Платники податків США проти Пентагону

У Штатах набирає обертів скандал про надмірні $125 мільярдів військових витратах
Платники податків США проти Пентагону

У найбільшій адміністративній будівлі світу викидають на вітер запаморочливі обсяги грошей платників податків. Газета Washington Post опублікувала 77-сторінкову доповідь аудиторів, які вивчили витрати Пентагону і вказали на наявність гігантських фінансових витоків. Залатати дірки американці закликають новообраного президента Дональда Трампа.

Документ, що починається зі слів «ми витрачаємо набагато більше, ніж ми думаємо», з'явився близько двох років тому, в січні 2015-го. Його склала Рада оборонних замовлень Пентагону спільно з консалтинговою компанією McKinsey. Експерти виклали чіткий п'ятирічний план дій щодо покращення роботи військового міністерства.

Аудитори дійшли висновку, що, не звільняючи держслужбовців і не скорочуючи військовий персонал, в 2016-2020 роках можна перенаправити не менше $125 млрд з роздутого бюрократичного апарату на «критичні армійські пріоритети» ─ фінансування військ, закупівлю зброї і модернізацію ядерного арсеналу.

На думку експертів, обороноздатність США залишає бажати кращого через те, що Пентагон закуповує непотрібні або невиправдано дорогі товари та послуги. У 2014 році 53% $580-мільярдного військового бюджету США пішло на виплати зовнішнім підрядникам. Переуклавши контракти з ними на більш вигідних умовах, можна заощадити $46-89 млрд, вважають автори доповіді.

Другою проблемою Пентагону назвали «зайвих і непотрібних» адміністративних співробітників. Аудитори відзначили безрадісну тенденцію ─ останніми роками Штати скорочували кількість військовослужбовців регулярної армії, але при цьому нарощували кількість офісних бюрократів, які вели бухгалтерію, керували майном, курирували логістику і кадровий склад.

Не звільняючи держслужбовців і не скорочуючи військовий персонал, в 2016-2020 роках можна перенаправити не менше $125 млрд з роздутого бюрократичного апарату на «критичні армійські пріоритети» ─ фінансування військ, закупівлю зброї і модернізацію ядерного арсеналу
Рада оборонних замовлень Пентагону спільно з консалтинговою компанією McKinsey

У 2015 році 1,014 млн осіб на господарсько-адміністративних посадах «далеко від ліній фронту» організовували роботу 1,32 млн діючих військових. На оплату конторським службовцям іде майже чверть оборонного бюджету США. Якщо враховувати ще й пільги, то в середньому на кожного з них витрачається понад $200 000 на рік. На думку аудиторів, Пентагон за п'ять років може відправити 29% допоміжного персоналу на пенсію, що дозволить заощадити $23-53 млрд.

Нарешті, близько 5% військового бюджету витрачається на впровадження інформаційних технологій. Безліч агентств Пентагону утримують власні штати ІТ-фахівців, що працюють непрозоро та впроваджують застарілі, неефективні й несумісні рішення. На думку аудиторів, шляхом централізації, переходу на хмарні технології та інших заходів оптимізації Пентагон може на 15-40% підвищити продуктивність і ефективність ІТ-відділів і заощадити ще $5-9 млрд за п'ять років.

Ці викладки в січні 2015 року на короткий час з'явилися на сайті Пентагону, проте залишилися непоміченими громадськістю. За твердженням Washington Post, високопоставлені військові чиновники ─ а саме: заступник міністра оборони Роберт Ворк і головний закупник зброї для Пентагону Френк Кендалл ─ «діяли стрімко, щоб знищити результати дослідження шляхом їх дискредитації і засекречування».

$125 млрд ─ сума величезна навіть за мірками Вашингтона. Керівники Пентагону, ймовірно, поспішили приховати результати аудиту, щоб конгрес США чи адміністрація президента не дізналися про масштаби розтрат і не вирішили урізати фінансування.

«Всі вони скаржаться, що їм не вистачає грошей. Ми запропонували спосіб заощадити гору грошей. Але ми рухаємося до біди через те, що витрачаємо долари так, немов вони нічого не значать», ─ наводить Washington Post слова голови Ради оборонних замовлень Роберта Стейна.

Вчорашня публікація доповіді створила чималий резонанс. Республіканець Чак Хагел, який займав посаду міністра оборони США в 2013-2014 роках, припустив, що вона може створити руйнівний ефект.

«Це нітрогліцерин. Це вибухонебезпечний документ. Мені зрозуміле бажання військового керівництва приховати це дослідження. Але ці дії Пентагону контрпродуктивні. Вони ще більше підірвуть залишки віри, залишки довіри американців до своїх лідерів у Вашингтоні та до свого уряду», ─ цитує Чака Хагела видання Omaha World-Herald.

Скорочувати фінансування Пентагону ні в якому разі не можна, але тепер, щоб зміцнити довіру американців, новообраному президенту Дональду Трампу треба створити незалежну комісію, яка перегляне військові витрати від верху до низу. Штатам необхідно закрити непотрібні військові бази і виробництво застарілої військової техніки
Чак Хагел, республіканець, екс-міністр оборони США в 2013-2014 роках

За словами Чака Хагела, скорочувати фінансування Пентагону ні в якому разі не можна, але тепер, щоб зміцнити довіру американців, новообраному президенту Дональду Трампу треба створити незалежну комісію, яка перегляне військові витрати від верху до низу. На його думку, Штатам необхідно закрити непотрібні військові бази і виробництво застарілої військової техніки, такої як літаки-штурмовики A-10. Однак подібним змінам противляться конгресмени, які ставлять інтереси своїх виборчих округів вище за інтереси усієї країни.

«Застарілі складальні лінії є в Сент-Луїсі, є в Вісконсині. До завдань Міністерства оборони не входить допомога цим регіонам. Бюджет Пентагону призначений не для економічного розвитку штатів або міст. Він призначений для забезпечення безпеки країни», ─ зазначає Чак Хагел.

Армія критиків Пентагону стрімко розростається. Обурення фактом приховування сплаченого платниками податків дослідження висловили американські сенатори Ангус Кінг і Сьюзен Коллінз. Президент американської моніторингової групи «Громадяни проти урядового марнотратства» Том Шатц в інтерв'ю виданню WND/Radio America назвав інформацію про $125 млрд неефективних витрат «вершиною айсберга».

«У Пентагоні ніколи не проводився фінансовий аудит, тому ми знаємо, що масштаби розтрат там набагато більші, ніж виявила Рада оборонних замовлень. Настав час вносити зміни. Сподіваюся, платники податків і виборці приведуть сюди Дональда Трампа, щоб він зробив те, що потрібно. Він не пов'язаний ні з однією зі схем Пентагону і з жодною із залучених в ці схеми компаній», ─ заявив Том Шатц.

Тим часом Дональд Трамп повідомив про намір призначити нового міністра оборони. Ним стане 66-річний генерал морської піхоти у відставці Джеймс Меттіс, який командував бойовими операціями в Перській затоці, Афганістані та Іраку. Під час своєї виборчої кампанії Трамп не раз обіцяв посилити військову могутність США, збільшивши в розмірах армію і морську піхоту, закупивши нові військово-морські кораблі й удосконаливши ядерний арсенал.

За оцінкою оборонного аналітика Американського інституту підприємництва Маккензі Іглен, для здійснення цих обіцянок Пентагону потрібні додатково не менше $55 млрд.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Держава
Тимур Хромаєв: «З усіх європейських країн лише Україна не має повноцінного регулятора цінних паперів»
Глава НКЦПФР – про специфіку фондового ринку України, боротьбу з сумнівними емітентами та роль високих технологій у забезпеченні довіри до роботи регулятора
Зигмунт Бердиховський: «У наш час дуже важко відрізнити дурість від державної зради»
Бліц-інтерв'ю з головою програмної ради Економічного форуму і екс-депутатом польського Сейму
Гроші з труби: хто отримає плату за газорозподільні мережі
Черговий виток боротьби за фінансові потоки загострив протиріччя між НКРЕКУ і «Нафтогазом»
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів