Піти по-одеськи: топ-5 невиконаних обіцянок Міхеїла Саакашвілі

Що пропонував, але так і не зробив одіозний грузинський реформатор
Піти по-одеськи: топ-5 невиконаних обіцянок Міхеїла Саакашвілі
Фото УНІАН

Відставку голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі в Україні чекали давно. Амбіційний грузинський політик відчував себе некомфортно в статусі провінційного чиновника президентської вертикалі. І хоч на переконання самого Саакашвілі, його демонстративне звільнення з нинішньої посади стане початком великого шляху в українську політику, проте за екс-главою Одеської ОДА вже тягнеться шлейф невиконаних обіцянок, які ще рік тому давали йому право називати себе успішним реформатором.

Міхеїл Саакашвілі пропрацював у статусі одеського губернатора трохи менше півтора року. Прихід грузинського політика в Україні супроводжувався гучними заявами про прийдешнє проведення системних реформ, у ході яких Одеса мала стати зразковим регіоном, що демонструє нову якість економічного розвитку. Будучи уособленням широко розпіареного «грузинського дива», Саакашвілі з перших днів був поставлений під удар «синдрому завищених очікувань», і при цьому з першого дня своєї роботи він не переставав вплутуватися в гучні політичні конфлікти. Публічне протистояння велося то з президентом ─ через повноваження і адміністративні зволікання, то з місцевою владою в особі мера Труханова та екс-регіоналів ─ через переділ сфер впливу, то з близькими до «Народного фронту» бізнесменами ─ через взаємні звинувачення в корупції.

У підсумку політичні конфлікти закінчилися провалом економічних реформ. Саакашвілі так і не домігся відкритості влади та спрощення адміністративних послуг, що було однією з головних «фішок» грузинських політиків. Боротьба з корупцією хоч і не входить до повноважень губернатора, але, навіть отримавши повний карт-бланш щодо наведення порядку на одеській митниці, Саакашвілі так і не вдалося показати реальні результати.

Реальна причина для відставки Міхеїла Саакашвілі лежить у площині його непримиренних протиріч із місцевою та центральною владою

Формальною причиною для свого звілнення Саакашвілі назвав публікацію електронних декларацій українських чиновників ─ привід далеко не оригінальний і зовсім не переконливий як для представника місцевої влади. Як би там не було, Міхо вчергове підтвердив репутацію епатажного політика, відчуває себе комфортно саме в стихії постійних політичних скандалів.

Реальна ж причина для відставки Міхеїла Саакашвілі лежить у площині його непримиренних протиріч із місцевою та центральною владою. Два найсвіжіших епізоди, які могли послужити «останньою краплею» для губернаторської кар'єри Міхо ─ тендер на проведення поглиблення дна в порту «Південний» і боротьба за приватизацію Одеського припортового заводу.

У першому конфлікті Саакашвілі формально виграв, домігшись скасування результату тендера, згідно з яким підряд на 1 млрд гривень дістався близькій до керівництва «Народного фронту» компанії «Ян Де Нул Україна». А ось із другим зазнав повного фіаско ─ ОПЗ, який щоквартально втрачає в ціні, ударними темпами готують до приватизації. І, судячи з усього, між БПП і «Народним фронтом» оформилися негласні домовленості в цьому питанні. Звісно, без врахування інтересів Саакашвілі.

«Факт відставки Саакашвілі поки що не завершений, тому я не виключаю, що це крайня точка шантажу в його виконанні. Спусковим гачком для таких дій послужила приватизація ОПЗ, конкурс із продажу якого повинен пройти до кінця року. Природно, на це рішення вплинули і грузинські вибори, і американські. Але це лише додаткові фактори», ─ каже в розмові з Forbes директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

При цьому важливо розуміти, що об'єктивний провал обіцяних реформ і бажання нарешті вийти зі статусу провінційного політика серйозно мотивували Міхо не затягувати з відставкою.

«За результатами цього року стало зрозуміло, що Саакашвілі хоче перейти з господарського життя України в політичне. При цьому результати його роботи на посаді губернатора виявилися повністю провальними. Одеська область, яка завжди входила в п'ятірку найбільш розвинених регіонів України, опинилася у другому десятку за ключовими економічними показниками. В таких умовах потрібно зняти з себе відповідальність, що, власне, Саакашвілі й робить», ─ пояснює для Forbes реальні причини відставки Саакашвілі голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко.

Якщо подивитися на статистику, то з таким висновком важко не погодитися. За підсумками минулого року Одеса увійшла в трійку найбільш дотаційних регіонів України, а за рівнем соціально-економічного розвитку область посіла зовсім непристойне 16 місце.

Що ж стосується політичного майбутнього Саакашвілі, то опитані Forbes експерти єдині в думці – Міхо буде ще активніше в публічному позиціюванні і займеться розвитком своєї замороженої політсили, від якої ще минулої весни чекали набагато більшого.

«Саакашвілі займеться проектом «Хвиля», який може об'єднатися з «ДемАльянсом». Фактично відставка Саакашвілі стала підтвердженням негласної підготовки до виборів, яка повсюдно почалася після заяви Гройсмана про підвищення мінімальної заробітної плати», ─ упевнений Кость Бондаренко.

На підтвердження слів експерта варто сказати, що весняне турне команди Саакашвілі по Україні викликало чималий ажіотаж у регіонах. Чи зможе, правда, Міхо через півроку повернути колишній інтерес до своєї персони ─ велике питання.

«У Грузію Саакашвілі повернутися не може, тому варіанти продовження кар'єри у нього є тільки в Україні. Він займеться своїм політичним проектом, який може стати альтернативою для частини БПП і для когорти проамериканських політиків ─ таких, наприклад, як Валентин Наливайченко. Навряд чи вона стане реальним політичним гравцем, але подолати прохідний бар'єр на парламентських виборах їй цілком під силу», ─ вважає Руслан Бортник.

Незважаючи на те, що Міхеїл Саакашвілі залишає пост одеського губернатора з явною претензією на всеукраїнську політичну кар'єру, результати його роботи на посаді глави ОДА заслуговують на окрему увагу. Forbes вирішив згадати п'ять найяскравіших обіцянок Саакашвілі, які він так і не виконав.

1Прозорість адміністративних послуг

Прозорість адміністративних послуг
Прозорість адміністративних послуг

Обіцяний Міхеїлом Саакашвілі Центр адміністративних послуг дійсно було створено в Одесі. Однак пропрацював він трохи більше року. І за фактом назвати його повноцінним єдиним вікном було не можна ─ цілий ряд функцій так і не було делеговано від інших профільних організацій, включаючи МВС, на яке припадає левова частка дозвільних документів.

Пізніше, після прийняття законопроекту №5067 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», адмінцентр Саакашвілі взагалі втратив фінансування.

Сукупність цих проблем призвела до закриття Центру адміністративних послуг 2 листопада цього року. Безумовно, на провал цієї реформи побічно вплинула центральна влада, але саме Саакашвілі, як керівник регіону, був за неї відповідальний і протягом усього року свідомо загострював конфлікт.

2Ремонт дороги Одеса-Рені

Ремонт дороги Одеса-Рені
Ремонт дороги Одеса-Рені

Епопея з будівництвом автодороги Одеса-Рені триває вже давно, але саме з приходом Міхеїла Саакашвілі на пост губернатора вона набула всеукраїнськрого масштабу. Новий глава регіону особисто взяв шефство над ремонтом дороги і навіть встановив на місці робіт намет із написом «Тимчасовий кабінет голови ОДА».

Піар, правда, проекту на користь не пішов. Уже влітку поточного року стало зрозуміло, що загалом Службі автомобільних доріг в Одеській області не вистачає мінімум 442 млн гривень, в зв'язку з чим почався пошук альтернативних засобів для завершення проекту. У серпні з бюджету було виділено ще 1,1 млрд гривень. Але вже в жовтні глава Одеського облавтодору Олег Варивода заявив, що на ремонт необхідно ще 1 млрд гривень.

Станом на сьогодні на трасі Одеса-Рені виконано лише третину запланованих робіт.

3Реформа Одеської митниці

Реформа Одеської митниці
Реформа Одеської митниці
Юлія Марушевська

Призначення на посаду глави Одеської митниці молодого фахівця Юлії Марушевської було одним з головних кадрових лобі Саакашвілі. На його думку, прихід на найвищі керівні посади молоді мав покласти край процвітаючій корупції в регіоні.

Починання було більш ніж амбітне ─ Марушевська навіть ініціювала ряд проектів зі спрощення митних процедур, які мали стимулювати здешевлення продукції. Але на практиці все виявилося зовсім по-іншому. Намагаючись ввести інновації, Марушевська вступила практично у відкритий конфлікт з главою Державної фіскальної служби Романом Насировим. Підсумок сумний ─ Одеська митниця перестала виконувати план зі збору податкових платежів, а, за інформацією Насирова, через непродумані реформ її глави реальну перевірку проходять лише 6-7% всіх вантажів. Сама ж Марушевська вважає, що процес гальмують саме фіскали.

У будь-якому випадку, відкрите протистояння між двома дуже тісно пов'язаними один з одним відомствами складно записати в актив команді Саакашвілі. На думку ж бізнесменів, ситуація з корупцією на митниці в регіоні залишається практичні такою ж, як і рік тому.

4Приватизація ОПЗ

Приватизація ОПЗ
Приватизація ОПЗ
Фото Анна Наконечна для Forbes Україна

Під час усього терміну роботи на посаді голови Одеської ОДА центральною темою для Міхеїла Саакашвілі була приватизація Одеського припортового заводу. Губернатор довгі місяці вів активне протистояння з «Народний фронтом», звинувачуючи групу Арсенія Яценюка і особисто Миколи Мартиненка в побудові корупційних схем з метою свідомого банкрутства ОПЗ.

Незважаючи на те, що за фактом заяв Саакашвілі було розпочато кілька досудових розслідувань, одеський губернатор так і не зміг навести реальні докази зловживань. У відповідь депутати від «Народного фронту» звернулися до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою розслідувати тиск Саакашвілі на підприємство, звинувачуючи його у зловживанні службовим становищем.

У підсумку на тлі скандалу навколо ОПЗ його стартова вартість зменшилася з $500 млн до 200 млн, а низка нерозслідуваних корупційних скандалів остаточно відлякали платоспроможних західних інвесторів. Крапку в історії буде поставлено 14 грудня ─ саме на цю дату заплановано проведення аукціону з продажу ОПЗ.

5Перетворення Одеси на столицю Чорноморського регіону

Перетворення Одеси на столицю Чорноморського регіону
Перетворення Одеси на столицю Чорноморського регіону

Міхеїл Саакашвілі завжди підкреслював, що Одеса має колосальний інвестиційний і туристичний потенціал, який регіон просто зобов'язаний реалізувати. Ключ до цього ─ залучення іноземного капіталу, розвиток інфраструктури і робота над брендингом.

Гучними інвестиційними проектами Саакашвілі похвалитися так і не зміг, зате в інфраструктурному плані запам'ятається одеситам як черговий чиновник, який пообіцяв нарешті вирішити долю Одеського аеропорту. Новий термінал так і не ввели в експлуатацію.

Що ж стосується нестандартних економічних ініціатив, типу створення в Одесі зони «Порто Франко», то Саакашвілі неодмінно бачив у цьому сепаратизм і корупцію, так і не запропонувавши Південній Пальмірі нічого натомість.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 4
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Alexander Gladenko
Alexander Gladenko — 08.11.2016, 10:04

Кто из губернаторов сделал больше? Дорога Одесса-Рени ремонтируется (а по сути делается заново) ездить уже намного комфортнее, а это почти 340 км. Ее почти не трогали очень давно, с советских времен, а по ней валят ежедневно фуры с Восточной Европы, которые в основном ее и убивают.
По аэропорту - новый терминал построен, с весны ввод в эксплуатацию, после "скандальных" заявлений Саакашвили аэропорт вернули в собственность города забрав у трехгрошовой фирмы-пустышки.
По Припортовому - идиоту понятно, что в Киеве хотят продат ьего побыстрее пока есть возможность, но стоит ли это делать? Продавать надо неликвид, а не мощное работающее предприятие. Тут я согласен с Михо полностью.
С таожней все тоже понятно - как только начали таможить по-белому - с Киева начали слать проверку за проверкой, серые темы ушли на другие таможни. Потому объем грузов и упал - если таможня блокируется и контрабас нельзя провести! По поводу персоны Насирова - не смешите мои тапочки - мне с этим "начальником" все понятно вспомните только "бабушкины" квартиры в Лондоне и его декларацию. Откуда деньги, Зин?
А вцелом - Саакашвили популист. Очень крупного масштаба. Но в условиях, когда наши доморощенные упыри пытаются утащить все темы в тень и дальше сосать с них бабло только такие люди способны поднять это болото и раскачать его. Понятно, что он всем не удобен, ведь уже даже "патриоты" с сепарами договорились, ужились и рубят капусту...

Віталік Смайлик
Віталік Смайлик — 08.11.2016, 03:26

Шо за хрєнь?
Жоден з політиків наразі не виконав взагалі жодної обіцянки, шановний президент взагалі задовбав намахувати із безвізом, може тільки обіцяти і тягнути час для провадження особистих справ в яких тільки він зацікавлений.
Саакашвілі хоча б порядок хоч якийсь навів в Одесі. Однією з причин звільнення Саакашвілі назвав те, що вельмишановний президент особисто кришує бандитів і корупціонерів в Одесі (між іншим це у форбсі вчора і прочитав я)
Автор, руки рівняй!!! Твоїм дітям в цій країні ще жити, і не тільки твоїм!
Душа болить і серце розривається від того як з батьківщиною он ті @&&(; поводяться!
Коли перестанете красти, руйнувати і зневажати цю країну?! Коли до вас дійде що в жодній країні іншій не потрібні будете нікому!??
Збудуйте і жийте в достойній країні а не крадіть, а потім втікаєте як собаки по світі!!!

Vlad Tkachenko
Vlad Tkachenko — 08.11.2016, 01:31

Действительно больше на заказуху похоже, смешно читать про "провалившиеся" реформы. Форбс не позорьтесь

Евгений Орловский
Евгений Орловский — 07.11.2016, 18:54

Заказная статейка. Форбс опускается всё ниже и ниже. Порошенко подписал закон,который затрагивал работу ЦАУ. И тут же ЦАУ закрыли ... В ладоши и по сей день хлопают чинуши,у которых упали доходы ... Саакашвили первый из майдановцев сказал правду про гнид засевших в креслах ,имеющих миллионы наличкой и живущих в номерах оплачиваемых государством...

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів