Українці відзначають ювілей прийняття Конституції

Україна відзначає 20-ту річницю прийняття Конституції, першу редакцію якої було затверджено 28 червня 1996 року.
Українці відзначають ювілей прийняття Конституції

Конституційний процес у стінах Верховної Ради розпочався 20 березня 1996 року, коли на спеціальному засіданні парламенту розглядався проект Конституції.

2 квітня цей документ включили до порядку денного засідання Ради і після 2 місяців доопрацювання 4 червня прийняли в першому читанні.

При доопрацюванні до другого читання було враховано близько 6 тис. поправок до цього документа, однак 26 червня парламентський процес прийняття Основного закону опинився під загрозою: президент Леонід Кучма видав указ про проведення 25 вересня всеукраїнського референдуму для прийняття Конституції.

У свою чергу парламент 27 червня вирішив розглядати проект Основного закону на одному засіданні без перерв. В результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи Раді вдалося узгодити всі положення документа.

О 9:18 28 червня 315 голосами «за» Конституцію було прийнято і введено в дію.

Однак менш ніж через 10 років політики взялися переписувати Основний закон, і знову навколо цього процесу розгорнулися неабиякі баталії.

Процес змін був ініційований ще в 2003 році, проте в активну фазу перейшов у другій половині 2004 року, і був тісно пов'язаний з подіями, які супроводжували вибори Президента, згодом відомими як Помаранчева революція.

Власне внесення змін до Конституції в грудні 2004 року з ослабленням влади Президента і переходом до парламентсько-президентської форми правління стало тією умовою, за якої Кучма погодився на проведення повторного 2-го туру виборів глави держави.

За підсумками повторного голосування президентом став Віктор Ющенко, однак внаслідок прийнятих змін з 1 січня 2006 року його повноваження були істотно скорочені, що стало одним із джерел його тривалих конфліктів з прем'єр-міністрами, зокрема, з Юлією Тимошенко.

Ющенко намагався запустити новий процес внесення змін до Конституції, але його плани так і залишилися нереалізованими.

Обраний у 2010 році президентом Віктор Янукович також намагався переписати Основний закон, але обрав вельми сумнівний шлях: замість тривалого конституційного процесу рішенням Конституційного Суду від 1 жовтня 2010 року було визнано неконституційними зміни, прийняті в грудні 2004 року. Таким чином було повернуто дію Конституції в редакції 1996 року.

Однак правомочність такого рішення КС не раз ставилася під сумнів, і в лютому 2014 року під тиском Євромайдану, вітчизняних та іноземних політиків Янукович погодився на відновлення дії редакції Конституції 2004 року.

21 лютого Рада проголосувала за відповідне рішення.

Проте Янукович був відсторонений від влади, втік з країни, а в Україні пройшли позачергові вибори президента.

І 26 червня вже новий президент Петро Порошенко вніс в Раду свій проект конституційних змін, який передбачав ліквідацію місцевих адміністрацій, перерозподіл частини повноважень між парламентом і президентом, а також ряд інших нововведень.

Однак в парламенті цей документ так і не знайшов підтримки, і був відкликаний з припиненням повноважень Ради 7-го скликання.

З січня 2015 року розпочався новий етап у спробах змінити Основний закон.

У січня 2016 року був прийнятий і набув чинності закон України №948-VIII «Про внесення змін до статті 149 Регламенту Верховної Ради України», який уточнює порядок прийняття в цілому змін до Конституції.

Рада прийняла новий закон про судоустрій і статус суддів. Також Рада прийняла зміни до Конституції в частині правосуддя.

У зв'язку з 20-річчям прийняття Основного закону Кабмін затвердив щільну програму заходів.

Крім того, урочисті заходи, присвячені Дню Конституції, пройдуть за участю президента Петра Порошенка, першого президента України Леоніда Кравчука, депутатів Верховної Ради, представників дипломатичного корпусу, духовенства, громадськості, молоді.

За матерiалами: Українські новини
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ