ВРУ не радять змінювати алгоритм розподілу збору з торгівлі нафтопродуктами

Намір депутатів Верховної ради України змінити алгоритм розподілу збору з роздрібної торгівлі нафтопродуктами з метою збільшення фінансування дорожніх ремонтів і будівництва на регіональному рівні не матиме ефекту без термінових заходів щодо поліпшення збирання цього податку.

Таку думку висловив директор ТОВ «Консалтингова група «А-95» Сергій Куюн.

«Незабаром просто нічого буде ділити. Надходження роздрібного акцизу стрімко знижуються, оскільки фіскальна служба і місцева влада не можуть проконтролювати сплату цього податку заправними станціями», – заявив експерт.

Особливо плачевна ситуація зі збиранням роздрібного акцизу при торгівлі скрапленим газом. Згідно з дослідженнями «Консалтингової групи «А-95», у січні-лютому 2016 року без сплати роздрібного акцизу було реалізовано понад 75 тис. т пропан-бутану, що становить близько 40% цього ринку. Сумарні втрати бюджету оцінюють у близько 195 млн грн акцизу і ПДВ.

Найкритичніша ситуація склалася в Києві та Київській області, де на сьогодні, за різними оцінками, функціонують до 500 незаконних роздрібних пунктів продажу зрідженого газу (АГЗП), абсолютна більшість з яких торгує без видання касового чека. При цьому кількість нелегальних пунктів продажу газу незабаром зрівняється з кількістю законних точок продажів.

«Дедалі більше сумлінних операторів не витримують конкуренції з нелегалами і змушені також шукати шляхи несплати роздрібного акцизу, тому надходження цього податку тільки знижуватимуться», – упевнений Сергій Куюн.

На думку експертів «А-95», єдиним виходом із ситуації, що склалася, є відмова від роздрібного акцизу з одночасним пропорційним збільшенням основного акцизу на бензин, дизельне паливо і скраплений газ. Базовий акциз із моторних палив легше піддається адмініструванню, оскільки сплачується авансом при імпорті або виробництві. Для збереження принципу децентралізації державних фінансів необхідно розробити систему справедливого розподілу паливного акцизу за регіонами, використовуючи при цьому коефіцієнти у вигляді кількості населення, споживання палив і кількості автотранспорту в регіонах.

«Перехід на нову систему нарахування акцизного збору дасть змогу збільшити бюджетні надходження не менш ніж на 1,7 млрд грн на рік, що, крім іншого, дасть можливість місцевим громадам збільшити дорожнє будівництво», – заявив Сергій Куюн.

21 квітня у Верховній раді групою депутатів було зареєстровано проект закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України («щодо розподілу акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, які використовуються як компоненти моторних палив, моторних палив альтернативних»).

Ініціатори змін – група народних депутатів у складі А. Матвієнка, М. Довбенка, Я. Дубневича, А. Дирова, В. Галасюка, І. Крулька, Ю. Левченка, О. Довгого, М. Скорика та В. Бондаря. Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, в Україні склалася несправедлива система розподілу роздрібних акцизів з торгівлі моторними паливами як основного джерела фінансування дорожнього будівництва. Проектом змін депутати пропонують зараховувати 30% від надходжень роздрібних акцизів з продажу моторних палив у спеціальний фонд, призначений для фінансування будівництва автомобільних доріг на території областей, а не тільки міст, у яких розташовані суб'єкти оподаткування.

З 1 січня ставка роздрібного акцизного податку уніфікована для всіх видів моторного палива і становить €0,042/л. Оподаткуванню підлягає весь обсяг, реалізований через роздрібні станції.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ