють на відпочинок «лакшері»-туристів і зірок світової величини

Ілюстрація DR

А та обставина, що резиденти карликової держави звільнені від сплати прибуткового податку, податку на багатство і податку на приріст капіталу, заманює фінансистів та інвесторів переселятися в Монако разом з усіма своїми заощадженнями.

Кожен третій з 38 000 мешканців Монако – доларовий мільйонер. Висока концентрація багатих людей призводить до того, що споживчі товари тут коштують майже удвічі дорожче, ніж у Парижі, і вчетверо вище, ніж в Україні, а ціни на землю і нерухомість досягають астрономічних висот. Купівля чи оренда житла – необхідна умова для отримання посвідки на проживання в Монако і набуття податкових привілеїв. Це стимулює зростання цін. Вартість житла в цій країні перевищує $40 000 за 1 кв. м, що вшестеро вище за паризький цінник.

Дохідність будівництва в Монако така висока, що формується справжня черга з забудовників. Приватні компанії готові витратити понад $100 млн на те, щоб відвоювати в моря в прибережній смузі Монако територію розміром, як футбольне поле. Величезні витрати пояснюються глибинами, які перевищують двадцять метрів, і підводними течіями, здатними зруйнувати ненадійний насип.

Уряд Монако вважає, що до спокійного й безпечного князівства в найближчому майбутньому почнуть перебиратися багаті фінансисти з Британії, налякані «Брекзітом», і з Шотландії, де відбуваються податкові посилення

Упевненість у тому, що інвестиції в розширення маленької «тихої гавані» окупляться, вселяють проблеми великих європейських країн. Уряд Монако вважає, що до спокійного і безпечного князівства в найближчому майбутньому почнуть перебиратися багаті фінансисти з Британії, налякані «Брекзітом», і з Шотландії, де відбуваються податкові посилення.

«Існує не так багато країн, здатних до експансії без воєн і анексії територій. Князівству Монако необхідне розширення, адже нам тісно в рамках двох квадратних кілометрів, а висотного і підземного будівництва недостатньо для задоволення наших потреб у житлі. Житлового простору не вистачає для нових резидентів, які прибувають у Монако», – пояснює державний міністр країни Мішель Роже.

Монако: отобрать у моря и отдать богатым
Фото DR

Уряд не має наміру витрачати ні сантима бюджетних грошей на розширення своїх територій. Усі витрати ляжуть на плечі приватного забудовника – французької промислової групи Bouygues, обраної з чотирьох претендентів. До того ж їй доведеться внести до скарбниці князівства грошову виплату, розміру якої не розголошують, і згодом віддати в держуправління частину територій, піднятих над рівнем моря. На них буде розміщено громадську парковку, ландшафтний парк площею 1 га, набережну для прогулянок, пристань для яхт і прибудову концертного залу «Грімальді Форум».

Уряд не має наміру витрачати ні сантима бюджетних грошей на розширення своїх територій. Усі витрати ляжуть на плечі приватного забудовника

Решту території Bouygues зможе забудувати житловими будинками, не вищими за десять поверхів, віллами і магазинами. Передбачається, що продаж цієї нерухомості з лишком перекриє всі витрати французької компанії ($1,1 млрд на спорудження насипу та $1,1 млрд на створення інфраструктури).

Як можна побачити у відеопрезентації Bouygues, під водою буде зведено з бетону гігантський «захисний пояс» заввишки 26 м, який відгородить необхідну територію моря, щоб її можна було засипати піском. Для побудови споруди вибрали кесонний метод – кожна з 18 ділянок стіни виготовлятиметься на плаваючій платформі. Усередині гігантських бетонних блоків розмістяться герметичні порожнечі, завдяки яким вони балансуватимуть на плаву і занурюватимуться під воду плавно в міру збільшення їхньої висоти.

Забудову нової території Bouygues має завершити 2024 року. Новий квартал Монако покликаний стати зразком екологічності. Цього вимагає князь Альбер Другий – затятий прихильник «зеленої політики», який поставив за мету до 2050 року зробити Монако вуглецево-нейтральною країною шляхом переходу на електромобілі та відновлювані джерела енергії.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів